Naujienos

Atliekų krizė Šiauliuose gilėja, esminiai klausimai lieka neatsakyti

2022-01-28 13:36:59

Žilvino Šilgalio vadovaujamas Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) perėmė Šiaulių mechaninio-biologinio apdorojimo (MBA) įrenginius, skirtus gyventojų mišrių komunalinių atliekų tvarkymui.

Nepaisant to, nerūšiuotos ir neapdorotos komunalinės atliekos, surenkamos 260 tūkst. gyventojų turinčiose Šiaulių regiono savivaldybėse, ir toliau verčiamos į sąvartyną. Įrenginius valdanti ŠRATC neturi nei reikiamų leidimų, nei žmogiškųjų resursų, nei būtinų žinių rūšiuoti ir apdoroti atliekas MBA įrenginiuose, o tai reiškia, kad aplinkosauginė situacija regione kasdien vis blogės.

ŠRATC dar praėjusių metų gegužę pareiškė nutraukianti sutartį su įmone „NEG Recycling“, kuri daugiau nei penkerius metus prižiūrėjo ir operavo MBA įrenginius ir kasdien rūšiavo ir tvarkė viso regiono gyventojų komunalines atliekas.

Šį pirmadienį paskelbtas Šiaulių apygardos teismo sprendimas leido ŠRATC įgyvendinti savo ketinimus. Sutartis buvo nutraukta ir MBA įrenginiai trečiadienį perduoti ŠRATC, kuris, kaip tapo aišku, visiškai tam nepasiruošęs: nėra gautas leidimas, nepasamdyti specialistai.

Dėl to MBA įrenginiai iki šiol stovi nenaudojami, o nerūšiuotos mišrios komunalinės atliekos – po 200 t kiekvieną dieną – ir toliau verčiamos tiesiai į sąvartyną, nors tai griežtai draudžiama teisės aktais. Ž. Šilgaliui toliau skleidžiant tikrovės neatitinkančią informaciją apie perimtus MBA įrenginius ir juos prižiūrėjusią bendrovę, tikrasis vaizdas paaiškėtų, jei būtų atsakyta į šiuos esminius klausimus:

- Ar ŠRATC turi Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą, kuris leidžia priimti ir tvarkyti atliekas? Kada jam pateikta paraiška, ar ji išvis pateikta ir kada jis turėtų būti išduotas?
- Kas ir kaip atsakys už tebesitęsiantį neapdorotų mišrių komunalinių atliekų vertimą sąvartyne? Ar yra numatytos kokios sankcijos ŠRATC už dar rudenį sąvartyne išverstus 2000 t nerūšiuotų atliekų?
- Ar buvo nustatyta kokių nors aplinkosauginių pažeidimų ŠRATC veikloje 2020-2021 m.? Jei taip – kokių?
- Iš viešai prieinamų duomenų matyti, kad ŠRATC darbuotojų skaičius beveik nesikeičia nuo 2017 m., tuo metu MBA įrenginių operavimui reikia apie 20 žmonių komandos (tiek dirbo pas buvusį operatorių) – ar ŠRATC turi žmogiškųjų išteklių ir reikalingų žinių priimti ir apdoroti komunalines atliekas?
- Ar ŠRATC turi inžinierių, pasirengusių dirbti su rūšiavimo įrenginiais? Jei ne – kada juos tikisi pasamdyti?
- Kaip ŠRATC nepasirengimą perimti įrenginius vertina jo dalininkai – 7 Šaulių regiono savivaldybės?
- ŠRATC kaltina ankstesnį operatorių nesudarant sąlygų tinkamai kontrolei ir nekokybiškai apdirbant atliekas. Kas dabar kontroliuos paslaugų kokybę, kuomet ŠRATC tuo pat metu bus MBA įrenginių operatorius, sąvartyno operatorius ir visos Šiaulių regiono atliekų sistemos administratorius? Kas užtikrins, kad ŠRATC valdomuose MBA įrenginiuose nerūšiuotos arba netinkamai apdorotos (išrūšiuotos) mišrios komunalinės atliekos nebus vežamos į ŠRATC kontroliuojamą sąvartyną?
- Kiek gamtosauginius ir Šiaulių regiono gyventojų interesus atitinka situacija, kuomet vien šią savaitę sąvartyne atsidūrė apie 1000 t nerūšiuotų atliekų, o problemą spręsti galinti, reikiamus leidimus ir žmogiškuosius išteklius turinti bendrovė yra išstumiama, o jos vieton stoja neveiksni organizacija? Kas prisiims atsakomybę už susidariusią situaciją?
- Ar bus Šiaulių regiono gyventojams grąžinti ŠRATC surinkti pinigai už atliekų tvarkymą, kuomet atliekos buvo išverstos sąvartyne? Ar sprendimus dėl sutarties nutraukimo priėmę asmenys – Ž. Šilgalis, savivaldybių atstovai – prisiims atsakomybę už šias pasekmes ir jei teks atlyginti nuostolius bendrovei?

