Naujienos

Vaistininkas atskleidžia: egzistuoja „džiaugsmo“ vitaminas

2024-01-15 16:35:09

Jau kone dvidešimt metų trečiasis sausio pirmadienis tituluojamas mėlynojo vardu, turint omenyje, jog anglų kalboje žodis mėlynas gali reikšti ir spalvą, ir liūdesio, slogučio emociją. Legenda byloja, jog ši diena – liūdniausia metuose.

Visgi „Eurovaistinės“ vaistininkas Paulius Raudonis kviečia nenusiminti atskleisdamas, jog vienas gerai žinomas vitaminas gali prisidėti gerinant ir jūsų sveikatos būklę, ir ypač nuotaiką.

Kaip sužinoti, ar yra trūkumas

„Jei dažnai jaučiate nuovargį, silpnumą, sunku susikoncentruoti, vargina nuotaikų kaita, depresyvios emocijos ar pastebėjote, kad esate jautresni infekcijoms, dažniau sergate, galbūt vis paskauda raumenis, gali būti, jog jums, kaip ir daugeliui arčiau šiaurės gyvenančių žmonių, tiesiog trūksta vitamino D“, – galimas prastos savijautos priežastis atskleidžia P. Raudonis.

Jo teigimu, tiksliai nustatyti vitamino D trūkumą galima atlikus kraujo tyrimus. Populiariausias jų – VitD 25-OH tyrimas, kurio pagalba įvertinamas vitaminų D 2 ir D3 kiekis kraujyje. Egzistuoja ir paprasti testai, kurių pagalba net ir namų sąlygomis galima pasitikrinti, ar organizmui netrūksta vitamino D.

„Jei atlikus tyrimus buvo užfiksuotas vitamino D trūkumas, būtų vertinga pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, kuris nurodytų tikslią reikalingo vartoti vitamino D dozuotę. Visgi dažniausiai esant trūkumui, patartina bent porą mėnesių vartoti maksimalią vitamino D dienos normą atsižvelgiant į amžių, o padarius savaitės trukmės pertrauką, vėl atlikti kraujo tyrimus“, – toliau pasakoja P. Raudonis, „Eurovaistinės“ vaistininkas.

Kaip susigaudyti gausoje?

Visiems kitiems jis pataria šį vitaminą vartoti prasidėjus žiemai ir visą jos laikotarpį, taip pat žmonėms, kurie turi ribotą prieigą prie saulės spindulių, tarkime, dirba ir laiką daugiausiai leidžia uždarose patalpose, mažai būna lauke. Taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant organizmas prasčiau sintetina vitaminą D gautą iš saulės spindulių. Vitamino D gali trukti ir sergant tam tikromis lėtinėmis ligomis.

Pasak P. Raudonio, informacijos apie vitamino D svarbą mūsų organizmui visuomenėje vis daugėja. Visgi dar trūksta žinių apie šio vitamino rūšis ir ypatingai stiprumą nuo kurio gali priklausyti šio vitamino poveikis.

Tad vaistininkas informuoja, jog vitamino D stiprumas yra matuojamas dviem matavimo vienetais – tarptautiniais vienetais (TV) arba mikrogramais (mcg), kai 1 mcg yra lygus 40 Tarptautinių Vienetų (TV). Atkreiptinas dėmesys, kad vitamino D stiprumas įvardijimas ant kiekvienos produkto dėžutės šalia instrukcijos. O saugi maksimali rekomenduojama dozė suaugusiems yra 4000 TV (100mcg) per dieną, vaikams nuo 1 iki 10 metų 2000 TV (50mcg) ir kūdikiams 1000 TV (25 mcg).

Tuo tarpu vitamino D kiekis kraujyje dažniausia matuojamas nmol/l (nanomoliais litrui). Ištisus metus žmogaus organizme turėtų būti nuo 75nmol/l iki 175 nmol/l vit D kiekio.

Vitaminas D taip pat diferencijuojamas pagal pateikimo formą. Įprastos formos vitaminas D dažniausiai pateikiamas kapsulėse kartu su augaliniais aliejais, kad būtų geresnis vitamino įsisavinimas, nes vitaminas D – riebaluose tirpus vitaminas. Liposominis vitaminas D pasižymi tuo, kad vitaminas D slepiasi dirbtinėse pūslelėse, apgaubtose riebalų dvisluoksniais, kurių pagalba vitaminas D greičiau ir lengviau įsisavinamas. Koncentruotas vitaminas D – kapsulėse, tabletėse arba skystu pagrindu pagaminti vitaminai, dažniausiai jau priskiriami vaistų grupei. Lyginant su standartiniu vitamino D kiekiu, vienoje tabletėje, kapsulėje ar skystyje gali būti ir 20 kartų stipresnė dozuotė nei yra rekomenduojama suvartoti per dieną suaugusiam žmogui. Šio tipo vitaminą D gali paskirti tik gydytojas atsižvelgęs į padarytus tyrimus bei esamą paciento būklę. Naudojama, kada vitamino D trūkumas yra itin didelis ir sveikatos būklę reikia atstatyti itin greiti.

