Naujienos

Aukso viduriukas: kokio dydžio akumuliatorius yra optimalus elektromobiliui?

2021-10-29 12:22:28

Prieš dešimtmetį rinkoje pasirodę elektromobiliai buvo pasitikti su trupučiu nepasitikėjimo dėl jų įveikiamo atstumo, kurį lėmė santykinai maži akumuliatoriai. Šiandienos technologijos leidžia pagaminti ir sumontuoti nepalyginti didesnius elektros kaupimo elementus.

Tačiau ne visada daugiau yra geriau, todėl gamintojai ieško optimalaus varianto, kuris leistų įveikti pakankamą atstumą, bet nepakenktų kitoms savybėms – komfortui, valdomumui bei praktiškumui.

Didesnis akumuliatorius – nebūtinai didesnis įveikiamas atstumas

Žvelgiant į šiuo metu rinkoje siūlomus elektromobilius, pasirinkimas ganėtinai didelis, kad sau tinkamą rastų bet kokio profilio vairuotojas. Galima rinktis nuo mažų miesto modelių, pavyzdžiui, „Volkswagen e-UP!“ ar kompaktiško, bet praktiško „Peugeot e-208“, miesto SUV „Opel Mokka-E“ ir „Peugeot e-2008“, o norintiems prabangos siūlomi „Audi e-Tron“ bei „Mercedes-Benz EQS“ bei daugybė kitų elektra varomų automobilių.

Didelė dalis modernių elektromobilių be didesnių problemų, net ir esant nepalankioms sąlygoms, viena įkrova gali nuvažiuoti bent 200 km, ir daugeliui vairuotojų tiek pakanka, ypač jei didžiąją laiko dalį keliaujama mieste. Tačiau apetitas kyla bevalgant, ir nemaža dalis vairuotojų nori, kad elektromobilis įveiktų kiek įmanoma didesnį atstumą tarp įkrovimų.

Dauguma mano, kad kuo didesnis akumuliatorius, tuo didesnis įveikiamas atstumas, bet yra ir kitų lemiančių aspektų.

„Dažnu atveju didesnės talpos baterija netgi neleidžia nuvažiuoti atitinkamai didesnio atstumo, kai ji įmontuota į prabangesnį modelį, kuris, pagal dabartines automobilių gamybos tendencijas bei pirkėjų norus, dažnai būna padidinto pravažumo. Tokių elektromobilių energija dėl aukštesnio ir didesnio kėbulo bei platesnių ir sunkesnių padangų išnaudojama didesniam oro ir riedėjimo pasipriešinimui“, – įžvalgomis dalijasi Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius Vidas Žuraulis.

Jo teigimu, su efektyviai energiją naudojančiu elektromobiliu, turinčiu net gana nedideles, pavyzdžiui, 40–50 kWh talpos, baterijas galima lygiai taip pat patogiai nukakti tą patį atstumą kaip ir su didžiuliu, sunkiu elektromobiliu, kuriame įtaisyta gerokai didesnė baterija.

„Ypač tai atsiskleidžia važiuojant miesto sąlygomis, kur mažesnis, o tai reiškia ir lengvesnis, elektromobilis lengviau pajudės ir greitės po dažnų sustojimų. Užmiestyje šis pranašumas gali būti ne toks žymus, tačiau dėl menkesnio oro pasipriešinimo, mažesniam automobiliui gali būti efektyvesnis“, – teigia mokslininkas.

Elektromobilių entuziastas ir tinklaraščio „100procentuelektrinis.lt“ kūrėjas Dainius Jakas svarsto, kad renkantis elektromobilį pirmiausia reikėtų įvertinti savo finansines galimybes ir poreikius, o ne aklai žiūrėti tik į akumuliatoriaus talpos dydį, nes net ir itin brangūs modeliai su didelėmis baterijomis nebūtinai įveikia didelį atstumą.

„Pirmiausia aš vertinu laipteliais pagal sumas, nes, pavyzdžiui, „Hyundai Kona Electric“ turi 64 kWh talpos akumuliatorių, kurio yra kiek per daug, o „Volkswagen I.D.4“ ar „Škoda Enyaq“ modeliams tokia talpa yra menka. Tuo metu tokiems dideliems elektromobiliams kaip „Audi e-Tron“ ar „Mercedes-Benz EQC“ ir 95 kWh yra per mažai, nes jie dideli ir neefektyvūs“, – lygina D. Jakas.

Nereikalingo svorio vežiojimas

Vienas esminių uždavinių, kurį gamintojams reikia išspręsti ieškant optimalaus balanso tarp akumuliatoriaus dydžio ir įveikiamo atstumo, yra svoris. Pavyzdžiui, elektrinis „Peugeot e-208“ yra apie 350 kg sunkesnis už modelį su vidaus degimo varikliu, tačiau dėl 50 kWh talpos akumuliatoriaus, kuris sumontuotas kėbulo dugne, nenukentėjo automobilio valdymo savybės, salono ir bagažinės erdvė, o viena įkrova jis gali nuvažiuoti racionalų iki 350 km atstumą pagal WLTP.

