Naujienos

Technologijų vadovas: universitetas, kaip vienintelis kelias, pervertintas

2022-04-15 15:43:28

„Turi mėgti programavimą, tada viskas bus pasiekiama“, – sako Vaidas Mikalauskas, kuris pats programavimo mokėsi savarankiškai ir eksperimentuodamas.

Vaidas daugiau nei dešimt metų dirbo programuotoju skirtingose organizacijose, o dabar jau kelerius metus yra technologijų vadovas įmonėje „Adeo Web“.

V. Mikalauskas žavisi žmonėmis, kurie drąsiai keičia profesijas ir išbando netikėtas sritis. Pastaruoju metu, ieškodamas naujų kolegų ir talentų informacinių technologijų (IT) srityje, jis mato vis daugiau įkvepiančių istorijų. Daugiau apie IT rinką, besikeičiančius stereotipus, programuotojo profesiją ir kaip to geriausiai mokytis šiais laikais – interviu su V. Mikalausku.

Vaidai, CTO (ang. Chief Technology Officer) pozicijoje, kurioje esi dabar, atsidūrei ne iš karto. Papasakok, kaip viskas prasidėjo ir kokį kelią nuėjai?

Programavimas mane sudomino universitete, todėl natūraliai to po truputį mokiausi. Tačiau panašių darbų tais laikais nebuvo daug, pradžioje dirbau vadybininku ir mokiausi programuoti, daug eksperimentavau, kol po įvairių bandymų pavyko įsidarbinti jaunesniuoju programuotoju. Įsivažiuoti buvo sunku, dažnai net negaudavau pažadėto atlyginimo, nes darbo rinka tada tikrai nebuvo tokia kaip dabar. Pradedantieji programuotojai tuomet uždirbdavo apie 1000 litų. Dabar tai atrodo labai mažai, bet tuomet tai tikrai buvo įspūdinga suma.

Tačiau aplinkybės keitėsi ir aš pats tobulėjau šioje srityje. Per tuos metus aiškiai supratau, kad ko nori, tą ir gali pasiekti. Jeigu nori būti programuotoju, tau tai įdomu, bandaisi, kažką darai, tai tikrai taps realybe. Programuotoju skirtingose įmonėse pradirbau maždaug dešimt metų ir jau norėjosi pokyčių. Tada sulaukiau pasiūlymo prisijungti prie „Adeo Web“ ir tapti jų technologijų vadovu, rūpintis programuotojais, komanda, organizuoti jos darbą ir panašiai.

Bet turbūt ne kiekvienas programuotojas svajoja tapti įmonės CTO? Ypač, jei turėsime omenyje tą stereotipą, kad programuotojai tikrai nebus geri vadovai, nes jie juk nemoka bendrauti ir nesikalba.

Tokie stereotipai yra visiškai pasenę. Tenka to vis dar girdėti, nėra lengva juos pakeisti. Bet panašūs stereotipai jau tikrai nyksta, nes realūs žmonės ir jų istorijos visiškai to neatitinka. Man atrodo, kad, ypač šiais laikais, yra visokių programuotojų.

Vieni yra geri ir inovatyvūs vadovai, kiti – nuostabiai moka suvaldyti projektus, o treti – tiesiog gerai programuoja ir tuo mėgaujasi. Visiems yra vietos, visi randa savo nišą darbo rinkoje.

O kokius tu dabar matai žmones, ateinančius pas tave į komandą? Kokie tie programuotojai šiais laikais?

Tie, su kuriais susiduriame, labai nori mokytis ir dirbti. Ateina jauni žmonės, kurie dar tik mokosi, pavyzdžiui, pirmame ar antrame kurse, o jie jau nori kažką daryti, nori realių projektų. Tu matai jų užsidegimą kiekvieną dieną. Be to, dabar yra tiek išskirtinių ir neįtikėtinų sėkmės istorijų.

Pavyzdžiui, komandoje turime tokių darbuotojų, kurie patys išmokę ir tikrai profesionaliai programuoja nuo devintos, dešimtos klasės. Yra tokių, kurie to pradėjo mokytis tik perkopę 35-tus savo gyvenimo metus.

