Naujienos

Ekonomika lėtėja – atlyginimai auga? Ekspertai turi paaiškinimą

2023-09-07 16:07:26

Baltijos šalių ekonomikoms buksuojant, atlyginimų rodikliai stiebiasi aukštyn, tokias rinkos tendencijas rodo naujausias Baltijos šalių įmonių atlygio tyrimas.

Per pastaruosius 12 mėnesių bazinis atlygis šalyje augo beveik 14 proc., kuomet pernai augimas siekė 11,5 proc.

Visose Baltijos šalyse atlyginimų tyrimų bendrovės „Figure Baltic Advisory“ vykdyto atlygio tendencijų tyrimo metu įvertinta beveik 1,3 tūkst. organizacijų, kuriose dirba per 300 tūkst. darbuotojų. Lietuvoje analizuoti beveik 400 įmonių atlygio ir kiti personalo valdymo rodikliai.

Kaip naujausio tyrimo rezultatus Lietuvos rinkoje komentuoja „Figure Baltic Advisory“ ekspertas Povilas Blusius, per paskutinius 12 mėnesių pastebėtas aktyvus atlyginimų augimas siejamas ne tik su ekonomine situacija, bet su darbdavių strateginio planavimo ypatybėmis.

„Aktyvus atlyginimų augimas atrodo paradoksalus, žvelgiant į dabartinę ne itin maloniai nuteikiančią makroekonominę situaciją. Verta pastebėti ir tai, kad sprendimą didinti atlyginimus įmonės dažniausiai priima gerokai iš anksto: jei darbo užmokesčiai įprastai peržiūrimi balandį, jų kėlimui skirtos lėšos suplanuojamos bent pusmečiu atgal. Per tokį laiko tarpą dažnai, kartais net kardinaliai, pasikeičia ekonominė padėtis. Dėl to atlygio augimas ne visada koreliuoja su šalies ar net viso regiono ekonomine būkle. Vis dėlto, šiemet galima įvardinti, kad itin aukšta praėjusių metų infliacija darė spaudimą darbdaviams didinti atlyginimus“, – aiškina „Figure Baltic Advisory“ ekspertas Povilas Blusius.

Ir toliau daugiausiai uždirbama IT sektoriuje

Tyrimo duomenys atskleidžia ir tai, kam per pastaruosius 12 mėnesių atlyginimai augo sparčiausiai – 20 arba daugiau procentų. Trečdaliu ir daugiau vidutinis bazinis darbo užmokestis didėjo duomenų apsaugos specialistams, jaunesniesiems debesų kompiuterijos inžinieriams, virš 20 proc. – dokumentacijos inžinieriams, vyresniesiems advokatams, jaunesniesiems tekstų kūrėjams.

„Nors tokiuose sąrašuose įprastai dominuoja IT sektoriaus pozicijos, šiemet – kur kas daugiau įvairovės: teisininkai, pinigų plovimo prevencijos specialistai, tekstų kūrėjai“, – atlyginimo augimo tendencijas skirtingose srityse komentuoja P. Blusius.

Didesniais atlyginimais pasigirti gali ir naujai įdarbinami darbuotojai: jie vidutiniškai uždirba iki 2,1 proc. daugiau nei ilgesnį stažą turintys kolegos. Kiek didesnis skirtumas – 5,4 proc. – pastebimas tarp dirbančiųjų IT sektoriuje.

Ryškūs pokyčiai darbuotojų samdoje

„Figure Baltic Advisory“ atlikta Baltijos šalių įmonių analizė atskleidžia, kad nors per pastaruosius metus atlyginimai augo, darbuotojų samdos apimtys gerokai sumažėjo. Turimais duomenimis, bendrą darbuotojų skaičių sumažino kone kas trečia (30 proc.) įmonė: tai – viena didžiausių šio rodiklio reikšmių per pastarąjį dešimtmetį.

Tačiau neigiamoms makroekonominėms tendencijoms nepasiduodančių bendrovių skaičius – didesnis: plėtrą vykdė 6 iš 10 bendrovių.

„Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad darbuotojų samdos rinkoje jaučiama atsvara – per ketvirtadalį įmonių savo darbuotojų skaičių padidino 10 ar daugiau procentų. Nors akivaizdu, kad Baltijos šalių regione turime nemažai bendrovių, kurios aktyviai plečia savo personalo dydį, savo gretas retinančių dalis – netipiškai didelė“, – pastebi „Figure Baltic Advisory“ atstovas.