Gavus atsakymus į šiuos klausimus, bus ne tik galima numatyti atliekų krizės Šiaulių regione pabaigą, bet ir užkirsti kelią panašių, aplinkai ir gyventojams kenksmingų situacijų pasikartojimui.

Aplinkos ministras: Šiaulių regiono gyventojai moka už ekologišką atliekų tvarkymą, tokią paslaugą ir turi gauti

Šiauliuose vykstant atliekų tvarkytojų ginčui ir į sąvartyną keliaujant neapdorotoms viso regiono atliekoms, aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad Šiaulių regiono gyventojai pilnai apmoka ekologišką atliekų tvarkymą, todėl turi gauti visavertę paslaugą – tai yra regiono savivaldybių tiesioginė pareiga.

„Sveikinu Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro valią prisiimti atsakomybę už kokybišką atliekų rūšiavimą ir kartu pabrėžiu, kad Šiaulių regiono gyventojai per dvinarę rinkliavą sumoka už pilną ekologinę atliekų tvarkymo paslaugą – būtent tokia ji turi būti teikiama. Tačiau šiandien apskrities nerūšiuotas atliekas vežant į sąvartyną ne tik nevykdomi įsipareigojimai gyventojams, bet ir daromas gamtosauginis pažeidimas“, – sako Simonas Gentvilas.

Padėtis, kai juridiniai ginčai tarp atliekų tvarkytojų sugriauna viso regiono atliekų tvarkymo sistemos funkcionavimą, yra netoleruotina. Nerūšiuotų atliekų gabenimas tiesiai į sąvartyną pažeidžia Vietos savivaldos ir Atliekų tvarkymo įstatymus. Pagal juos, savivaldybės privalo užtikrinti sąlygas naudotis komunalinių atliekų tvarkymo paslauga, prižiūrėti, kad sąvartynuose būtų šalinamos jų teritorijose surinktos tik po rūšiavimo likusios netinkamos naudoti komunalinės atliekos, laikomasi kitų reikalavimų.

Postūmis juridiniame ginče įvyko šią savaitę Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui perėmus mechaninio biologinio apdorojimo įrenginio valdymą. Todėl dabar ypač svarbu kuo greičiau atnaujinti atliekų apdorojimą mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose, o kol tai nepadaryta – taikyti atliekų tvarkymo alternatyvas.

Penktadienį Aplinkos ministerija su Aplinkos apsaugos departamentu rengia skubų pasitarimą su Šiaulių regiono savivaldybių vadovais susidariusiai situacijai spręsti.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-26 16:44:58

4 dažniausiai sutinkami kibernetiniai pavojai – taisyklės leis apsisaugoti

Kasdienybė vis labiau priklauso nuo skaitmeninių technologijų, o tai reiškia, kad kibernetiniai nusikaltimai kelia vis daugiau grėsmių vartotojams ir įmonėms.
       2022-05-25 12:56:15

Dar neragavote baltųjų smidrų? Ūkininkas pasidalijo patarimais ir receptais

Pavasarį visi būname pasiilgę Lietuvoje užaugintų šviežių daržovių, vaisių ir uogų. Šiltėjant orams, lengvėja ir patiekalai lėkštėse. Daržoves dietologai rekomenduoja valgyti visą dieną – pusryčiams, pietums ir vakarienei.
       2022-05-25 12:49:37

Vėsinimosi taisyklės vasarą: geriau mažiau nei daugiau

Tvyrant karščiams norisi atsivėsinti greitai, todėl automobiliuose ir namuose jungiame oro kondicionierius stipriai šaldančiu režimu ir... peršąlame. Bet ar tikrai dėl to kalti oro kondicionieriai ir ką daryti, kad vasarą netektų gydytis peršalimo ligų, atsako ekspertai.
       2022-05-25 12:43:14

