Naujienos

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

2023-11-30 12:06:31

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.

Prieš 40 metų užsikrėsti ŽIV ir susirgti AIDS reiškė mirties nuosprendį. Pradėjus taikyti antiretrovirusinę terapiją (ART), ŽIV plitimą pavyko suvaldyti, per pastarąjį dešimtmetį mirčių nuo AIDS pasaulyje sumažėjo net 68 proc. Apie tai, ar greitai sulauksime tos dienos, kai AIDS taps tik istorija, kalbamės su ŽIV infekuota skaitmeninės rinkodaros specialiste Dalia Gra, ŽIV profilaktikos ir epidemiologinės priežiūros srities PSO konsultantu Giedriumi Likatavičiumi ir asociacijos „Demetra“ vadove Svetlana Kulšis.

Gyvena su ŽIV jau šešerius metus

Kai plačiai šypsodamasi Dalia Gra ištiesia ranką pasisveikinti ir prisipažįsta šešerius metus gyvenanti su ŽIV, galvoje sugriūva visi stereotipai apie ŽIV infekuotuosius. Dalia niekada nevartojo narkotikų, nebuvo įkalinta ir negyveno su grįžusiu iš įkalinimo vietos partneriu. Ji nedirbo sekso darbuotoja ir nedalyvavo audringuose chemsekso vakarėliuose. 32 metų inteligentiška, išsilavinusi, jokių žalingų įpročių neturinti paauglės mama – tokia pat, kaip dauguma mūsų.

„Man liūdna, kad prisipažinti, jog gyveni su ŽIV, Lietuvoje vis dar vertinama kaip itin drąsus poelgis, – sako Dalia. – Tarsi tai būtų kažkokia dėmė ar nuodėmė, kurią būtina laikyti paslaptyje. Noriu kalbėti apie tai, nes žinau, kad taip galiu padėti daugybei žmonių.“

Dalia baigė Tarptautinio verslo studijas Vilniaus universitete. Studijuodama spėjo ištekėti, pagimdyti dukrą ir išsiskirti. Po studijų išvyko į Londoną. Dalia neslepia, kad įsitvirtinti svetimoje šalyje buvo labai sudėtinga, nes visa sistema taip sukurta, kad dirbdamas prarandi socialinę paramą, o be jos sunku išsiversti. Dar labiau padėtis pasunkėjo, kai Dalia į Londoną atsivežė mažametę dukrą. „Būdavo tikrai juodų akimirkų. Prisimenu, kaip dukra paprašė obuoliuko, o aš neturėjau, už ką nupirkti. Kitam atrodytų smulkmena, bet man tai buvo savotiškas dugnas.“

Teigiamas ŽIV atsakymas atrodė klaida

Dalia neslepia – Londone jautėsi vieniša. „Jaunystė yra seksualiai aktyvus amžius, norisi turėti artimą žmogų. Natūralu, kad ir aš turėjau partnerių. Bet žiūrėjau į tai atsakingai. Kiekvieną vasarą grįžusi į Lietuvą atlikdavau testus dėl lytiškai plintančių ligų, – pasakoja moteris. – Tą lemtingą vasarą man buvo ką tik suėję 25-eri. Jau aštuonis mėnesius turėjau nuolatinį draugą anglą. Jaučiausi rami. Draugas atrodė patikimas, nepriklausė jokiai rizikos grupei.“

Sužinojusi, kad ŽIV testas teigiamas, Dalia nepatikėjo. „Klaida. Negali būti, – mano reakcija į tai turbūt buvo panaši į daugumos, – prisimena ji. – Užsakiau patvirtinantį testą. Jo rezultatų laukiau ilgai.“ Antras tyrimas diagnozę patvirtino. „Pirmoji į galvą šovusi mintis: „Tai čia ką? Jau viskas? Gyvenimas baigtas?“ Sunku tai įsivaizduoti, kai esi tokia jauna, turi mažą dukrą, – pasakoja moteris. – Pirmiausia pranešiau savo vaikinui. Jo ŽIV testas irgi buvo teigiamas. Supratau, kad užsikrėčiau nuo jo, nes per tuos metus kitų santykių neturėjau. Tada puoliau skambinti visiems turėtiems partneriams – net ir tiems, su kuriais bendravau gerokai iki diagnozės. Jaučiau didelę atsakomybę – juk tie žmonės galėjo užkrėsti kitus, o šie – dar kitus.“

