Naujienos

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

2024-03-07 20:09:02

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.

Vaikams dėmesį sukoncentruoti sunkiau, todėl edukaciją apie tvarumą itin naudinga paversti savotišku žaidimu kasdienėse veiklose, pavyzdžiui, net keliaujant apsipirkti į parduotuvę. Apie penkis smagius būdus, kurie padės vaikams suprasti apie tvarumo svarbą bei kaip elgtis, kad mūsų veikla būtų kuo draugiškesnė gamtai bei žmonėms, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.

„Mūsų veiksmai, kuriuos atliekame šiandien, daro didelę įtaką tam, kaip gyvensime rytoj. Todėl tvarumas – itin svarbi tema, apie kurią su vaikais reikia kalbėti nuo pat mažumės. Tai padės mažiesiems suformuoti reikiamus įpročius, todėl ilgalaikėje perspektyvoje vaikams tvarumas taps įprastu ir savaime suprantamu dalyku. Maisto prekių parduotuvė – puiki vieta, kurioje galima mokyti vaikus apie aplinkai ir žmonėms draugišką veiklą“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Urbelytė.

Ji priduria, kad siekiant paskatinti vaikus rinktis sveikesnius ir aplinkai bei žmonėms draugiškesnius produktus „Lidl Lietuva“ ėmėsi keisti sveikatai nepalankių produktų rinkodarą vaikams. Mažiesiems nereklamuojami tie produktai, kurie neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) mitybos gairių, taip pat keičiamos tokių produktų pakuotės – atsisakyta vaikiškų paveikslėlių ant įpakavimų.

1. Padėkite suprasti tvarumo sąvoką

Geriausias būdas supažindinti vaikus su tvarumu – kalbėti apie pačią sąvoką, jos prasmę, naudą bei kaip kiekvienas galime prisidėti prie aplinkai bei žmonėms draugiškesnės veiklos. Tvarumo temos svarbu nepamiršti ir apsiperkant maisto prekių parduotuvėje.

„Pirkdami maisto produktus vaikams papasakokite apie pakuotes – kuo popierinės skiriasi nuo plastikinių. Taip pat priėję prie kasdien vartojamų produktų, pavyzdžiui, tokių kaip pienas ar duona, paaiškinkite, kokie gamtiniai ir žmogiškieji ištekliai yra reikalingi jiems pagaminti. Nepamirškite atkreipti vaikų dėmesį į ekologiškus produktus, įvardinkite juos kaip gerus tvarumo pavyzdžius. Svarbu neapkrauti vaikų dideliu informacijos kiekiu – patys klauskite klausimų, įtraukite juos į diskusiją bei sužinokite, kaip jie supranta tvarumo sąvoką“, – pasakoja M. Urbelytė.

Ji priduria, kad prekybos tinklai taip pat prisideda prie iniciatyvų, kurių metu visuomenė šviečiama tvarumo tema. Pavyzdžiui, minint sąžiningos prekybos žyminčio ženklo „Fairtrade“ dieną, Vilniaus mokiniai sostinės „Lidl“ parduotuvėse kvietė pirkėjus prisidėti prie permainų maisto ir žaliavų tiekimo grandinėse – klausė pirkėjų, ką jie žino apie sąžiningą ir tvarią prekybą. Taip mokiniai ne tik patys domėjosi tvarumo tema, bet ir padėjo visuomenei labiau atkreipti dėmesį į aplinkai draugiškesnių produktų svarbą. Ši iniciatyva „Lidl Lietuva“ parduotuvėse vyksta jau ne pirmus metus, ją kasmet inicijuoja vystomojo bendradarbiavimo asociacija „Litdea“.

2. Būkite pavyzdžiu

Mažiesiems didžiausią įspūdį palieka jų tėvų pavyzdys. Pasak M. Urbelytės, svarbu ne tik kalbėti apie tvarumo naudą, bet ir patiems elgtis sąmoningai bei priimti tvaresnius sprendimus, taip vaikai tapę savarankiški perims teigiamus įpročius.

