Naujienos

Peršalimo ligų kreivė sparčiai kyla aukštyn: artėja susirgimų pikas

2023-11-22 18:08:17

Orams vis labiau vėstant ir žengiant į žiemos sezoną, gyventojai vis dažniau serga peršalimo ligomis. Sveikatos priežiūros specialistai jau dabar pastebi ženkliai išaugusius susirgimų skaičius dėl gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) ir įspėja, kad pats pikas dar tik priešakyje.

Tad ką vertėtų daryti, norint sumažinti susirgimų riziką?

Susirgimų pikas jau čia pat

Kaip pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė, šaltuoju sezonu ŪVKTI sergama kur kas dažniau, nes joms būdingas sezoniškumas.

„Šaltuoju laikotarpiu daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, kurias dažnai pamirštama išvėdinti – čia virusams plisti yra itin palanki terpė. NVSC duomenimis, didesnis sergamumas peršalimo ligomis fiksuojamas rudenį, o sergamumo pikas, kaip įprasta, bus fiksuojamas žiemos mėnesiais.

Vis dėlto, šią savaitę NVSC duomenys rodo augančią sergamumo gripu, COVID-19 liga ir kitomis ŪVKTI kreivę, lyginant su keliomis praėjusiomis savaitėmis“, – akcentuoja specialistė Greta Gargasienė.

Sergamumo tendencijas komentuoja ir „Lietuvos draudimo“ Specializuotos rizikos draudimo grupės vadovas Audrius Zinevičius.

„Pastarųjų dvejų metų mūsų bendrovės duomenys rodo, kad dažniausiai dėl ŪVKTI žmonės kreipiasi sausio mėnesį, tačiau spalio, vasario ir kovo mėnesiais besikreipiančių skaičius didesnis nei kitais mėnesiais.

Lyginant šių metų dešimt pirmųjų mėnesių su tuo pačiu laikotarpiu pernai – sveikatos draudime matome 39 proc. išaugusį besikreipiančių į gydymo įstaigas žmonių skaičių. Šiemet pagrindinės ligos, kuriomis sirgo šalies gyventojai, kalbant apie ŪVKTI – sinusitas, tonzilitas ir faringitas“, – „Lietuvos draudimo“ duomenis komentuoja A. Zinevičius.

Kaip pastebi sveikatos draudimo ekspertas, šiais metais per pirmuosius dešimt mėnesių ŪVKTI gydymui jau kompensuota daugiau nei 170 tūkst. eurų, o maksimali suma siekė net 720 eurų. Lyginant su 2022 metais, bendrovės kompensuota suma išaugo 26 proc.

Viena didžiausių klaidų susirgus

G. Gargasienė sako, kad viena didžiausių klaidų, kurias daro sergantieji – kai nusprendžia patys gydytis namuose turimais vaistais, tai yra, antibiotikais, kurie negydo virusinių ligų.

„Susirgus ir būklei prastėjant visuomet rekomenduojame kreiptis į gydytoją ir laikytis jo pateiktų gydymo rekomendacijų.

Jei antibiotikus naudosite bet kada, tik pajutę gerklės perštėjimą ar kitus ŪVKTI simptomus – tai neturės jokio poveikio virusams, tačiau ateityje jie gali tapti nebeveiksmingi gydant bakterines ligas“, – pastebi NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja.

Audrius Zinevičius teigia, kad sveikatos draudimas naudingas tuo, jog reikiamą profesionalią pagalbą iš sveikatos specialistų galima gauti greičiau.

„Pastebime, kad kasmet vis dažniau į mus kreipiasi tiek darbdaviai, tiek ir asmeninį sveikatos draudimą norintys įsigyti žmonės. Matome, kad turintys šią naudą atlieka kraujo tyrimus, apsilanko pas gydytojus specialistus ir pasikonsultuoja dėl tinkamiausio gydymo pagal jaučiamus simptomus“, – sako A. Zinevičius.

Esminiai patarimai, kaip elgtis

Anot NVSC specialistės G. Gargasienės, artėjant pačiam peršalimo ligų pikui, vertėtų prisiminti keletą svarbiausių apsaugos priemonių nuo virusų.

„Visų pirma, efektyviausia apsauga nuo gripo ir COVID-19 ligos yra skiepai. Nuo šių ligų rekomenduojame pasiskiepyti vieno vizito pas gydytoją metu. Ypač rekomenduojame nedelsti pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims, tai yra, 65 m. ir vyresniems, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams, asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis. Taip pat tiems, kurių imunitetas nusilpęs, bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams ir nėščiosioms“, – apie skiepus primena G. Gargasienė.

Tam, kad pavyktų išvengti ŪVKTI, COVID-19 ligos ir gripo, Greta Gargasienė akcentuoja paprastas, bet veiksmingas ir itin svarbias priemones:

- Kruopščiai plaukite rankas ne trumpiau nei 20-30 sekundžių. Jei neturite tokios galimybės – dezinfekuokite;
- Nelieskite akių, nosies ar burnos, ypač nešvariomis rankomis;
- Dažniau vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas;
- Čiaudėdami bei kosėdami užsidenkite nosį ir burną vienkartine nosine. Jei šalia neturite nosinės – čiaudėkite ir kosėkite į rankovę (geriausiai į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuoj pat nusiplaukite rankas;
- Pajutę į peršalimą panašius simptomus, likite namuose, nedalyvaukite šventiniuose vakarėliuose, neveskite vaikų į ugdymo įstaigas, ir kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir laikykitės rekomendacijų;
- Susirgę dėvėkite medicininę kaukę ar respiratorių, kuris padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Slaugydami sergantį asmenį, taip pat dėvėkite medicininę kaukę ar respiratorių.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.