Mirties nuosprendis tapo naujo gyvenimo pradžia

Ištisus pusantrų metų Dalia gyveno su mintimi, kad netrukus mirs. „Jaučiausi visiškai sulūžusi. Kiekvieną dieną vaikščiojau galvodama apie mirtį. Apėmė visiška apatija, nuolat verkiau, Žinojau, kad yra kažkoks gydymas, bet netikėjau, kad jis gali padėti. Prieš akis stovėjo Freddie Mercury ir jo tragiška istorija. Buvau įsitikinusi, kad ir manęs laukia tas pats, – juodžiausią savo gyvenimo etapą prisimena Dalia. – Ėmiau galvoti apie tai, ką daro žmonės mirties akivaizdoje. Supratau, kad turiu spėti padaryti viską, kam iki šiol nesiryžau.“

Vedina šių minčių, Dalia užsirašė į seminarą, kurį vedė vienas iš elektroninės komercijos platformų kūrėjų. Pažintis virto kūrybine ir verslo partneryste. „Tai buvo mano šuolis į kitokią gyvenimo kokybę. Pagaliau dariau tai, kas man buvo įdomu. Grįžus į šias darbines vėžes, sugrįžo ambicijos, su kuriomis atvažiavau į šią šalį.“

Būtent šiam žmogui Dalia yra dėkinga už paskatinimą gydytis. Kai ji kreipėsi į gydytoją, viremija (viruso kiekis kraujyje) jau buvo pasiekusi kritinę ribą. „Anglijoje viskas labai gerai apgalvota, – sako Dalia. – Iškart skiriamas gydymas, pasiūloma psichologinė pagalba. Gydytojas paskambina, paklausia, kaip laikaisi, primena, kokius tyrimus reikia atlikti.“

Kiekvienas galime užsikrėsti

Gydymas antiretrovirusiniais vaistais (ARV) buvo veiksmingas. Jį Dalia tęsia ir grįžusi į Lietuvą. Nors nejaučia jokių ŽIV simptomų ir viruso kiekis kraujyje neaptinkamas, nuolat testuojasi. Dalia džiaugiasi gyvenanti tokį gyvenimą, kokio visada norėjo. Su Londone atrastu savo verslo partneriu kuria naujus projektus skaitmeninės rinkodaros srityje, augina dukrą, savanoriauja asociacijoje „Demetra“. „Kai pati atsistojau ant kojų, pirma mintis buvo, kad privalau apie tai kalbėti. Žmonės nesisaugo, nors užsikrėsti galime kiekvienas. Net jei turi vieną pastovų partnerį, negali būti tikras, kad jis iki tavęs neturėjo rizikingų kontaktų ar nenuklydo kur nors kartelį į šoną.“

Dalia drąsiai prisipažįsta gyvenanti su ŽIV. Sako, kad retai sulaukia neigiamų reakcijų. Tai neišgąsdino ir jos partnerio. Bet kartais sutinka žmonių, kurie vengia savo antrosioms pusėms prisipažinti, nes bijo būti palikti. Arba, bijodami užkrėsti, renkasi vienatvę, atsitveria nuo viso pasaulio. „Londone to nejutau, bet Lietuvoje dar yra didelė stigma. Net kai kurie gydytojai nemato skirtumo tarp ŽIV ir AIDS. Vienas labai keistai reagavo, kai į dukros kraujo tyrimus paprašiau įtraukti tyrimą dėl ŽIV. Vis dar įsivaizduojama, kad užsikrėsti juo gali tik visokios marginalinės grupės. Tarkim, iš artimo žmogaus esu sulaukusi replikos, kad gal buvau sekso darbuotoja. Kiti bijo paduoti ranką arba paprašo, kad naudočiau atskirą puodelį kavai. Ne visi, net ir išsilavinę, žmonės žino, kad ŽIV buitiniu keliu neužsikrečiama, o gydantis ARV – neužsikrečiama ir per lytinius santykius. Džiaugiuosi, kad mane supa šiuo klausimu išprusę ir palaikantys žmonės. O kiti... Turbūt ir jų negali smerkti? Juk ir pati, būdama pakankamai išsilavinusi ir protinga, pragyvenau pusantrų metų tarsi su akidangčiais, neieškodama pagalbos ir ja netikėdama. Bet, matyt, turėjau tą patirti ir iš to pakilti, kad dabar padėčiau pabusti kitiems.“

Kada pasaulyje bus įveikta ŽIV ir AIDS epidemija?

