Naujienos

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

2023-11-30 12:06:31

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.

Prieš 40 metų užsikrėsti ŽIV ir susirgti AIDS reiškė mirties nuosprendį. Pradėjus taikyti antiretrovirusinę terapiją (ART), ŽIV plitimą pavyko suvaldyti, per pastarąjį dešimtmetį mirčių nuo AIDS pasaulyje sumažėjo net 68 proc. Apie tai, ar greitai sulauksime tos dienos, kai AIDS taps tik istorija, kalbamės su ŽIV infekuota skaitmeninės rinkodaros specialiste Dalia Gra, ŽIV profilaktikos ir epidemiologinės priežiūros srities PSO konsultantu Giedriumi Likatavičiumi ir asociacijos „Demetra“ vadove Svetlana Kulšis.

Gyvena su ŽIV jau šešerius metus

Kai plačiai šypsodamasi Dalia Gra ištiesia ranką pasisveikinti ir prisipažįsta šešerius metus gyvenanti su ŽIV, galvoje sugriūva visi stereotipai apie ŽIV infekuotuosius. Dalia niekada nevartojo narkotikų, nebuvo įkalinta ir negyveno su grįžusiu iš įkalinimo vietos partneriu. Ji nedirbo sekso darbuotoja ir nedalyvavo audringuose chemsekso vakarėliuose. 32 metų inteligentiška, išsilavinusi, jokių žalingų įpročių neturinti paauglės mama – tokia pat, kaip dauguma mūsų.

„Man liūdna, kad prisipažinti, jog gyveni su ŽIV, Lietuvoje vis dar vertinama kaip itin drąsus poelgis, – sako Dalia. – Tarsi tai būtų kažkokia dėmė ar nuodėmė, kurią būtina laikyti paslaptyje. Noriu kalbėti apie tai, nes žinau, kad taip galiu padėti daugybei žmonių.“

Dalia baigė Tarptautinio verslo studijas Vilniaus universitete. Studijuodama spėjo ištekėti, pagimdyti dukrą ir išsiskirti. Po studijų išvyko į Londoną. Dalia neslepia, kad įsitvirtinti svetimoje šalyje buvo labai sudėtinga, nes visa sistema taip sukurta, kad dirbdamas prarandi socialinę paramą, o be jos sunku išsiversti. Dar labiau padėtis pasunkėjo, kai Dalia į Londoną atsivežė mažametę dukrą. „Būdavo tikrai juodų akimirkų. Prisimenu, kaip dukra paprašė obuoliuko, o aš neturėjau, už ką nupirkti. Kitam atrodytų smulkmena, bet man tai buvo savotiškas dugnas.“

Teigiamas ŽIV atsakymas atrodė klaida

Dalia neslepia – Londone jautėsi vieniša. „Jaunystė yra seksualiai aktyvus amžius, norisi turėti artimą žmogų. Natūralu, kad ir aš turėjau partnerių. Bet žiūrėjau į tai atsakingai. Kiekvieną vasarą grįžusi į Lietuvą atlikdavau testus dėl lytiškai plintančių ligų, – pasakoja moteris. – Tą lemtingą vasarą man buvo ką tik suėję 25-eri. Jau aštuonis mėnesius turėjau nuolatinį draugą anglą. Jaučiausi rami. Draugas atrodė patikimas, nepriklausė jokiai rizikos grupei.“

Sužinojusi, kad ŽIV testas teigiamas, Dalia nepatikėjo. „Klaida. Negali būti, – mano reakcija į tai turbūt buvo panaši į daugumos, – prisimena ji. – Užsakiau patvirtinantį testą. Jo rezultatų laukiau ilgai.“ Antras tyrimas diagnozę patvirtino. „Pirmoji į galvą šovusi mintis: „Tai čia ką? Jau viskas? Gyvenimas baigtas?“ Sunku tai įsivaizduoti, kai esi tokia jauna, turi mažą dukrą, – pasakoja moteris. – Pirmiausia pranešiau savo vaikinui. Jo ŽIV testas irgi buvo teigiamas. Supratau, kad užsikrėčiau nuo jo, nes per tuos metus kitų santykių neturėjau. Tada puoliau skambinti visiems turėtiems partneriams – net ir tiems, su kuriais bendravau gerokai iki diagnozės. Jaučiau didelę atsakomybę – juk tie žmonės galėjo užkrėsti kitus, o šie – dar kitus.“