Ar įmanoma perdozuoti?

„Kadangi D vitaminas yra riebaluose tirpus vitaminas, jis kaupiasi mūsų organizmuose, todėl yra įmanoma šio vitamino perdozuoti. Tuomet gali pasireikšti nusilpimas bei nuovargis, skausmas kauluose ir raumenyse, pykinimas, vėmimas, gali padidėti kraujo spaudimas, padažnėti šlapinimasis“, – simptomus vardina P. Raudonis, „Eurovaistinėje“ dirbantis vaistininkas.

Visgi dažniausiai ir mūsų vartojamuose produktuose, ir papilduose, tokiuose kaip žuvų taukai ar multivitaminai, vitamino D kiekis nėra didelis, todėl perdozuoti bus sunku. Net jei vitamino D jums netrūksta, vartojant žuvų taukus ar vitaminą D kaip papildą atskirai, šio vitamino koncentracija kraujyje atliks palaikomąją funkciją ir jokio neigiamo efekto neturės.

Palydovinių antenų ir imtuvų montavimas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-09-07 13:54:59

ESO: rugpjūtį augo gaminančių vartotojų sugeneruotas elektros energijos kiekis

Rugpjūčio mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 2136 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo.
       2024-09-06 18:51:49

Bulvės ir mėsa ruošiasi šeštadieniui: „Lidl“ kviečia į cepelinų fiestą!

Nors ruduo jau prasidėjo, vasariška kaitra neskuba trauktis. Vis dėlto, daugelis jau pasiilgo rudeniškos vėsos ir šio sezono mėgstamiausių patiekalų. Tad savaitgalis – puiki proga jaukiai ir gardžiai jais pasidžiaugti artimųjų apsuptyje.
       2024-09-06 18:29:22

Išsiruošusiems į grybų paieškas: ką svarbu atminti pasiklydus miške?

Ruduo į miškus kviečia savo gausiomis gėrybėmis. Grybų, uogų rinkimas – vienas iš didžiausių auksinėmis spalvomis pasidabinusio metų laiko džiaugsmų. Tiesa, išsileidus į grybų ar uogų paieškas, naudinga atminti – miške reikia elgtis atsakingai, o pasiklydus – nepamiršti kelių svarbių dalykų.
       2024-09-06 18:13:56

Kodėl įmonei turi rūpėti jūsų darbo ir poilsio balansas?

Smalsūs, nuolat besimokantys ir augti siekiantys darbuotojai – kiekvienos organizacijos siekiamybė. Tačiau kuriant aplinką, kurioje kiekvienas stengtųsi tobulėti, neretai rizikuojama perlenkti lazdą ir sukurti atmosferą, skatinančią rezultatų siekti atsisakant dalies laisvalaikio ir asmeninio gyvenimo.
       2024-09-06 17:46:30

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas, bet įmonės Lietuvoje reaguoti neskuba

Europos Centrinis Bankas (ECB) dar birželio mėnesį sumažino palūkanų normas 0,25 proc. Infliacijos tempai pastaruoju metu gerokai sumažėję, tad ECB nutarė, kad vėl galima pradėti aktyviau skatinti ekonomiką.
       2024-09-06 17:42:22

Lietuvos ir Lenkijos verslo misija stiprina bendradarbiavimą gynybos sektoriuje

Daugiau nei 40 Lietuvos gynybos sektoriaus įmonių ir organizacijų dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos gynybos sektoriaus verslo misijoje Varšuvoje. Trijų dienų verslo misijos metu lietuviai buvo supažindinti su Lenkijos gynybos ekosistema, dalyvavo MSPO parodoje ir Lenkijos-Lietuvos verslo forume.
       2024-09-02 21:26:04

Turtingas skoniu ir už gerą kainą: rudeniškas troškinys su dešrelėmis

Nors prasidėjus rudeniui vis dar kvepia vasara, namų atsargos pilnėja rudeniškomis sodo ir daržo gėrybėmis. Dažniau į pietų ar vakarienių meniu atgula ir sotesni patiekalai, kuriems įkvėpimo semiamasi ir iš Alpių regiono virtuvės, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-08-31 11:27:29

