Naujienos

Kultūros paminklo – Lyduvėnų tilto – renovacija jau greitai bus baigta

2022-01-12 09:32:31

Tiltui nudažyti sunaudota net 31 000 litrų „Tikkurila“ dažų, dažais padengta apie 32 000 m2 (spalva RAL7010).

Tilto istorija:

Lyduvėnų tiltas – ilgiausias (599 m) ir aukščiausias (42 m) tiltas Lietuvoje, esantis prie Lyduvėnų, Raseinių raj.

Šis įdomią istoriją turintis tiltas, nuo kurio atsiveria stulbinantys gamtos vaizdai, yra ryškus Vidurio Lietuvos ir Dubysos regioninio parko simbolis. 2008 metais Lyduvėnų geležinkelio tiltas paskelbtas kultūros paminklu, tačiau aplankyti tilto prieigas ir juo pasigrožėti galima tik iš apačios. Lipti ar eiti tiltu draudžiama, nes jis yra saugomas strateginis objektas, be to, neskirtas pėstiesiems, nes juo vis dar važiuoja traukiniai. Planuojama ateityje pritaikyti tiltą lankytojams.

Šis žymus architektūrinis ir inžinerinis objektas buvo pastatytas 1916 m. kaip medinė estakada. Iš medžio pagaminta 570 metrų ilgio konstrukcija atrodė išties įspūdingai – tai buvo vienas didžiausių tokio tipo statinių visoje Europoje. Po dvejų metų (1918 m.), kai stabilizavosi frontas, tilto konstrukcija buvo pakeista plienine, kad juo galėtų važiuoti kariniai traukiniai.

Besitraukdami vokiečiai 1944 m. tiltą susprogdino. Jis buvo atstatytas rusų okupacinės kariuomenės tik po septynerių metų – 1951 metais. Tilto gyvavimo istorija tiesiogiai siejasi su miestelio gyvenimu – gyventojams esą nereikėjo nė laikrodžių, apie laiką jie galėdavo spręsti pagal pravažiuojančius traukinius.

Tilto remontas ir restauracija

Dėl prastos Lyduvėnų geležinkelio tilto būklės 2020 m. buvo paskelbtas viešasis konkursas jo remontui ir restauracijai atlikti. Konkursą laimėjo šioje srityje besispecializuojanti ir svarią patirtį tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse sukaupusi Lietuvos įmonė „Švykai“. Tilto remonto ir restauravimo darbai prasidėjo 2020 m. lapkritį, įmonė įsipareigojo juos pabaigti per 24 mėnesius.

„Lyduvėnų tiltas yra kultūros paveldo objektas, todėl atliekant remontą itin svarbu išsaugoti jo vertingąsias savybes, autentiškas tilto konstrukcijas – pamatus, ramstus, taurus, kniedytų plieninių santvarų ir sijyno tipą, t. y. svarbias paveldo prasme detales ir tilto dalis“, – didžiausius iššūkius vardija UAB „Švykai“ projektų vadovas Šarūnas Kvetkas.

Dalį tilto metalinių konstrukcijų mazgų teko keisti, kiti buvo sustiprinti. Remontuojant patį geležinkelį keičiami susidėvėję pavieniai tiltiniai mediniai tašai ir pabėgiai, stiprinama ir nuo drėgmės izoliuojama perdanga, atliekami kiti kelio remonto darbai.

Lyduvėnų tilto remonto darbai vyksta dideliame aukštyje, aukščiausia numatoma remonto vieta siekia net 45 metrus, todėl įmonės specialistai darbo vietoms paruošti turi pasitelkti specifinius inžinierinius sprendimus. Kadangi remontuojamas veikiantis geležinkelio tiltas, itin svarbu gebėti organizuoti darbus taip, kad jie vyktų saugiai bei efektyviai ir netrikdytų geležinkelio darbo, taip pat būtina užtikrinti saugią darbo aplinką įmonės darbuotojams. Anot UAB „Švykai“ techninio direktoriaus Mindaugo Švyko, atlikti remonto darbus saugiai ir kokybiškai – nemenkas iššūkis net ir didelę šios srities patirtį turinčiai įmonei.

„Kadangi vykstant tilto remontui traukinių eismas nėra sustabdytas ir darbai atliekami net 40 metrų aukštyje, didelis dėmesys buvo skiriamas technologinio projekto parengimui (darbų technologinėms kortelėms, pastolių montavimui bei detaliam darbų eiliškumui) ir darbuotojų apmokymui“, – teigia Mindaugas Švykas.