Virusai gali taikytis ir į mobiliuosius: požymiai, kurie padės juos pastebėti

Privačios mobiliojo ryšio saugos įmonės „Zimperium“ užsakymu parengta atskaita rodo, kad daugiau nei penktadalis mobiliųjų įrenginių visame pasaulyje yra susidūrę su kenkėjiškomis programomis.
       2022-05-25 12:40:11

Riminio kurortas – itališka įvairovė, nepaliksianti abejingų

Italijos kurortas Riminis – vienas seniausių ir žinomiausių Europos kurortų, kasmet pritraukiantis milijonus lankytojų. Ilgi ir platūs smėlio paplūdimiai, daugybė pramogų ir patogus susisiekimas su kitais žymiausiais Italijos miestais – šis uostamiestis turi viską, kad atostogos paliktų neišdildomus įspūdžius.
       2022-05-21 15:47:44

Stato tiltus iš netradicinės medžiagos – ji geresnė nei betonas?

Didžiausi pasaulio tiltai sveria tūkstančius tonų. Tačiau tai nieko nestebina – juk jie privalo atlaikyti didžiulę apkrovą. Daugiau klausimų ir nuostabos kelia visame pasaulyje statomi tiltai iš makaronų – iki 1 kg sveriantys statiniai atlaiko du ar tris šimtus kartų už savo svorį didesnę apkrovą.
       2022-05-20 11:05:13

5 įdomūs faktai apie vilkžuvę

Vilkžuvė savo neįprasta išvaizda gali negundyti, tačiau nepaprastu skoniu nustebina net ir išrankiausius gurmanus. Ją pagaminti nesudėtinga, be to, ji patiks tiems, kurie šiltuoju metų sezonu maistą gaminti mėgsta kepsninėse.
       2022-05-20 10:42:26

Vadovas sporto sirgaliams, kaip mėgautis sporto renginiais namuose

Sportą mėgstantys žmonės dažnai skirstomi į dvi kategorijas: tie, kurie patys sportuoja, ir tie, kurie mieliau ilsisi ant sofos ir stebi, kaip geriausi pasaulio sportininkai kovoja dėl pergalės ir šlovės.
       2022-05-20 10:37:05

Panikos ataka – minučių reikalas

„Galvojau, kad išprotėjau“, – taip kalba susidūrusieji su panikos ataka, kuri dar yra vadinama šio amžiaus jaunų žmonių liga. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, net ketvirtadalis europiečių kenčia nuo nerimo sutrikimų, o kiek dar yra patiriančių vienkartinių panikos atakų. Tik daliai jų nustatomas panikos sutrikimas.
       2022-05-20 10:31:00

7 marinatų receptai, puikiai tiksiantys vištienai

Kai svarstome, ką kepti ant žarijų, vienas pasirinkimų – vištiena. Šią mėsą mėgsta daugelis, ją nesudėtinga paruošti, be to, galima derinti su pačiais įvairiausiais priedais: prie vištienos puikiai dera ne tik pikantiški, bet ir saldūs pagardai, svarbiausia – teisingai pasirinkti skonių balansą.
       2022-05-20 10:28:44

Technologijos, kurios pakeis pasaulį, – ateinantį dešimtmetį bus pokyčių

Lietuvoje veikianti pasaulinė IT bendrovė „Accenture“ pirmą kartą mūsų šalyje pristatė tyrimą „Technology Vision 2022“, kurį šiemet apibendrina posakiu „Susitikime metavisatoje“.
       2022-05-20 10:21:24

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsaugoti save ir savo įrenginius?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Visgi turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui.
       2022-05-20 09:47:22

Pasaulinė bičių diena: patarė, kiek medaus vartoti per dieną ir kur jo nelaikyti

Bitės, besirūpinančios augalų apdulkinimu, yra gyvybiškai svarbios Žemės ekosistemos išlikimui. Deja, jų populiacija kasmet mažėja, todėl stengiamasi, kad bitininkystė įgautų naują kvėpavimą:
       2022-05-19 16:52:14

Šaknų kanalų gydymas – dar ne mirties nuosprendis dančiui

Nors pagal profilaktinių vizitų pas odontologą skaičių tikrai nepirmaujame, suskaudus dančiui neturime kitos išeities. Nežinia, kas skamba blogiau – kad dantį teks traukti, ar kad reikės gydyti dantų šaknų kanalus.
       2022-05-18 16:22:44

Svarbiausių atsiskaitymų metas studentams: kodėl geriau nesukčiauti?

