Naujienos

Finansinių apgavysčių mastai auga: kieno naudai veikia dirbtinis intelektas?

2024-03-21 18:33:11

Finansinės institucijos ir elektroninis verslas nuolat tobulina sistemų saugumą, aktyviai užsiima vartotojų informacinio raštingumo edukacija, o auganti dirbtinio intelekto (DI) pažanga sparčiai prisideda prie inovatyvių verslo sprendimų.

Tačiau nepaisant technologinio tobulėjimo, 2023 metais finansinių sukčių aktyvumas augo trečdaliu, rodo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenys. Ekspertai pasidalino, kokiais būdais sukčiai apgavystėms pasitelkia DI, ir atskleidė, kaip galima jiems sutrukdyti.

Klonuoja balsą, žino, kur apsipirkinėjote

Nors, anot Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, bankinio sukčiavimo atvejų lygis Baltijos šalyse, palyginti su kitomis valstybėmis, yra labai žemas, pastaruoju metu vyksta sukčiavimo transformacija iš analoginio į skaitmeninį. Anksčiau sukčiai skambindavo apsimesdami giminaičiais ar parduotuvės atstovais ir prašydavo pervesti pinigų į banko sąskaitą. Dabar dažniau bandoma pasisavinti asmens duomenis, siekiant turėti pilną prieigą prie žmogaus banko paskyros, kad jo vardu būtų galima vykdyti mokėjimus.

„Tobulėjant DI, ateityje atskirti sukčių atsiųstą žinutę ar laišką gali tapti vis sunkiau. Nėra taip, jog sukčiai individualiai rašo kiekvieną el. laišką. Jie taip pat turi susikūrę įvairių savo sistemų, kurios padeda kurti bei valdyti informaciją, kad ji atrodytų kuo tikroviškesnė“, – sako R. Čereška.

Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos valdybos narys dr. Paulius Pakutinskas taip pat antrina, kad metodų sukčiams pasitelkti DI yra labai daug. Jis gali būti naudojamas, pavyzdžiui, balso klonavimui, skambinant ir žinomo žmogaus balsu pasakant, kad kažką laimėjote.

„Dauguma atvejų sukčiai yra ne lietuviai, tad jiems reikia savo žinutes išversti į lietuvių kalbą, taigi net gerai tekstą išverčiančios vertimo programėlės gali būti sukčių nusikaltimo grandinės dalimi. Jie gali adaptuoti žinutes pagal šalį, pasveikinti su vykstančia nacionaline švente ir pakviesti pasijungti kažkur ir ką nors tariamai laimėti. Arba pagal tam tikrą tikimybę gali apskaičiuoti, kad greičiausiai apsipirkinėjote tam tikrame prekybos tinkle ir atitinkamai suformuluoti žinutę: „Sveikiname apsipirkus pas mus, jūs laimėjote X, spauskite nuorodą ir atsiimkite prizą“, – sukčių metodais dalinasi P. Pakutinskas.

Anot, siuntų pristatymo bendrovės „DPD“ IT saugumo vadovo Baltijos šalims Martyno Miškinio, kai DI tapo prieinamas praktiškai visiems fiziniams gyventojams, jo panaudojimo sritys ne tik suteikė daugiau supratimo visuomenei, kas tai yra, bet ir įgalino daugiau įrankių sukčiams. Pastarieji naudojasi gerai žinomais prekiniais ženklais ir imituoja jų komunikaciją, siekdami išvilioti pinigų.

„Su sukčiais tenka susidurti nuolat, tačiau lyginant su praeitais metais jų aktyvumas sumažėjęs. Tačiau tendencija kitą mėnesį jau gali būti kitokia. Pastebime, kad sukčių laiškai tobulėja, tiek dizaino tiek turinio prasme. Paskutiniai įdomesni bandymai – kenkėjiška nuoroda QR kode”, – teigia M. Miškinis.

Pasprukti nuo sukčių – įmanoma

Anot „Citadele“ banko atstovo, svarbu suprasti, kad dažniausiai sukčiavimo atvejai įvyksta ne dėl banko ar el. parduotuvės sistemos „nulaužimo“ ar sisteminių spragų, o dėl žmogaus patiklumo sukčiaus melagystėmis, kai atliekami prašomi veiksmai – mokėjimai, suteikiami prisijungimo duomenys. Tokiais atvejais atsiimti prarastas lėšas pavyksta ne visuomet.

