Naujienos

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

2023-09-18 12:33:43

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.

Šiais metais skatinama tvari sorų gamyba kartu pabrėžiant jų potencialą gamintojams ir vartotojams suteikti naujų tvarios rinkos galimybių.

Kas slepiasi po žodžiu „soros“?

Soros dažnai minimos kaip itin vertingi, maistingi ir sveikatai naudingi augalai. Soros yra vienamečiai kultūriniai augalai, kilę iš Pietryčių Azijos. Tarptautiniame kontekste soros apima įvairią grūdinių kultūrų grupę, įskaitant tikrąją sorą, rykštėtąją sorą, sumatrinę sorą, italinę šerytę, dvispalvį sorgą, sudaninį sorgą, valgomąją rietmenę, varpotąją soruolę, rausvąją pirštūnę, laibąją pirštuotę, grublėtąją ašaruolę, šakotają briestę, nusvirusiąją briestę ir abisininę posmilgę. Visi šie augalai brandina vertingas smulkias sėklas, kurios jau 7000 metų yra naudojamos žmonių mitybai, gyvūnų pašarui arba kaip žolinis augalas gyvuliams ganyti. Pasaulyje maistui plačiausiai vartojama varpotoji soruolė, turinti net 8 kartus daugiau geležies nei ryžiai. Panašiu populiarumu pasižymi rausvoji pirštūnė ir dvispalvis sorgas, kuris pagal vartojimą tarp grūdinių kultūrų užima 5-tąją vietą pasaulyje. Europoje labiau paplitusios tikroji sora ir italinė šerytė, kurios pagal istorinius duomenis kontinente pradėjo plisti 1500 metų prieš Kristų.

Sorų vertė

Maistingumu soros prilygsta ir lenkia kitus pagrindinius javus. Nors baltymų kiekis panašus į kviečių (sudaro 10–12 %), tačiau soros neturi glitimo ir pasižymi mažu glikeminiu indeksu, todėl gali būti naudojamos sergant diabetu ir kaip dietinis produktas. Soros turi gana daug gerųjų polinesočiųjų riebalų, geležies, kalcio, folio rūgšties ir net 6–7 kartus daugiau skaidulų nei kviečiai. Iš sorų gaminama duona, košės, sriubos, papildai, sveiki užkandžiai ir saldumynai, sausi pusryčiai, javinukai ir net alus. Kai kurių veislių sorgų stiebai naudojami cukraus gamyboje.

Ekologiškos soros yra neatsiejama ekologiškų maisto produktų dalis, kuriuos mielai perka vartotojai, kurie renkasi sveiką maistą. Šių produktų vartojimas itin didėja Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos šalyse, todėl ateityje numatomas pelningas tokių ekologiškų produktų segmentas.

Soros yra nekenksmingos aplinkai, nes joms užauginti reikia gerokai mažiau trąšų ir pesticidų. Ypatinga sorų savybė yra labai efektyvus mitybos elementų pasisavinimas, užkertantis kelią azoto patekimui į atmosferą ir gruntinius vandenis. Soros gali augti skurdžiose dirvožemiuose, yra atsparios arba tolerantiškos daugeliui augalų ligų ir kenkėjų.

Nors soros – šilumamėgiai augalai, tačiau yra prisitaikiusios augti daugelyje pasaulio šalių, o jų atsparumas aukštai temperatūrai, sausroms ir kitiems ekstremaliems meteorologiniams reiškiniams yra reikšmingas klimato kaitos kontekste. Australijoje šie augalai auginami kaip atsparūs audroms. Tačiau soros yra mažai atsparos šalnoms, todėl sėjamos vėlyvą pavasarį, gegužės viduryje arba pabaigoje.