Giedrius Likatavičius, ŽIV profilaktikos ir epidemiologinės priežiūros srities PSO konsultantas:

„Nuo tada, kai gydant ŽIV pradėtas taikyti veiksmingas ARV gydymas, atsirado viltis, kad ši epidemija bus pagaliau įveikta. Jungtinių Tautų AIDS programa (angl. UNAIDS) iškėlė tikslus, ŽIV/AIDS įveikti iki 2030 m. Tam reikia, kad iki 2025-ųjų metų 95 proc. ŽIV užsikrėtusiųjų žinotų apie savo užsikrėtimą, 95 proc. jų gautų ART gydymą, ir 95 proc. besigydančiųjų viruso aktyvumas būtų nuslopintas. Kai kurios šalys (Botsvana, Ruanda, Zimbabvė ir kt.) jau pasiekė 95–95–95 tikslus, apie 16 kitų šalių yra arti tikslo. Pasaulyje šie skaičiai yra 86-76-71, Lietuvoje 87-41-39.

Nors pasaulyje naujų ŽIV atvejų skaičius per pastaruosius 12 metų sumažėjo perpus, Rytų Europos regione jis vis dar auga, o Lietuvoje situacija – viena prasčiausių ES. Krenta į akis tai, kad daugiau nei pusė infekuotų ŽIV negauna gydymo. Viena iš priežasčių – ŽIV mūsų regione intensyviausiai plinta tarp rizikos grupių, daugiau nei pusė registruotų asmenų užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus (ŠNV). Paprastai tokie asmenys turi ir kitų ne tik sveikatos bet ir socialinių, teisinių problemų, jiems pasiekti būtinos specialios pagalbos programos, kurių Lietuvoje, deja, beveik nėra. Be to, pas mus vis dar didelė ŽIV/AIDS stigma ir diskriminacija, ribotos galimybės išsitirti dėl ŽIV, labai ribotos profilaktinės programos, jos iš esmės taikomos tik ŠNV.“

Kokia šiuo metu yra ŽIV ir AIDS situacija Lietuvoje?

Svetlana Kulšis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ vadovė:

„Džiugina, kad per pastaruosius 5 metus Lietuvoje įvyko keletas teigiamų pokyčių. Svarbiausias jų – nuo 2018 m. gydymas ART tapo nemokamas visiems ir skiriamas iškart, nustačius ŽIV. Jei gydymas pradedamas laiku, žmogus nepasiekia AIDS stadijos ir gali gyventi visavertį gyvenimą, be rizikos užkrėsti kitus. Pasiteisino bendradarbiavimas su Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir Santaros klinikų Infekcinių ligų centru, sukurtas „žaliasis koridorius“, leidžiantis pacientą, kuriam patvirtintas ŽIV, iškart nukreipti gydytis. Gydytojai infektologai priima be šeimos gydytojo siuntimo, apmokama pirminė konsultacija. Nors teigiamų pokyčių yra, bet to neužtenka. Manau, esminė problema – vis dar egzistuojanti stigma. Dažnas prisipažįsta, kad bijo atskleisti diagnozę artimiesiems, partneriui, darbdaviui, nes bijo prarasti santykius, darbą, susiduriama su neigiamu visuomenės požiūriu. Liūdna, bet nemaža dalis žmonių, sužinoję ŽIV teigiamo testo rezultatą, nesikreipia dėl patvirtinančio tyrimo ir gydymo. Vienas iš didžiausių iššūkių šiuo metu – pasiekti tuos žmones, suteikti reikalingą informaciją, psichosocialinę pagalbą, paramą bei paskatinti juos gydytis ir tokiu būdu užkirsti kelią ŽIV plitimui. Tikiuosi, kad mums pavyks, ir iki 2030-ųjų metų tapsime karta be AIDS.“

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-09-07 13:54:59

ESO: rugpjūtį augo gaminančių vartotojų sugeneruotas elektros energijos kiekis

Rugpjūčio mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 2136 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo.
       2024-09-06 18:51:49

Bulvės ir mėsa ruošiasi šeštadieniui: „Lidl“ kviečia į cepelinų fiestą!

