Naujienos

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

2024-04-16 13:41:30

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.

Kokie yra 7 pagrindiniai finansiniai asmenybės tipai, kaip juos atpažinti ir ką žinoti kiekvienam iš jų, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

Taupytojai

Taupytojai pinigus taupo labai kruopščiai, kartais net be tikslo, taip pat baiminasi galimo finansinio nestabilumo ir vengia pagerinti savo gyvenimo būdą, net jei toks sprendimas finansiškai protingas, pasakoja E. Jurevičius. Taupytojai gali jausti nerimą dėl išlaidų, net ir būtiniausioms reikmėms ar pagrįstiems norams, bei nuolatos stebi visas išlaidas ir vis ieško būdų, kaip sutaupyti.

„Tokį tipą atitinkantys žmonės dažniausiai kenčia ne nuo pinigų stygiaus, o nuolatinės įtampos dėl jų. Kai kurie visą gyvenimą neišleidžia to, ką taip sunkiai sutaupė, atsisako pomėgių ar veiklos, kuri galėtų suteikti jiems džiaugsmo“, – sako ekspertas.

Esminis patarimas taupytojams – išmokti rasti pusiausvyrą tarp taupymo ir mėgavimosi gyvenimu. Jiems verta pagalvoti, kur save mato ateityje ir kaip santaupos gali padėti tai įgyvendinti.

Išlaidautojai

Išlaidautojai linkę leisti pinigus daiktams, kurių jiems nebūtinai reikia. Dažnai, kai juos ištinka emociniai sunkumai, greito pasitenkinimo jie siekia per pirkinius. Kita vertus, tai darydami jie gali patirti nemalonų kaltės jausmą, kurį sprendžia toliau išlaidaudami. Paprastai jie turi mažai santaupų arba jų visai neturi, dažnai gyvena nuo algos iki algos, nepriklausomai nuo pajamų dydžio, prideda „Luminor“ banko ekspertas.

„Kitaip tariant, jų santykis su pinigais yra gana chaotiškas ir grįstas emocijomis. Išlaidautojams rekomenduojama išsikelti aiškius finansinius tikslus bei susikurti biudžetą, kuris padės jų siekti. Perpraskite, kokiose situacijose esate linkęs spontaniškai išlaidauti, ir pagal galimybes ribokite jų dažnį“, – teigia E. Jurevičius.

Uždarbiautojai

Uždarbiautojai sąmoningai arba nesąmoningai tiki, kad laimės paslaptis yra uždirbti kuo daugiau pinigų. Siekdami šio tikslo, jie gali apleisti asmeninius santykius ar sveikatą, patirti perdegimą ar su stresu susijusias sveikatos problemas.

„Viena vertus, finansinės laisvės siekis yra pagirtinas, tačiau tokie žmonės gali būti linkę apleisti ir kitus gyvenime svarbius dalykus bei ilgainiui patirti to pasekmes. Esminis patarimas tokiems žmonėms – ne tik paskirti savo dėmesio kitoms gyvenimo sritims, bet ir panaudoti pinigus būtent joms pagerinti, pavyzdžiui, paaukoti jums svarbiam tikslui arba, pagal galimybes, pasidovanoti atostogas sau ir savo šeimai“, – pataria E. Jurevičius.

Abejingieji

Abejingieji gana retai galvoja apie pinigus, dažnai labiau vertina patirtis bei santykius nei pinigus ir būna tvirtai įsitikinę, kad pinigai neturėtų daryti įtakos svarbiems gyvenimo sprendimams.

„Be to, daugelis pinigams abejingų žmonių linkę apsieiti su nedidelėmis išlaidomis, kas yra geras dalykas, tačiau dėl to santykiuose pernelyg atsipalaidavę gali tapti finansiškai priklausomi nuo savo partnerio, ypač jei skiriasi jų gyvenimo būdas. Taip pat jiems gali būti sunku planuoti ilgalaikius finansinius tikslus, pavyzdžiui, išėjimą į pensiją ar nuosavo būsto įsigijimą“, – teigia „Luminor“ ekspertas.

Šiam žmonių tipui ekspertas pataria į pinigus pažiūrėti kaip į priemonę pasiekti savo gyvenimo tikslų – juos išsikėlus pagalvoti, kaip pinigai gali padėti tų tikslų pasiekti, o ne trukdyti tai padaryti.

Taupytojai-išlaidautojai

Taupytojai-išlaidautojai turi abiem šiems tipams būdingų bruožų – griežto biudžeto planavimo fazes pakeičia didelio išlaidavimo laikotarpiai. Didelius ir kartais neprotingus pirkinius jie gali matyti kaip „atlygį“ už drausmingą taupymą, o po to gali jaustis kalti ir iš naujo pasižadėti taupyti vėl. Toks santykis su pinigais gali emociškai išsekinti.

„Tokiems žmonėms prieš bet kokį didesnį pirkinį siūlyčiau įsivaizduoti, kaip jį įsigiję jausis po savaitės ar dviejų. Taupytojams-išlaidautojams, kaip ir daugeliui kitų tipų, reikėtų išsikelti realistiškus tikslus bei susiplanuoti biudžetą, kuriame vietos būtų ir iš anksto suplanuotoms pramogoms. Tai padės ilgiau ir tvariau laikytis finansinės drausmės“, – sako ekspertas.

Lošėjai

Lošėjais vadinami žmonės turi tiek uždarbiautojams, tiek išlaidautojams būdingų bruožų – anot E. Jurevičiaus, tikėtina, kad jie uždirba nemažai ir beveik viską išleidžia įvairiems malonumams, kurie dažnai yra neapgalvoti. Lošėjų tipo žmonės į pinigus pirmiausia žiūri kaip į priemonę pasiekti įspūdžius ir nuotykius, o ne saugumą ar ramesnį ilgalaikį pasitenkinimą.

