Naujienos

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

2023-11-30 12:06:31

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.

Prieš 40 metų užsikrėsti ŽIV ir susirgti AIDS reiškė mirties nuosprendį. Pradėjus taikyti antiretrovirusinę terapiją (ART), ŽIV plitimą pavyko suvaldyti, per pastarąjį dešimtmetį mirčių nuo AIDS pasaulyje sumažėjo net 68 proc. Apie tai, ar greitai sulauksime tos dienos, kai AIDS taps tik istorija, kalbamės su ŽIV infekuota skaitmeninės rinkodaros specialiste Dalia Gra, ŽIV profilaktikos ir epidemiologinės priežiūros srities PSO konsultantu Giedriumi Likatavičiumi ir asociacijos „Demetra“ vadove Svetlana Kulšis.

Gyvena su ŽIV jau šešerius metus

Kai plačiai šypsodamasi Dalia Gra ištiesia ranką pasisveikinti ir prisipažįsta šešerius metus gyvenanti su ŽIV, galvoje sugriūva visi stereotipai apie ŽIV infekuotuosius. Dalia niekada nevartojo narkotikų, nebuvo įkalinta ir negyveno su grįžusiu iš įkalinimo vietos partneriu. Ji nedirbo sekso darbuotoja ir nedalyvavo audringuose chemsekso vakarėliuose. 32 metų inteligentiška, išsilavinusi, jokių žalingų įpročių neturinti paauglės mama – tokia pat, kaip dauguma mūsų.

„Man liūdna, kad prisipažinti, jog gyveni su ŽIV, Lietuvoje vis dar vertinama kaip itin drąsus poelgis, – sako Dalia. – Tarsi tai būtų kažkokia dėmė ar nuodėmė, kurią būtina laikyti paslaptyje. Noriu kalbėti apie tai, nes žinau, kad taip galiu padėti daugybei žmonių.“

Dalia baigė Tarptautinio verslo studijas Vilniaus universitete. Studijuodama spėjo ištekėti, pagimdyti dukrą ir išsiskirti. Po studijų išvyko į Londoną. Dalia neslepia, kad įsitvirtinti svetimoje šalyje buvo labai sudėtinga, nes visa sistema taip sukurta, kad dirbdamas prarandi socialinę paramą, o be jos sunku išsiversti. Dar labiau padėtis pasunkėjo, kai Dalia į Londoną atsivežė mažametę dukrą. „Būdavo tikrai juodų akimirkų. Prisimenu, kaip dukra paprašė obuoliuko, o aš neturėjau, už ką nupirkti. Kitam atrodytų smulkmena, bet man tai buvo savotiškas dugnas.“

Teigiamas ŽIV atsakymas atrodė klaida

Dalia neslepia – Londone jautėsi vieniša. „Jaunystė yra seksualiai aktyvus amžius, norisi turėti artimą žmogų. Natūralu, kad ir aš turėjau partnerių. Bet žiūrėjau į tai atsakingai. Kiekvieną vasarą grįžusi į Lietuvą atlikdavau testus dėl lytiškai plintančių ligų, – pasakoja moteris. – Tą lemtingą vasarą man buvo ką tik suėję 25-eri. Jau aštuonis mėnesius turėjau nuolatinį draugą anglą. Jaučiausi rami. Draugas atrodė patikimas, nepriklausė jokiai rizikos grupei.“

Sužinojusi, kad ŽIV testas teigiamas, Dalia nepatikėjo. „Klaida. Negali būti, – mano reakcija į tai turbūt buvo panaši į daugumos, – prisimena ji. – Užsakiau patvirtinantį testą. Jo rezultatų laukiau ilgai.“ Antras tyrimas diagnozę patvirtino. „Pirmoji į galvą šovusi mintis: „Tai čia ką? Jau viskas? Gyvenimas baigtas?“ Sunku tai įsivaizduoti, kai esi tokia jauna, turi mažą dukrą, – pasakoja moteris. – Pirmiausia pranešiau savo vaikinui. Jo ŽIV testas irgi buvo teigiamas. Supratau, kad užsikrėčiau nuo jo, nes per tuos metus kitų santykių neturėjau. Tada puoliau skambinti visiems turėtiems partneriams – net ir tiems, su kuriais bendravau gerokai iki diagnozės. Jaučiau didelę atsakomybę – juk tie žmonės galėjo užkrėsti kitus, o šie – dar kitus.“