Nors ruduo jau prasidėjo, vasariška kaitra neskuba trauktis. Vis dėlto, daugelis jau pasiilgo rudeniškos vėsos ir šio sezono mėgstamiausių patiekalų. Tad savaitgalis – puiki proga jaukiai ir gardžiai jais pasidžiaugti artimųjų apsuptyje.
       2024-09-06 18:29:22

Išsiruošusiems į grybų paieškas: ką svarbu atminti pasiklydus miške?

Ruduo į miškus kviečia savo gausiomis gėrybėmis. Grybų, uogų rinkimas – vienas iš didžiausių auksinėmis spalvomis pasidabinusio metų laiko džiaugsmų. Tiesa, išsileidus į grybų ar uogų paieškas, naudinga atminti – miške reikia elgtis atsakingai, o pasiklydus – nepamiršti kelių svarbių dalykų.
       2024-09-06 18:13:56

Kodėl įmonei turi rūpėti jūsų darbo ir poilsio balansas?

Smalsūs, nuolat besimokantys ir augti siekiantys darbuotojai – kiekvienos organizacijos siekiamybė. Tačiau kuriant aplinką, kurioje kiekvienas stengtųsi tobulėti, neretai rizikuojama perlenkti lazdą ir sukurti atmosferą, skatinančią rezultatų siekti atsisakant dalies laisvalaikio ir asmeninio gyvenimo.
       2024-09-06 17:46:30

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas, bet įmonės Lietuvoje reaguoti neskuba

Europos Centrinis Bankas (ECB) dar birželio mėnesį sumažino palūkanų normas 0,25 proc. Infliacijos tempai pastaruoju metu gerokai sumažėję, tad ECB nutarė, kad vėl galima pradėti aktyviau skatinti ekonomiką.
       2024-09-06 17:42:22

Lietuvos ir Lenkijos verslo misija stiprina bendradarbiavimą gynybos sektoriuje

Daugiau nei 40 Lietuvos gynybos sektoriaus įmonių ir organizacijų dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos gynybos sektoriaus verslo misijoje Varšuvoje. Trijų dienų verslo misijos metu lietuviai buvo supažindinti su Lenkijos gynybos ekosistema, dalyvavo MSPO parodoje ir Lenkijos-Lietuvos verslo forume.
       2024-09-02 21:26:04

Turtingas skoniu ir už gerą kainą: rudeniškas troškinys su dešrelėmis

Nors prasidėjus rudeniui vis dar kvepia vasara, namų atsargos pilnėja rudeniškomis sodo ir daržo gėrybėmis. Dažniau į pietų ar vakarienių meniu atgula ir sotesni patiekalai, kuriems įkvėpimo semiamasi ir iš Alpių regiono virtuvės, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-08-31 11:27:29

Stojimo rezultatai – šimtukininkai renkasi KTU, išlaikyta aukšta studijų kokybė

Dar pavasarį Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė nežeminti konkursinio balo kartelės ir išlaikė iki tol galiojusį 5,4 balą. Dėl šios priežasties stojančiųjų vidutinis konkursinis balas universitete didėjo, o šiemet čia priimti pirmakursiai – geriau pasiruošę universitetinėms studijoms.
       2024-08-31 11:20:53

Kad vasaros nuotraukos niekur nedingtų: 5 geriausi būdai jas „supakuoti“

Jau po kelių dienų iš šiųmetės vasaros liks tik prisiminimai, į kuriuos sugrįžti leis nebent išmaniojo galerijoje išsaugotos nuotraukos. Nors paplūdimio saule, kalnų didybe ir kitais skaitmeninėje juostoje nugulusiais kadrais paprastai norisi džiaugtis visus metus, jie dažnai būna linkę pasimesti.
       2024-08-31 11:13:10