„Dėl dabartinių baterijų gamybos technologijų lengvojo automobilio kėbulo konstrukcijoje galima sumontuoti baterijas, kurios leistų elektromobiliui nuriedėti 800, 1 000 ar net daugiau kilometrų, tačiau pagrindinis klausimas: ar to reikia? Ar prasminga kasdien vežiotis papildomą 300–400 kg masę tik dėl vienos ar dviejų ilgesnių kelionių automobiliu per visus metus?

Gerokai daugiau argumentų į šį klausimą galima išvardyti pasirinkus neigiamą atsakymą. Pirma – gerokai didesnė masė išpučia tas pačias energijos sąnaudas, taigi, turėdami daugiau kilometrų atsargos, juos greičiau ir išeikvojame. Sunkus automobilis su didele baterija bus sunkiau valdomas ir ne toks dinamiškas, be to, sumažės jo bagažinės tūris ar net salono erdvė.

Didelės talpos baterija reiškia žymiai didesnę elektromobilio pirkimo kainą bei didesnį neigiamą poveikį aplinkai. Sutikite, kad visi šie išvardyti aspektai vienas už kitą svarbesni“, – argumentuoja V. Žuraulis.

Mažesnis akumuliatorius – ne problema ilgose kelionėse

Vairuotojų troškimas turėti elektromobilį, kuris viena įkrova gali nuvažiuoti kuo didesnį atstumą, dažnai siejamas su ilgų nuotolių kelionėmis. Tačiau ir šiuo atžvilgiu mažesnės talpos akumuliatorius gali turėti privalumų, kurie tą patį atstumą leis įveikti greičiau nei elektromobiliui su didelės talpos baterija.

„Pateiksiu pavyzdį iš savo patirties: važiuoju su „Hyundai Ioniq“, kuris turi gan mažą akumuliatorių, bet yra našus ir greitai pasikrauna, ir važiuoju su „Tesla Model S“. Pirmą kelionės dalį greičiau įveiksiu su „Tesla“, nes jis viena įkrova nurieda toliau, bet kadangi „Ioniq“ greičiau kraunasi ir yra efektyvesnis, galiausiai finiše jis ir bus priekyje, nes „Model S“ tiesiog reikės ilgai krauti.

Iš dalies tai infrastruktūros klausimas, nes šiuo metu daugiausia įrengta 50 kW galios stotelių, todėl tiesiog negali greičiau įkrauti didesnio akumuliatoriaus. Kol kas Lietuvoje vis dar patogiau elektromobiliams su mažesniais akumuliatoriais“, – patirtimi dalijasi D. Jakas.

Kad mažesnis akumuliatorius, kaip „Peugeot e-2008“ ir panašiuose modeliuose, tikrai neriboja galimybių nukakti didelius atstumus, mano ir V. Žuraulis. Profesorius įsitikinęs, kad jei greitojo įkrovimo stotelės bus įrengtos bent kas 50 km, šalia restoranų ar kitų traukos objektų, didelės talpos akumuliatoriai apskritai nebeteks prasmės.

„Dabar montuojamos greitojo įkrovimo sistemos leidžia 80 proc. elektromobilio baterijos įkrauti per 20–30 min., o kartais ir dar sparčiau. Taigi, su vidutinio dydžio baterija galima ganėtinai komfortiškai įveikti kelių šimtų kilometrų atstumą, nes natūralu, kad stosime atsigerti kavos ar pasimankštinti, o per tą laiką baterija bus pakankamai įkrauta kelionei pratęsti“, – sako V. Žuraulis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Transportas: kitos panašios naujienos
       2021-11-26 11:16:39

Išnaudojantys šią elektromobilių savybę džiaugiasi dviguba nauda

Nepriklausomai nuo to, kokia elektromobilio baterijos talpa, visuomet knieti sumažinti sustojimų įkrovimo stotelėse skaičių, sutrumpinti stovint praleidžiamą laiką ir su turimomis energijos atsargomis įveikti kuo didesnį atstumą.
       2021-11-17 15:49:14

Vietoje dvigubo automobilių taršos mokesčio lieka vienas – metinis

Atsižvelgusi į gautas pastabas ir kitų šalių patirtį, Aplinkos ministerija apskritai atsisako automobilių registracijos mokesčio, palikdama tik kasmet mokamą automobilių taršos mokestį.
       2021-11-05 10:47:45

Didelio masto Vilniaus oro uosto aerodromo rekonstrukcija juda pabaigos link

Vilniaus oro uosto aerodrome tris metus intensyviai vykdytas didžiausias oro uosto istorijoje infrastruktūros rekonstrukcijos projektas – juda pabaigos link.
       2021-11-04 13:16:58

Labiausiai nerimą keliantys klausimai apie iš tinklo įkraunamus hibridus

Vienas didžiausių automobilių gamintojams kylančių iššūkių – siekis rasti pusiausvyrą tarp pirkėjų norų ir poreikių, siūlant geriausiai lūkesčius tenkinantį produktą tiek pasirinktu kėbulo tipu, tiek įranga, tiek ir varikliu.
Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.