Ilgą laiką nematyti pokyčiai

Naujausiame Baltijos šalių tyrime išsiskiria ir darbuotojų kaitos rodikliai: pastebima, kad iki šeštadalio (16 proc.) sumažėjo savanoriška darbuotojų kaita. Ne taip ženkliai – iki 21 proc. – smuko ir bendra darbuotojų kaita. Tai, pasak P. Blusiaus, atspindi įmonių polinkį mažinti personalo apimtis.

„Toks ženklus dirbančiųjų kaitos sulėtėjimas paskutinį kartą užfiksuotas dar 2019 m., per pandemijos pradžioje kilusią krizę. Tai patvirtina ir reali situacija darbo rinkoje: turimais duomenimis, Lietuvoje veikiančios įdarbinimo agentūros atlieka ženkliai mažiau atrankų, o kai kuriose srityse jos – visiškai sustojusios. Ženkliai sumažėjo ir atvirų darbo vietų skaičius šalyje“, – teigia atlygio ekspertas.

Atlyginimai – augs, bet nuosaikiau

Kalbėdamas apie ateities prognozes, atlygio ekspertas P. Blusius dalijasi nuosaikiai optimistiškomis prognozėmis. Jo teigimu, nors vidutinis bazinis atlyginimas dvejus metus iš eilės augo per 10 proc., kitąmet laukiamas kur kas nuosaikesnis augimas – 7,1 proc.

„Nepaisant jau įvykdytų ir vienų labiausiai atlyginimus išauginusių peržiūrų šiemet, įmonės kitus metus pasitiks kur kas ramiau. Žinoma, niekada nėra aišku, kaip bendrovių biudžetai ir jų planai keisis metų eigoje. Tačiau, atsižvelgiant į ekonomines prognozes ir bendrą situaciją personalo valdymo rinkoje, tikėtina, kad svarių priežasčių kitąmet sparčiau didinti darbo užmokesčius nebus“, – teigia „Figure Baltic Advisory“ ekspertas P. Blusius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-10-04 15:24:07

Verdiktas mėgstamiausiai lietuvių daržovei – bulvei: nuteisti ar išteisinti?

Ko gero nėra namų, kuriuose lietuvių nuo seno numylėta daržovė – bulvė – nebūtų mėgstama ir dažnai naudojama virtuvėje. Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šalies gyventojai šią daržovę renkasi vis dažniau, o šiemet jau spėjo įsigyti net penktadaliu daugiau bulvių nei prieš du metus.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų.
       2023-10-04 13:24:08

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui.
       2023-10-04 13:14:35

Rūsyje laikomas maistas – vienas pagrindinių žiurkių traukos centrų

Rudenį pastatų administratoriai dažniau sulaukia gyventojų prašymų padėtį įveikti itin nemalonų iššūkį – panaikinti užsiveisusias žiurkes. Vėstant orams šiltų ir saugių kampų pradeda ieškoti graužikai ir kiti kenkėjai, kuriems prieglobsčiu dažnai tampa gyvenamieji namai, ypač daugiabučiai.
       2023-10-04 08:44:43

Dirbtinis intelektas rinkodaroje: neteisingi klausimai gali lemti nesėkmę

Rinkodaros, kaip organizacijos veiksmų, kuriais siekiama sukurti ir pateikti rinkai ekonominę vertę, sritis yra užprogramuota keistis tokiu greičiu, kaip keičiasi vartotojo poreikiai, ir atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai vystosi naujos technologijos.
       2023-10-03 15:03:54

Rygoje lankėtės tik praėjusiais metais? 8 naujienos paskatins ten sugrįžti

Latvija – viena populiariausių Lietuvos turistų krypčių. Dažnas jau ne kartą yra lankęsis sostinėje, tačiau jau 822 metus skaičiuojanti Ryga nuolat keičiasi. Vien per pastaruosius metus čia pažiro daug naujienų:
       2023-10-03 14:57:22

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Besibaigiant jau tretiems 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso.
       2023-10-03 14:54:58

Skaitmeninė verslo tapatybė: kaip neprarasti klientų pasitikėjimo?

