Naujienos

Nutukimas – ne grožio matas, o lėtinė liga, kurią svarbu gydyti

2023-10-10 10:32:56

Nutukimas – ne tik estetinė, bet ir viso organizmo problema, dažnai susijusi su daugybe gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir obstrukcinė miego apnėja.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 13 proc. pasaulio gyventojų yra nutukę, jų kūno masės indeksas (KMI) siekia 30 ir daugiau, ir net 39 proc. turi antsvorį (KMI – 25 ir daugiau). Dalis jų ieško efektyvių būdų, kaip numesti svorį ir susigrąžinti gyvenimo kokybę – renkasi griežtą dietą, aktyviai sportuoja, tačiau kartais tai neduoda rezultatų arba jie tebūna trumpalaikiai, nes vos numetus svorį, daugelis grįžta prie senų įpročių. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Gastroenterologijos centro gydytoja gastroenterologė doc. dr. Aida Žvirblienė primena, jog bet koks svorio metimo metodas susideda iš pastovaus gyvenimo būdo keitimo ir tęstinumo, kuris leidžia išlaikyti pasiektus rezultatus.

„Antsvorį ir nutukimą lemia disbalansas tarp suvartojamų ir sunaudojamų kalorijų – šiais laikais ne visi žmonės skiria pakankamai laiko pasirūpinti tinkama mityba, todėl renkasi greitai energijos suteikiančius produktus, kuriuose gausu cukraus ir riebalų. Negana to, sparčiai didėja fizinis neveiklumas, kurį lemia sėdimas darbas, besikeičiantys susisiekimo būdai ir sėslesnis laisvalaikis. Todėl ne visuomet užtenka tik dietų ir sporto – svorio metimas, o ypač nutukimo gydymas, yra ilgalaikis procesas, kuriame praverčia bendradarbiavimas su gydytojais, kurie užtikrins, jog pacientas tai daro sveikai bei ugdosi ilgalaikius įpročius, leisiančius išlaikyti tinkamą svorį“, – pažymi doc. dr. A. Žvirblienė.

Nutukimas nėra tik grožio klausimas

Nutukimas yra susijęs su riebalinio audinio problemomis – jis ne tik kaupia bei išskiria energiją, bet yra laikomas ir endokrininiu audiniu, o tai reiškia, kad jis gamina hormonus. Vienas iš jų – adinopektinas, dalyvaujantis daugelio organizmo procesų reguliavime, pavyzdžiui, energijos apykaitos, uždegiminių procesų ir fiziologinių pokyčių, kurie, sutrikus veiklai, lemia įvairių ligų išsivystymą – nutukimą, cukrinį diabetą ir kt.

„Kai žmogus yra nutukęs, jo organizmas yra nuolatiniame uždegime, su laiku yra pažeidžiamos žarnyno gleivinės, jo vientisumas, o tai atsiliepia įvairiems organams. Kitas svarbus hormonas – leptinas, kuris reguliuoja mūsų apetitą, o šiam išsiderinus, žmogui sutrinka apetito ir alkio jausmai; sulėtėja riebalų skaidymas, glikogeno sintezė, riebalai greičiau nusėda kraujagyslėse, pacientą gali ištikti infarktas ar insultas, kilti kraujo spaudimas“, – vardina gydytoja gastroenterologė.

Hormonas rezistinas dalyvauja įvairiose imuninėse reakcijose, prisideda prie atsparumo insulinui išsivystymo, yra atsakingas už blogojo cholesterolio padidėjimą kraujyje, jis dalyvauja autoimuninėse patologijose ir uždegimuose, gali nulemti arterijų aterosklerozę, kepenų suriebėjimą, trombozę ar astmą.

„Riebalinio audinio, kaip endokrininio organo, gydymas yra sudėtingas ilgalaikis procesas, kurio tikslas – suvaldyti uždegiminius autoimuninius procesus. Visgi, negydant nutukimo, pacientas jį tik skatina bei sudaro idealias sąlygas vystytis įvairioms rizikoms ir įsisenėti lėtinėms ligoms – tai gali būti širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai bei kai kurios vėžio formos, o suriebėjusios kepenys gali atsiliepti kepenų ciroze. Nutukimas – lėtinė liga, ne grožio etalonas, turintis rimtų komplikacijų bei atsiliepiantis mūsų gyvenimo kokybei“, – akcentuoja doc. dr. A. Žvirblienė

Nors vieniems pacientams užtenka pakoreguoti mitybą, padidinti fizinį aktyvumą ir susiformuoti tinkamus sveikos gyvensenos įpročius, kad jie atsikratytų nereikalingų kilogramų, kitiems prireikia sudėtingesnio gydymo, į kurį turi įsitraukti ne vienas gydytojas specialistas.

