Naujienos

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

2024-03-15 15:20:11

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.

Kaip bebūtų, išvada paprasta – aviacijos sektorius yra vienas iš globalios ekonomikos ramsčių. Nepaisant to, statistinis žmogus apie šią sritį žino ne tiek ir daug. Tiesą sakant, kai kurie faktai apie ją tikrai nustebins.

Faktas #1: Baras kelių kilometrų aukštyje

Lėktuvai – tai pats šviežiausias žmonijos sugalvotas keliavimo būdas. Nepaisant to, per palyginti trumpą laikotarpį aviacija išgyveno didžiules transformacijas. Kaip sako antžeminio aptarnavimo įmonės „Baltic Ground Services“ vyriausioji mokymų instruktorė Gerda Cicėnaitė, dalykai, kurie prieš kelis dešimtmečius atrodė norma, dabar mus gal net šokiruotų.

„Tarkime, dar ir aštuntame dešimtmetyje kai kurie lėktuvai turėjo savo barus. Su barmenais, didele gėrimų pasiūla ir kitais atributais. Be abejo, juose galėjai ir rūkyti, kiek norėjai. Tokia praktika dingo dėl dviejų priežasčių. Viena vertus, buvo pradėta rimtai žiūrėti į saugumą. Tuo pačiu pradėta galvoti ir apie prieinamumą. Oro kelionės iš pradžių buvo įkandamos tik turtingiesiems, o su laiku tapo pasiekiamos praktiškai kiekvienam. Barų ir panašių prabangos elementų atsisakymas prie to labai prisidėjo“, – pasakoja ji.

Faktas #2: Ar tikrai verta bijoti skrydžių?

Kalbant apie saugumą… Nepaisant to, ką sufleruoja Holivudo filmai ir žinių reportažai, lėktuvo katastrofos yra ypatingai retas reiškinys. Tikimybė, kad lėktuvas nukris, siekia viso labo 0.000024 proc. Taigi, aerofobija, arba skrydžio baimė, yra tiesiog neracionali. Nepaisant to, nuo jos kenčia 2,5–5 proc. žmonių. Gera naujiena ta, kad su psichologų pagalba šią baimę galima nugalėti, o pastaraisiais metais rinkoje pasirodė ir virtualiąja realybe paremtų gydymo sprendimų.

Faktas #3: Vienos alyvuogės istorija, arba kodėl maži pokyčiai lemia tiek daug

Devintajame dešimtmetyje viena didžiausių oro linijų pasaulyje „American Airlines“ padarė didžiulį atradimą. Išėmus vos po vieną alyvuogę iš salotų, kurios skrydžio metu patiekiamos keleiviams, galima kasmet sutaupyti po 40 000 dolerių. Šis faktas iki šiol sėkmingai nugula į verslo vadovėlius ir prezentacijas. Jis tiesiog tobulai iliustruoja tai, kad pelningumas skrydžių industrijoje neatsiejamas nuo masto.

„Taip jau yra, kad aviacija – labai brangi veikla. Vien tam, kad galėtum startuoti, reikia milžiniškų investicijų. Kiekvieno skrydžio savikaina yra itin didelė. Kaip tuomet oro linijos uždirba pinigus? Būtent taip – skaičiuodamos alyvuoges ir kitas smulkmenas. Tu privalai ne tik organizuoti daug skrydžių, bet ir daryti tai efektyviai. Tokios smulkmenos ir tampa skirtumu tarp pelno ir nuostolio“, – aiškina G. Cicėnaitė.

Faktas #4: Apvalūs langai ir kiti nematomi saugumo sprendimai

Standartinė langų forma – stačiakampis. Tokia ji naudojama ir pastatuose, ir automobiliuose, ir praktiškai visur kitur. Tik lėktuvuose langai kažkodėl yra išimtinai apvalūs. Jeigu kada nors atkreipėte į tai dėmesį, žinokite, kad taip daroma visai ne grožio. Tam yra daug praktiškesnė priežastis. Lėktuvai, dėl savo greičio ir aukščio, kuriame skrenda, patiria labai dideles slėgio apkrovas. Būtent apskritimas yra ta forma, kuri geriausiai atlaiko spaudimą.

Faktas #5: Kartais bagažas iš tiesų tiesiog pradingsta

Jeigu kada nors stovėjote oro uosto bagažo atsiėmimo skyriuje, nervingai žiūrėdami į ant bėgtakio pasirodančius ne savo lagaminus, puikiai suprantate, kiek daug streso gali sulaukti pasimetęs bagažas. Oro linijos deda labai daug pastangų, siekdamos užtikrinti krovinių saugumą. Deja, dalis lagaminų vis tiek pradingsta. Ir kai sakome pradingsta, tą ir turime omenyje. Ne pasimeta, o tiesiog dingsta. Kartą ir visiems laikams. Skaičiuojama, kad kasmet be žinios dingsta apie 1,7 mln. lagaminų.

