Naujienos

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

2024-03-07 20:09:02

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.

Vaikams dėmesį sukoncentruoti sunkiau, todėl edukaciją apie tvarumą itin naudinga paversti savotišku žaidimu kasdienėse veiklose, pavyzdžiui, net keliaujant apsipirkti į parduotuvę. Apie penkis smagius būdus, kurie padės vaikams suprasti apie tvarumo svarbą bei kaip elgtis, kad mūsų veikla būtų kuo draugiškesnė gamtai bei žmonėms, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.

„Mūsų veiksmai, kuriuos atliekame šiandien, daro didelę įtaką tam, kaip gyvensime rytoj. Todėl tvarumas – itin svarbi tema, apie kurią su vaikais reikia kalbėti nuo pat mažumės. Tai padės mažiesiems suformuoti reikiamus įpročius, todėl ilgalaikėje perspektyvoje vaikams tvarumas taps įprastu ir savaime suprantamu dalyku. Maisto prekių parduotuvė – puiki vieta, kurioje galima mokyti vaikus apie aplinkai ir žmonėms draugišką veiklą“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Urbelytė.

Ji priduria, kad siekiant paskatinti vaikus rinktis sveikesnius ir aplinkai bei žmonėms draugiškesnius produktus „Lidl Lietuva“ ėmėsi keisti sveikatai nepalankių produktų rinkodarą vaikams. Mažiesiems nereklamuojami tie produktai, kurie neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) mitybos gairių, taip pat keičiamos tokių produktų pakuotės – atsisakyta vaikiškų paveikslėlių ant įpakavimų.

1. Padėkite suprasti tvarumo sąvoką

Geriausias būdas supažindinti vaikus su tvarumu – kalbėti apie pačią sąvoką, jos prasmę, naudą bei kaip kiekvienas galime prisidėti prie aplinkai bei žmonėms draugiškesnės veiklos. Tvarumo temos svarbu nepamiršti ir apsiperkant maisto prekių parduotuvėje.

„Pirkdami maisto produktus vaikams papasakokite apie pakuotes – kuo popierinės skiriasi nuo plastikinių. Taip pat priėję prie kasdien vartojamų produktų, pavyzdžiui, tokių kaip pienas ar duona, paaiškinkite, kokie gamtiniai ir žmogiškieji ištekliai yra reikalingi jiems pagaminti. Nepamirškite atkreipti vaikų dėmesį į ekologiškus produktus, įvardinkite juos kaip gerus tvarumo pavyzdžius. Svarbu neapkrauti vaikų dideliu informacijos kiekiu – patys klauskite klausimų, įtraukite juos į diskusiją bei sužinokite, kaip jie supranta tvarumo sąvoką“, – pasakoja M. Urbelytė.

Ji priduria, kad prekybos tinklai taip pat prisideda prie iniciatyvų, kurių metu visuomenė šviečiama tvarumo tema. Pavyzdžiui, minint sąžiningos prekybos žyminčio ženklo „Fairtrade“ dieną, Vilniaus mokiniai sostinės „Lidl“ parduotuvėse kvietė pirkėjus prisidėti prie permainų maisto ir žaliavų tiekimo grandinėse – klausė pirkėjų, ką jie žino apie sąžiningą ir tvarią prekybą. Taip mokiniai ne tik patys domėjosi tvarumo tema, bet ir padėjo visuomenei labiau atkreipti dėmesį į aplinkai draugiškesnių produktų svarbą. Ši iniciatyva „Lidl Lietuva“ parduotuvėse vyksta jau ne pirmus metus, ją kasmet inicijuoja vystomojo bendradarbiavimo asociacija „Litdea“.

2. Būkite pavyzdžiu

Mažiesiems didžiausią įspūdį palieka jų tėvų pavyzdys. Pasak M. Urbelytės, svarbu ne tik kalbėti apie tvarumo naudą, bet ir patiems elgtis sąmoningai bei priimti tvaresnius sprendimus, taip vaikai tapę savarankiški perims teigiamus įpročius.

