Naujienos

Technologijų vadovas: universitetas, kaip vienintelis kelias, pervertintas

2022-04-15 15:43:28

„Turi mėgti programavimą, tada viskas bus pasiekiama“, – sako Vaidas Mikalauskas, kuris pats programavimo mokėsi savarankiškai ir eksperimentuodamas.

Vaidas daugiau nei dešimt metų dirbo programuotoju skirtingose organizacijose, o dabar jau kelerius metus yra technologijų vadovas įmonėje „Adeo Web“.

V. Mikalauskas žavisi žmonėmis, kurie drąsiai keičia profesijas ir išbando netikėtas sritis. Pastaruoju metu, ieškodamas naujų kolegų ir talentų informacinių technologijų (IT) srityje, jis mato vis daugiau įkvepiančių istorijų. Daugiau apie IT rinką, besikeičiančius stereotipus, programuotojo profesiją ir kaip to geriausiai mokytis šiais laikais – interviu su V. Mikalausku.

Vaidai, CTO (ang. Chief Technology Officer) pozicijoje, kurioje esi dabar, atsidūrei ne iš karto. Papasakok, kaip viskas prasidėjo ir kokį kelią nuėjai?

Programavimas mane sudomino universitete, todėl natūraliai to po truputį mokiausi. Tačiau panašių darbų tais laikais nebuvo daug, pradžioje dirbau vadybininku ir mokiausi programuoti, daug eksperimentavau, kol po įvairių bandymų pavyko įsidarbinti jaunesniuoju programuotoju. Įsivažiuoti buvo sunku, dažnai net negaudavau pažadėto atlyginimo, nes darbo rinka tada tikrai nebuvo tokia kaip dabar. Pradedantieji programuotojai tuomet uždirbdavo apie 1000 litų. Dabar tai atrodo labai mažai, bet tuomet tai tikrai buvo įspūdinga suma.

Tačiau aplinkybės keitėsi ir aš pats tobulėjau šioje srityje. Per tuos metus aiškiai supratau, kad ko nori, tą ir gali pasiekti. Jeigu nori būti programuotoju, tau tai įdomu, bandaisi, kažką darai, tai tikrai taps realybe. Programuotoju skirtingose įmonėse pradirbau maždaug dešimt metų ir jau norėjosi pokyčių. Tada sulaukiau pasiūlymo prisijungti prie „Adeo Web“ ir tapti jų technologijų vadovu, rūpintis programuotojais, komanda, organizuoti jos darbą ir panašiai.

Bet turbūt ne kiekvienas programuotojas svajoja tapti įmonės CTO? Ypač, jei turėsime omenyje tą stereotipą, kad programuotojai tikrai nebus geri vadovai, nes jie juk nemoka bendrauti ir nesikalba.

Tokie stereotipai yra visiškai pasenę. Tenka to vis dar girdėti, nėra lengva juos pakeisti. Bet panašūs stereotipai jau tikrai nyksta, nes realūs žmonės ir jų istorijos visiškai to neatitinka. Man atrodo, kad, ypač šiais laikais, yra visokių programuotojų.

Vieni yra geri ir inovatyvūs vadovai, kiti – nuostabiai moka suvaldyti projektus, o treti – tiesiog gerai programuoja ir tuo mėgaujasi. Visiems yra vietos, visi randa savo nišą darbo rinkoje.

O kokius tu dabar matai žmones, ateinančius pas tave į komandą? Kokie tie programuotojai šiais laikais?

Tie, su kuriais susiduriame, labai nori mokytis ir dirbti. Ateina jauni žmonės, kurie dar tik mokosi, pavyzdžiui, pirmame ar antrame kurse, o jie jau nori kažką daryti, nori realių projektų. Tu matai jų užsidegimą kiekvieną dieną. Be to, dabar yra tiek išskirtinių ir neįtikėtinų sėkmės istorijų.

Pavyzdžiui, komandoje turime tokių darbuotojų, kurie patys išmokę ir tikrai profesionaliai programuoja nuo devintos, dešimtos klasės. Yra tokių, kurie to pradėjo mokytis tik perkopę 35-tus savo gyvenimo metus.

Pavyzdžiui, viena kolegė dirbo privačiame versle, pati turėjo savo įmonę ir sugalvojo, kad nori programuoti, pardavė verslus ir po metų jau dirba pas mus programuotoja. Turime ir dar kitą programuotoją, kuris baigė medicinos mokslus ir tik prieš pat rezidentūrą nusprendė pereiti į IT sritį. Tokios istorijos, kurias matau kasdien, labai įkvepia. Tai parodo, kad galima daug pasiekti, jei turi noro ir užsidegimo.

Gal dėl to ir nebegalime bendromis keliomis savybėmis apibūdinti programuotojų, nes turime tiek daug skirtingų istorijų ir karjeros kelių, į kuriuos jie ateina kiekvienas su savo savybėmis ir patirtimi.

Klausant tokių istorijų atrodo, kad šiais laikais diplomas ir šios srities aukštasis išsilavinimas visai nesvarbus, ar tiesa?

Taip, man atrodo, kad visiškai nesvarbus. Iš savo patirties matau, kad universitetas duoda tam tikras žinias, nuo kurių gali atsispirti, ir pažintis. Žinoma, tai aiškus ir paprastas būdas: stoji į universitetą, baigi mokslus ir eini ieškotis darbo. Bet gyvenimai dabar dėliojasi visaip ir universitetas, kaip vienintelis galimas ar teisingas kelias, tikrai yra gerokai pervertintas.

Man atrodo, kad jauni žmonės po mokyklos baigimo dabar turi daug pasirinkimų, kad neskubėdami galėtų suprasti, ką jie nori veikti ir kur nori eiti.