Prasidėjus mokslo metams – suintensyvėja eismas: 2 sek. taisyklė ir kita

Prasidėjus rugsėjui eismas keliuose tampa kur kas intensyvesnis. Ir nors kelių eismo taisyklės nesikeičia, specialistai kasmet atkreipia dėmesį, kad pirmąjį rudens mėnesį dėl gerokai išaugusių eismo srautų bei vis sudėtingėjančių oro sąlygų įvyksta daugiau avarijų.
       2024-08-29 14:30:34

Mobili saulės elektrinė – galimybė elektrą gamintis daugiabučiuose

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų.
       2024-08-28 10:55:30

Ekspertas pataria, kaip sureguliuoti televizorių sporto varžybų transliacijoms

Sporto pasaulyje dabar vyksta daugybė įspūdingų renginių. Norint mėgautis kiekvienomis rungtynėmis, patartina patikrinti, ar televizorius suderintas optimaliai.
       2024-08-27 18:33:18

10 keistų kelių eismo taisyklių, kurias reikėtų žinoti keliaujant į užsienį

Kiekviena šalis turi daugybę vairuotojams skirtų kelių eismo taisyklių, kurios, pirmiausia, turėtų užtikrinti saugumą keliuose bei pagarbą aplinkiniams. Visgi pasaulyje gausu kontroversiškų įstatymų, kurie stebina tiek vietinius vairuotojus, tiek ir svečius iš užsienio.
       2024-08-27 17:47:21

LED televizoriai

LED televizoriai jau ne vienerius metus išlieka vienu populiariausių pasirinkimų tarp vartotojų, norinčių aukštos kokybės vaizdo ir patikimumo. Nepaisant to, kad rinkoje atsiranda naujesnių technologijų, tokių kaip OLED ar QLED, LED televizoriai išlieka patikimu ir prieinamu sprendimu.
       2024-08-24 16:21:21

Pasigaminkite troškinį, kuris nukels į paprikos gimtinę – Ispaniją

Paprikas į Europą atgabeno Kristupo Kolumbo įgula ir nors šią ekspediciją bei šiuolaikinį europiečio stalą skiria ne vienas šimtmetis, paprikos iki šių dienų vis dar yra vienos populiariausių maisto gamyboje.
       2024-08-24 16:10:56

Šuo – ne vienkartinė investicija: tinkamai rūpindamiesi augintiniu sutaupysite

Įsigyjant šunį ar kitą gyvūną neretai pagalvojama tik apie tai, kiek šis kainuoja, ir neįvertinamos visos kitos su naujais įsipareigojimais atsirandančios išlaidos.
       2024-08-23 12:26:16

Netikėtos traumos tyko visur: medikas papasakojo, kaip elgtis joms įvykus

Į medikus kone kasdien kreipiasi netikėčiausiomis aplinkybėmis ir keisčiausiose vietose traumas patyrę žmonės: vaikus apdrasko nuosavi gyvūnai, sunkiai susižalojama pramogaujant, užsiimant buities darbais.
       2024-08-23 12:18:26

Vasara – kelionių metas: kaip sumažinti elektromobilio energijos sąnaudas?

Vasaros išvykoms ir kelionėms lietuviai dažniausiai renkasi automobilį. Šia transporto priemone keliauja net 87 proc. lietuvių ir vis daugiau jų šiltojo sezono metu į kelią išrieda elektromobiliais.
       2024-08-23 11:47:43

Kaip technologijos šiandien pakeistų Baltijos šalių vienybės grandinę?

1989 metų rugpjūčio 23 dieną maždaug 2 milijonai žmonių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos susikibo rankomis, sudarydami 600 kilometrų ilgio gyvąją grandinę, pavadintą Baltijos keliu.
       2024-08-22 22:20:04

Lietuvos laukus jau pjauna autonominiai kombainai: kodėl?