Pastaraisiais metais keliems Lietuvos verslams teko susidurti su klientų duomenų nutekėjimu. To pasekmes išgyveno abi pusės: klientai tapo sukčiavimo aukomis, taip pat susidūrė su dideliais kiekiais reklaminių laiškų savo pašto dėžutėse.
       2023-10-02 16:02:37

X, Y ir Z kartų finansiniai įpročiai: kokie esminiai jų skirtumai

Vieni taupo „kojinėje“, kiti pinigus laiko net ne fizinėje, o išmaniajame telefone įdiegtoje elektroninėje piniginėje. Ekspertai – „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė, psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė ir doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė – dalinasi ryškiausiais skirtingų kartų finansiniais įpročiais ir pasakoja to priežastis.
       2023-10-02 16:00:07

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

Tobulėjant kibernetinių nusikaltėlių atakoms, vis daugiau dėmesio skiriama būdams, kaip nuo jų apsisaugoti. Vienas dažniausiai naudojamų, žinoma, yra paskyras internete apsaugantys slaptažodžiai.
       2023-09-29 19:31:44

Elektromobilis, hibridas ar vidaus degimo variklis? Kaip pasirinkti automobilį?

Koks automobilis pats patraukliausias kasdieniniam naudojimui? Visi giria elektromobilius, bet ar pakaks vieno įkrovimo kelionei prie jūros? O galbūt hibridas? Daug kas mano, jog tai protingas kompromisas tarp efektyvumo ir ekologijos.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-27 16:56:13

Atostogų biudžetas: ar lietuviai moka planuoti išlaidas?

Nors lietuviai vėl keliones planuoja iš anksto, dažniausiai atostogoms jie išleidžia daugiau nei tikisi. Remiantis „Tez Tour“ užsakymu atliktos reprezentatyvios keliautojų apklausos duomenimis, 48 proc. respondentų atostogoms planuoja išleisti iki 600 eurų asmeniui.
       2023-09-22 16:02:31

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-21 15:10:01

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau.
       2023-09-19 18:24:36

Nuo virusinių ligų apsaugos rankų plovimas: kaip taisyklingai jas plauti?

Įsibėgėjant rudens sezonui, vis sparčiau auga rizika susirgti virusinėmis ligomis kaip gripas ar koronavirusas. Vienos geriausių apsaugos priemonių – tai imuniteto stiprinimas ir skiepai, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė išskiria ir kitą, dažnai pamirštamą priemonę – higienos laikymąsi.
       2023-09-19 11:26:54

Gyventojų siaubas – kas valandą šalyje užliejama bent po vieną būstą

Viena iš dažniausių būsto žalų priežasčių yra užliejimai, su kuriais gyventojai susiduria kiekvieną dieną. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasdien šalyje yra užliejama vidutiniškai po 28 būstus.
       2023-09-18 12:33:43

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.
       2023-09-17 15:42:18

Kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-09-15 15:43:53

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai.
       2023-09-15 10:50:38

Dirbtinį intelektą pasitelkia ir finansiniai sukčiai – nepraraskite budrumo

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.
       2023-09-15 10:42:37

Vos 25 centai už kilogramą bulvių garantuos gardžius ir pigius pietus

Savaitgalis daugeliui yra tas metas, kai atsiranda daugiau laiko apsipirkimui ir galima neskubant įsigyti ne tik kasdienių maisto produktų, bet ir ilgo galiojimo prekių.
       2023-09-14 16:23:33

Dizainerė pataria, kaip įrengti studento būstą turint nedidelį biudžetą

Jaukaus ir praktiško studento būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-09-14 16:08:17

Dirbti ar nedirbti sulaukus pensinio amžiaus?

Atrodytų, kad atsakymas aiškus – tie asmenys, kurie uždirba mažiau ir kurių laukia mažesnės pensinės išmokos, turėtų dažniau pasilikti darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.
       2023-09-13 18:49:13

Blokuojami 53 IP adresai, kuriais pasiekiami Rusijos propagandiniai kanalai

2023 m. rugsėjo 13 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 53 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2023-09-13 10:13:23

„iPhone 15“ serijos įrenginiai: tokią laisvę „Apple“ duoda retai

Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir netrukus rinkoje pasirodysiančius 15 kartos išmaniuosius telefonus.
       2023-09-12 13:34:22

Ekspertas apie dirbtinio intelekto įrankius verslui: leisti?

Nors aplink apstu pavyzdžių, kaip dirbtinis intelektas (DI) padeda sukurti sėkmingą reklaminę kampaniją, pameta gerų idėjų verslo plėtrai, duoda rekomendacijų, kaip sutrumpinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras,
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.