Apie artėjančią vasaros pradžią praneša ne tik pražystanti gamta, bet ir studentų grupelės, besibūriuojančios šalia viešųjų bibliotekų ir kavinių. Šiuo metu studentai rašo savo kursinius ar baigiamuosius rašto darbus, kurie dažnam jų sukelia nemalonius jausmus, kelia stresą.
       2022-05-18 16:14:18

Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai lanksčiau, vienos nuomonės kur, kaip ir kada geriausia dirbti, nėra.
       2022-05-18 16:11:00

Žolės smulkinimas nerekomenduojamas nuolatinei pievų priežiūrai

Aplinkos ministerija kviečia susipažinti su rekomendacijomis, kurios apibendrina neigiamą žolės smulkinimo poveikį pievų buveinėms. Pagal šias rekomendacijas, biologinei įvairovei palankiausi pievų tvarkymo būdai yra šienavimas ir ganymas.
       2022-05-18 16:05:58

Kur kas įdomesni, nei galima pamanyti: 5 faktai apie bananus

Patogus užkandis, greita pagalba nuo alkio, įvairių desertų ar kepinių ingredientas – bananai, be kurių daugelis neįsivaizduoja savo pirkinių krepšelio. Mėgstami dėl skonio ir naudingų savybių, bananai seniai tapę neatsiejama raciono dalimi – ir visgi apie bananus dar yra ką atrasti.
       2022-05-18 15:57:15

Paspirtukininko etiketas: 3 auksinės taisyklės, šį sezoną virs įpročiais

Šylant orams Lietuvos miestuose prasideda elektrinių paspirtukų sezono įkarštis. Kasmet šios ekologiškos transporto priemonės tampa vis populiaresnės, todėl didėja ne tik kelionių, bet ir parkavimo vietų poreikis.
       2022-05-18 09:31:31

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

Maistas – didžiulė gyvenimo dalis, todėl domėtis skirtingais produktais, sveika mityba ir valgymo kultūra svarbu pradėti nuo vaikystės: leisti vaikams patiems suktis virtuvėje, vežtis juos kartu apsipirkinėti.
       2022-05-18 09:25:11

Prezidentas paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį savo dekretu paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, kuri pareigas pradės eiti gegužės 18 dieną.
       2022-05-18 09:20:43

Hipertenzija – liga, varginanti vis jaunesnio amžiaus žmones

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos sutrikimų. Gegužės 17-ąją, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, siekiama atkreipti ne tik ja sergančių, bet ir sveikų žmonių dėmesį – laikantis kelių paprastų kasdienių taisyklių, šios ligos galima išvengti.
       2022-05-18 09:15:48

Mano artimasis ruošiasi operacijai – kaip jam padėti?

Operacija yra iššūkis organizmui, todėl jam reikia tinkamai pasiruošti. Dažnai šiuo sudėtingu laikotarpiu pacientą lydi jo artimieji, kurie rūpinasi jo sveikata. Chirurgas dalijasi patarimais, kaip padėti šeimos nariams pasiruošti laukiančiai operacijai ir kuo sparčiau atsigauti po jos.
       2022-05-18 09:12:48

Barzdą irgi reikia prižiūrėti: ką pravartu žinoti kiekvienam barzdočiui?

Skaitmeninėje erdvėje gausų moteriškas ir vyriškas grožio priemones lyginti bandančių nuotraukų: ji grožio priemonių turi daugiau nei galėtų suskaičiuoti, jam kasdien pakanka tik muilo ir vandens.
       2022-05-18 09:08:02

Seimas NPD padidino iki 540 eurų

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų – iki 540 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
       2022-05-18 09:03:26

Diagnostiniai testai – tai ne žaidimai, o svarbi profilaktikos priemonė

Šiomis dienomis vaistinėje galima rasti testų, skirtų pačioms įvairiausioms reikmėms: nuo ŽIV ar storosios žarnos vėžio diagnostikos iki narkotikų ar gastritą sukeliančių bakterijų nustatymo.
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.