Naujienos

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

2021-10-26 17:37:27

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.

Ugniagesiai atkreipia dėmesį, kad gaisrų dėl netvarkingų šildymo sistemų Lietuvoje nemažėja, o gyventojai ne visada padaro viską, kad tokių nelaimių būtų išvengta. Tuo metu bankų ir šildymo sprendimų prekyba užsiimančių įmonių atstovai pažymi, kad gyventojai vis dažniau siekia investuoti į efektyvesnes ir tvaresnes šildymo sistemas, kurios, nors ir kainuoja brangiau, ilgalaikėje perspektyvoje padeda sutaupyti ir gali būti kur kas saugesnės.

Šildymo sezonas siejamas su augančiais gaisrų atvejais

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininko Aurimo Gudžiausko teigimu, dar nemažai individualių namų Lietuvoje yra šildomi kietuoju kuru – neretai naudojant pasenusias ir neprižiūrimas šildymo sistemas. Dėl to, anot ugniagesių gelbėtojų atstovo, netinkamas krosnių kūrenimas išlieka viena dažniausių gaisrų priežasčių.

„Šiemet per devynis pirmuosius metų mėnesius – dar net neprasidėjus šildymo sezonui – krosnių, židinių ir dūmtraukių gedimai sukėlė 186 gaisrus. Tai yra 8 proc. daugiau nei tuo pačiu metu pernai. Iš viso kasmet ugniagesiams tenka gesinti apie 1200 su šildymo sistemomis susijusių gaisrų – įskaitant ir gaisrus kilusius dėl elektrinių šildytuvų, kietojo kuro katilų bei kitų šildymo priemonių gedimų ar neatsargaus naudojimo“, – sako A. Gudžiauskas.

Renkasi efektyvesnius ir saugesnius sprendimus

Nors dar daug namų Lietuvoje yra apšildomi krosnimis ar kietojo kuro katilais, vis daugiau gyventojų siekia pasirūpinti modernesniais, efektyvesniais ir saugesniais sprendimais. „General Financing banko“ Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis pastebi, kad tam gyventojai skiria ne vieną tūkstantį eurų, o prireikus, pasinaudoja vartojimo paskola būsto remontui ar įsigyja prekę išsimokėtinai.

„Matome, kad lietuviai pastaruoju metu skiria išties nemažai lėšų savo namų atnaujinimui ir modernizavimui. Tai apima ir siekį įsirengti šiuolaikiškesnes, saugesnes ir efektyvesnes šildymo sistemas. Kylant energijos kainoms pastarasis aspektas gyventojams tampa vis aktualesnis. Be to, vis didesnei daliai lietuvių rūpi ir tvarumo klausimai, kurie tampa dar vienu motyvu senas kietojo kuro deginimo sistemas keisti naujomis“, – sako E. Palionis.

Augantį lietuvių susidomėjimą alternatyviais šildymo sprendimais rodo ir „General Financing banko“ iniciatyva bendrovės „Spinter tyrimai“ šių metų rugpjūtį atliktos šalies gyventojų apklausos duomenys. Paaiškėjo, kad 21 proc. apklaustų lietuvių artimiausiu metu planuoja atnaujinti ar remontuoti savo gyvenamąją vietą, o dalis sieja šiuos veiksmus su efektyvesniu šildymo užtikrinimu namuose. 16 proc. apklaustų šalies gyventojų svarsto įsirengti alternatyvius šildymo sprendimus, 15 proc. įsigyti naujus langus ar pasirūpinti tinkamu jų sandarinimu, dar 12 proc. ketina įstiklinti balkoną.

Ieško patogumo ir tvarumo

Jam antrina ir šildymo, kondicionavimo, vėdinimo sistemų bei alternatyvios energijos įranga prekiaujančios įmonės „Vilpra“ Alternatyvios energijos prekių grupės vadovas Emilis Stankevičius. Jo teigimu, pastaruoju metu vis daugiau gyventojų namų šildymui renkasi oras-oras ir ypač oras-vanduo šilumos siurblius, kurie dažnu atveju gali būti efektyviausias namų šildymo sprendimas.

„Tokie sprendimai leidžia namų šildymui panaudoti aplinkoje esančią šilumą ir yra patogesni nei kietojo kuro katilai ar malkomis kūrenamos krosnys. Žmonės nebenori namuose „dirbti kūrikais“, nuolat rūpintis kuru, galvoti, kur ir kaip jį sandėliuoti, nerimauti dėl gaisro pavojaus. Šiandien daugelis vertina patogumą – galimybę nustatyti namuose norimą temperatūrą ir daugiau neturėti jokių rūpesčių. Be to, pastebime, kad siekiama naudoti aplinkai draugiškesnius šildymo sprendimus, leidžiančius sumažinti ar visai išvengti kietųjų dalelių ir CO2 taršos“, – sako E. Stankevičius.