Leis atsikratyti 10–15 proc. visos kūno masės

Svorio mažinimui jau kurį laiką taikomas vienas pažangiausių antsvorio gydymo metodų, kuris, kaip rodo klinikiniai tyrimai, leidžia per pusmetį atsikratyti apie 10–15 proc. visos kūno masės. „Allurion“ programa sudaryta iš įvairių svorio metimui naudojamų metodikų – dietos, fizinio aktyvumo, elgsenos ir motyvacijos skatinimo. Visgi, itin svarbus programos elementas – skrandžio balionas.

„Apie 15 min. trunkančios procedūros metu pacientas nuryja kapsulę, kurioje yra iš veganiško polieriatano pagamintas skrandžio balionas su pritvirtintu plonu kateteriu. Tuomet atliekama rentgeno kontrolė, įvertinama, ar kapsulė tikrai yra skrandyje ir per jungiamąjį vamzdelį ji pripildoma 550 ml skysčio, kuris skrandyje lieka 4 mėnesiams. Būtent balionas užpildo dalį skrandžio, suteikdamas greitesnį sotumo jausmą, todėl pacientai suvartoja mažiau maisto, jiems reikia mažiau kalorijų, o kūno masė pamažu mažėja. Praėjus 16 savaičių, balionas pats subliūkšta ir pasišalina tuštinimosi metu“, – pasakoja gydytoja gastroenterologė.

Vis dėlto, balionui atsidūrus skrandyje, programa nesibaigia – tuomet eina kitas etapas, kurio metu gydytojai specialistai padeda pacientui tęsti naujų mitybos įpročių ir elgsenos formavimą.

„Sėkmingai programai reikalingas bendradarbiavimas su gydytojais, jie, visos programos, kuri trunka 6 mėn., metu nuolat bendrauja su pacientu, rūpinasi svorio metimo kontrole, stebi rezultatus ir, prireikus, koreguoja gydymą, jeigu to reikia norint pasiekti užsibrėžtus tikslus. Visa tai užtikrinti leidžia ir į programą įeinančios modernios technologijos: speciali telefono programėlė, naujos karto kūno analizės svarstyklės bei išmanus laikrodis, skirtas paciento aktyvumui bei miegui stebėti. Jos leidžia realiu laiku stebėti situaciją ir atitinkamai reaguoti“, – vardina doc. dr. A. Žvirblienė.

Ji prideda, jog siekiant maksimalių rezultatų, pacientui, jo noru, gali papildomai būti taikoma kognityvinė elgesio terapija, kuri žymiai prisideda prie ilgalaikių rezultatų išlaikymo. Tai itin svarbu atsižvelgiant į tai, jog visi žinome, kas yra sveikas gyvenimo būdas, visgi, didžioji dalis taip negyvename, nes įpročius patiems išsiugdyti ir juos išlaikyti yra sudėtinga.

Užtikrina visapusišką organizmo atsigavimą

Programa turi ne vieną privalumą – pacientui neprireikia chirurginio nutukimo gydymo, po kurio prireikia bent kelių papildomų poilsio dienų, siekiant kuo greičiau sustiprėti; baliono implantavimo procedūra yra greita ir neskausminga, o viso proceso metu žmogų lydi gydytojai specialistai, užtikrindami gerą savijautą bei naujų įpročių formavimą.

„Visgi, didžiausias privalumas yra nukritęs svoris, kuris ne tik sugrąžina pacientui pasitikėjimą savimi ir kartais net paskatina jį keisti karjerą ta kryptimi, kuria anksčiau nedrįso dėl savo nutukimo, bet ir visapusiškai pagerina organizmo funkcionavimą. Netekus 10–15 proc. viso svorio, pagerėja žmogaus mobilumas, sumažėja vaistų nuo turimų gretutinių būklių vartojimas, o kartais medikamentų išvis galima atsisakyti. Po programos pacientams susireguliuoja blogojo cholesterolio kiekis, sumažėja kepenų suriebėjimas, atsparumas insulinui, pagerėja miego kokybė, susijusi su nuolatiniu knarkimu ir obstrukcine miego apnėja, pradingsta arba sumažėja refliukso simptomai – organizmas visapusiškai atsigauna“, – teigia gydytoja gastroenterologė.