Soros – C4 tipo augalai, efektyviai išnaudoja saulės šviesą, tačiau kai kurios rūšys yra išskirtinai trumpos dienos augalai, o mūsų šalis yra ilgos dienos zonoje ir turi gana trumpą vegetacinį sezoną. Tačiau genetinė sorų įvairovė suteikia galimybių auginti soras ir Lietuvoje, sėklas parduodant maisto sektoriui arba nišinėse rinkose, skirtose specifiniams profesiniams tikslams. Išvesta daug veislių, kurių grūdų žvynai balti, gelsvi, geltoni, rusvi arba rudi, kartais juosvi.

Soros Lietuvoje

Lietuvoje soros auginti pradėtos ne vėliau kaip pirmame tūkstantmetyje (grūdų randama piliakalniuose), o jų grūdai iki šiol vartojami ir parduodami didžiuosiuose prekybos centruose. Lietuvoje auginamos tikrosios soros, italinės šerytės, dvispalviai ir hibridiniai sorgai. Pastaraisiais metais pastebimas šių kultūrų auginimo didėjimas. 2020 m. soros buvo auginamos 132 hektaruose, o 2023 m. jau 337 ha. 2020 m. sorgai buvo auginami 44 hektaruose, o 2023-aisiais jau 207 ha. Lietuvoje šiemet auginantys soras deklaravo 32, sorgus – 38 ūkiniai subjektai. Panašus kiekis ūkininkų augina sojas – 33. Jos populiarumu lenkia kitus netradicinius augalus – lęšius burnočius, avinžirnius, balandas.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkai jau daugelį metų tyrinėja netradicinių augalų rūšių kolekcijas, buvo atliekama ir sorų selekcija. Žemdirbystės institute sukurtos tikrosios soros veislės ‘Rudės’, ‘Gelsvės’, ir ‘Juosvės’; šių augalų sėklos yra atitinkamai rudos, geltonos ir juodai rudos. Vegetacijos laikotarpis palyginti ilgas – 135–150 dienų, derlingumas – 3–5 tonos/ha. Sėklose yra 12–13 % baltymų ir 4–5 % riebalų. Taip pat išveistos italinės šerytės veislės ‘Rudukės’ ir ‘Auksės’. Jų vegetacijos laikotarpis – 100–130 dienų, derlingumas – 2–3 t/ha. Sėklos rudos ir auksinės spalvos, beveik perpus smulkesnės už tikrosios soros. Sėklose yra 14–15 % baltymų ir 4–5 % riebalų.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
       2024-06-09 10:35:47

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: oro uoste gali būti nesaugu krauti telefoną

Nekaltas telefono įkrovimas oro uoste gali pasibaigti nutekintais asmens duomenimis – kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė ir į keliautojus, kuriuos jau perspėjo JAV žvalgybos ir saugumo tarnyba (FBI).
       2024-06-07 14:52:07

DI keliasi į ausines: padės susikalbėti restorane ir parinks muziką

Įsivaizduokite ausines, kurios žino jūsų mėgstamiausius atlikėjus, su jumis gali pasikalbėti keliomis kalbomis ir net pritildyti muziką, kai kažkas pašaukia jūsų vardą. Pasirodo, dėl dirbtinio intelekto pažangos (DI) visas šis scenarijus nėra tokia jau didelė utopija.
       2024-06-05 13:01:52

10 naujų sukčiavimo būdų, kuriais bandoma apgauti naudotų automobilių pirkėjus

Naudotų automobilių pirkėjai kasmet patiria didelių nuostolių, nes transporto priemonės pirkimas vis dar nėra toks skaidrus, kokio norėtųsi. Sukčiai ir toliau sugalvoja schemų, kurios padeda iš pirkėjų išvilioti dideles sumas arba nelegaliai padidinti automobilio vertę.
       2024-05-31 19:03:58

Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti?