„Vaikai yra labai pastabūs, todėl tikrai mato, kai jūsų veiksmai neatitinka žodžių. Jei norite suformuoti tinkamą požiūrį į tvarumą, svarbu rodyti aktyvų pavyzdį. Vaikai pamatę, kad jūs apsiperkate su sąrašu, įdėmiai skaitote pakuotes, planuojate apsipirkimus ir taip mažinate išmetamo maisto kiekį, į parduotuvę keliaujate su daugkartiniais maišeliais bei vengiate naudoti plastikinius maišelius sveriamiems produktams, šiuos įpročius perims ir ateityje“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

3. Į parduotuvę – kartu su vaikais

Vaikai gali daug išmokti kartu eidami apsipirkti į maisto prekių parduotuvę. Supažindinus vaikus su tvarumo sąvoka ir svarba, įtraukite juos į produktų paiešką ir pasirinkimą.

„Paverskite apsipirkimą tvarių produktų „medžiokle“ – paprašykite, kad vaikai padėtų jums išrinkti aplinkai ir žmonėms draugiškesnius produktus. Vaikai gali rinkti produktus, kurie yra be pakuotės arba yra supakuoti į aplinkai draugiškesnę, tai pat atkreipti dėmesį į tam tikras etiketes ar lipdukus bei atpažinti tvarumą žyminčius ženklus ant įpakavimų. Svarbu nepamiršti prieš apsiperkant sudaryti reikiamų produktų sąrašą ir jo laikytis“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Taip pat nepamirškite papasakoti apie maisto švaistymo problemą ir kodėl tai neigiamai veikia aplinką. Teorinę dalį sustiprinkite veiksmais – parduotuvėje atidžiai rinkitės produktus, kad jų netektų išmesti. Pavyzdžiui, prie atliekų mažinimo prisidėkite pasirinkdami „Geradarių maišelius“, kuriuose atrinkti ne tobulos išvaizdos, tačiau vis dar puikiai tinkamos vartojimui šviežios daržovės bei vaisiai.

4. Informaciją pateikite kartu su žaidimais

Didelis informacijos kiekis gali išvarginti vaikus ir sumažinti susidomėjimą tvarumo tema, todėl pasistenkite ją pateikti žaismingai ir įdomiai.

„Pavyzdžiui, apie daugkartinių maišelių naudą papasakokite surengdami jų dekoravimo dirbtuves. Pasiruoškite audiniams tinkamus žymeklius, dažus ir kartu su atžalomis dekoruokite daugkartinius maišelius. Vaikams ne tik bus smagu juos išmarginti savo piešiniais, bet ir papuoštus maišelius naudoti parduotuvėje“, – pasakoja M. Urbelytė.

Vaikai dažnai mėgsta varžytis, todėl skatinti domėtis aplinkai draugiškesne veikla galite ir išsikeldami iššūkius, pavyzdžiui, bent dvi savaites į parduotuvę eiti apsipirki pėsčiomis, o ne važiuoti automobiliu.

5. Atkreipkite dėmesį į lengviau perdirbamas atliekų pakuotes

Dar vienas klausimas, kurį svarbu aptarti su vaikais, yra pakuotės ir jų perdirbimo galimybės. Pasikalbėkite apie tai, kaip gaminamos popieriaus pakuotės ir kodėl jų perdirbimas gali padėti išsaugoti miškus. Aptarkite iš skirtingų medžiagų pagamintų pakuočių yrimo laiką, parduotuvėje su vaikais rinkitės tokius produktus, kurie supakuoti į tvaresnes pakuotes.

„Kai vaikai supras, kaip svarbu rinktis lengviau perdirbamas ir mažesnę žalą aplinkai darančias pakuotes, namuose jas kartu atsakingai išrūšiuokite. Paruoškite atskiras šiukšliadėžes plastiko, popieriaus ir stiklo pakuotėms bei maisto atliekoms. Kartu su vaikais paruoškite paveikslėlius, tinkančius kiekvienai atliekų dėžėj ir jas papuoškite piešiniais. Taip pat kartu su vaikais į oranžinius maišelius, kuriuos rasite visose „Lidl“ parduotuvėse, atskirkite maisto atliekas“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-01-10 11:18:59

Slidinėjimo trasos bei saulės vonios – kur traukia lietuvių keliautojai žiemą?