„Vaikai yra labai pastabūs, todėl tikrai mato, kai jūsų veiksmai neatitinka žodžių. Jei norite suformuoti tinkamą požiūrį į tvarumą, svarbu rodyti aktyvų pavyzdį. Vaikai pamatę, kad jūs apsiperkate su sąrašu, įdėmiai skaitote pakuotes, planuojate apsipirkimus ir taip mažinate išmetamo maisto kiekį, į parduotuvę keliaujate su daugkartiniais maišeliais bei vengiate naudoti plastikinius maišelius sveriamiems produktams, šiuos įpročius perims ir ateityje“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

3. Į parduotuvę – kartu su vaikais

Vaikai gali daug išmokti kartu eidami apsipirkti į maisto prekių parduotuvę. Supažindinus vaikus su tvarumo sąvoka ir svarba, įtraukite juos į produktų paiešką ir pasirinkimą.

„Paverskite apsipirkimą tvarių produktų „medžiokle“ – paprašykite, kad vaikai padėtų jums išrinkti aplinkai ir žmonėms draugiškesnius produktus. Vaikai gali rinkti produktus, kurie yra be pakuotės arba yra supakuoti į aplinkai draugiškesnę, tai pat atkreipti dėmesį į tam tikras etiketes ar lipdukus bei atpažinti tvarumą žyminčius ženklus ant įpakavimų. Svarbu nepamiršti prieš apsiperkant sudaryti reikiamų produktų sąrašą ir jo laikytis“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Taip pat nepamirškite papasakoti apie maisto švaistymo problemą ir kodėl tai neigiamai veikia aplinką. Teorinę dalį sustiprinkite veiksmais – parduotuvėje atidžiai rinkitės produktus, kad jų netektų išmesti. Pavyzdžiui, prie atliekų mažinimo prisidėkite pasirinkdami „Geradarių maišelius“, kuriuose atrinkti ne tobulos išvaizdos, tačiau vis dar puikiai tinkamos vartojimui šviežios daržovės bei vaisiai.

4. Informaciją pateikite kartu su žaidimais

Didelis informacijos kiekis gali išvarginti vaikus ir sumažinti susidomėjimą tvarumo tema, todėl pasistenkite ją pateikti žaismingai ir įdomiai.

„Pavyzdžiui, apie daugkartinių maišelių naudą papasakokite surengdami jų dekoravimo dirbtuves. Pasiruoškite audiniams tinkamus žymeklius, dažus ir kartu su atžalomis dekoruokite daugkartinius maišelius. Vaikams ne tik bus smagu juos išmarginti savo piešiniais, bet ir papuoštus maišelius naudoti parduotuvėje“, – pasakoja M. Urbelytė.

Vaikai dažnai mėgsta varžytis, todėl skatinti domėtis aplinkai draugiškesne veikla galite ir išsikeldami iššūkius, pavyzdžiui, bent dvi savaites į parduotuvę eiti apsipirki pėsčiomis, o ne važiuoti automobiliu.

5. Atkreipkite dėmesį į lengviau perdirbamas atliekų pakuotes

Dar vienas klausimas, kurį svarbu aptarti su vaikais, yra pakuotės ir jų perdirbimo galimybės. Pasikalbėkite apie tai, kaip gaminamos popieriaus pakuotės ir kodėl jų perdirbimas gali padėti išsaugoti miškus. Aptarkite iš skirtingų medžiagų pagamintų pakuočių yrimo laiką, parduotuvėje su vaikais rinkitės tokius produktus, kurie supakuoti į tvaresnes pakuotes.

„Kai vaikai supras, kaip svarbu rinktis lengviau perdirbamas ir mažesnę žalą aplinkai darančias pakuotes, namuose jas kartu atsakingai išrūšiuokite. Paruoškite atskiras šiukšliadėžes plastiko, popieriaus ir stiklo pakuotėms bei maisto atliekoms. Kartu su vaikais paruoškite paveikslėlius, tinkančius kiekvienai atliekų dėžėj ir jas papuoškite piešiniais. Taip pat kartu su vaikais į oranžinius maišelius, kuriuos rasite visose „Lidl“ parduotuvėse, atskirkite maisto atliekas“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.