Naujienos

Knarkimas ne tik pablogina gyvenimo kokybę, bet ir turi įtakos sveikatos būklei

2023-09-12 11:05:24

Su knarkimo epizodais susiduria beveik visi žmonės ir tai dažnai būna normali organizmo būklė, nebūtinai signalizuojanti apie sveikatos sutrikimą.

Visgi, Marijampolės „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Vaida Banislauskaitė perspėja, kad svarbu atkreipti dėmesį, kaip dažnai kartojasi knarkimas, koks jo garsų intensyvumas, ar knarkimo nelydi kiti simptomai, pavyzdžiui, trumpalaikiai kvėpavimo sustojimai miego metu. Tokiais atvejais ši būklė gali ne tik žymiai pabloginti gyvenimo kokybę, bet ir tapti kur kas rimtesnių sveikatos problemų priežastimi.

„Mums miegant, atsipalaiduoja viršutinių kvėpavimo takų audiniai ir dėl įvairių priežasčių atsiranda šių takų obstrukcijos požymiai, kitaip tariant, sumažėja kvėpavimo takų praeinamumas. Tada oro srovė negali laisvai judėti ir sukelia audinių vibraciją – dėl to atsiranda knarkimo garsai. Kuo didesnio laipsnio kvėpavimo takų susiaurėjimas pasireiškia, tuo sunkiau juda oro srovė ir knarkimo garsai tampa intensyvesni“, – pasakoja V. Banislauskaitė.

Kas išprovokuoja knarkimą?

Knarkimas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, pavyzdžiui, įgimtų fiziologinių faktorių – natūraliai siauresnių kvėpavimo takų, siauro apatinio žandikaulio ar blogo sąkandžio. Visgi, kur kas didesnę įtaką šiai būklei turi gyvenimo būdo ypatybės.

„Prie knarkimo atsiradimo priežasčių galima priskirti nutukimą, gausesnį alkoholio vartojimą, piktnaudžiavimą raminamaisiais vaistais. Taip pat įtakos turi amžius, lytis, adenoidų hipertrofija, iškrypusi nosies pertvara, nėštumas ar lėtiniai alerginiai susirgimai, sukeliantys kvėpavimo takų gleivinės paburkimą“, – pažymi Marijampolės „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja.

Ji pastebi, kad knarkiantys asmenys dažnai kenčia nuo nekokybiško miego – prabunda nepailsėję, dienos metu juos vargina nuovargis, dėmesio stoka, sumažėjęs darbingumas bei padidėjęs irzlumas. Be to, ši būklė lemia ir kur kas sudėtingesnes sveikatos problemas – dėl knarkimo gali prasidėti galvos skausmai, didėti arterinis kraujo spaudimas, atsirasti širdies ritmo sutrikimų, didėja rizika susirgti cukriniu diabetu bei širdies ir kraujagyslių ligomis – insultu ar infarktu. Verta nepamiršti, kad dažnai intensyvus knarkimas sutrikdo ne tik paciento, bet ir jo partnerio gyvenimo kokybę.

Kada kreiptis į gydytoją?

Dėl knarkimo į gydytoją reikėtų kreiptis, jei jis kartojasi daugiau nei 3 naktis per savaitę ir yra labai triukšmingas, trukdantis aplinkiniams. Ypač reikėtų sunerimti, jei šią būklę lydi trumpalaikiai kvėpavimo sustojimai, springimas, žiopčiojimas ir forsuotas įkvėpimas, šie simptomai gali signalizuoti apie obstrukcinę miego apnėją (OMA).

„Tai liga, kai dėl viršutinių kvėpavimo takų obstrukcijos, bandant įkvėpti, pasireiškia laikinas oro srovės išnykimas ar sumažėjimas, trunkantis ne mažiau kaip 10 sekundžių. Vėliau seka oro trūkumas ir stiprus įkvėpimas – knarkimas. Tokiais atvejais dėl deguonies trūkumo stipriai padidėja kvėpavimo ir širdies nepakankamumo rizika“, – pasakoja V. Banislauskaitė.

Norint ištirti ir įvertinti knarkimą, pasitelkiami specifiniai klausimynai, kurie padeda nustatyti bendrą mieguistumo lygį dienos metu, leidžia priskirti pacientą prie didelės ar mažos rizikos grupės sirgti obstrukcine miego apnėja, o kilus jos įtarimui, pacientas gali būti nukreipiamas detalesniam ištyrimui.