Patikima plieninių konstrukcijų dažymo sistema

Plieninių tilto konstrukcijų danga turi būti ne tik patvari, bet ir užtikrinti optimalią apsaugą nuo vėjo, kritulių ir koroziją galinčios sukelti drėgmės.

„Vienas svarbiausių darbų atliekant tilto remontą yra metalinių konstrukcijų apsauga nuo korozijos. Remontuodami Lyduvėnų tiltą metalines santvaras nuplauname, nuvalome srautiniu būdu naudodami abrazyvą ir dengiame antikorozine danga naudodami trisluoksnę dažymo sistemą. Vienus metalinių tilto konstrukcijų mazgus teko keisti, kitus – sustiprinome“, – sako Šarūnas Kvetkas.

„Laimėję konkursą dirbti išskirtiniame Lietuvos objekte jaučiame ne tik pasididžiavimą, bet ir didžiulę atsakomybę. Šis didelės apimties projektas pareikalavo ne tik didelio kiekio dažų, bet ir sklandaus bendradarbiavimo, profesionalių patarimų bei paslaugų ir mes buvome tikri, kad „Tikkurila“ mūsų nenuvils.“, – priduria UAB „Švykai“ projektų vadovas Šarūnas Kvetkas.

Įvertinus tilto aplinkos koroziškumą ir atsižvelgus į naujos dangos tarnavimo trukmei keliamus reikalavimus metalo apsaugai nuo korozijos pasirinkta trisluoksnė kompanijos „Tikkurila“ dažymo sistema, atitinkanti koroziškumo kategoriją „C5-VH“. Ši sistema atitinka aukščiausią apsaugos nuo korozijos ir patvarumo kategoriją pagal pasaulinį plieninių konstrukcijų apsaugos nuo korozijos standartą ISO 12944. Apsauginę sistemą sudaro trys sluoksniai:

- Gruntinis sluoksnis – epoksidiniai remontiniai dažai „Tikkurila Temabond ST 200“ su aliuminio pigmentais, skirti paviršiams, kurių dangai keliami aukšti reikalavimai. Šie dažai idealiai tinka dažų dangai atnaujinti, nes labai gerai sukimba su plienu ir yra atsparūs mirkimui vandenyje.
- Tarpinis sluoksnis – epoksidiniai dažai „Tikkurila Temacoat MIO“ su poliamidiniu kietikliu ir žėrutinio geležies oksido pigmentais.
- Viršutinis sluoksnis – poliuretaniniai dažai „Tikkurila Temathane PC 80“, pasižymintys puikiu atsparumu atmosferos poveikiui bei dilimui ir pailginantys dangos eksploatavimo trukmę. Sudaro lengvai valomą, nekreidėjančią ir gerai spalvą bei blizgesį išsaugančią dangą.

„Šis išskirtinis Lietuvos tiltas – ne tik svarbi susisiekimo infrastruktūros dalis, bet ir mūsų visų pasididžiavimas. Jis turi patikimai tarnauti ne vieną dešimtmetį, todėl ne tik jo konstrukcijai, bet ir dangai keliami itin aukšti reikalavimai. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie tokių reikšmingų projektų įgyvendinimo“, – sako kompanijos „Tikkurila“ pardavimo vadybininkas Povilas Kvajauskas.

Naujų technologijų pritaikymas restauravimo darbams

Tilto gelžbetoninių atramų ir atraminių guolių restauravimo darbams atlikti naudojamos specialios technologijos ir medžiagos, kurių savybės suderinamos su kultūros paveldo objekto vertingųjų savybių medžiagiškumu.

Atraminėms plokštėms sustiprinti pasitelkta viena naujausių technologijų – plokščių stiprinimas anglies pluoštu. Krantinėje atramoje esanti perdangos plokštė stiprinama anglies pluošto juostomis (50 x 1,4 mm). Anglies pluošto juostos prie betoninio pagrindo tvirtinamos epoksidiniais klijais.

Ypatingas dėmesys aplinkosaugai

Atliekant Lyduvėnų tilto remontą ypač aktualus aplinkosaugos aspektas, nes tiltas yra gyvenamojoje teritorijoje, apačioje teka upė. Generalinis projekto rangovas yra orientuotas į tvarią plėtrą, siekia, kad tvarkybos darbų procesai būtų saugūs ir darytų kuo mažesnę žalą aplinkai.