Įsibėgėjus žiemos sezonui, daugelis lietuvių svajoja apie idealias atostogas, kol už lango darganota ir neretai pilka. Vieni ieško adrenalino snieguotuose kalnuose, leisdamiesi slidinėjimo trasomis, o kiti trokšta atsipūsti šiltuose kraštuose, kur tropinė saulė ir maudynės leidžia pamiršti žvarbų orą.
       2025-01-10 11:02:41

Spalvos ir pinigai: kaip nepasiduoti slaptiems rinkodaros triukams

Ar kada susimąstėte, kodėl nuolaidų etiketės dažniausiai yra raudonos, o kvietimo veiksmui mygtukai (angl. call to action) – oranžinės spalvos? Spalvų psichologija yra veiksminga rinkodaros priemonė, galinti reikšmingai paveikti vartotojų elgesį ir sprendimus.
       2025-01-07 21:12:10

Euro ir dolerio kurso paritetas: euras – pasmerktas kurį laiką būti pigesnis

Ką tik prasidėję 2025-ieji jau spėjo atnešti įdomių tendencijų į finansų rinkas. Viena iš jų – tolesnis euro silpnėjimas JAV dolerio atžvilgiu. Nuo 2025 m. pradžios euras dolerio atžvilgiu jau spėjo nukristi 0,4 proc.
       2025-01-02 11:05:49

Įsigaliojo SIM kortelių registravimo reikalavimas: viskas, ką reikia žinoti

Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, sako, kad šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą – anonimiškumą.
       2024-12-27 10:15:52

RRT įspėjo Telią dėl įpareigojimų nevykdymo

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pripažino, kad Telia Lietuva, AB (Telia) netinkamai vykdė jai 2019 m. nustatytus prieigos ir nediskriminavimo įpareigojimus.
       2024-12-21 15:24:09

Apsaugokime gyvūnus: atsisakykime fejerverkų ir neskubėkime dovanoti augintinių

Aplinkos ministerija primena, kad artėjantis šventinis laikotarpis gali tapti tikru išbandymu tiek laukiniams gyvūnams, tiek mūsų augintiniams dėl fejerverkų keliamo triukšmo ir neatsakingo gyvūnų dovanojimo.
       2024-12-21 15:18:15

Daugelyje naujų automobilių Lietuvoje veiks tiktai šios bendrovės internetas

„Bitė Lietuva“ dėl partnerystės susitarė su pasauline telekomunikacijų lydere „Vodafone“. Dėl šio susitarimo daugelyje Lietuvoje parduodamų naujų automobilių jau veikia ar netrukus veiks išskirtinai tik „Bitės“ internetas.
       2024-12-19 18:36:31

Taikant ES sankcijas, blokuojami 36 IP adresai ir 621 interneto svetainė

2024 m. gruodžio 18 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimus blokuoti 621 interneto svetainę ir 36 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti į ES Tarybos sankcijų sąrašą įtrauktas televizijos programas.
       2024-12-18 10:21:03

Teismas patvirtino Telecentro teikiamų LRT siuntimo paslaugų kainų pagrįstumą

Lietuvos apeliacinis teismas gruodžio 17 d. nutartimi patvirtino Vilniaus apygardos teismo birželio 14 d. sprendimą, kuriuo buvo atmestas LRT ieškinys AB Lietuvos radijo ir televizijos centrui (Telecentrui) dėl neva piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi ir neva nesąžiningos kainodaros.
       2024-12-11 10:46:30

Draudimas apeliacinės instancijos teismui priimti blogesnį sprendimą

Lietuvos teisinėje sistemoje viena iš pamatinių teisingumo vertybių yra užtikrinti sąžiningą ir teisingą bylos nagrinėjimą. Čia ypatingai svarbus principas „non reformatio in peius“, kuris užtikrina, kad asmuo, apskundęs pirmosios instancijos teismo sprendimą, nepatirs dar blogesnių pasekmių vien dėl to, kad pasinaudojo savo teise į apeliaciją.
       2024-12-07 15:35:40

Kaip teisingai interpretuoti prietaisų skydelio siunčiamus signalus

Daugelis vairuotojų į prietaisų skydelio rodmenis žvilgteli tik tada, kai reikia pasitikrinti greitį ar degalų likutį. Tačiau ką daryti, kai prietaisų skydelyje netikėtai užsidega koks nors indikatorius ar perspėjanti lemputė?
       2024-12-07 15:19:48