Pereiti prie alternatyvių sprendimų skatina ir valstybė

Anot E. Stankevičiaus, Aplinkos ministerijai ir miestų savivaldybėms siekiant riboti ir drausti pastatų šildymą kietuoju kuru, alternatyvūs šildymo sprendimai, tokie kaip šilumos siurbliai, turėtų dar labiau populiarėti.

Papildoma paskata rinktis tokius šildymo sprendimus yra ir valstybės suteikiamos kompensacijos jų įrengimui. Priklausomai nuo konkrečios sistemos, valstybės parama gali siekti apie 50 proc. jų įrengimo sumos. Visgi, svarbu įsivertinti, kad šildymo alternatyviais būdais efektyvumas priklauso ir nuo konkrečių patalpų energinio naudingumo.

„Naujuose pastatuose energinis naudingumas paprastai yra pakankamai aukštas, tačiau senesniuose namuose prieš įrengiant šildymo siurblius gali tekti papildomai investuoti į esamos šildymo sistemos atnaujinimą ar papildomą pastato apšildymą. Visgi, tokios pastangos ateityje daugeliu atvejų atsiperka, nes energiniu požiūriu efektyvesnio pastato eksploatacija yra pigesnė“, – pažymi E. Stankevičius.

Net ir naudojant modernias sistemas saugumo pamiršti nereikėtų

Savo ruožtu A. Gudžiauskas pažymi, kad alternatyvūs šildymo sprendimai gali išspręsti nemažai saugumo klausimų. Modernūs dujų katilai ar šilumos siurbliai eliminuoja su atvira ugnimi ir dūmais namuose susijusius pavojus, todėl yra saugesni. Visgi, išlikti budriems būtina naudojant bet kokius šildymo sprendimus.

„Net ir alternatyvios šildymo sistemos turėtų būti tinkamai įrengiamos ir prižiūrimos. Pavyzdžiui, dujų katilų gedimai gali kelti apsinuodijimo smalkėmis grėsmę. Dėl to, kaip ir šildantys namus kietuoju kuru, naudojantys dujinius katilus patalpose turėtų įsirengti ne tik dūmų, bet ir smalkių detektorius. Tuo tarpu įsirengiant šilumos siurblius, pagrindinį dėmesį reikėtų skirti tvarkingai elektros instaliacijai, dėl kurios gedimų taip pat dažnai kyla gaisrai“, – sako A. Gudžiauskas.

Ugniagesių atstovas išskiria tris pagrindines su šildymo sistemomis susijusių gaisrų priežastis. Pirmoji – neatsargus jų eksploatavimas ir saugumo reikalavimų nesilaikymas. Pavyzdžiui, šalia krosnių laikomi degūs daiktai, malkos ar kitas kietasis kuras, džiovinami drabužiai. Tuo metu elektriniai šildytuvai ir radiatoriai statomi per arti užuolaidų, baldų, jungiami į netvarkingus elektros lizdus ir prailgintuvus. Neretai taip pat naudojami per galingi šildymo įrenginiai arba į vieną tinklą sujungiama daug galingų prietaisų, todėl įvyksta pavojingi elektros instaliacijos gedimai.

„Kita gaisrų priežastis yra šildymo sistemos nepriežiūra. Krosnimis savo namus apšildantys gyventojai dar ne visada pasirūpina reguliariu dūmtraukių ir krosnių valymu, savalaikiu defektų pašalinimu. Pavyzdžiui, neretai manoma, kad, kol dūmtraukyje yra gera oro trauka, jo valyti nereikia. Visgi, net ir esant gerai oro traukai neišvalytame dūmtraukyje gali kilti vadinamasis suodžių gaisras, kuris gali pažeisti dūmtraukio ar krosnies konstrukcijas ir išplisti į kitas namo dalis“, – pažymi A. Gudžiauskas.

Galiausiai, ugniagesių atstovo teigimu, gaisrai kyla dėl to, kad šildymo sistema įrengiama nesilaikant saugumo reikalavimų. Pasak jo, reikia nepamiršti, kad namo perdangoje tarp išorinės kamino sienelės ir degių namo konstrukcijų turi būti ne mažesnis nei 40 cm pločio nedegios medžiagos sluoksnis. Tuo tarpu tarp išorinės kamino sienelės ir degių stogo konstrukcijų turi būti pasirūpinta ne plonesniu nei 25 cm pločio nedegios medžiagos sluoksniu. Krosnies pakurai tai pat turi būti paruoštas ne mažesnis nei 50x70 cm ploto skardos ar kitos nedegios medžiagos lakštas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.