Mindaugas Švykas, UAB „Švykai“ techninis direktorius, pasakoja, kad atliekant tilto remonto projekto poveikio aplinkai vertinimą ir technologinio projekto parengimą buvo numatytos aplinką apsaugančios priemonės: „Srautiniam valymui tradiciškai naudojamas abrazyvas – džiovintas smėlis – buvo pakeistas į geležies silikatą (šlaką), tokiu būdu dulkėtumas srautinio valymo metu sumažėjo 3 kartus“.

Taip pat pastoliams uždengti vietoj tradicinės armuotosios plėvelės buvo panaudota idealiai statybinius pastolius apgaubianti ypač tvirtu paviršiumi pasižyminti plona polimerinio plastiko termoplėvelė. Šios plėvelės lakštai tarpusavyje sulydomi – taip sukuriamas kritulių, tiesioginių saulės spindulių bei dulkių nepraleidžiantis vientisas paviršius, neleidžiantis į aplinką patekti abrazyvui ir dažų dulkėms.

Kompanija „Tikkurila“ jau daugiau kaip 60 metų tiekia tiltams skirtas aukštos kokybės dangas, suteikiančias veiksmingą apsaugą nuo korozijos ir pasižyminčias ilga eksploatavimo trukme. Mūsų vizija – kurti tvarią ateitį užtikrinančius gaminius. Nuo 1862 m. veikianti kompanija nuolat tobulina savo gaminius, meistriškai išlaikydama vis griežtėjančių aplinkosaugos reikalavimų ir aukštų šiaurietiškų kokybės standartų pusiausvyrą. Jos gaminiai vertinami dėl ilgaamžiškumo, patikimumo ir aplinką bei dažytojų sveikatą tausojančios sudėties. Pramoninės metalo dangos yra išbandytos tiek laboratorijose, tiek realioje aplinkoje ir atitinka pasaulinį apsaugos nuo korozijos standartą ISO 12944. Mes taip pat turime dengimo sistemų, atitinkančių kitus standartus, įskaitant Norvegijos standartą NORSOK, Suomijos standartą SILKO ir Rusijos standartą GOST.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-07-02 09:20:03

Po vidurvasario šventės Vilnius šienauja nužydėjusias pievas

Peržydėjus ir sėklas subrandinus vasariniams augalams, Vilnius pradeda pirmąjį šiemet šienavimą tose vietose, kur kuriamos tvarios pievos. Tuo tarpu gyvenamojoje aplinkoje - kiemuose, vaikų žaidimo aikštelėse, greta namų, kaip ir iki šiol, veja bus pjaunama trumpai.
       2022-07-02 08:52:25

Per kelias dienas – net 12 tūkst. žaibo išlydžių, skaičiuojami nuostoliai

Klimatas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, keičiasi, karščio bangos dažnėja ir stiprėja, o jas dažniausiai lydi ir galingos liūtys, kurios neatsiejamos nuo perkūnijos.
       2022-06-30 12:56:13

Visi duomenys turės būti apmokestinami vienodu tarifu

Siekdami užtikrinti atvirą ir nediskriminacinę prieigą prie interneto, ES ryšio operatoriai vartotojams negali taikyti skirtingų duomenų perdavimo kainų pagal jų panaudojimo pobūdį.
       2022-06-29 15:28:52

Žuvies patiekalai tiesiai iš jūros: tartaras, sevičė ir pokės dubuo

Vasara tradiciškai yra grilio metas – ant grotelių ir iešmų keliauja mėsa, žuvis, daržovės ir net sūris. Visgi vasara yra ir laikas, kai norisi valgyti lengviau, gaiviau, o tai padaryti padeda vis gausėjantis šviežio derliaus pasirinkimas.
       2022-06-29 15:21:28

Reanimatologas paaiškino, kodėl įvyksta smegenų mirtis

Smegenų mirtis – plonytė linija, kurią peržengus nebėra kelio atgal. Mirus smegenims, miršta ir žmogus, tačiau dar kurį laiką medicininės įrangos dėka jo širdis gali plakti, savo funkcijas gali atlikti ir kiti organai.
       2022-06-29 15:11:28

Nedžiugina darbas? Patarimai, kaip atrasti mėgstamą

Darbas nebedžiugina? O gal planuojate jį keisti? Ne vienas žmogus darbe yra jautęsis ne savo vietoje, tačiau pakeitus darbą jis ir vėl gali nepatikti. Ką daryti, kad mylimo darbo paieškos pagaliau būtų vaisingos?
       2022-06-29 15:07:13

Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė kaip pasiruošti išvykai į mišką

Įsibėgėjus vasarai galime pasilepinti ne tik įvairiausiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir grybais, kurių pirmas derlius jau pasirodė ir parduotuvėse.
       2022-06-29 15:00:59

Dalį elektros kainos ir toliau reguliuos valstybė, tai įtakos galutinei kainai

Ne retas gyventojas galvoja, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių:
       2022-06-29 14:56:02

Prezidentas NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

„Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO, todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių ženkliai stiprinti savo saugumą, ypač Baltijos regione“, – šiandien Madride prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2022-06-28 13:06:05

Koks vanduo geriausiai gaivina per karščius ir kiek jo turime išgerti?

Įsivyravus karščiams itin svarbu organizme palaikyti skysčių balansą. Karštomis dienomis taip ir traukia ledinis vanduo, nes norisi ne tik numalšinti troškulį, bet ir atsivėsinti.
       2022-06-22 12:28:22

Ant laužo – ne tik bulvės, bet ir šakotis: dalijasi Joninių idėjomis

Artėjančios Joninės – dažno laukiama proga iš miesto pabėgti į gamtos prieglobstį. Neatsiejama to dalis – maisto gaminimas lauke ir jaukios akimirkos, susibūrus aplink laužą.
       2022-06-22 08:58:15

Vaistininkė apie gydomąją arbatų galią ir suderinamumą su vaistais

Visi žinome, kad peršalus reikia gerti ramunėlių ar liepžiedžių arbatą, o kosint – čiobrelių, tačiau neretai žinios apie vaistažoles tuo ir pasibaigia. Kokių vaistažolių arbatas vartoti kuriais atvejais ir kaip jas tinkamai paruošti – pataria vaistininkė.
       2022-06-21 15:56:49

Važiuoti su žieminėmis padangomis vasarą – brangu ir nesaugu

„Žieminės padangos jau beveik atgyveno, per vasarą jas visiškai užbaigsiu ir rudenį pirksiu naujas“. Tai yra gana dažnai sutinkama vairuotojų, ypač taupesnių, idėja.
       2022-06-20 21:46:39

Kas gali nutikti, jeigu trumpam sutrinka elektros skaitiklio veikimas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir UAB „Perlas Energija“ bei AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl elektros energijos suvartojimo duomenų nesutapimo, elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties nutraukimo ir mokesčių už elektros energiją perskaičiavimo.
       2022-06-20 20:54:40

Borrellis dėl Kaliningrado: kaltinimas Lietuvai – melas, gryna propaganda

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Lietuva laikosi ES sankcijų blokuodama tam tikrų prekių gabenimą geležinkeliu į Rusijos Kaliningrado eksklavą.
       2022-06-20 20:40:37

Chemija Lietuvoje: ar greitai turėsime Nobelio premiją?

Vilniaus universiteto (VU) chemikai šiemet mini 225-ąsias Chemijos katedros įkūrimo metines. Anot dabartinio Chemijos ir geomokslų fakulteto dekano prof. Aivaro Kareivos, per tiek metų šis mokslas Lietuvoje turėjo ir nuosmukio laikotarpių, ir pasaulyje pripažintų specialistų, ženkliai prisidėjusių prie mokslo raidos.
       2022-06-19 21:54:43

Prezidentei – Pasaulio ekonomikos apdovanojimas

Sekmadienis, birželio 19 d. (Kylis). Prezidentei Daliai Grybauskaitei Vokietijoje, Kylyje, įteiktas prestižinis Pasaulio ekonomikos apdovanojimas (Global Economy Prize 2022).
       2022-06-18 15:20:01

Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko beveik 80 proc. antrojo etapo gyventojų

Šiandien, baigiantis antrajam nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasirinkimo etapui, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis 79,2 proc. arba 586 tūkst. šio etapo vartotojų priėmė sprendimą ir pasirašė sutartį su savo nauju ir nepriklausomu energijos tiekėju.
       2022-06-18 15:17:04

Azijietiška virtuvė vasarą: aštrūs patiekalai atsigaivins per karščius?