5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui

Šiais laikais galima rasti programėlę kiekvienai gyvenimo sričiai – ne išimtis ir automobilio vairavimas. Rinkoje siūloma daugybė mobiliųjų aplikacijų, kurios ne tik palengvina kasdienę automobilio priežiūrą, bet ir padeda išvengti aibės nepatogumų kelyje.
       2024-12-04 12:13:29

KTU kibernetinio saugumo specialistas: DI tampa puolimo įrankiu

Sparčiai augant technologijų naudojimui kasdienybėje, daugėja ir kibernetinių grėsmių. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) kibernetinio saugumo specialistas doc. Šarūnas Grigaliūnas sako, kad pasaulyje kibernetinių išpuolių skaičius per pastaruosius penkerius metus išaugo 75%.
       2024-11-30 12:44:22

5 magiški šventinio laikotarpio filmai, kuriuos privalote pamatyti su visa šeima

Kalėdų laikotarpis – tai metas, kai daugiau laiko praleidžiame namuose, apsupti šeimos šilumos ir jaukumo. Šventinė atmosfera suartina, o viena mėgstamiausių veiklų šaltuoju metu – kartu žiūrėti filmus, kurie įtraukia ir padeda atsipalaiduoti.
       2024-11-27 10:33:13

Ar verta kurti interneto svetainę savo hobiui ir kokį domeną naudoti?

Pasak psichologų, laisvalaikio pomėgiai yra vienas geriausių būdų, kaip po sunkios darbo dienos toliau negalvoti apie darbinius reikalus ir atsipalaiduoti. Hobis – sveikos emocinės sveikatos šaltinis, todėl vis daugiau lietuvių ieško įdomių laisvalaikio veiklų, kurias siekia paversti net savo verslu.
       2024-11-22 10:00:32

Ekspertai apie atliekų rūšiavimą: kartais žmonių pastangos nueina perniek

Skaičiuojama, kad visame pasaulyje vidutiniškai perdirbama tik apie 9 proc. plastiko, 21 proc. stiklo ir 60 proc. popieriaus atliekų. Jungtinių tautų organizacijos (JTO) vertinimu, situacija gali dar labiau pablogėti, nes iki 2050 m. kietųjų komunalinių atliekų susidarymas išaugs nuo 2,3 mlrd. iki, tikėtina, 3,8 mlrd. tonų.
       2024-11-20 17:16:39

„Teltonikos“ skandalas atskleidė biurokratijos problemų mastą

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai ragina kurti verslo tarybą. Pastarosiomis dienomis kilęs įmonės „Teltonika skandalas atskleidė ne tik vienos įmonės problemas, bet ir platesnį biurokratijos iššūkių kontekstą Lietuvoje.
       2024-11-20 17:11:42

Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: infrastruktūros spragos stabdo pažangą?

„Teltonikos“ atvejis tikėtina padės spręsti elektros infrastruktūros vystymo klausimus. Tačiau Lietuvai turint ambiciją tapti skaitmeninės pažangos lydere, lygiai taip pat būtina turėti aukštos kokybės patikimą interneto ryšį, kurį gali užtikrinti tik išvystyta plačiajuosčio ryšio infrastruktūra.
       2024-11-16 15:20:51

Dėl vasarinių padangų nebegalioja automobilio techninė apžiūra ir draudimas

Naudodami šaltajam sezonui netinkamas automobilio padangas, vairuotojai rizikuoja ne tik savo ir kitų eismo dalyvių sveikata ir gyvybėmis, bet ir gali susidurti su kitais nemalonumais, pavyzdžiui, nebegaliojančiais techninės apžiūros pažyma ir draudimu.
       2024-11-13 18:05:56

Technologijų herojai: kaip telefonai ir kiti prietaisai gelbėja žmonių gyvybes?

Ne visi herojai dėvi apsiaustus – kai kurie jų turi tik ekranus, bet yra visada pasiruošę traukti mus iš mirties gniaužtų. Jie pastebi net menkiausius savininko sveikatos nukrypimus, geriau už bet ką kitą žino, kada iškviesti pagalbą, o prireikus – netgi patys jį pristato į gydymo įstaigą.
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.