Stojimo rezultatai – šimtukininkai renkasi KTU, išlaikyta aukšta studijų kokybė

Dar pavasarį Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė nežeminti konkursinio balo kartelės ir išlaikė iki tol galiojusį 5,4 balą. Dėl šios priežasties stojančiųjų vidutinis konkursinis balas universitete didėjo, o šiemet čia priimti pirmakursiai – geriau pasiruošę universitetinėms studijoms.
       2024-08-31 11:20:53

Kad vasaros nuotraukos niekur nedingtų: 5 geriausi būdai jas „supakuoti“

Jau po kelių dienų iš šiųmetės vasaros liks tik prisiminimai, į kuriuos sugrįžti leis nebent išmaniojo galerijoje išsaugotos nuotraukos. Nors paplūdimio saule, kalnų didybe ir kitais skaitmeninėje juostoje nugulusiais kadrais paprastai norisi džiaugtis visus metus, jie dažnai būna linkę pasimesti.
       2024-08-31 11:13:10

Prasidėjus mokslo metams – suintensyvėja eismas: 2 sek. taisyklė ir kita

Prasidėjus rugsėjui eismas keliuose tampa kur kas intensyvesnis. Ir nors kelių eismo taisyklės nesikeičia, specialistai kasmet atkreipia dėmesį, kad pirmąjį rudens mėnesį dėl gerokai išaugusių eismo srautų bei vis sudėtingėjančių oro sąlygų įvyksta daugiau avarijų.
       2024-08-29 14:30:34

Mobili saulės elektrinė – galimybė elektrą gamintis daugiabučiuose

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų.
       2024-08-28 10:55:30

Ekspertas pataria, kaip sureguliuoti televizorių sporto varžybų transliacijoms

Sporto pasaulyje dabar vyksta daugybė įspūdingų renginių. Norint mėgautis kiekvienomis rungtynėmis, patartina patikrinti, ar televizorius suderintas optimaliai.
       2024-08-27 18:33:18

10 keistų kelių eismo taisyklių, kurias reikėtų žinoti keliaujant į užsienį

Kiekviena šalis turi daugybę vairuotojams skirtų kelių eismo taisyklių, kurios, pirmiausia, turėtų užtikrinti saugumą keliuose bei pagarbą aplinkiniams. Visgi pasaulyje gausu kontroversiškų įstatymų, kurie stebina tiek vietinius vairuotojus, tiek ir svečius iš užsienio.
       2024-08-27 17:47:21

LED televizoriai

LED televizoriai jau ne vienerius metus išlieka vienu populiariausių pasirinkimų tarp vartotojų, norinčių aukštos kokybės vaizdo ir patikimumo. Nepaisant to, kad rinkoje atsiranda naujesnių technologijų, tokių kaip OLED ar QLED, LED televizoriai išlieka patikimu ir prieinamu sprendimu.
       2024-08-24 16:21:21

Pasigaminkite troškinį, kuris nukels į paprikos gimtinę – Ispaniją

Paprikas į Europą atgabeno Kristupo Kolumbo įgula ir nors šią ekspediciją bei šiuolaikinį europiečio stalą skiria ne vienas šimtmetis, paprikos iki šių dienų vis dar yra vienos populiariausių maisto gamyboje.
       2024-08-24 16:10:56

Šuo – ne vienkartinė investicija: tinkamai rūpindamiesi augintiniu sutaupysite

Įsigyjant šunį ar kitą gyvūną neretai pagalvojama tik apie tai, kiek šis kainuoja, ir neįvertinamos visos kitos su naujais įsipareigojimais atsirandančios išlaidos.
       2024-08-23 12:26:16

Netikėtos traumos tyko visur: medikas papasakojo, kaip elgtis joms įvykus

Į medikus kone kasdien kreipiasi netikėčiausiomis aplinkybėmis ir keisčiausiose vietose traumas patyrę žmonės: vaikus apdrasko nuosavi gyvūnai, sunkiai susižalojama pramogaujant, užsiimant buities darbais.
       2024-08-23 12:18:26

Vasara – kelionių metas: kaip sumažinti elektromobilio energijos sąnaudas?

Vasaros išvykoms ir kelionėms lietuviai dažniausiai renkasi automobilį. Šia transporto priemone keliauja net 87 proc. lietuvių ir vis daugiau jų šiltojo sezono metu į kelią išrieda elektromobiliais.
       2024-08-23 11:47:43

Kaip technologijos šiandien pakeistų Baltijos šalių vienybės grandinę?