Azijiečių virtuvėje naudojami metodai ir ingredientai jau seniai pamėgti sveiką gyvenimo būdą puoselėjančių žmonių. Tokiuose patiekaluose nėra sočiųjų riebalų pertekliaus, beveik nevartojama pieno produktų, maistas dažnai virtas arba troškintas garuose, prioritetą skiriant produktų šviežumui ir sezoniškumui.
       2022-06-18 15:14:05

Nepasirinkusiems elektros tiekėjo – dar savaitė galutiniam apsisprendimui

Antrojo liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, nesuspėję pasirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo, tai galės padaryti dar savaitę. Jiems sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai.
       2022-06-18 15:11:24

Specialistai: Norint mažinti skendimų skaičių reikia liautis drausti

Kas penktas lietuvis nemoka plaukti, o 3 iš 10 gyventojų yra bent kartą skendę, rodo skolinimosi internetu platformos „Vivus Finance“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2022-06-17 20:13:14

Laisvalaikis miške ar prie ežero - ne bet kur ir ne bet kaip

Vasarą daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje. Vieni skuba prie vandens telkinių, kiti mėgaujasi miško gėrybėmis ir gaiva. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad mišką ar kitą gamtos kampelį reikia tausoti, tinkamai jame elgtis bei dalijasi patarimais, kaip poilsiauti atsakingai.
       2022-06-17 08:56:49

Mitai apie autonominį vairavimą

Ar savivaldžiai automobiliai taps realybe? Ir kaip turės pasikeisti žmonių požiūris, kad autonominius automobilius priimtų plačioji visuomenė? Šiuos ir kitus klausimus nagrinėja &Audi tyrimas „SocAlty“, parengtas bendradarbiaujant su 19 šios srities ekspertų.
       2022-06-17 08:51:16

Didysis bijūnų žydėjimas: nuo senųjų veislių iki modernių spalvų ir formų

Nors ir vėluodamas, bet su maksimalia galia ir grožiu, kurio sukaupė per lietumi dosnias savaites, Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, didįjį žydėjimą pradėjo turtingiausias Lietuvos bijūnynas: šiemet iš viso maždaug 30 arų plote žydi per 600 bijūnų kolekcinių vienetų.
       2022-06-16 20:43:13

Vitaminų šaltinis – agrastai: naudokite juos ne tik uogienėms

Šviežio derliaus agrastai – jau pasirodė parduotuvių lentynose. Šios gėrybės – nuo seno lietuvių vertinamos, tačiau pastaruoju metu kiek primirštos. O veltui. Šios sodo gėrybės ne tik skanios, bet ir ypatingai vertingos sveikatai.
       2022-06-15 08:50:09

Neapsisprendžiantiems: kaip išsirinkti sau tinkamą IT specialybę?

Pastaraisiais metais darbo rinkoje būtų sunku surasti populiaresnę ir perspektyvesnę sritį, nei IT – šie specialistai nuolat viliojami patrauklia alga, o atvirų darbo vietų kasdien daugėja.
       2022-06-15 08:44:11

Vilniuje pristatytas rekordą pasiekęs 3D gatvės piešinys: įvykiai Ukrainoje

Vilniuje birželio 14 dieną pristatytas didžiausias Baltijos šalyse ir dydžio rekordą Lietuvoje pasiekęs trimatis gatvės piešinys. Visai greta sostinės spaudos rūmų kūrinį pavadinimu „Meilė ir baimė“ nutapė pasaulinio garso menininkas Edgaras Muelleris.
       2022-06-15 08:35:38

„PILETILEVI GROUP“ ir „TIKETOS“ sandoris apribojo konkurenciją

Šiandien Konkurencijos taryba atsisakė duoti leidimą vykdyti koncentraciją Estijos bendrovei „Piletilevi Group“ įsigijus 100 proc. „Tiketos“ akcijų.
       2022-06-11 13:08:16

Tarptautinę falafelių dieną kulinarijos technologė pataria, kaip pasigaminti

Tarptautinė falafelių diena minima birželio 12 d. Falafeliai – tai tipiškas Artimųjų Rytų virtuvės patiekalas, pagamintas iš avinžirnių, kurie yra augalinių baltymų šaltinis, mažinantis blogojo cholesterolio kiekį.
       2022-06-10 19:46:34

Vištų augintojams – nuostolių kompensacijos

Nuostolių dėl Rusijos karo Ukrainoje patiriantys broilerių ir vištų dedeklių augintojai jau gavo pirmąsias kompensacijas. 35 broilerių ir vištų dedeklių laikytojams, pateikusiems paraiškas, pervesta 1,84 mln. Eurų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.