Pavyzdžiui, viena kolegė dirbo privačiame versle, pati turėjo savo įmonę ir sugalvojo, kad nori programuoti, pardavė verslus ir po metų jau dirba pas mus programuotoja. Turime ir dar kitą programuotoją, kuris baigė medicinos mokslus ir tik prieš pat rezidentūrą nusprendė pereiti į IT sritį. Tokios istorijos, kurias matau kasdien, labai įkvepia. Tai parodo, kad galima daug pasiekti, jei turi noro ir užsidegimo.

Gal dėl to ir nebegalime bendromis keliomis savybėmis apibūdinti programuotojų, nes turime tiek daug skirtingų istorijų ir karjeros kelių, į kuriuos jie ateina kiekvienas su savo savybėmis ir patirtimi.

Klausant tokių istorijų atrodo, kad šiais laikais diplomas ir šios srities aukštasis išsilavinimas visai nesvarbus, ar tiesa?

Taip, man atrodo, kad visiškai nesvarbus. Iš savo patirties matau, kad universitetas duoda tam tikras žinias, nuo kurių gali atsispirti, ir pažintis. Žinoma, tai aiškus ir paprastas būdas: stoji į universitetą, baigi mokslus ir eini ieškotis darbo. Bet gyvenimai dabar dėliojasi visaip ir universitetas, kaip vienintelis galimas ar teisingas kelias, tikrai yra gerokai pervertintas.

Man atrodo, kad jauni žmonės po mokyklos baigimo dabar turi daug pasirinkimų, kad neskubėdami galėtų suprasti, ką jie nori veikti ir kur nori eiti.

Netrukus pats išbandysi naują amplua – būsi dėstytoju „Adeo Web“ back-end akademijoje, į kurią nemokamai kviečiami tiek paskutinių kursų studentai, tiek savamoksliai programuotojai ar kitų sričių specialistai, nusprendę persikvalifikuoti. Kodėl tau pačiam tai svarbu ir įdomu?

Man tai bus nauja patirtis. Dėstyti teko anksčiau, pavyzdžiui, Kauno technologijos universitete. Bet tokioje akademijoje, kurioje žmogui suteiksime programavimo pagrindus, niekada nedalyvavau. Čia turėsiu galimybę prisidėti prie konkrečių žmonių tobulėjimo ir iš arti matyti, kaip žingsnis po žingsnio jie taps programuotojais.

Be to, man pačiam, kaip nemažą karjeros dalį dirbusiam PHP programuotoju, ypač smagu, kad pirmajame akademijos kurse imamės būtent back-end dalies.

Kokių žmonių laukiate? Ką jie jau turi mokėti?

Aišku, būtų gerai, kad ateitų žmonės, kurie jau mokėtų programuoti ar būtų susipažinę su kokia nors programavimo kalba, tuomet galėtume gilintis į detales, rodyti gerosios praktikos pavyzdžius, atlikti praktines užduotis. Tačiau suprantu, kad greičiausiai dalyviai bus gana skirtingų kompetencijų bei žinių ir bus įdomus iššūkis kiekvienam duoti tai, ko jam trūksta.

Ar buvo sunku prikalbinti kitus kolegas, kurie irgi mokys jūsų akademijoje? Nes panašu, kad jūsų pačių laiko reikės nemažai.

Jau dabar intensyviai ruošiamės ir matome, kad tai tikrai reikalauja daug laiko, tačiau žmonės labai pozityviai į tai žiūrėjo. Visi, į kuriuos kreipiausi, sutiko. Tai pareikalaus daug mūsų pastangų ir pradžioje atrodo kiek komplikuota, bet kartu tai džiugina ir suteikia prasmės mūsų pačių darbo kasdienybei. Aš pats labai nekantrauju, todėl dar kviečiu suspėti registruotis ir dalyvius, kam būtų įdomu mokytis kartu su mumis.

Kokie tokių akademijų, kurias organizuoja konkreti įmonė, pranašumai prieš specializuotas programavimo mokyklas, kurių dabar irgi netrūksta?

Konkrečioje įmonėje tu gali dirbti su realiais projektais ir pavyzdžiais. Specialiai iš anksto mokymosi tikslais paruoštose užduotyse realybė yra imituojama. Tu supranti, kad nėra įmonės A ir B, nėra ir direktoriaus Vardenio Pavardenio.