Mirties nuosprendis tapo naujo gyvenimo pradžia

Ištisus pusantrų metų Dalia gyveno su mintimi, kad netrukus mirs. „Jaučiausi visiškai sulūžusi. Kiekvieną dieną vaikščiojau galvodama apie mirtį. Apėmė visiška apatija, nuolat verkiau, Žinojau, kad yra kažkoks gydymas, bet netikėjau, kad jis gali padėti. Prieš akis stovėjo Freddie Mercury ir jo tragiška istorija. Buvau įsitikinusi, kad ir manęs laukia tas pats, – juodžiausią savo gyvenimo etapą prisimena Dalia. – Ėmiau galvoti apie tai, ką daro žmonės mirties akivaizdoje. Supratau, kad turiu spėti padaryti viską, kam iki šiol nesiryžau.“

Vedina šių minčių, Dalia užsirašė į seminarą, kurį vedė vienas iš elektroninės komercijos platformų kūrėjų. Pažintis virto kūrybine ir verslo partneryste. „Tai buvo mano šuolis į kitokią gyvenimo kokybę. Pagaliau dariau tai, kas man buvo įdomu. Grįžus į šias darbines vėžes, sugrįžo ambicijos, su kuriomis atvažiavau į šią šalį.“

Būtent šiam žmogui Dalia yra dėkinga už paskatinimą gydytis. Kai ji kreipėsi į gydytoją, viremija (viruso kiekis kraujyje) jau buvo pasiekusi kritinę ribą. „Anglijoje viskas labai gerai apgalvota, – sako Dalia. – Iškart skiriamas gydymas, pasiūloma psichologinė pagalba. Gydytojas paskambina, paklausia, kaip laikaisi, primena, kokius tyrimus reikia atlikti.“

Kiekvienas galime užsikrėsti

Gydymas antiretrovirusiniais vaistais (ARV) buvo veiksmingas. Jį Dalia tęsia ir grįžusi į Lietuvą. Nors nejaučia jokių ŽIV simptomų ir viruso kiekis kraujyje neaptinkamas, nuolat testuojasi. Dalia džiaugiasi gyvenanti tokį gyvenimą, kokio visada norėjo. Su Londone atrastu savo verslo partneriu kuria naujus projektus skaitmeninės rinkodaros srityje, augina dukrą, savanoriauja asociacijoje „Demetra“. „Kai pati atsistojau ant kojų, pirma mintis buvo, kad privalau apie tai kalbėti. Žmonės nesisaugo, nors užsikrėsti galime kiekvienas. Net jei turi vieną pastovų partnerį, negali būti tikras, kad jis iki tavęs neturėjo rizikingų kontaktų ar nenuklydo kur nors kartelį į šoną.“

Dalia drąsiai prisipažįsta gyvenanti su ŽIV. Sako, kad retai sulaukia neigiamų reakcijų. Tai neišgąsdino ir jos partnerio. Bet kartais sutinka žmonių, kurie vengia savo antrosioms pusėms prisipažinti, nes bijo būti palikti. Arba, bijodami užkrėsti, renkasi vienatvę, atsitveria nuo viso pasaulio. „Londone to nejutau, bet Lietuvoje dar yra didelė stigma. Net kai kurie gydytojai nemato skirtumo tarp ŽIV ir AIDS. Vienas labai keistai reagavo, kai į dukros kraujo tyrimus paprašiau įtraukti tyrimą dėl ŽIV. Vis dar įsivaizduojama, kad užsikrėsti juo gali tik visokios marginalinės grupės. Tarkim, iš artimo žmogaus esu sulaukusi replikos, kad gal buvau sekso darbuotoja. Kiti bijo paduoti ranką arba paprašo, kad naudočiau atskirą puodelį kavai. Ne visi, net ir išsilavinę, žmonės žino, kad ŽIV buitiniu keliu neužsikrečiama, o gydantis ARV – neužsikrečiama ir per lytinius santykius. Džiaugiuosi, kad mane supa šiuo klausimu išprusę ir palaikantys žmonės. O kiti... Turbūt ir jų negali smerkti? Juk ir pati, būdama pakankamai išsilavinusi ir protinga, pragyvenau pusantrų metų tarsi su akidangčiais, neieškodama pagalbos ir ja netikėdama. Bet, matyt, turėjau tą patirti ir iš to pakilti, kad dabar padėčiau pabusti kitiems.“

Kada pasaulyje bus įveikta ŽIV ir AIDS epidemija?