„Kai klientas atsiskaito bankiniu pavedimu ar mokėjimų inicijavimu, pinigai pervedami iškart ir juos sunku susigrąžinti. Tačiau jei mokėjimas įvykdytas kortele, suvedant jos duomenis, pinigai nėra pervedami tą pačią minutę – dažniausiai gavėjas pinigus gauna per parą. Tai solidus laiko tarpas, per kurį galima suprasti, kad įvyko sukčiavimas, ir sustabdyti mokėjimą. Be to, galima pasinaudoti „VISA“ ar „Mastercard“ kortelių apsauga ir susigrąžinti prarastus pinigus“, – pasakoja R. Čereška.

Nors sukčių sėkmė didžiąją dalimi pačių vartotojų rankose, elektroninėms parduotuvėms paslaugas teikiantys bankai užtikrina mokėjimo dalies saugumą, diegia įvairias papildomą saugumą užtikrinančias schemas, pavyzdžiui, vadinamąją dviejų faktorių autentifikaciją. Šį apsaugos metodą galima naudoti keliais būdais: gaunant kodą SMS žinute, per specialias programėles ir panašiai.

„Turime automatizuotus procesus kurie, atpažinę įtartinus pervedimus, juos stabdo. Pavyzdžiui, jei ką tik atsiskaitėte Lietuvoje, o po penkių minučių – JAV, sistema fiksuoja, kad tai per trumpas laiko tarpas atsidurti kitame žemyne, ir mokėjimą sustabdo“, – pasakoja R. Čereška.

M. Miškinis taip pat teigia, kad verslas klientų duomenų saugumo užtikrinimui naudoja naujausias saugumo priemones, tinklo srautų analizes ir DI sprendimus, kurie analizuoja saugumo įvykius IT įrenginiuose.

 „Skelbiame viešus pranešimus internete, soc. tinkluose aiškiname vartotojams, kaip atpažinti sukčius. Techniškai juos identifikuojame, tačiau galimybių operatyviai blokuoti nuorodas neturime”, – pasakoja siuntų pristatymo bendrovės atstovas. 

Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos valdybos narys teigia, kad terpė naudoti DI, siekiant užkirsti kelią sukčiams yra labai didelė – DI gali analizuoti tam tikras anomalijas, kibernetinio saugumo specialistai gali stebėti neatitikimus.

„Mobiliojo ryšio operatorių galimybės ribojamos įstatymų, jie negali kištis į turinį, tačiau dabar yra visiškai šviežias reguliavimas, kuris leidžia operatoriams nepraleisti žinučių, turinčių atitinkamų požymių. Reikia džiaugtis, kad šiuo metu Europos Sąjungoje yra priimta eilė norminių aktų. Vienas svarbesnių yra Tinklų ir informacinių sistemų direktyva (TIS 2), kuri kelia labai aukštus įpareigojimus valdyti kibernetines rizikas svarbiose veiklos srityse ir tai kelia bendrą kibernetinio saugumo lygį šalyse“, – pasakoja ekspertas.

Pagrindinis ginklas – informacinis raštingumas

Kartu su tobulėjančiu DI sukčių rengiamos atakos ateityje atrodys vis tikroviškiau, tad anot R. Čereškos, itin svarbu didinti žmonių informacinio raštingumo lygį.

„Net pati saugiausia saugumo sistema negali apsaugoti 100 proc., jei žmogus leidžiasi apgaunamas. Turime kritiškai vertinti informaciją. Paprasčiausias patarimas – jeigu nesate įsitikinę ar nuoroda yra tikra, nespauskite ant jos“, – pataria banko ekspertas.

P. Pakutinskas įvardija dar vieną taisyklę – netikėti per gerais pasiūlymais – jei jis atrodo per geras, tai greičiausiai yra netiesa.

„Sukčių metodikų yra labai sofistikuotų. Pavyzdžiui, jei užvaldė bei perėmė jūsų komunikaciją su partneriais ir iš jūsų labai skubiai reikalauja apmokėti sąskaitą, kai terminas, iš tikrųjų yra mėnesio pabaigoje, gal verta paimti telefoną ir paskambinti tos įmonės buhalterei ir paklausti kas čia įvyko, ar tikrai taip skubu? Taip pat, tokie dalykai, kaip atsiskaitomosios sąskaitos numerio pakeitimas versle turėtų kelti didelį šauktuką. Net jei sąskaita apmokėjimui gauta iš tinkamo adresato, bet yra atsiskaitomosios sąskaitos numerio pakeitimas ir tada raginama skubiai apmokėti ar įtarimą kelia kiti nebūdingi veiksmai verta patikrinti situaciją alternatyviais būdais, nebepasitikėkite tuo elektroninio pašto adresu iš kurio gavote sąskaitas“, – teigia P. Pakutinskas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.