Augant elektroninės prekybos vartotojų skaičiui ir mokėjimo sprendimų pasiūlai, verslui gali kilti iššūkių užtikrinti savo klientų poreikius atitinkančius atsiskaitymo būdus. Kaip tiksliai pasirinkti ir kodėl pigiausias sprendimas ne visuomet pasiteisina?
       2024-05-31 18:50:24

Dietistė rabarbarus vadina „organizmo šluota“

Plačialapiai rabarbarai daugeliui kelia nostalgiškas asociacijas su vaikyste, kai paskaninus su cukrumi ar medumi jie tapdavo tikru desertu. Dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, rabarbarai ne tik verti sveikatai palankesnio gardėsio titulo, bet ir dėl vitaminų, mineralų bei antioksidantų gausos jie nusipelnę išskirtinio įvertinimo.
       2024-05-31 18:36:05

Ekspertas pataria, kokią skalbinių džiovyklę pasirinkti

Šiandien rinkoje gausu įvairiausių skalbimo ir džiovinimo įrenginių, todėl kartais būna nelengva išsirinkti, kuris variantas yra pats tinkamiausias mūsų gyvenimo būdui. Kiekvienas buitinis prietaisas turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos reikėtų apsvarstyti dar prieš jį įsigyjant.
       2024-05-31 18:27:04

Startuolių indekse Vilnius – pirmasis Europoje kibernetinio saugumo srityje

Lietuva toliau įsitvirtina kaip viena sparčiausiai augančių ir tvirčiausių startuolių ekosistemų regione ir pasaulyje. Tai parodė naujausias „StartupBlink“ pasaulinio startuolių ekosistemų indeksas, kuriame Lietuva užėmė 16 vietą pasaulyje, o Vilnius pakilo į 71 vietą pasaulyje.
       2024-05-31 15:02:14

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos.
       2024-05-31 14:55:33

Renkatės, kur stoti? Paaiškino, kaip reitinguojamos aukštosios mokyklos

Artėjant pagrindiniams brandos egzaminams būsimiems studentams aktualiausiu klausimu tampa – kur stoti? Jau nuo birželio 1 d. prasidės 2024 m. pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas.
       2024-05-29 16:21:55

Tiesiai iš Graikijos – kelis kilogramus sveriančios „uogos“: kas tai

Tūkstančiai pirkėjų žino, kad norint apsipirkti pigiai ir kokybiškai, tereikia užsukti į bet kurią „Lidl“ parduotuvę, ir taip – jau aštuonerius metus. Artėjančią vasarą „Lidl“ kviečia pasitikti skanaujant kokybiškus šviežius vaisius ir daržoves.
       2024-05-29 16:09:02

Tėčiai nusipelnė geriausio: jų dienos šventei – gardžiausi grilio kepsniai

Šį savaitgalį švęsdami Tėvo dieną palepinkite juos gardžiausiais grilio kepsniais: tėčiai įvertins gurmanišką sausai brandintos jautienos didkepsnį, o galbūt jų mėgstamiausi – klasikiniai kiaulienos sprandinės šašlykai?
       2024-05-29 15:45:00

4 būdai apsaugoti namus vasaros atostogų metu

Namai – svarbiausia vieta mūsų gyvenime, kur randame ir užuovėją, ir poilsio oazę, ir pasipildome jėgų. Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie.
       2024-05-29 15:41:20

2 skaniausios šaltos sriubos: šaltibarščiai ir „konkurentė“

Kai už lango – tikra vasara, šaltibarščiais gaivintis norisi nors ir kasdien. Kavinėse toks įprotis gali gerokai palengvinti kišenę, tačiau gaminant namuose, jais mėgautis galima iki valiai.
       2024-05-29 14:03:56

Nesąžininga, kad ūkininkui lieka tik penktadalis galutinės pieno vertės

Remiantis Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, auginamų galvijų ir karvių, kurios melžiamos 2 metus ir yra vyresnės, skaičius Lietuvoje kasmet mažėja. Pernai metais galvijų, kurie buvo auginami ūkininkų ir šeimos ūkiuose turėjome 512 120, tuo tarpu šiemet – 492 686 galvijus.
       2024-05-29 13:54:11

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: kodėl nebeveiks

Naudotojai visame pasaulyje praneša apie „YouTube“ sutrikimus – žiūrimi vaizdo įrašai neužsikrauna, leidžiami be garso, yra prasukami automatiškai arba atsiranda puslapio klaida.
       2024-05-29 13:47:04

Daiktų interneto įrenginiai skaičiuojami milijardais: kaip 5G keičia IoT rinką?