Ji prideda, jog nutukimas dažnai pablogina paciento kognityvines funkcijas – jam sumažėja dėmesio koncentracija, pablogėja atmintis, o atsikračius kilogramų ir sumažėjus organizmo uždegimui, jis pamiršta šiuos sunkumus.

„Kiekvienas iš mūsų norime kokybiško, ilgo bei laimingo gyvenimo. Visgi, dažnai užsisukę savo kasdienybėje, kuri šiais laikais įprastai yra kupina streso ir skubėjimo, pamirštame save – neskiriame laiko sveikam gyvenimo būdui, pilnavertei mitybai, poilsiui bei fiziniam aktyvumui, o tai atsiliepia ne tik papildomais kilogramais, bet ir kartu su jais ateinančiomis būklėmis, galinčiomis kritiškai pabloginti savijautą. Tai nėra liga, kurios neįmanoma išgydyti – šiais laikais yra daug įvairių būdų, svarbiausia pasirinkti tinkamą ir nepasiduoti, jeigu kuris iš jų nesuveikė. Tik taip išvengsime didelės lėtinių ligų puokštės, kurią kartu teks neštis visą gyvenimą“, – primena doc. dr. A. Žvirblienė.

Asmenukė? Ar pasikviesti fotografą?
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-11-22 17:58:07

Menopauzė – vis dar tabu tema: daugiau nei pusė moterų jaučiasi nepatogiai

Nors visuomenėje skiriama vis daugiau dėmesio moterų sveikatai, iki šiol kai kurios susiduria su baime kalbėti apie menopauzę tiek su specialistais, tiek su artimaisiais.
       2023-11-14 16:08:23

Alkoholio, antibiotikų vartojimas kartu gali sustiprinti šalutinį vaistų poveikį

Nors daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, kad jų negalima vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Lietuvoje, deja, tai nėra vienetiniai atvejai, teigia gydytojas toksikologas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-08-21 16:51:55

Dažnai svaigsta galva ir apima silpnumo jausmas?

Tai gali signalizuoti apie širdies laidumo sutrikimus. Širdies laidumo sutrikimai – ne visada lengvai atpažįstama, bet didelį poveikį žmogaus savijautai turinti būklė.
       2023-08-21 16:49:01

Nėštumas ir saulės vonios – kaip tai suderinti?

Vasara – nuostabus metų laikas būsimai mamai: daug šviežių daržovių ir vaisių, peršalimo ligos pasibaigusios, galima mėgautis šiluma ir saule.
       2023-08-17 12:59:07

Bijote erkių? Skiepai ir repelentai gali padėti

„Kai kurie iš stacionaro skyriaus išvažiuoja į slaugos namus – tai darbingo amžiaus žmonės, kurie iki ligos buvo aktyvūs, dirbantys“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė apie pacientus, susirgusius erkiniu encefalitu.
       2023-08-03 17:00:47

Kodėl svarbu sekti savo ciklą ir kaip numalšinti alkį, esant PMS

Kiekvieną mėnesį besikeičiantis menstruacijų ciklas daug atskleidžia ne tik apie bendrą sveikatą, bet ir lemia kasdienę moters savijautą. Svarbu ne tik stebėti ciklo reguliarumą, bet ir jį lydinčius simptomus.
       2023-06-27 19:08:33

Sąnarių skausmas dažnai vargina ir jaunus žmones – kas lemia jo atsiradimą?

Sąnarių skausmai, dar vadinami artralgijomis, pažįstami daugeliui žmonių. Vilniaus ir Utenos „Kardiolitos klinikų“ Reumatologijos centro gydytoja reumatologė dr. Eglė Puncevičienė pažymi, kad artralgijos gali būti trumpalaikės, tačiau joms užsitęsus, svarbu nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
       2023-06-27 18:45:32

Neteisingai vartojami vitaminai – grėsmė organizmui: kaip stiprinti imunitetą?