„Auksiniu OMA diagnostikos standartu yra laikomas polisomnografijos tyrimas. Paprastai jis atliekamas specialiai įrengtose palatose, kai nakties miego metu yra registruojama paciento smegenų veikla (elektroencefalograma), širdies veikla (elektrokardiograma), kraujo įsotinimas deguonimi, raumenų tonuso pokyčiai, kūno judesiai, oro srovės pro nosį ir burną kreivės bei fiksuojami miego garsai“, – pabrėžia šeimos gydytoja.

Esminis rodiklis OMA diagnostikoje yra apnėjos ir hipopnėjos indeksas (AHI), kuris parodo, kiek buvo užregistruota visiško oro srovės nutrūkimo atvejų, trunkančių ne trumpiau nei 10 sekundžių bei arterinio kraujo įsotinimo deguonimi (SpO2) sumažėjimo ≥ 3 proc. epizodų per valandą.

Svarbu keisti gyvenimo būdą

Knarkimo gydymas priklauso nuo jį sukėlusio veiksnio. Žinoma, itin svarbūs gyvensenos pokyčiai – normalaus kūno svorio palaikymas, alkoholio bei slopinančių medikamentų vartojimo ribojimas, tinkama mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, patogi miegojimo padėtis – galva, kaklas ir pečiai turėtų būti kiek aukštesnėje, stačioje pozicijoje. Taip pat gali padėti burnos bei liežuvio raumenų stiprinimas mankštomis bei pratimais.

„Esant alerginiams susirgimams, nosies užgulimui, padidėjusiam kvėpavimo takų gleivinės reaktyvumui reikalingas tinkamas gydymas priešalerginiais medikamentais, vietiniais ar sisteminiais dekongestantais, inhaliuojamaisiais steroidais. Taip pat knarkimo mažinimui gali būti naudojami specialūs burnos įdėklai, prilaikantys liežuvį ar žandikaulį“, – pažymi šeimos gydytoja.

Obstrukcinės miego apnėjos gydymui yra rekomenduojami CPAP aparatai – tai prietaisai, kuris per ant nosies arba/ir burnos dedamą kaukę nepertraukiamai tiekia teigiamą oro srautą į kvėpavimo takus taip palaikydamas juos atvirus.

V. Banislauskaitė atkreipia dėmesį, kad jei knarkimas kyla dėl anatominių priežasčių ar netinkama žandikaulio padėtis, siaurų kvėpavimo takų, kai kuriais atvejais gali būti taikomas ir chirurginis gydymas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-10-04 15:24:07

Verdiktas mėgstamiausiai lietuvių daržovei – bulvei: nuteisti ar išteisinti?

Ko gero nėra namų, kuriuose lietuvių nuo seno numylėta daržovė – bulvė – nebūtų mėgstama ir dažnai naudojama virtuvėje. Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šalies gyventojai šią daržovę renkasi vis dažniau, o šiemet jau spėjo įsigyti net penktadaliu daugiau bulvių nei prieš du metus.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų.
       2023-10-04 13:24:08

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui.
       2023-10-04 13:14:35

Rūsyje laikomas maistas – vienas pagrindinių žiurkių traukos centrų

Rudenį pastatų administratoriai dažniau sulaukia gyventojų prašymų padėtį įveikti itin nemalonų iššūkį – panaikinti užsiveisusias žiurkes. Vėstant orams šiltų ir saugių kampų pradeda ieškoti graužikai ir kiti kenkėjai, kuriems prieglobsčiu dažnai tampa gyvenamieji namai, ypač daugiabučiai.
       2023-10-04 08:44:43

Dirbtinis intelektas rinkodaroje: neteisingi klausimai gali lemti nesėkmę

Rinkodaros, kaip organizacijos veiksmų, kuriais siekiama sukurti ir pateikti rinkai ekonominę vertę, sritis yra užprogramuota keistis tokiu greičiu, kaip keičiasi vartotojo poreikiai, ir atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai vystosi naujos technologijos.
       2023-10-03 15:03:54

Rygoje lankėtės tik praėjusiais metais? 8 naujienos paskatins ten sugrįžti

Latvija – viena populiariausių Lietuvos turistų krypčių. Dažnas jau ne kartą yra lankęsis sostinėje, tačiau jau 822 metus skaičiuojanti Ryga nuolat keičiasi. Vien per pastaruosius metus čia pažiro daug naujienų:
       2023-10-03 14:57:22

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Besibaigiant jau tretiems 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso.
       2023-10-03 14:54:58

Skaitmeninė verslo tapatybė: kaip neprarasti klientų pasitikėjimo?

