Naujienos

Ekonominiai ciklai: ar žinote, kaip jais pasinaudoti jūsų naudai?

2024-04-03 10:20:23

Investuodami turėtume domėtis ne tik tuo, į ką bei kiek investuoti, tačiau ir kada tai daryti – ar mūsų investicijos bus pelningos, labai priklauso nuo ekonominių ciklų.

Apie jų dėsningumus ir kaip juos išnaudoti savo naudai, pasakoja „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.

Ekonominiai ciklai yra ekonominės veiklos svyravimai – natūrali ekonomikos dalis, kurią perpratę galime geriau numanyti, kur ir kada investuoti savo pinigus, sako M. Skardžius.

„Ekonominiai ciklai formuoja ekonomikos rezultatus ir dinamiką, darydami įtaką gyventojams, įmonėms ir vyriausybėms. Apie tai, kokioje fazėje yra tam tikros valstybės ekonominis ciklas, galima spręsti iš jos BVP, vartotojų išlaidų, palūkanų normos ir infliacijos. Ekonomikos ciklai įprastai trunka 4–10 metų. Pavyzdžiui, nuo 1950 metų vidutinis JAV ekonomikos ciklas yra apie 5,5 metų. Nuo to, kada bei į ką investuosite, priklausys, ar investicijos atneš pelno“, – sako banko atstovas.

Pasak eksperto, turto klasių diversifikavimas ir periodiškas portfelio subalansavimas yra pagrindinės strategijos, padedančios valdyti riziką įvairiais ekonominių ciklų etapais. Be to, kreipdamiesi į finansų specialistus visada galite gauti individualių rekomendacijų, pritaikytų jūsų situacijai.

Nuo ko priklauso ekonominis ciklas

Yra įvairių teorijų, kurios nagrinėja, kas lemia ekonominių ciklų kaitą.

Ekonomikos teorija monetarizmas teigia, kad ekonominį aktyvumą nustato palūkanų normų pokyčiai, kadangi namų ūkiams, įmonėms ir vyriausybei skolintis tampa arba brangiau, arba pigiau.

„Iš kitos pusės, keinsinis (ekonomisto J. M. Keyneso) požiūris sako, kad ciklai atsiranda dėl kintančios bendros paklausos, kurią nulemia nepastovi investicijų paklausa. Kitaip tariant, ekonomikos nestabilumo pagrindinė priežastis yra netikrumas, dėl kurio žmonės neinvestuoja ir kaupia grynuosius, vėliau nebetaupo ir investuoja gausiai. Dėl to ekonomikos pokyčiams ir būdingas cikliškumas, o finansų rinkos yra iš prigimties nepastovios“, – sako ekspertas.

Pirmoji ciklo fazė – plėtra

Plėtros stadijoje ekonominė veikla auga, pagrindiniai ekonominio ciklo rodikliai didėja. Tai dažnai siejama su mažu nedarbo lygiu, didėjančiomis algomis ir augančiu vartotojų pasitikėjimu įmonėmis. Verslai plečia gamybą, bendra ekonominė nuotaika yra teigiama.

„Plėtros metu didėja bendrovių pajamos, dėl to geriausia tokiu metu savo portfelyje turėti akcijų. Įmonių obligacijos, kurių pelningumas didesnis, taip pat gali užtikrinti patrauklią grąžą ekonomikos augimo laikotarpiu. Pavyzdžiui, dažnai investuotojai randa galimybių technologijų ir energetikos sektoriuose. Galiausiai, nekilnojamojo turto vertė ekonomikos augimo metu paprastai irgi kyla. Taip atsitinka dėl padidėjusios gyvenamųjų ir komercinių patalpų paklausos“, – sako ekspertas.

Kita fazė – pikas

Piko laikotarpiu augimo tempai pradeda lėtėti, tačiau ekonominiai rodikliai išlieka teigiami, todėl tai tinkamiausias metas iš naujo paskirstyti turtą, kad nebūtų prarastas ankstesnio augimo metu gautas pelnas.

„Didėjant vartotojų paklausai, ateina metas kai įmonės nebepajėgia didinti gamybos, kad patenkintų didėjančią paklausą. Bendrovės gali pradėti didinti gamybos sąnaudas, o kai kurios iš jų šias sąnaudas perkelia vartotojams, dėl to ima augti kainos“, – aiškina M. Skardžius.

Anot eksperto, piko etapu didžiausią investicinę grąžą atneš gynybinės akcijos, t. y., komunalinių paslaugų, sveikatos priežiūros, kasdienių vartojimo prekių sektoriai. Be to, stabilumą ir apsaugą nuo galimo palūkanų normų padidėjimo gali užtikrinti ir trumpalaikės obligacijos.

Galutinė fazė – nuosmukis

Nuosmukio stadija pasižymi ekonominės veiklos mažėjimu. Ekonomikai smunkant, krenta BVP, verslai sumažina gamybą, auga nedarbas, mažėja vartotojų išlaidos. Pasitikėjimas ekonomika silpnėja, o tai veda prie investicijų mažėjimo ir žemesnės paklausos. Anot M. Skardžiaus, tokiu metu vyriausybės ir centriniai bankai gali pradėti įgyvendinti skatinamąsias priemones, pavyzdžiui, mažinti palūkanų normas arba didinti vyriausybės išlaidas, siekdami skatinti ekonominę veiklą.

„Nuosmukio etapu saugiausia portfelyje turėti gynybinių akcijų, kurioms būdinga tai, kad recesijos padariniai neapriboja jų siūlomų produktų. Iš tiesų, prekių ir gaminių, kuriuos parduoda šios įmonės, paklausa gali netgi padidėti. Dėl to tikėtina, kad investavę į jas, nuosmukio metu ne tik neprarasite pinigų, tačiau galbūt net ir uždirbsite“, – sako ekspertas.

