Naujienos

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

2024-03-22 17:06:36

Vanduo – svarbiausias gyvybės šaltinis žemėje, sudarantis net 60–75 proc. žmogaus kūno masės. Sertifikuota vandens someljė Aistė Miliūtė pabrėžia, kad vandenyje esantys mineralai – organizmo trąšos, kurios būtinos kiekvienam žmogui.

Pasak jos, šių naudingų medžiagų gausiausiai turi natūralus mineralinis vanduo, kuris, kaip rodo lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenys, yra viena dažniausių prekių pirkėjų krepšeliuose. Minint Pasaulinę vandens dieną, vandens someljė sutiko išskaidyti populiariausią mitą apie gazuotą vandenį bei papasakojo, kas nulemia skirtingą vandens skonį.

Praėjusių metų vasarą Miunchene įgijusi vandens someljė sertifikatą Aistė Miliūtė pasakoja, kad vanduo – būtinas žmogaus organizmo funkcionavimui ir yra be galo svarbus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų šaltinis.

Tai įvertina ir dauguma šalies gyventojų – prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė dalinasi, kad vanduo yra viena dažniausiai pirkėjų krepšeliuose atsiduriančių prekių. Pasak jos, remiantis 2023 m. duomenimis, kiekvieną dieną vidutiniškai pirkėjai nuperka apie 81 tūkst. litrų negazuoto ir apie 67 tūkst. litrų gazuoto mineralinio vandens, o bendrai šis skaičius per metus siekia net apie 57 mln. litrų.

„Parduotuvėse vanduo yra paklausi prekė ištisus metus, tačiau jo pardavimai labiausiai išauga vasaros mėnesiais, kai vyrauja karštesni orai. Kadangi tai yra viena populiariausių prekių, jai dažnai taikomi mažų kainų pasiūlymai ar nuolaidos. Pavyzdžiui, kaskart įtraukus į „Anekdotas, o ne kaina“ pasiūlymus lietuvišką mineralinį vandenį „Vytautas“, pirkėjai jį neša po kelis vienetus, o parduodamas kiekis kai kuriais mėnesiais išauga net iki 19 kartų nei įprastai. Beje, šis gazuotas natūralus mineralinis vanduo yra vienas mėgstamiausių prekių ženklų mūsų pirkėjų atžvilgiu.

Vis tik, duomenys atskleidžia, kad kur kas dažniau pirkėjai renkasi negazuotą mineralinį vandenį – jo pardavimai maždaug ketvirtadaliu didesni nei gazuoto. Ir nors populiariausiu pasirinkimu yra natūralus mineralinis vanduo, kasmet pastebime tendenciją, kad vis labiau paklausus tampa vitaminizuotas, papildomais mineralais praturtintas vanduo. Be to, 8 proc. visų vandens pardavimų per metus atitenka ir vandeniui su skoniais“, – teigia I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Naudingiausias – natūralus mineralinis vanduo

Pasakodama apie vandenyje esančias žmogaus organizmui būtinas mineralines medžiagas, A. Miliūtė aiškina, kad mikroelementų kiekis vandenyje skiriasi priklausomai nuo jo kilmės ir rūšies. Anot vandens someljė, daugiausiai organizmui naudingų mineralinių medžiagų yra natūraliame mineraliniame vandenyje.

„Natūralaus mineralinio vandens sudėtyje yra 7 pagrindiniai mikroelementai: anijonai – chloridai ir sulfatai, katijonai – magnis, kalcis, kalis ir natris bei hidrokarbonatai. Visos šios medžiagos žmogui yra gyvybiškai svarbios. Tačiau skirtingame vandenyje skiriasi šių medžiagų koncentracija ir proporcijos. Nuo to priklauso ne tik vandens nauda sveikatai, bet ir skonio savybės.

Labiausiai mineralinio vandens skonį nulemia trys elementai – magnis, kalcis ir natris. Lietuvos gręžiniuose dominuoja natriu prisotintas vanduo, kurio skonis yra sūrokas, tad mums, lietuviams, gerai pažįstamas. Kuo vandenyje natrio daugiau, tuo jis sūresnis. Magnis vandeniui suteikia kartumo, o kalciu prisotintas vanduo dažnai apibūdinamas kaip „kieto“ skonio vanduo“, – pasakoja vandens someljė.

Įspėja dėl distiliuoto vandens

Kitaip nei natūralus mineralinis, filtruotas vanduo šių medžiagų turi gerokai mažiau, o štai gerti distiliuotą vandenį, pasak A. Miliūtės, netgi pavojinga.

„Nors mokykloje išmokstame, kad vanduo yra iš dviejų vandenilio ir vieno deguonies atomų sudarytų molekulių substancija – H2O, toks gryno pavidalo skystas vanduo aplinkoje beveik nesutinkamas. Vandenyje, kurį geriame, yra gerokai daugiau junginių, o kai kurie iš jų, tokie kaip natris, kalis ar magnis, yra būtini organizmo funkcionavimui.