Pastaraisiais metais keliems Lietuvos verslams teko susidurti su klientų duomenų nutekėjimu. To pasekmes išgyveno abi pusės: klientai tapo sukčiavimo aukomis, taip pat susidūrė su dideliais kiekiais reklaminių laiškų savo pašto dėžutėse.
       2023-10-02 16:02:37

X, Y ir Z kartų finansiniai įpročiai: kokie esminiai jų skirtumai

Vieni taupo „kojinėje“, kiti pinigus laiko net ne fizinėje, o išmaniajame telefone įdiegtoje elektroninėje piniginėje. Ekspertai – „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė, psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė ir doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė – dalinasi ryškiausiais skirtingų kartų finansiniais įpročiais ir pasakoja to priežastis.
       2023-10-02 16:00:07

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

Tobulėjant kibernetinių nusikaltėlių atakoms, vis daugiau dėmesio skiriama būdams, kaip nuo jų apsisaugoti. Vienas dažniausiai naudojamų, žinoma, yra paskyras internete apsaugantys slaptažodžiai.
       2023-09-29 19:31:44

Elektromobilis, hibridas ar vidaus degimo variklis? Kaip pasirinkti automobilį?

Koks automobilis pats patraukliausias kasdieniniam naudojimui? Visi giria elektromobilius, bet ar pakaks vieno įkrovimo kelionei prie jūros? O galbūt hibridas? Daug kas mano, jog tai protingas kompromisas tarp efektyvumo ir ekologijos.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-27 16:56:13

Atostogų biudžetas: ar lietuviai moka planuoti išlaidas?

Nors lietuviai vėl keliones planuoja iš anksto, dažniausiai atostogoms jie išleidžia daugiau nei tikisi. Remiantis „Tez Tour“ užsakymu atliktos reprezentatyvios keliautojų apklausos duomenimis, 48 proc. respondentų atostogoms planuoja išleisti iki 600 eurų asmeniui.
       2023-09-22 16:02:31

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-21 15:10:01

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau.
       2023-09-19 18:24:36

Nuo virusinių ligų apsaugos rankų plovimas: kaip taisyklingai jas plauti?

Įsibėgėjant rudens sezonui, vis sparčiau auga rizika susirgti virusinėmis ligomis kaip gripas ar koronavirusas. Vienos geriausių apsaugos priemonių – tai imuniteto stiprinimas ir skiepai, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė išskiria ir kitą, dažnai pamirštamą priemonę – higienos laikymąsi.
       2023-09-19 11:26:54

Gyventojų siaubas – kas valandą šalyje užliejama bent po vieną būstą

Viena iš dažniausių būsto žalų priežasčių yra užliejimai, su kuriais gyventojai susiduria kiekvieną dieną. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasdien šalyje yra užliejama vidutiniškai po 28 būstus.
       2023-09-18 12:33:43

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.
       2023-09-17 15:42:18

Kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-09-15 15:43:53

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai.
       2023-09-15 10:50:38

Dirbtinį intelektą pasitelkia ir finansiniai sukčiai – nepraraskite budrumo

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.
       2023-09-15 10:42:37

Vos 25 centai už kilogramą bulvių garantuos gardžius ir pigius pietus

Savaitgalis daugeliui yra tas metas, kai atsiranda daugiau laiko apsipirkimui ir galima neskubant įsigyti ne tik kasdienių maisto produktų, bet ir ilgo galiojimo prekių.
       2023-09-14 16:23:33

Dizainerė pataria, kaip įrengti studento būstą turint nedidelį biudžetą

Jaukaus ir praktiško studento būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-09-14 16:08:17

Dirbti ar nedirbti sulaukus pensinio amžiaus?

Atrodytų, kad atsakymas aiškus – tie asmenys, kurie uždirba mažiau ir kurių laukia mažesnės pensinės išmokos, turėtų dažniau pasilikti darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.
       2023-09-13 18:49:13

Blokuojami 53 IP adresai, kuriais pasiekiami Rusijos propagandiniai kanalai

2023 m. rugsėjo 13 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 53 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2023-09-13 10:13:23

„iPhone 15“ serijos įrenginiai: tokią laisvę „Apple“ duoda retai

Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir netrukus rinkoje pasirodysiančius 15 kartos išmaniuosius telefonus.
       2023-09-12 13:34:22

Ekspertas apie dirbtinio intelekto įrankius verslui: leisti?

Nors aplink apstu pavyzdžių, kaip dirbtinis intelektas (DI) padeda sukurti sėkmingą reklaminę kampaniją, pameta gerų idėjų verslo plėtrai, duoda rekomendacijų, kaip sutrumpinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras,
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.