Pamatyti realų darbą ir realias užduotis, kaip jos eigoje keičiasi, adaptuojasi, yra labai naudinga. Tai yra didžiausias pliusas, kurį tik per patirtį gali pajusti. Be to, tai yra ir naujos pažintys, kurios darbo rinkoje itin svarbios, o atrinktiems kandidatams mokslai pas mus nieko nekainuoja.

„Adeo Web“ kuria elektroninės komercijos sprendimus kitoms kompanijoms. Kiek akademijos dalyviams ir apskritai programuotojams yra svarbu suprasti tą specifinę verslo sritį, kuriai jie atlieka darbus?

Suprasti verslo, su kuriuo dirbi, virtuvę visuomet naudinga, tačiau tikrai neprivaloma būti visų vidinių procesų ekspertu. Pavyzdžiui, reikia suprasti iš verslo ateinančias užduotis ir jų poreikį. Tai padeda sugalvoti, kaip turimomis priemonėmis to geriausia pasiekti, kokiais loginiais žingsniais įgyvendinti.

Sunkiausia, kai programuotojas mato, kad tie numatomi žingsniai prieštarauja vienas kitam arba susipina. Čia ta dalis, kur reikia identifikuoti ir mokėti paaiškinti klientui, kiek norimas funkcionalumas gali daryti įtakos bendrai sistemai. Arba dar geriau – galbūt pasiūlyti kokį nors greitesnį, efektyvesnį sprendimą, kuris būtų ir racionalus programuotojams, ir atitiktų konkretaus verslo bei kliento poreikius.

Kita vertus, tokios aplinkybės pačią programuotojo profesiją padaro itin universalią ir atveria daug kelių, nes tu gali dirbti skirtingose įmonėse ir srityse. Taip visą gyvenimą, nekeisdamas profesijos, gali turėti labai dinamišką ir įvairialypę karjerą.

O kaip išgyvenai tą dilemą, kai būdamas specialistu, pats gerai išmanydamas sritį, tapai vadovu ir turėjai deleguoti darbus, pasitikėti kitais programuotojais?

Taip, pradžia iš tikrųjų buvo nelengva ir pozicijos keitimas tapo sunkiu periodu mano karjeroje. Viena vertus, turėjau didelę patirtį, bet tuo pačiu metu buvau ir naujokas. Sakyčiau, kad sudėtingiausia man buvo suprasti ir išmatuoti, ką nuveikiu per tam tikrą laiką. Dirbdamas programuotoju, tu aiškiai matai, ką ir kada padarei per dieną, kas pavyko gerai, kas blogiau, kiek kas užtruko ir pan. Dabar jau galiu įsivertinti, kaip man sekasi kaip vadovui, bet pradžioje nebuvo lengva susivokti.

Vadovo darbo diena labiau neapibrėžta tiek laiko prasme, tiek užduočių apimtimi, bet jaučiuosi daug išmokstantis ir atrandantis šioje pozicijoje. Be to, nuolat galiu dalintis savo žiniomis, prisidėti prie kitų žmonių tobulėjimo. Tai labai prasmingi dalykai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-10 12:05:26

Valgomų laukinių augalų galima rasti ir mieste: kaip jais praturtinti patiekalus

Paskutinis vasaros mėnuo skatina išnaudoti visas įmanoma progas ir keliauti į gamtą – ar tai būtų miesto parkas, tolėliau žaliuojantis miškas ar besidriekianti pieva.
       2022-08-10 11:27:23

Prezidentas iš M. Drobiazko, P. Vanago ir V. Jakunino atima apdovanojimus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.
       2022-08-10 10:56:23

Atgal į mokyklą: kaip išsirinkti kompiuterį mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalis. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams – įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui.
       2022-08-10 10:27:38

Naudotų automobilių trūkumas – ir elektromobilių rinkoje

Su naudotų automobilių trūkumu susiduriantys Lietuvos gyventojai vis dažniau žvalgosi į elektromobilius ar hibridinius variklius turinčias transporto priemones – pastarųjų populiarumą lemia ir augančios degalų kainos.
       2022-08-09 20:27:54

Lietuvos eksportas pirmo pusmečio ekonominius iššūkius įveikė 27,4 proc. augimu

Lietuvos eksportas per 2022 m. pirmąjį pusmetį paaugo 27,4 proc. lyginant su 2021 m. pirmu pusmečiu. Tokį rezultatą lėmė sparčiai didėjantis lietuviškos kilmės prekių eksportas ir išlaikytas reeksporto augimo tempas.
       2022-08-09 15:49:03

Automobiliai su mechaninėmis pavarų dėžėmis: sudie ar dar ne?