Imuniteto stiprinimas – itin svarbus, nuoseklus ir kompleksiškas procesas. Didelę reikšmę jam turi vitaminų kiekis organizme. Kaip teisingai juos vartoti?
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-12 11:24:28

Patarė, ką daryti, jei vaistinėje nerandate antibiotikų

Trūkstant antibiotikų, gyventojai neretai ieško vaistų per pažįstamus, dalijasi naujomis ar senomis jų pakuotėmis su giminėmis, kaimynais ar draugais. Vaistininkė patarė, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis nerandant sau būtinų vaistų.
       2023-04-19 13:45:40

Dirbate sėdimą darbą ar skraidote ilgus skrydžius ir sutino koja?

Giliųjų venų trombozė ne veltui yra vadinama itin klastinga liga – dėl jos pasekmių žmogų gali ištikti net mirtis. Mokslininkai įvardija vieną iš svarbių rizikos grupių – ilgai sėdintys žmonės.
       2023-04-17 16:10:00

Liga „išlindo“ netyčia įsipjovus: iš pradžių nebuvo jokio gydymo

Šiandien, balandžio 17-ąją, minima Pasaulinė hemofilijos diena, kurios tikslas visuomenei priminti apie retų ligų grupei priskiriamą ligą, kuri dar visai neseniai buvo laikoma mirtinai pavojinga.
       2023-04-14 20:53:33

Šį tepalą šeimos vaistinėlėje specialistė rekomenduoja turėti kiekvienam

Cinko oksido tepalas ne veltui yra laikomas pirmąja pagalba sudirgusiai odai. Be abejonės, labiausiai jis atpažįstamas patyrusiems tėveliams, kurių stalčiuose visuomet galima rasti ne vieną išnaudotą jo tūbelę.
       2023-04-13 18:00:22

Širdies ir kraujagyslių ligos – vis dar dažniausia mirties priežastis

Jau ne vienerius metus Lietuvoje daugiausiai gyvybių nusineša širdies ir kraujotakos sistemos ligos, įskaitant tokias ūmias būkles, kaip smegenų insultas ar miokardo infarktas.
       2023-04-07 09:00:29

Kaip padėti pogimdyvinę depresiją išgyvenančioms moterims?

Apklausos rodo, kad maždaug penktadalis Lietuvoje gimdančių moterų patiria reikšmingų pogimdyvinės depresijos simptomų, bet nesulaukia joms tuo metu taip reikalingos pagalbos.
       2023-04-04 15:02:15

Erkės jau pabudo: apsisaugoti vien skiepų ir repelentų neužteks

Jei vos per keletą dienų oras įšyla iki 5 laipsnių šilumos, keliaujant į gamtą ar kitas žaliąsias erdves privalome būti ypač budrūs, mat mūsų jau tyko erkės.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
       2023-02-03 16:36:20

Apie ŽIV moteris sužinojo tik pastojusi: liga vis dar gąsdina lietuvius

Daugybe klaidingų įsitikinimų apipinta žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) liga, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2021 metais Lietuvoje buvo diagnozuota 121 asmeniui. 76,9 proc. naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo vyrai, 23,1 proc. – moterys.
       2023-02-02 16:00:49

Susitrenkėte galvą? kada pakaks šalto kompreso, o kada skubėti pas specialistus

Tikriausiai daugelis yra nors kartą gyvenime silpniau ar stipriau susitrenkę galvą. Tačiau kartais išties sunku suprasti, kada tai rimta situacija, reikalaujanti gydytojų apžiūros, o kada pakanka šalto kompreso ir poilsio – atsako vaistininkė.
       2023-01-30 11:23:22

Sportuojančių ir pradedančių klaidos – kaip jos atsiliepia sveikatai?

Nauji metai simbolizuoja naują pradžią, kurioje gausu sau duotų pažadų. Pradėti sportuoti ar sugrįžti į sportą – vienas dažniausių pasižadėjimų, tačiau jis taip pat dažnai ir lieka neįgyvendintas.
       2023-01-20 13:33:02

Sniego kasimas: kaip nepasitempti nugaros ir išvengti kitų traumų?

Žiemos darbai lauke lemia, kad vaistinėse pasirodo vis daugiau žmonių su įvairiais nusiskundimais. Dėl netaisyklingo sniego kasimo dažniausiai skundžiamasi nugaros skausmais, sausgyslių, raiščių ir raumenų patempimais.
Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.