Naujienos

Jaunuoliai iš Lietuvos užsimojo užauginti augalą Mėnulyje

2016-09-06 19:43:29

Kelionės į kosmosą, miestelio Mėnulyje statybos, kur, kaip planuojama, 2030-aisiais įsikurs pirmieji mūsų planetos gyventojai – jau nėra tik fantastinio kino filmo scenarijus.

foto

Dar daugiau – ambicingų jaunuolių grupė iš Lietuvos, siekdama ateityje aprūpinti kosmonautus šviežiu maistu, užsimojo įgyvendinti tai, ko dar niekam pasaulyje nėra pavykę, – mažytėje biologinio modulio laboratorijoje užauginti pirmąjį augalą Mėnulyje!

Kokia technologija kuriama šiam tikslui įgyvendinti ir kaip lietuvių ekspedicija pakeis pasaulį, – pasakoja projekto „Lietuva Mėnulyje 2018“ vadovai, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentai Emonas Šabonas, Arnas Petravičius ir Ignas Bakanauskas.

Ambicingą idėją parsivežė iš NASA

Kaip teigia I. Bakanauskas, projekto „Lietuva Mėnulyje 2018“ idėją iš Jungtinių Amerikos Valstijų parsivežė jo kolega Mykolas Brazdžiūnas. Biofiziką studijuojantis vaikinas Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) Ames centre atliko mokslinę stažuotę, kurios metu susipažino su idėjos autoriumi Chrisu McKay, sudominusiu apie ateityje NASA planuojamus, tačiau vis dar atidėliojamus augalo daiginimo kitose planetose eksperimentus.

Grįžęs į Lietuvą M. Brazdžiūnas ilgai netruko suburti bendraminčių komandos, kurios varomąja jėga tapo studentai iš dviejų didžiausių Lietuvos universitetų.

„Šiuo metu komandoje mūsų maždaug dvidešimt. Didžioji dalis dirba prie techninio projekto įgyvendinimo. Už biologinę projekto dalį su dar keliais studentais atsakingas M. Brazdžiūnas, o už mechatroninę projekto dalį – vienas iš pirmųjų lietuviškųjų palydovų kūrėjų Algis Karpavičius. Aš, Arnas Petravičius ir Ignas Bakanauskas su dar keliais kolegomis esame atsakingi už projekto vadybą, komunikaciją ir finansavimo pritraukimą“, – apie darbų pasiskirstymą pasakojo E. Šabonas.

Indėlis kosmoso industrijai ir mokslo plėtrai

Pasak projekto autorių, kadangi gyvename laikais, kai vis labiau įsibėgėja kosminė industrija, jų atliekami tyrimai – puiki proga Lietuvai tapti ne tik šios industrijos dalimi, bet ir pirma šalimi, užauginusia augalus Mėnulyje.

„Prasidėjus ilgalaikėms ekspedicijoms Mėnulyje kosmonautams neišvengiamai reikės maisto, kurio transportavimas – be galo brangus. Mūsų vystoma technologija per dešimtmečio laikotarpį turėtų padėti astronautams užsiauginti reikiamą kiekį šviežio maisto tam, kad galėtų autonomiškai gyventi kosmose. Tai bus viena iš priežasčių, leisiančių pailginti astronautų kelionių trukmę, o vėliau ir kolonizuoti kitas planetas“, – pasakojo A. Petravičius.

Ekspedicijos organizatoriai pabrėžia, jog projektas taip pat naudingas ir šalies mokslo plėtrai bei populiarinimui. „Tai – puiki proga kaupti papildomą mokslo kapitalą, vystyti mūsų šalies mokslininkų ir studentų kompetencijas, įgyvendinant kompleksinius projektus, o kartu didinti ir Lietuvos mokslininkų žinomumą pasaulyje, – sakė E. Šabonas. – Tiesa, ekspedicijos metu įgytos žinios puikiai pritaikomos ne tik toliau plėtojant kosminius projektus, bet ir auginant augalus itin atšiauriomis sąlygomis Žemėje.“

Didžiausias rūpestis – investicijos

Nors ekspedicijos perspektyvos didžiulės, misijos „Lietuva Mėnulyje 2018“ komandos nariai neslepia, kad projektas yra dar gana ankstyvos stadijos. Mat, viskas atsiremia į investicijas, kurios šiai ekspedicijai įgyvendinti išties reikalingos nemenkos.

„Patį modulį galime sukonstruoti savo pajėgomis ir privačiomis lėšomis – šiuo metu turime pagaminę jau du biologinius modulius, skirtus platformos bandymams ir testavimui. Tačiau didžiausią rūpestį kelia išlaidos už modulio nugabenimą. Esame paskaičiavę, kad bilietas į Mėnulį mums atsieitų apie 2 mln. eurų“, – pasakojo E. Šabonas.

Pasak projekto organizatorių, dabar svarbiausia užduotis – pritraukti potencialių investuotojų, o vienas realiausių finansavimo šaltinių yra verslas. „Apie finansinę pagalbą įgyvendinant projektą kalbamės su įvairiomis įmonėmis ir verslo atstovais. Taip pat tikimės paramos iš valstybės, planuojame sukurti vadinamąją crowdfunding kampaniją, kuri prisidėtų bent prie dalinio šios misijos finansavimo“, – sakė A. Petravičius.