Automobiliai su mechaninėmis pavarų dėžėmis nyksta. Tą sutartinai pripažįsta apžvalgininkai ir rinkos specialistai, o neseniai sužinojome ir oficialią tokių modelių pabaigos Europos Sąjungoje datą.
       2022-08-09 15:41:03

Tyrimas atskleidė: aukščiausios klasės automobilių markės nuvertėja sparčiausiai

Vos išvažiavęs iš salono naujas automobilis iškart praranda nemažą dalį savo mažmeninės vertės. Nors transporto priemonės vertė laikui bėgant toliau mažėja, tam tikros markės nuvertėja labiau nei kitos.
       2022-08-09 14:59:50

Kol vieni ilsisi, kiti imasi karjeros: kodėl vasara – geras metas ieškoti darbo?

Jei suplanavote rudeniop imtis naujo darbo paieškų, verta apsvarstyti galimybę vėstančių orų nelaukti ir į norimą įmonę pasibelsti jau dabar.
       2022-08-09 14:47:29

Stebinanti augalinio „pieno“ įvairovė: tinka ir desertams, ir šaltibarščiams

Žmonėms pradėjus vis labiau domėtis augaline mityba ir jos privalumais, neišvengiamai jų akiratyje atsiranda ir pieno alternatyvos – įvairūs augaliniai gėrimai.
       2022-08-09 14:36:59

Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę patenkinti savo atlyginimais, pasijaučia uždirbantys per mažai: kainoms augant, o atlyginimui nesikeičiant, žmogaus perkamoji galia menksta – už tą pačią sumą nusiperkama mažiau.
       2022-08-09 12:59:38

Paskutinis mėnuo pamatyti Vokietiją vos už 9 Eur: kaip tą padaryti?

Vienas bilietas, kuris galioja visam viešajam transportui, visą mėnesį, leidžia keliauti po nuostabaus grožio šalį ir tekainuoja 9 eurus? Tai, kas skamba kaip pati beprotiškiausia idėja, visą vasarą yra realybė Vokietijoje.
       2022-08-09 12:24:08

Vaisių ir daržovių derlių džiovinkite: sutaupysite, išsaugosite vitaminus

Vasara – sodo, daržo bei miško sezoninių gėrybių metas. Šiuo laikotarpiu naudinga derlių ne tik valgyti kasdien, kad gautume organizmui reikalingą kiekį vitaminų bei mineralų, bet ir ruošti jį žiemai.
       2022-08-09 12:13:54

Keliaujantiems: pamiršus Europos sveikatos draudimo kortelę yra kita išeitis

Kaip reikiant įsibėgėjus atostogų sezonui ir nesant karantino suvaržymų kelionėms, Europos valstybes užplūdo keliautojai iš Lietuvos. Daugelis jų žino, kad saugesnes keliones po Europą užtikrina Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK).
       2022-08-09 12:07:20

Pirmieji lietuviški svogūnai – jau parduotuvėse: koks derlius laukia šįmet

Šviežių lietuviškų svogūnų derlius jau pasiekė parduotuves. Juos auginantis ūkininkas Linas Šateika teigia, kad dėl šalto pavasario ir dažno lietaus, pirmuosius svogūnus rauti pradėjo vėliau nei planuota.
       2022-08-09 11:56:19

Penkios naudos perkeliant valstybės informacinius išteklius į debesiją

Seimui priėmus Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisas, leidžiančias valstybės institucijoms duomenis laikyti ne tik Lietuvoje, bet ir saugiose valstybėse bei viešojoje debesijoje, atsivėrusios naujos galimybės yra aktualios bei svarbios tiek organizacijoms, tiek gyventojams.
       2022-08-09 11:47:12

7 skirtingi meilės veidai knygų puslapiuose

Vasara – ko gero pats romantiškiausias metų laikas, kai gimsta nauji romanai, jaunieji sumaino žiedus, o pajūrį užplūsta besiglėbesčiuojantys ir saulėlydžius stebintys įsimylėjėliai.
       2022-08-09 11:40:24

Hibridiniai vėjo ir saulės parkai skinasi kelią Lietuvoje: kuo jie pranašesni?