Mirties nuosprendis tapo naujo gyvenimo pradžia

Ištisus pusantrų metų Dalia gyveno su mintimi, kad netrukus mirs. „Jaučiausi visiškai sulūžusi. Kiekvieną dieną vaikščiojau galvodama apie mirtį. Apėmė visiška apatija, nuolat verkiau, Žinojau, kad yra kažkoks gydymas, bet netikėjau, kad jis gali padėti. Prieš akis stovėjo Freddie Mercury ir jo tragiška istorija. Buvau įsitikinusi, kad ir manęs laukia tas pats, – juodžiausią savo gyvenimo etapą prisimena Dalia. – Ėmiau galvoti apie tai, ką daro žmonės mirties akivaizdoje. Supratau, kad turiu spėti padaryti viską, kam iki šiol nesiryžau.“

Vedina šių minčių, Dalia užsirašė į seminarą, kurį vedė vienas iš elektroninės komercijos platformų kūrėjų. Pažintis virto kūrybine ir verslo partneryste. „Tai buvo mano šuolis į kitokią gyvenimo kokybę. Pagaliau dariau tai, kas man buvo įdomu. Grįžus į šias darbines vėžes, sugrįžo ambicijos, su kuriomis atvažiavau į šią šalį.“

Būtent šiam žmogui Dalia yra dėkinga už paskatinimą gydytis. Kai ji kreipėsi į gydytoją, viremija (viruso kiekis kraujyje) jau buvo pasiekusi kritinę ribą. „Anglijoje viskas labai gerai apgalvota, – sako Dalia. – Iškart skiriamas gydymas, pasiūloma psichologinė pagalba. Gydytojas paskambina, paklausia, kaip laikaisi, primena, kokius tyrimus reikia atlikti.“

Kiekvienas galime užsikrėsti

Gydymas antiretrovirusiniais vaistais (ARV) buvo veiksmingas. Jį Dalia tęsia ir grįžusi į Lietuvą. Nors nejaučia jokių ŽIV simptomų ir viruso kiekis kraujyje neaptinkamas, nuolat testuojasi. Dalia džiaugiasi gyvenanti tokį gyvenimą, kokio visada norėjo. Su Londone atrastu savo verslo partneriu kuria naujus projektus skaitmeninės rinkodaros srityje, augina dukrą, savanoriauja asociacijoje „Demetra“. „Kai pati atsistojau ant kojų, pirma mintis buvo, kad privalau apie tai kalbėti. Žmonės nesisaugo, nors užsikrėsti galime kiekvienas. Net jei turi vieną pastovų partnerį, negali būti tikras, kad jis iki tavęs neturėjo rizikingų kontaktų ar nenuklydo kur nors kartelį į šoną.“

Dalia drąsiai prisipažįsta gyvenanti su ŽIV. Sako, kad retai sulaukia neigiamų reakcijų. Tai neišgąsdino ir jos partnerio. Bet kartais sutinka žmonių, kurie vengia savo antrosioms pusėms prisipažinti, nes bijo būti palikti. Arba, bijodami užkrėsti, renkasi vienatvę, atsitveria nuo viso pasaulio. „Londone to nejutau, bet Lietuvoje dar yra didelė stigma. Net kai kurie gydytojai nemato skirtumo tarp ŽIV ir AIDS. Vienas labai keistai reagavo, kai į dukros kraujo tyrimus paprašiau įtraukti tyrimą dėl ŽIV. Vis dar įsivaizduojama, kad užsikrėsti juo gali tik visokios marginalinės grupės. Tarkim, iš artimo žmogaus esu sulaukusi replikos, kad gal buvau sekso darbuotoja. Kiti bijo paduoti ranką arba paprašo, kad naudočiau atskirą puodelį kavai. Ne visi, net ir išsilavinę, žmonės žino, kad ŽIV buitiniu keliu neužsikrečiama, o gydantis ARV – neužsikrečiama ir per lytinius santykius. Džiaugiuosi, kad mane supa šiuo klausimu išprusę ir palaikantys žmonės. O kiti... Turbūt ir jų negali smerkti? Juk ir pati, būdama pakankamai išsilavinusi ir protinga, pragyvenau pusantrų metų tarsi su akidangčiais, neieškodama pagalbos ir ja netikėdama. Bet, matyt, turėjau tą patirti ir iš to pakilti, kad dabar padėčiau pabusti kitiems.“

Kada pasaulyje bus įveikta ŽIV ir AIDS epidemija?