Netrukus pats išbandysi naują amplua – būsi dėstytoju „Adeo Web“ back-end akademijoje, į kurią nemokamai kviečiami tiek paskutinių kursų studentai, tiek savamoksliai programuotojai ar kitų sričių specialistai, nusprendę persikvalifikuoti. Kodėl tau pačiam tai svarbu ir įdomu?

Man tai bus nauja patirtis. Dėstyti teko anksčiau, pavyzdžiui, Kauno technologijos universitete. Bet tokioje akademijoje, kurioje žmogui suteiksime programavimo pagrindus, niekada nedalyvavau. Čia turėsiu galimybę prisidėti prie konkrečių žmonių tobulėjimo ir iš arti matyti, kaip žingsnis po žingsnio jie taps programuotojais.

Be to, man pačiam, kaip nemažą karjeros dalį dirbusiam PHP programuotoju, ypač smagu, kad pirmajame akademijos kurse imamės būtent back-end dalies.

Kokių žmonių laukiate? Ką jie jau turi mokėti?

Aišku, būtų gerai, kad ateitų žmonės, kurie jau mokėtų programuoti ar būtų susipažinę su kokia nors programavimo kalba, tuomet galėtume gilintis į detales, rodyti gerosios praktikos pavyzdžius, atlikti praktines užduotis. Tačiau suprantu, kad greičiausiai dalyviai bus gana skirtingų kompetencijų bei žinių ir bus įdomus iššūkis kiekvienam duoti tai, ko jam trūksta.

Ar buvo sunku prikalbinti kitus kolegas, kurie irgi mokys jūsų akademijoje? Nes panašu, kad jūsų pačių laiko reikės nemažai.

Jau dabar intensyviai ruošiamės ir matome, kad tai tikrai reikalauja daug laiko, tačiau žmonės labai pozityviai į tai žiūrėjo. Visi, į kuriuos kreipiausi, sutiko. Tai pareikalaus daug mūsų pastangų ir pradžioje atrodo kiek komplikuota, bet kartu tai džiugina ir suteikia prasmės mūsų pačių darbo kasdienybei. Aš pats labai nekantrauju, todėl dar kviečiu suspėti registruotis ir dalyvius, kam būtų įdomu mokytis kartu su mumis.

Kokie tokių akademijų, kurias organizuoja konkreti įmonė, pranašumai prieš specializuotas programavimo mokyklas, kurių dabar irgi netrūksta?

Konkrečioje įmonėje tu gali dirbti su realiais projektais ir pavyzdžiais. Specialiai iš anksto mokymosi tikslais paruoštose užduotyse realybė yra imituojama. Tu supranti, kad nėra įmonės A ir B, nėra ir direktoriaus Vardenio Pavardenio.

Pamatyti realų darbą ir realias užduotis, kaip jos eigoje keičiasi, adaptuojasi, yra labai naudinga. Tai yra didžiausias pliusas, kurį tik per patirtį gali pajusti. Be to, tai yra ir naujos pažintys, kurios darbo rinkoje itin svarbios, o atrinktiems kandidatams mokslai pas mus nieko nekainuoja.

„Adeo Web“ kuria elektroninės komercijos sprendimus kitoms kompanijoms. Kiek akademijos dalyviams ir apskritai programuotojams yra svarbu suprasti tą specifinę verslo sritį, kuriai jie atlieka darbus?

Suprasti verslo, su kuriuo dirbi, virtuvę visuomet naudinga, tačiau tikrai neprivaloma būti visų vidinių procesų ekspertu. Pavyzdžiui, reikia suprasti iš verslo ateinančias užduotis ir jų poreikį. Tai padeda sugalvoti, kaip turimomis priemonėmis to geriausia pasiekti, kokiais loginiais žingsniais įgyvendinti.

Sunkiausia, kai programuotojas mato, kad tie numatomi žingsniai prieštarauja vienas kitam arba susipina. Čia ta dalis, kur reikia identifikuoti ir mokėti paaiškinti klientui, kiek norimas funkcionalumas gali daryti įtakos bendrai sistemai. Arba dar geriau – galbūt pasiūlyti kokį nors greitesnį, efektyvesnį sprendimą, kuris būtų ir racionalus programuotojams, ir atitiktų konkretaus verslo bei kliento poreikius.

Kita vertus, tokios aplinkybės pačią programuotojo profesiją padaro itin universalią ir atveria daug kelių, nes tu gali dirbti skirtingose įmonėse ir srityse. Taip visą gyvenimą, nekeisdamas profesijos, gali turėti labai dinamišką ir įvairialypę karjerą.

O kaip išgyvenai tą dilemą, kai būdamas specialistu, pats gerai išmanydamas sritį, tapai vadovu ir turėjai deleguoti darbus, pasitikėti kitais programuotojais?

Taip, pradžia iš tikrųjų buvo nelengva ir pozicijos keitimas tapo sunkiu periodu mano karjeroje. Viena vertus, turėjau didelę patirtį, bet tuo pačiu metu buvau ir naujokas. Sakyčiau, kad sudėtingiausia man buvo suprasti ir išmatuoti, ką nuveikiu per tam tikrą laiką. Dirbdamas programuotoju, tu aiškiai matai, ką ir kada padarei per dieną, kas pavyko gerai, kas blogiau, kiek kas užtruko ir pan. Dabar jau galiu įsivertinti, kaip man sekasi kaip vadovui, bet pradžioje nebuvo lengva susivokti.

Vadovo darbo diena labiau neapibrėžta tiek laiko prasme, tiek užduočių apimtimi, bet jaučiuosi daug išmokstantis ir atrandantis šioje pozicijoje. Be to, nuolat galiu dalintis savo žiniomis, prisidėti prie kitų žmonių tobulėjimo. Tai labai prasmingi dalykai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.