Daugiausiai šių junginių turi iš specialių mineralinio vandens gręžinių išgaunamas vanduo, todėl jį gerti – naudingiausia. Filtruotame vandenyje, priklausomai nuo filtravimo būdo, dalis arba daugelis mineralinių medžiagų pašalinama, todėl jo nauda organizmui yra mažesnė“, – paaiškina vandens someljė.

Anot A. Miliūtės, iš distiliuoto vandens yra pašalinti visi mikroelementai ir kitos priemaišos, todėl lieka tik grynas H2O. Ir nors kai kam tai atrodo geras dalykas, tačiau geriant tokį vandenį nepapildomos organizmui reikalingų mineralinių medžiagų atsargos.

Mineralai – organizmo trąšos

Vandenyje esančius mineralus A. Miliūtė prilygina organizmo trąšoms. Nors mineralų galima gauti ir su maistu, tačiau būtent iš vandens jie įsisavinami greičiausiai ir lengviausiai.

Pasak ekspertės, vandens nereikia suvirškinti, kad jame esantys mikroelementai patektų į žmogaus organizmo ląsteles, nes įsisavinimas prasideda vos tik vandeniui suvilgius gomurį. Aistė pasakoja, kad taip pat nėra ir rizikos padauginti vandenyje esančių mineralų, nes jų perteklių organizmo ląstelės efektyviai pašalina.

„Kiekvienam žmogui svarbu gerti pakankamai aukštos mineralizacijos vandenį. Tai daryti svarbu ypač moterims, nes tokių mineralų kaip kalcis joms reikia daugiau. Visi vandenyje esantys mineralai žmogui yra būtini, ypatingai – kalcis, magnis ir natris. Ne veltui šie trys mineralai turi minimalias paros normas. Kalcis svarbus kaulams, o natris reguliuoja ląstelių veiklą. Dėl to natrio kiekis yra pagrindinis organizmo hidratacijos rodiklis. Žinoma, svarbūs ir kiti mikroelementai, pavyzdžiui, chloridai – virškinimo sistemai, o kalis – širdies darbui“, – sako A. Miliūtė.

Burbuliukai sveikatai nekenkia ir išryškina maisto skonį

Vandens someljė pastebi, kad dalis žmonių labiau mėgsta gazuotą mineralinį vandenį, o kiti atvirkščiai – angliarūgštės burbuliukų privengia, nes mano, kad visi gazuoti gėrimai yra nesveiki. Vis tik A. Miliūtė paaiškina, kad pati angliarūgštė įtakos mineralinio vandens kokybei ir neigiamo poveikio sveikatai neturi.

„Prastą reputaciją burbuliukai turi dėl limonadų ir kitų gazuotų vaisvandenių. Tačiau tokie gėrimai sveikatai yra nepalankūs ne dėl angliarūgštės, o dėl didelio cukraus kiekio, saldiklių, įvairių sintetinių priedų. Pati angliarūgštė nesiejama su jokiu neigiamu poveikiu organizmui, tad gerti gazuotą mineralinį vandenį yra taip pat naudinga kaip ir negazuotą.

Burbuliukai netgi gali padėti organizmui vandenyje esančias mineralines medžiagas greičiau įsisavinti. Galbūt tik vertėtų žinoti, kad gazuotas vanduo išryškina maisto skonį, aštrumą, ilgiau išlaiko jį burnoje, o negazuotas padeda skonį neutralizuoti. Tad tarp skirtingų patiekalų ar degustuojant įvairius gėrimus labiau tinka negazuotas, o norint sustiprinti skonį – gazuotas vanduo“, – dalinasi žiniomis A. Miliūtė.

Pataria gerti kambario temperatūros vandenį

Vandens ekspertė taip pat priduria, kad standartiškai vienam kilogramui kūno masės per parą turėtų tekti maždaug 30 ml išgeriamo vandens. Visgi, vandens poreikis gali priklausyti nuo kiekvieno žmogaus organizmo ir kitų veiksnių, pavyzdžiui, fizinio aktyvumo ar patiriamo streso.

Sportuojant, susiduriant su psichologine įtampa ar vyraujant karštiems orams vandens suvartoti patariama daugiau nei įprastai. Kavos mėgėjai taip pat turėtų gerti daugiau vandens, nes, anot A. Miliūtės, šiame gėrime esantis kofeinas paspartina organizmo dehidrataciją.

„Geriausia gerti kambario temperatūros vandenį, tuomet organizmas lengviausiai pasisavina mineralus. Žmogaus metabolinis vanduo, kuris susidaro organizme apykaitos metu, paprastai būna tokios temperatūros kaip ir aplinka, kurioje mes esame. Tačiau karštą dieną, žinoma, nėra nieko blogo atsigaivinti atšaldytu vandeniu ar vandeniu su ledukais. Jei norisi, vandenį taip pat galima paskaninti citrina, mėta, uogomis. Svarbu, kad pačiame vandenyje būtų kuo daugiau mineralų“, – pažymi vandens someljė.

Ši naujiena peržiūrėta 4771 kartą. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.