Giedrius Likatavičius, ŽIV profilaktikos ir epidemiologinės priežiūros srities PSO konsultantas:

„Nuo tada, kai gydant ŽIV pradėtas taikyti veiksmingas ARV gydymas, atsirado viltis, kad ši epidemija bus pagaliau įveikta. Jungtinių Tautų AIDS programa (angl. UNAIDS) iškėlė tikslus, ŽIV/AIDS įveikti iki 2030 m. Tam reikia, kad iki 2025-ųjų metų 95 proc. ŽIV užsikrėtusiųjų žinotų apie savo užsikrėtimą, 95 proc. jų gautų ART gydymą, ir 95 proc. besigydančiųjų viruso aktyvumas būtų nuslopintas. Kai kurios šalys (Botsvana, Ruanda, Zimbabvė ir kt.) jau pasiekė 95–95–95 tikslus, apie 16 kitų šalių yra arti tikslo. Pasaulyje šie skaičiai yra 86-76-71, Lietuvoje 87-41-39.

Nors pasaulyje naujų ŽIV atvejų skaičius per pastaruosius 12 metų sumažėjo perpus, Rytų Europos regione jis vis dar auga, o Lietuvoje situacija – viena prasčiausių ES. Krenta į akis tai, kad daugiau nei pusė infekuotų ŽIV negauna gydymo. Viena iš priežasčių – ŽIV mūsų regione intensyviausiai plinta tarp rizikos grupių, daugiau nei pusė registruotų asmenų užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus (ŠNV). Paprastai tokie asmenys turi ir kitų ne tik sveikatos bet ir socialinių, teisinių problemų, jiems pasiekti būtinos specialios pagalbos programos, kurių Lietuvoje, deja, beveik nėra. Be to, pas mus vis dar didelė ŽIV/AIDS stigma ir diskriminacija, ribotos galimybės išsitirti dėl ŽIV, labai ribotos profilaktinės programos, jos iš esmės taikomos tik ŠNV.“

Kokia šiuo metu yra ŽIV ir AIDS situacija Lietuvoje?

Svetlana Kulšis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ vadovė:

„Džiugina, kad per pastaruosius 5 metus Lietuvoje įvyko keletas teigiamų pokyčių. Svarbiausias jų – nuo 2018 m. gydymas ART tapo nemokamas visiems ir skiriamas iškart, nustačius ŽIV. Jei gydymas pradedamas laiku, žmogus nepasiekia AIDS stadijos ir gali gyventi visavertį gyvenimą, be rizikos užkrėsti kitus. Pasiteisino bendradarbiavimas su Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir Santaros klinikų Infekcinių ligų centru, sukurtas „žaliasis koridorius“, leidžiantis pacientą, kuriam patvirtintas ŽIV, iškart nukreipti gydytis. Gydytojai infektologai priima be šeimos gydytojo siuntimo, apmokama pirminė konsultacija. Nors teigiamų pokyčių yra, bet to neužtenka. Manau, esminė problema – vis dar egzistuojanti stigma. Dažnas prisipažįsta, kad bijo atskleisti diagnozę artimiesiems, partneriui, darbdaviui, nes bijo prarasti santykius, darbą, susiduriama su neigiamu visuomenės požiūriu. Liūdna, bet nemaža dalis žmonių, sužinoję ŽIV teigiamo testo rezultatą, nesikreipia dėl patvirtinančio tyrimo ir gydymo. Vienas iš didžiausių iššūkių šiuo metu – pasiekti tuos žmones, suteikti reikalingą informaciją, psichosocialinę pagalbą, paramą bei paskatinti juos gydytis ir tokiu būdu užkirsti kelią ŽIV plitimui. Tikiuosi, kad mums pavyks, ir iki 2030-ųjų metų tapsime karta be AIDS.“

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-07-25 21:26:28

Telecentras: RRT įtraukimas leis grįžti prie produktyvaus darbo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) pritaria Seimo Ekonomikos komiteto narių siūlymui įstatymu įpareigoti RRT tikrinti LRT teikiamų TV programų siuntimo paslaugų kainų pagrįstumą.
       2024-07-25 21:04:22

Vaistų nuo skausmo poveikis: kuri veiklioji medžiaga ypač pavojinga kepenims

Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau juos neramina šalutinis poveikis kepenims ir širdies bei kraujagyslių veiklai, rodo „Havas Group“ užsakymu atliktas tyrimas.
       2024-07-22 12:20:28

Tyrimas: 1 iš 4 lietuvių nevyksta atostogų – mano, kad negali sau to leisti?

Vasarai ritantis į antrą pusę, dalis šeimų jau būna spėjusios paatostogauti, dalis – dar tik ieško, kur įdomiai praleisti laiką. Visgi neseniai atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 25 proc. šeimų išvis nevyksta atostogų.
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.