1989 metų rugpjūčio 23 dieną maždaug 2 milijonai žmonių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos susikibo rankomis, sudarydami 600 kilometrų ilgio gyvąją grandinę, pavadintą Baltijos keliu.
       2024-08-22 22:20:04

Lietuvos laukus jau pjauna autonominiai kombainai: kodėl?

Nors žemės ūkis paprastai siejamas su tradicijų laikymusi, modernios technologijos į jį skverbiasi kai kada net greičiau, nei į kitas mūsų gyvenimo sritis. Kol keliuose dar tik laukiame savavaldžių automobilių, laukuose vis dažniau zuja automatizuotai vairuojama technika, kurios tikslumas šiandien jau matuojamas centimetrų tikslumu.
       2024-08-21 12:31:02

Naujas Lukaszo Twarkowskio spektaklis „Quanta“ atidarys 85-ąjį LNDT sezoną

Rugsėjo 13 dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pradės 85-ąjį teatro sezoną premjera Didžiojoje salėje. Naują spektaklį „Quanta“ pristatys režisierius Lukaszas Twarkowskis.
       2024-08-21 11:17:19

Laidiniai telefonai ragelio dar nededa: kodėl lietuviai naudojasi tokiu ryšiu?

Laidiniai telefonai nemirė ir jų išnykimas tikrai nėra taip arti, kaip daugelis galvoja. Fiksuotuoju ryšiu Lietuvoje vis dar kas mėnesį pasinaudoja Klaipėdos miestui prilygstantis abonentų skaičius, o žmonių domėjimasis šia paslauga netgi aktyvesnis, nei prieš kelerius metus.
       2024-08-21 11:11:49

Laikas išmokti gyventi naujojo klimato sąlygomis

Pastarieji metai dosnūs karščio rekordų. Europos Sąjungos „Copernicus“ klimato kaitos tarnybos duomenimis, kiekvienas mėnuo nuo 2023-iųjų birželio vis paskelbiamas karščiausiu planetos istorijoje, ir taip jau ištisus metus.
       2024-08-21 11:01:01

„Tele2“ ekspertas ragina atsinaujinti operacinę sistemą – į ją nusitaikė sukčiai

„Microsoft Windows“ naudotojai gavo pranešimus su raginimu kuo skubiau įdiegti naujausią operacinės sistemos atnaujinimą. To priežastis – aptikta nauja saugumo spraga, kuria pasinaudoję sukčiai gali užkrėsti jūsų kompiuterį.
       2024-08-20 11:40:55

Liepą ESO prie tinklo prijungė rekordinį gaminančių vartotojų skaičių

Liepos mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 3 709 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo. Dar 553 gyventojų tapo nutolusių saulės parkų klientais.
       2024-08-20 11:30:25

Baltieji hakeriai – kas jie ir kuo gali būti naudingi?

Neįmanoma nuspėti, kada organizacija gali patirti kibernetinę ataką ir kokio masto ji gali būti, tačiau, kalbant apie IT saugumą, labai tinka posakis „tikėkis geriausio, ruoškis blogiausiam”.
       2024-08-20 10:14:13

Vairavimo tendencijos: kokie vairuotojai sukelia daugiausiai avarijų

Kalbant apie vairavimo kultūrą ir vairuotojų įgūdžius kelyje neretai galima išgirsti įvairių stereotipų. Vienos amžiaus grupės vairuotojai neva vairuoja pernelyg neatsakingai, kitos priešingai – perdėtai atsargiai.
       2024-08-08 16:02:51

Ši sporto rūšis – ne kiekvienam: vilnietis drąsiai šoka ir nuo 3 km aukščio uolų

Šuolis parašiutu iš lėktuvo Mariui Čiūtai yra tik treniruotė – sportininkui kur kas įdomiau šokinėti nuo uolų ar aukštų pastatų. Jau bene dešimtmetį vilnietis aktyviai užsiima vienu ekstremaliausių sportų.
       2024-08-03 20:19:56

Vidurvasarį – elektros kainų pikas, bet ar galėsime atsikvėpti rugpjūtį?

Kaitri vidurvasario saulė Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos šalių, gyventojams neleido atsikvėpti. Už norą atsivėsinti liepą teko susimokėti dešimtadaliu brangiau nei birželį. Liepos mėnesį elektros kaina Baltijos šalių regione augo 7 proc. iki 9,80 ct/kWh.
       2024-08-03 12:29:43

Su elektros vartotojais teisme nesusitiks – ESO mokės gyventojams kompensacijas

Audra smarkiai pažeidė ir apgadino oro linijas bei kitą „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) prižiūrimą infrastruktūrą, todėl elektros energijos tiekimo atstatymo darbai užtruko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.