Technologija, padėsianti sudaiginti augalą Mėnulyje

Biologinis modulis, kuriame planuojama užauginti pirmąjį augalą Mėnulyje, primena mažytę, vos du kilogramus sveriančią laboratoriją. Nepaisant nedidelio dydžio, modulyje telpa viskas, ko reikia augalui užauginti, t. y. modulio veikimą užtikrinanti įranga, elektronika ir speciali auginimo platforma.

„Auginimo platformoje būtų sukurtos augalui reikalingos šiltnamio sąlygos, o įrengtos kameros ir kita speciali įranga fiksuotų sėklų dygimo procesą bei siųstų visą informaciją į Žemę. Taip augalams būtų užtikrinamas tinkamas klimatas, drėgmė, apšviestumas, stebimi augalų ir aplinkos pokyčiai“, – aiškino I. Bakanauskas.

Žinoma, sukonstruoti tinkamą biologinį modulį būtų daug paprasčiau, jei ne Mėnulyje vyraujančios sąlygos. „Iššūkių kelia itin ryškus temperatūrų svyravimas – nuo minus šimto iki plius šimto laipsnių Celsijaus, jonizuojanti saulės spinduliuotė ir žymiai mažesnė nei mūsų planetoje gravitacija. Taip pat yra nemažai ir techninių dalykų, tokių kaip modulio maitinimas energija, ryšio su Žeme palaikymas ir pan., kuriuos dar turime išspręsti“, – sakė E. Šabonas.

Keliauti į Mėnulį – 12 pretendentų

Viena gražiausių šios misijos idėjų – sudaiginti lietuviškos kilmės augalą. Nors realiu kandidatu buvo laikyta lietuviško dobilo sėkla, šiandien projekto iniciatoriai tvirtina, jog šio augalo vis dėlto nuspręsta atsisakyti.

„Turime 12 potencialių augalų sąrašą, kurių tinkamumo projektui savybės šiuo metu yra tiriamos. Pagrindiniai kriterijai renkantis augalą – greitas augimas, maistingumas ir savybės, padėsiančios atkleisti augalų augimo mėnulyje klausimus“, – vardijo I. Bakanauskas.

Priklausomai nuo rūšies, augalas Mėnulyje turėtų sudygti per keletą dienų ar savaitę, skaičiuojant mūsų planetos laiku. Kaip teigia projekto organizatoriai, didžiausia problema, augalų sėkloms dygstant mažesnėje gravitacijoje, gali būti neįprasta šaknų orientacija. Tuo tarpu augalo stiebo, lapų formavimuisi mažesnė gravitacija įtakos greičiausiai neturėtų.

„Vienas – pagrindinių tyrimo Mėnulyje tikslų ir yra siekis pasižiūrėti, kaip augalams sektųsi augti tokioje gravitacijoje, – sakė E. Šabonas. – Tikime, jog rugsėjo 8–9 d. vyksiančiame moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!, dalindamiesi savo idėja ir mintimis su didele auditorija žmonių, pritrauksime ne tik naujų partnerių ar komandos narių, bet ir parodysime galimybes kurti ir tobulėti visiškai mums nežinomose rinkose.“

Plačiau apie renginį: www.switchit.lt ir www.facebook.com/SwitchVilnius

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-08 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 213 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 2806 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 213 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-08 08:08:18

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: dirbantiems savarankiškai

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų nepamiršti, kad nuo pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo įmokas. „Sodra“ primena, kiek, kada ir kaip mokėti bei kodėl svarbu tai padaryti.
       2021-03-08 07:42:36

Kovo 8-oji: Moterys, pakeitusios technologijų istoriją

Šiais metais pasaulis mini 110-ąją Tarptautinę moters dieną. Idėja kasmet švęsti Kovo 8-ąją kilo moterų teisių gynėjai Clara Zetkin, kuri ją pasiūlė 1910 m. Tarptautinėje dirbančių moterų konferencijoje Kopenhagoje.
       2021-03-08 07:36:33

Kolektyvinis intelektas: ar kartu esame protingesni?

Šeima, kariuomenė, valstybė, organizacija – jas sieja ne tik tam tikros bendruomenės sukūrimas, bet ir kiek paradoksaliai skambanti kolektyvinio intelekto (KI) sąvoka. Kas tai yra? Kaip KI gali pasitarnauti mūsų kasdieniame gyvenime?
       2021-03-08 07:32:50

Pieno produktų vartojimas: ką valgo vaikai, tačiau vengia suaugusieji?