Pasak M. Skardžiaus, vyriausybės obligacijos laikomos vienomis saugiausių investicijų per nuosmukį, kadangi užtikrina stabilumą išmokamomis palūkanomis. Tokį patį vaidmenį gali atlikti ir akcijos, iš kurių gaunami dividendai, kurie išlaiko investicinio portfelio suteikiamą grąžą iki kol rinka atsigaus.

„Tačiau svarbu prisiminti, kad šie etapai keičia vienas kitą, o nuosmukis anksčiau ar vėliau pereina į pakilimą. Kitaip tariant, tai, kas krenta, turi kilti, ir atvirkščiai. Taip pat svarbu žinoti, jog dažnu atveju, užuot bandžius nustatyti rinkos etapą ir pagal jį priiminėti sprendimus, saugiausia ir dažnai ne mažiau pelninga strategija gali būti diversifikuoto investicinio profilio išlaikymas. Taip būsite geriau pasirengę atlaikyti visus ekonominių ciklų pakilimus ir nuosmukius“, – sako „Luminor“ banko ekspertas.

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-05-17 14:42:59

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė.
       2024-05-17 14:38:16

Atostogauti į užsienį automobiliu – kokius namų darbus svarbu atlikti?

Vis daugiau lietuvių planuodami atostogas Lietuvos pajūriu neapsiriboja ir nusprendžia ryžtis kelionei automobiliu po Europą. Šiandien net ir keli tūkstančiai kilometrų norintiems pasiekti žavingus Italijos miestelius ar šiltus Viduržemio jūros krantus nebeatrodo kliūtimi.
       2024-05-15 16:33:29

Valdas Adamkus išpildė seną troškimą: rekordus prisiminė Kauno stadione

Nuo mažų dienų Žaliakalnyje šalia Ąžuolyno gyvenęs ir jaunystę aktyviam sportui dedikavęs Prezidentas Valdas Adamkus aplankė atstatytą Dariaus ir Girėno stadioną bei renovuotą Sporto halę.
       2024-05-15 12:53:19

Naujas socialinis tinklas: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Kai įprastuose socialiniuose tinkluose dalijatės savo įrašais – nuotraukomis ar mintimis – žinote, kad juos matys ir vertins visi drauguose esantys žmonės. Tačiau neseniai pasirodžiusi ir populiarėjanti platforma „Palmsy“ siūlo įrašais dalintis su... savimi.
       2024-05-11 14:47:28

JK ministrė įsipareigoja palaikyti antžeminę televiziją iki 2034 metų

Kalboje per Skaitmeninės televizijos grupės aukščiausiojo lygio susitikimą Londone Julia Lopez sakė, kad buvo aišku, kad IPTV ateityje turės didelę dalį to, kaip mes priimsime televiziją, nes maždaug 99 % kitais metais parduodamų televizorių bus prijungti prie interneto.
       2024-05-10 18:12:32

Nepavyko su egzaminais – galimybė studijuoti išlieka

Mykolo Romerio universitetas (MRU) suteikia galimybę abiturientams, kuriems pritrūko konkursinio balo, patekti į savo svajonių studijų programą, neprarandant metų, siekti savo tikslų universitetinėse studijose.
       2024-05-10 17:43:43

Vištienos kepsneliai „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio.
       2024-05-10 11:51:56

Kartų kaitos problema – žmonės vengia darbo gamybinėse įmonėse

Aprangos ir tekstilės pramonė Lietuvoje turi gilias tradicijas ir užimą svarbią vietą šalies ūkio struktūroje. Mūsų šalyje veikia ne viena istorinė tekstilės įmonė, savo pavyzdžiu įrodanti šios pramonės šakos gyvybingumą. Viena jų – AB „Liteksas“, netrukus švęsianti įmonės gyvavimo šimtmetį.
       2024-05-10 11:35:56

Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą.
       2024-05-10 11:30:28

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sveikų maisto produktų, ligų gydymo metodų iki genų inžinerijos ir aplinkos apsaugos.
       2024-05-10 11:24:26

„Eurovizijos“ populiarumas Lietuvoje: transliacijoms prireikė visų pajėgumų

„Eurovizijos“ žiūrimumas Lietuvoje ir toliau muša rekordus. Jau rytoj daugelis stebės konkurso finalą, o antradienį nuskambėjęs pirmasis pusfinalis prie ekranų tradiciškai subūrė didžiulį žiūrovų skaičių ir maksimaliai išnaudojo internetinei transliacijai skirtus vietinius pajėgumus.
       2024-05-10 10:16:50

Santuokų - Skyrybų statistika per pastaruosius 5-10 metų

Vis mažiau porų įteisina savo santykius vedybomis: - 2023 metais buvo 11 proc. mažiau santuokų palyginus su 2022 m. - Per paskutinius 9 metus santuokų, tenkančių 1000 gyventojų, sumažėjo 35 proc.
       2024-05-10 10:10:18

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti atsikratyti nereikalingais kilogramais.
       2024-05-10 10:01:28

Būsimas sutuoktinis turi būsto paskolą, ar aš automatiškai tapsiu bendraskoliu?

Vidutinis asmenų, sudarančių santuoką, amžius, anot Valstybės duomenų agentūros duomenų, pamažu didėja, tad neretai vienas iš būsimų jaunavedžių jau būna žengęs pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius ir įsigijęs nekilnojamąjį turtą su būsto paskola.
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.