Nors žemės ūkis paprastai siejamas su tradicijų laikymusi, modernios technologijos į jį skverbiasi kai kada net greičiau, nei į kitas mūsų gyvenimo sritis. Kol keliuose dar tik laukiame savavaldžių automobilių, laukuose vis dažniau zuja automatizuotai vairuojama technika, kurios tikslumas šiandien jau matuojamas centimetrų tikslumu.
       2024-08-21 12:31:02

Naujas Lukaszo Twarkowskio spektaklis „Quanta“ atidarys 85-ąjį LNDT sezoną

Rugsėjo 13 dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pradės 85-ąjį teatro sezoną premjera Didžiojoje salėje. Naują spektaklį „Quanta“ pristatys režisierius Lukaszas Twarkowskis.
       2024-08-21 11:17:19

Laidiniai telefonai ragelio dar nededa: kodėl lietuviai naudojasi tokiu ryšiu?

Laidiniai telefonai nemirė ir jų išnykimas tikrai nėra taip arti, kaip daugelis galvoja. Fiksuotuoju ryšiu Lietuvoje vis dar kas mėnesį pasinaudoja Klaipėdos miestui prilygstantis abonentų skaičius, o žmonių domėjimasis šia paslauga netgi aktyvesnis, nei prieš kelerius metus.
       2024-08-21 11:11:49

Laikas išmokti gyventi naujojo klimato sąlygomis

Pastarieji metai dosnūs karščio rekordų. Europos Sąjungos „Copernicus“ klimato kaitos tarnybos duomenimis, kiekvienas mėnuo nuo 2023-iųjų birželio vis paskelbiamas karščiausiu planetos istorijoje, ir taip jau ištisus metus.
       2024-08-21 11:01:01

„Tele2“ ekspertas ragina atsinaujinti operacinę sistemą – į ją nusitaikė sukčiai

„Microsoft Windows“ naudotojai gavo pranešimus su raginimu kuo skubiau įdiegti naujausią operacinės sistemos atnaujinimą. To priežastis – aptikta nauja saugumo spraga, kuria pasinaudoję sukčiai gali užkrėsti jūsų kompiuterį.
       2024-08-20 11:40:55

Liepą ESO prie tinklo prijungė rekordinį gaminančių vartotojų skaičių

Liepos mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 3 709 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo. Dar 553 gyventojų tapo nutolusių saulės parkų klientais.
       2024-08-20 11:30:25

Baltieji hakeriai – kas jie ir kuo gali būti naudingi?

Neįmanoma nuspėti, kada organizacija gali patirti kibernetinę ataką ir kokio masto ji gali būti, tačiau, kalbant apie IT saugumą, labai tinka posakis „tikėkis geriausio, ruoškis blogiausiam”.
       2024-08-20 10:14:13

Vairavimo tendencijos: kokie vairuotojai sukelia daugiausiai avarijų

Kalbant apie vairavimo kultūrą ir vairuotojų įgūdžius kelyje neretai galima išgirsti įvairių stereotipų. Vienos amžiaus grupės vairuotojai neva vairuoja pernelyg neatsakingai, kitos priešingai – perdėtai atsargiai.
       2024-08-08 16:02:51

Ši sporto rūšis – ne kiekvienam: vilnietis drąsiai šoka ir nuo 3 km aukščio uolų

Šuolis parašiutu iš lėktuvo Mariui Čiūtai yra tik treniruotė – sportininkui kur kas įdomiau šokinėti nuo uolų ar aukštų pastatų. Jau bene dešimtmetį vilnietis aktyviai užsiima vienu ekstremaliausių sportų.
       2024-08-03 20:19:56

Vidurvasarį – elektros kainų pikas, bet ar galėsime atsikvėpti rugpjūtį?

Kaitri vidurvasario saulė Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos šalių, gyventojams neleido atsikvėpti. Už norą atsivėsinti liepą teko susimokėti dešimtadaliu brangiau nei birželį. Liepos mėnesį elektros kaina Baltijos šalių regione augo 7 proc. iki 9,80 ct/kWh.
       2024-08-03 12:29:43

Su elektros vartotojais teisme nesusitiks – ESO mokės gyventojams kompensacijas

Audra smarkiai pažeidė ir apgadino oro linijas bei kitą „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) prižiūrimą infrastruktūrą, todėl elektros energijos tiekimo atstatymo darbai užtruko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.