Nors pieno produktai – neatsiejama daugelio šeimų kasdieninės mitybos dalis, vaikų ir suaugusių pasirinkimai stipriai skiriasi. Suaugusieji daugiausia vartoja pieną, grietinę ar sviestą.
       2021-03-07 11:15:51

Siuntos Lietuvoje jau gabenamos naudojant degalus iš atliekų

Logistika ir transportas yra vienas iš didžiausius šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius išmetančių sektorių pasaulyje. Siekdamos sumažinti daromą poveikį klimato kaitai, logistikos įmonės ieško įvairių būdų sumažinti išmetamų teršalų kiekius:
       2021-03-07 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 392 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5398 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 392 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-07 07:52:20

Profesorius Vytautas Kasiulevičius apie COVID-19 anglišką atmainą

"Savaitė. Angliškoji SARS-CoV-2 atmaina B.1.1.7 įsitvirtina Europoje. Vokiečiai ir prancūzai tai atvaizdavo savo ataskaitose. Šiose šalyse jau pusė Covid-19 atvejų sudaro angliška atmaina."
       2021-03-06 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 473 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8226 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 473 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-06 07:40:35

Nauji karantino atlaisvinimai: leidžiamos veiklos atvirose erdvėse

Įsigaliojus Vyriausybės sprendimui, nuo šeštadienio atnaujinamos sporto, laisvalaikio ir kultūros veiklos atvirose erdvėse, leidžiami renginiai, kurių metų neišlipama iš automobilio.
       2021-03-05 14:35:54

Lietuviai vis aktyviau domisi maisto tausojimo idėjomis

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės.
       2021-03-05 11:45:06

Matvei Linov apie mus internete rašo:

"Šiandien baigėsi mano leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Aš retai rašau tokiomis temomis, tačiau norėčiau pasidalinti užsieniečio, kuris čia gyvena daug metų, pastebėjimais.
       2021-03-05 11:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7763 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-05 11:17:58

Praktiniai patarimai ieškantiems naujo televizoriaus

Renkantis naują televizorių, verta atkreipti dėmesį ne tik į svarbius jo techninius parametrus. Norint išsirinkti tinkamiausią variantą, svarbūs ir praktiniai kriterijai: koks rekomenduojamas televizoriaus dydis, kabinimo būdas, kokie kiti pasirinkimą lemiantys veiksniai.
       2021-03-05 11:08:32

Žiema priminė skaudžią problemą – saugiai šildyti būstą moka ne visi gyventojai

Pasibaigusi žiema kai kuriems atnešė skaudžių pamokų – pirmuosius šių metų mėnesius ugniagesiams gesinti gaisrų teko skubėti 18 proc. dažniau nei praėjusių metų pradžioje.
       2021-03-05 11:06:15

Po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą

„NielsenIQ“: po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą. Lietuvoje vasarį kiek sušvelninus karantino suvaržymus, klientai plūstelėjo į grožio salonus bei išsirikiavo prie nedidelių parduotuvių.
       2021-03-05 11:03:52

Daiktų interneto technologija: ko reikia, kad Lietuva taptų lydere

Telefonu įjungiama skalbimo mašina, laikrodžiu valdoma šaldytuvo temperatūra ar ryte suskambęs žadintuvas, automatiškai įjungiantis kavos aparatą ir ruošiantis jums skanią kavą, kol jūs keliatės iš lovos.
       2021-03-05 11:01:03

Įvaldykite savo „Android“ išmanųjį: 7 funkcijos, kurias mažai kas atradę

Kaip pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaujanti mobilioji operacinė sistema yra „Android“. Visgi daug žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį jos suteikiamų galimybių, o kai kurios naudingos „Android“ funkcijos yra kone paslėptos ir jas žino tik labiausiai įgudę naudotojai.
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-05 10:54:43

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.
       2021-03-05 10:52:18

Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus nuo erkinio encefalito

Lietuva – didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Net 30 proc. visų persirgusiųjų virusas visam gyvenimui palieka sunkių padarinių, tokių kaip atminties, koordinacijos sutrikimai ar net paralyžius.
       2021-03-05 10:44:15

Derlingi 2020 metai - kaip tuo pasinaudos Lietuvos agrosektorius?

Prieš metus visas agrosektorius su nerimu laukė naujojo sezono pradžios. Prieš tai buvęs trijų metų nederliaus ciklas stipriai paveikė viso sektoriaus investicinį potencialą. Žemės ūkio technikos pardavimai paprastai atspindi rinkos pajėgumą.
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-03-04 08:58:43

Siekiantiems vidinės ramybės psichologė pataria susitvarkyti namus

Pavasaris Lietuvoje jau tradiciškai vadinamas švaros laiku – nuo seno įprasta, jog vis ryškesnė saulė ir bundanti gamta suteikia daugiau jėgų bei įkvėpimo susitvarkyti, atsišviežinti namus.
       2021-03-04 08:49:06

3 iš 4 studentų patiria stiprų stresą, beveik kas trečias – panikos atakas

Vasario mėnesio viduryje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą „Psichologinė studentų būsena ir pagalba“, kuriuo buvo siekiama įvertinti studentų psichologinę būseną ir jos pokyčius lėmusius veiksnius, atsižvelgiant į paskutinius dvejus metus aukštosiose mokyklose inicijuotų pokyčių efektyvumą bei karantiną.
       2021-03-04 08:31:51

Vilnius kviečia pasaulio architektus: konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.