Naujienos

Ragina pacientus prisidėti prie bendro tikslo trumpinti eiles pas gydytojus

2023-12-18 21:52:44

Ilgos eilės – ne tik viena populiariausių temų kalbant apie sveikatos priežiūrą, bet ir sritis, kuriai šiemet skirtos išimtinai didelės Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos.

Kaip už šias lėšas gydymo įstaigos gerina paslaugų prieinamumą ir kaip padėtį dėl eilių gali pakeisti pacientai?

Metų pradžioje be ligonių kasų ir gydymo įstaigų sutartyse numatytų didesnių lėšų medicinos paslaugoms su kai kuriomis įstaigomis pasirašyti ir susitarimai dėl papildomų lėšų, už kurias jos įsipareigojo didinti nemokamai teikiamų paslaugų skaičių, spręsti ilgų eilių pas gydytojus problemą. Pavyzdžiui, Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) pagal susitarimus su 17 Vilniaus ir Alytaus apskričių gydymo įstaigų papildomai skyrė iš viso 23,3 mln. eurų iš PSDF. Be to, visoms gydymo įstaigoms apmokamos ir viršsutartinės ambulatorinės, dienos stacionaro, chirurgijos, slaugos paslaugos.

„Baigiantis metams prieš sudarydami kitų metų sutartis pasidomėjome, kaip gydymo įstaigoms sekasi įgyvendinti įsipareigojimus didinant paslaugų prieinamumą. Apklausėme didžiausius pacientų srautus turinčias Vilniaus poliklinikas ir matome, kad nors eilių problema vis dar didelė, įstaigos aktyviai stengiasi gerinti situaciją, yra teigiamų pokyčių. Tačiau apklaustos gydymo įstaigos taip pat atkreipė dėmesį, kad vis dar palyginti daug pacientų, neatšaukę savo registruoto vizito, pas gydytoją neatvyksta, o tai irgi daro įtaką eilėms“, – sako Vilniaus TLK Sutarčių skyriaus vedėja Dangira Skebėrienė.

Pasak D. Skebėrienės, šiemet gydymo įstaigos ėmėsi įvairių priemonių, kad iš PSDF apmokamos paslaugos apdraustiesiems būtų prieinamesnės. Nors pritraukti naujų gydytojų specialistų tampa iššūkiu net didžiuosiuose miestuose, vis dėlto pagal galimybes gydymo įstaigos įdarbino naujų skirtingų sričių specialistų, kai kurios – net iki keliolikos, dalis specialistų pasididino darbo krūvį, kai kur išplėstas dienos chirurgijos paslaugų spektras, pailgintas darbo laikas.

Kelios didelės sostinės gydymo įstaigos, kaip antai Antakalnio, Karoliniškių, Šeškinės, Centro poliklinikos, pasiūlė pacientams galimybę registruotis šeštadienio vizitams pas gydytojus. Priklausomai nuo gydymo įstaigos, šeštadieniais jose gali būti teikiamos šeimos gydytojų ir (ar) gydytojų specialistų, pas kuriuos eilės ilgiausios, paslaugos, pavyzdžiui, kardiologo, vaikų chirurgo, endokrinologo, neurologo, oftalmologo, otorinolaringologo, urologo, chirurgo, traumatologo.

Situacija palaipsniui gerėja: Vilniaus TLK veiklos zonos gydymo įstaigose gydytojų konsultacijų šiemet iki gruodžio suteikta 10 proc., dienos stacionaro paslaugų – 18 proc., ambulatorinės chirurgijos paslaugų – 20 proc., dienos chirurgijos – 22 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Vis dėlto eiles lemia ne tik lėšos arba medicinos personalo skaičius, bet ir pacientų sąmoningumas. Apklaustų didžiųjų gydymo įstaigų duomenimis, neatšaukdami registruoto vizito Vilniuje pas gydytojus neatvyksta apie 10 proc. pacientų, t. y. kas dešimtas vizitui užsiregistravęs žmogus.

Gera žinia ta, kad pažangą darome – prieš kelerius metus neįvykę neatšaukti vizitai sudarė net apie trečdalį. Tačiau dar yra kur tobulėti. Pavyzdžiui, jeigu šiuo metu per dieną poliklinikoje užregistruojama suteikti planines paslaugas 3 tūkstančiams pacientų ir iš jų neatšaukdamas vizito dešimtadalis neatvyksta, tai galbūt tądien nepriimama 300 kitų pacientų, per darbo savaitę – jau 1,5 tūkstančio. Regionuose skaičiai mažesni, bet tikėtina, kad neatvykusiųjų procentinė dalis panaši ir yra reikšminga mažesnėms vietos gydymo įstaigoms bei gyventojų bendruomenėms.

„Siekdamos, kad tokių situacijų mažėtų ir būtų racionaliai panaudojamas tuo metu dirbančių gydytojų laikas, gydymo įstaigos prieš vizitą skambina pacientams, siunčia elektroninius laiškus, SMS pranešimus, atsakydami į kuriuos žmonės informuoja atvyksią ar ne. Tačiau pasitaiko, kad pacientai, net patvirtinę atvykimą, pas gydytoją taip ir nepasirodo. Deja, kartais nutinka, kad į registruotus vizitus pacientai neatvyksta ir šeštadieniais, kai gydymo įstaigos gyventojų patogumui dirba papildomu laiku“, – situaciją komentuoja Vilniaus TLK atstovė.

Veikiausiai mažai kas žino, kad Lietuvos teisės aktai įpareigoja pacientus, kurie negali atvykti pas gydytoją nustatytu laiku, apie tai pranešti gydymo įstaigai ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki numatomo paslaugos vizito. Suprantama, kad gyvenime gali susiklostyti aplinkybių, kai žmogus negali pranešti. Tačiau svarbiausia yra tai, kad pacientai suprastų, jog neatšaukę vizito, kai tai padaryti gali, į jį neatvykdami atima galimybę tuo laiku paslaugą gauti žmogui, kuriam būtent tada ji gali būti gyvybiškai svarbi. Negalint atvykti, kuo anksčiau apie tai informuoti gydymo įstaigą turėtų būti ne mažesnė pacientų pareiga nei gydytojų pareiga gydyti.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2023-12-18 22:16:41 / Aldona

Tai darykite tvarką, o ne pacientus kaltinkite: reikia vaistus pratęsti - eik pas šeimos gydytoją, gydaisi kitur ir reikia nedarbingumo lapelio - eik pas šeimos gydytoją, skauda sąnarį ir nori pas specialistą - eik pas šeimos gydytoją siuntimo...

Palikite laiko šeimos gydytojui dirbti ne dokumentų tvarkytojo, o gydymo darbą.

Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.