Sparčiai augant atsinaujinančios energetikos poreikiui ir įsibėgėjant plėtrai, garsiau kalbama apie hibridinius vėjo ir saulės elektrinių parkus, kai į vieną prijungimo prie elektros tinklo vietą jungiami keli skirtingų atsinaujinančių energijos išteklių technologijų įrenginiai.
       2022-08-08 15:28:12

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus rudeniui turėtų sumažėti.
       2022-08-08 14:46:55

Sprendimui dėl nepriklausomo elektros tiekėjo priimti ESO suteikia daugiau laiko

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus ir visiems klientams taikys tiesiogiai su birža susietą planą. Svarbu pabrėžti, jog elektros energija ir toliau bus tiekiama.
       2022-08-08 14:42:15

„Ignitis“ gyventojams teikia specialų pasiūlymą

„Ignitis“ specialus pasiūlymas – pirmus 4 mėn. kilovatvalandė kainuos 33 ct (24 ct su valstybės kompensacija), nuo 2023 m. – 39,5 ct/kWh; Sutarties trukmė – 40 mėn., ją sudaryti galima tik ribotą laiką – rugpjūtį;
       2022-08-08 14:37:10

Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą?

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti, patirti naujų įspūdžių, pamatyti naujų kraštų arba tiesiog pasimėgauti ramybe. Kaip leisime atostogas, priklauso nuo mūsų poreikių, įpročių ir draugijos, su kuria ilsėsimės.
       2022-08-08 14:33:28

Sumanus pirkinių planavimas: 5 naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti

Sutaupyti norime kiekvienas. Nesvarbu, ar planuojame savaitės pirkinius šeimai ar ruošiame stalą svečiams. Nors daugeliui gali atrodyti kitaip, visgi, taupiai apsipirkti – misija įmanoma.
       2022-08-08 14:15:24

Nesulaukiate paaukštinimo? Ekspertė pataria, ką daryti

Jei dažnai jaučiate, kad dirbdami dabartinėje savo pozicijoje nebesusiduriate su maloniais iššūkiais, o darbe kamuoja rutina – didelė tikimybė, kad atėjo laikas siekti paaukštinimo.
       2022-08-08 14:09:10

VERT: UAB „Perlas energija“ privalo vykdyti sutartinius įsipareigojimus

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai neteisėti ir pažeidžia vartotojų interesus.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2022-08-06 13:06:19

Raškome slyvų derlių: rauginkite kaip agurkus ar kepkite elegantiškus desertus

Puikiai pažįstamos slyvos yra ne tik skanios, naudingos sveikatai, bet ir nuostabiai atsiskleidžia įvairiuose patiekaluose. Ekspertų teigimu, jų panaudojimo galimybės itin plačios: nuo prancūziškų desertų klafučių iki pagardų blynams, varškės ar mėsos patiekalams.
       2022-08-05 19:48:44

3 receptai su bananais, kuriais verta pasilepinti savaitgalį

Bananiniai keksiukai, bananų tortas ar duona – desertai, kuriuose puikiai atskleidžiamas šio, daugelio pamėgto, vaisiaus skonis. Visgi, bananas yra pakankamai universalus vaisius – įmantresnius derinius mėgstantys gurmanai juos derina net prie mėsos ar žuvies, o kartais ir marinuoja.
       2022-08-05 15:29:45

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

Telecentras informuoja, kad pagal susitarimą su Lenkijos visuomeniniu transliuotoju „Telewizija Polska S. A.“ (toliau – TVP) rugpjūčio pradžioje buvo daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-08-05 15:03:05

Nuotoliu dirbančių darbuotojų algos per pusmetį išaugo du kartus

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.