Faktas #6: „Nemėgstu pomidorų sulčių, bet…“

Pomidorų sultys turi tiek savo gerbėjų, tiek žmonių, kurie tiesiog negali jų pakęsti. Tačiau net ir pastarieji, skrisdami lėktuvu, neretai pajunta, kad visai mielai tų pomidorų sulčių atsigertų. Tam yra mokslinis paaiškinimas – beveik visas maistas danguje pakeičia savo skonį. Taip yra dėl to, kad lėktuvas yra sausa patalpa su aukštu slėgiu. Tokiomis sąlygomis labai susilpnėja mūsų uoslė, o kartu su ja ir gebėjimas jausti skonį. Prie ko čia pomidorų sultys? Skrisdami tiesiog nebejaučiame mus paprastai atstumiančių skonio savybių. Be to, šiame gėrime yra labai daug elektrolitų, vitamino C. Skrisdami mes gausiai prakaituojame (per 3 skrydžio valandas, prarandame apie 1,5 litro vandens), o pomidorų sultys tokiais atvejais labai padeda atstatyti skysčių balansą.

Faktas #7: „Kaip tai negaliu šito neštis su savimi?“

Ko gero, daugelis esame matę sceną, kai skrydžio patikros metu kam nors liepiama iš kelioninio krepšio išimti vieną ar kitą daiktą. Gal net ir patys buvote tokioje nemalonioje situacijoje. Draudžiamų į lėktuvą įsinešti daiktų sąrašas ilgas ir labai įvairus. Netgi komiškai įvairus ir sunkiai suprantamas. Tarkime, jums leis įsinešti virbalus, bet šiukštu negalite pasirodyti su marškinėliais, ant kurio puikuotųsi nemandagus užrašas. Jūs galite su savimi turėti vienkartinių skustuvų ar kokį nors atsuktuvą, bet šiukštu ne vidpadžius. Na ir žinoma, trąšų pakelis ar langų plovimo skystis taip pat yra griežtai draudžiamas.

„Dalis draudžiamų daiktų tokiais yra dėl labai gerų – tegu ir neakivaizdžių – priežasčių. Tarkime, įvairios cheminės medžiagos gali išsilieti, o lėktuvas juk yra maža ir sandari patalpa, judanti didžiuliu greičiu aukštai danguje. Cheminių priemonių garai čia gali būti labai pavojingi“, – sako G. Cicėnaitė.

Faktas #8: Uždengus vardą įlaipinimo kortelėje, jus vis tiek lengva atpažinti

„Tarp keleivių yra populiaru fotografuoti savo įlaipinimo korteles, parodančias kitiems, kad jie kur nors keliauja. Dažnas pridengia vardą ir pavardę, kad apsaugotų savo asmens duomenis. Kaip bebūtų, ant fotografuojamos įlaipinimo kortelės dalies yra matomi PNR ir SEQ numeriai, pagal kuriuos irgi labai lengva susirasti keleivį sistemoje“, – pasakojo G. Cicėnaitė.

Taip pat pašnekovei, kaip keleivei, visuomet buvo įdomu, kodėl pačios bagažo etiketės yra klijuojamas ir vienas mažas, papildomas lipdukas, kitą paliekant kabėti. Pasirodo, taip yra daroma todėl, kad plyšus pagrindinei etiketei būtų galima atsekti bagažo savininką. Tuo tarpu, kabėti paliekamą lipduką vesdami savo sąrašus vėliau nuklijuoja bagažo krovikai.

Faktas #9: Paukščių baidymas plėšrūnų garsais

Dar viena įdomi detalė – paukščiai yra baidomi ne tik signaliniais šautuvais ir kitomis priemonėmis, imituojančiomis šūvio ar sprogimo triukšmą, bet ir… kitais įdomiais garsais.

„Be šių priemonių taip pat naudojamas ir gan kūrybiškas, inovatyvus metodas. Tako pabaigoje įrengiamos didelės kolonėlės, per kurias visu garsu sklinda paukščių plėšrūnų skleidžiami garsai. Jų išsigandę, aplink taką besisukinėjantys sparnuočiai skrenda tolyn, taip atlaisvindami pilotams reikiamą erdvę ir pagerindami matomumą“, – sakė G. Cicėnaitė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.