Po žaibiškais atsisiuntimais ir aukščiausios raiškos vaizdo turinio peržiūromis išmaniajame slepiasi ir kita mažiau žinoma 5G pusė – nauja daiktų interneto (IoT) era.
       2024-05-29 13:36:32

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Duomenys rodo, kad televizorius vis dar išlieka viena populiariausių pramogų formų ir planuojama, kad jo populiarumas ateityje dar augs – tyrimų bendrovė „Statista“ prognozuoja, kad 2024-aisiais televizijos žiūrovų skaičius visame pasaulyje išaugs iki daugiau nei 5,5 milijardų.
       2024-05-25 17:40:34

Šeštadienis – ir gardus, ir pigus: paskanaukite kepsnio ir trešnių deserto

Sakoma, kad šeštadienio popietę, kai saulė – zenite, įsiklausę išgirsite ne tik čirškiančius varnėnus ar pamiškėje trepsiančius šerniukus, bet ir čirškinamus kepsnius, šašlykus bei kitus grilio gardumynus.
       2024-05-25 17:32:00

Grilio skoniai: skirtingi pigūs marinatai atskleis vis kitokį mėsos skonį

Kiauliena yra viena universaliausių mėsų, naudojamų viso pasaulio grilio virtuvėse: nuo tradicinių kepsnių JAV pietuose, kinų kulinarijos „Char Siu“ gabalėlių iki vokiškų „Bratwurst“ dešrelių.
       2024-05-25 12:37:25

Kaune atidaryta nauja Pietrytinio aplinkkelio atkarpa

Amaliuose šią savaitę atverta pusantro kilometro atkarpa su naujais viadukais ir žiedinėmis sankryžomis. Tai ženkli dalis pirmajame Pietrytinio aplinkkelio darbų etape. Įgyvendinus visą projektą, naujoji trasa taps patogia ir greita jungtimi tarp A1 ir „Via Baltica“ magistralių.
       2024-05-24 16:15:00

Artėja vestuvių sezonas. Apie ką nepagalvoja lietuviai?

Vasara – vestuvių sezonas. Daugelis šventę planuoja daugiausiai galvodami apie tai, kaip pasipuoš ar kuo pavaišins svečius, tačiau retas susimąsto apie svarbius dokumentus.
       2024-05-24 16:03:32

„Lidl“ – tikrieji lietuviškų agurkų namai: kodėl agurkai čia – tokie pigūs?

Salotos, sumuštiniai, šaltibarščiai, troškiniai, o ir vieni patys – agurkai – pagardins bet kurį patiekalą, taip pat – ir ledus. Tikrieji vasaros karaliai džiugina kiekvieno Lietuvos gyventojo pietų stalą, o dar labiau pradžiugins lietuviškų trumpavaisių agurkų kaina, kuri šį savaitgalį „Lidl“ parduotuvėse – neįtikėtinai žema.
       2024-05-24 15:52:24

Apie ilgaamžiškumo paslaptis: įvardijo daržovę, kuri prailgins gyvenimą

Šių dienų sveikos gyvensenos dėmesio centre – siekiamybė ilgaamžiškumui, apimant tinkamos mitybos, fizinio aktyvumo ir emocinės sveikatos dermę.
       2024-05-24 15:41:33

Specialistas pataria, kaip namuose įsirengti slėptuvę nuo pavojaus

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.