Giedrius Likatavičius, ŽIV profilaktikos ir epidemiologinės priežiūros srities PSO konsultantas:

„Nuo tada, kai gydant ŽIV pradėtas taikyti veiksmingas ARV gydymas, atsirado viltis, kad ši epidemija bus pagaliau įveikta. Jungtinių Tautų AIDS programa (angl. UNAIDS) iškėlė tikslus, ŽIV/AIDS įveikti iki 2030 m. Tam reikia, kad iki 2025-ųjų metų 95 proc. ŽIV užsikrėtusiųjų žinotų apie savo užsikrėtimą, 95 proc. jų gautų ART gydymą, ir 95 proc. besigydančiųjų viruso aktyvumas būtų nuslopintas. Kai kurios šalys (Botsvana, Ruanda, Zimbabvė ir kt.) jau pasiekė 95–95–95 tikslus, apie 16 kitų šalių yra arti tikslo. Pasaulyje šie skaičiai yra 86-76-71, Lietuvoje 87-41-39.

Nors pasaulyje naujų ŽIV atvejų skaičius per pastaruosius 12 metų sumažėjo perpus, Rytų Europos regione jis vis dar auga, o Lietuvoje situacija – viena prasčiausių ES. Krenta į akis tai, kad daugiau nei pusė infekuotų ŽIV negauna gydymo. Viena iš priežasčių – ŽIV mūsų regione intensyviausiai plinta tarp rizikos grupių, daugiau nei pusė registruotų asmenų užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus (ŠNV). Paprastai tokie asmenys turi ir kitų ne tik sveikatos bet ir socialinių, teisinių problemų, jiems pasiekti būtinos specialios pagalbos programos, kurių Lietuvoje, deja, beveik nėra. Be to, pas mus vis dar didelė ŽIV/AIDS stigma ir diskriminacija, ribotos galimybės išsitirti dėl ŽIV, labai ribotos profilaktinės programos, jos iš esmės taikomos tik ŠNV.“

Kokia šiuo metu yra ŽIV ir AIDS situacija Lietuvoje?

Svetlana Kulšis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ vadovė:

„Džiugina, kad per pastaruosius 5 metus Lietuvoje įvyko keletas teigiamų pokyčių. Svarbiausias jų – nuo 2018 m. gydymas ART tapo nemokamas visiems ir skiriamas iškart, nustačius ŽIV. Jei gydymas pradedamas laiku, žmogus nepasiekia AIDS stadijos ir gali gyventi visavertį gyvenimą, be rizikos užkrėsti kitus. Pasiteisino bendradarbiavimas su Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir Santaros klinikų Infekcinių ligų centru, sukurtas „žaliasis koridorius“, leidžiantis pacientą, kuriam patvirtintas ŽIV, iškart nukreipti gydytis. Gydytojai infektologai priima be šeimos gydytojo siuntimo, apmokama pirminė konsultacija. Nors teigiamų pokyčių yra, bet to neužtenka. Manau, esminė problema – vis dar egzistuojanti stigma. Dažnas prisipažįsta, kad bijo atskleisti diagnozę artimiesiems, partneriui, darbdaviui, nes bijo prarasti santykius, darbą, susiduriama su neigiamu visuomenės požiūriu. Liūdna, bet nemaža dalis žmonių, sužinoję ŽIV teigiamo testo rezultatą, nesikreipia dėl patvirtinančio tyrimo ir gydymo. Vienas iš didžiausių iššūkių šiuo metu – pasiekti tuos žmones, suteikti reikalingą informaciją, psichosocialinę pagalbą, paramą bei paskatinti juos gydytis ir tokiu būdu užkirsti kelią ŽIV plitimui. Tikiuosi, kad mums pavyks, ir iki 2030-ųjų metų tapsime karta be AIDS.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.