„Gali būti, kad tokie žmonės taip pat linkę tikrąja to žodžio prasme lošti, juos jaudina rizika, o polinkį į ją ekstremaliais atvejais slepia nuo artimųjų. Pagrindinis patarimas tokiems žmonėms – sąmoningai suprasti, kokias rizikas jie prisiima taip gyvendami, ir išsiugdyti tvaresnį įprotį taupyti“, – pataria ekspertas.

Nerimautojai

Jeigu nuolat nerimaujate dėl savo finansinio saugumo ir nepasitikite savo gebėjimais pasiekti finansinę laisvę, gali būti, kad priklausote nerimautojų finansiniam tipui. Pasak E. Jurevičiaus, tokie žmonės vis ieško finansinių patarimų ir žinių, baiminasi, kad sukauptų pinigų nepakaks jų poreikiams, o ekstremaliais atvejais patiria daug streso, net ir tuomet, kai jų finansinė padėtis yra objektyviai saugi.

„Sveikas susirūpinimas savo finansais ir žiniomis apie juos yra geras dalykas, tačiau nerimautojai jo jaučia pernelyg daug. Tokiems žmonėms pravartu racionaliai perprasti, iš kur kyla tokios emocijos – labai tikėtina, jog tai susiję ne su pačiais finansais, o kitomis gyvenimo sritimis ar problemomis“, – teigia „Luminor“ banko ekspertas.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenų ūkį
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-05-17 14:42:59

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė.
       2024-05-17 14:38:16

Atostogauti į užsienį automobiliu – kokius namų darbus svarbu atlikti?

Vis daugiau lietuvių planuodami atostogas Lietuvos pajūriu neapsiriboja ir nusprendžia ryžtis kelionei automobiliu po Europą. Šiandien net ir keli tūkstančiai kilometrų norintiems pasiekti žavingus Italijos miestelius ar šiltus Viduržemio jūros krantus nebeatrodo kliūtimi.
       2024-05-15 16:33:29

Valdas Adamkus išpildė seną troškimą: rekordus prisiminė Kauno stadione

Nuo mažų dienų Žaliakalnyje šalia Ąžuolyno gyvenęs ir jaunystę aktyviam sportui dedikavęs Prezidentas Valdas Adamkus aplankė atstatytą Dariaus ir Girėno stadioną bei renovuotą Sporto halę.
       2024-05-15 12:53:19

Naujas socialinis tinklas: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Kai įprastuose socialiniuose tinkluose dalijatės savo įrašais – nuotraukomis ar mintimis – žinote, kad juos matys ir vertins visi drauguose esantys žmonės. Tačiau neseniai pasirodžiusi ir populiarėjanti platforma „Palmsy“ siūlo įrašais dalintis su... savimi.
       2024-05-11 14:47:28

JK ministrė įsipareigoja palaikyti antžeminę televiziją iki 2034 metų

Kalboje per Skaitmeninės televizijos grupės aukščiausiojo lygio susitikimą Londone Julia Lopez sakė, kad buvo aišku, kad IPTV ateityje turės didelę dalį to, kaip mes priimsime televiziją, nes maždaug 99 % kitais metais parduodamų televizorių bus prijungti prie interneto.
       2024-05-10 18:12:32

Nepavyko su egzaminais – galimybė studijuoti išlieka

Mykolo Romerio universitetas (MRU) suteikia galimybę abiturientams, kuriems pritrūko konkursinio balo, patekti į savo svajonių studijų programą, neprarandant metų, siekti savo tikslų universitetinėse studijose.
       2024-05-10 17:43:43

Vištienos kepsneliai „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio.
       2024-05-10 11:51:56

Kartų kaitos problema – žmonės vengia darbo gamybinėse įmonėse

Aprangos ir tekstilės pramonė Lietuvoje turi gilias tradicijas ir užimą svarbią vietą šalies ūkio struktūroje. Mūsų šalyje veikia ne viena istorinė tekstilės įmonė, savo pavyzdžiu įrodanti šios pramonės šakos gyvybingumą. Viena jų – AB „Liteksas“, netrukus švęsianti įmonės gyvavimo šimtmetį.
       2024-05-10 11:35:56

Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą.
       2024-05-10 11:30:28

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sveikų maisto produktų, ligų gydymo metodų iki genų inžinerijos ir aplinkos apsaugos.
       2024-05-10 11:24:26

„Eurovizijos“ populiarumas Lietuvoje: transliacijoms prireikė visų pajėgumų

„Eurovizijos“ žiūrimumas Lietuvoje ir toliau muša rekordus. Jau rytoj daugelis stebės konkurso finalą, o antradienį nuskambėjęs pirmasis pusfinalis prie ekranų tradiciškai subūrė didžiulį žiūrovų skaičių ir maksimaliai išnaudojo internetinei transliacijai skirtus vietinius pajėgumus.
       2024-05-10 10:16:50

Santuokų - Skyrybų statistika per pastaruosius 5-10 metų

Vis mažiau porų įteisina savo santykius vedybomis: - 2023 metais buvo 11 proc. mažiau santuokų palyginus su 2022 m. - Per paskutinius 9 metus santuokų, tenkančių 1000 gyventojų, sumažėjo 35 proc.
       2024-05-10 10:10:18

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti atsikratyti nereikalingais kilogramais.
       2024-05-10 10:01:28

Būsimas sutuoktinis turi būsto paskolą, ar aš automatiškai tapsiu bendraskoliu?

Vidutinis asmenų, sudarančių santuoką, amžius, anot Valstybės duomenų agentūros duomenų, pamažu didėja, tad neretai vienas iš būsimų jaunavedžių jau būna žengęs pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius ir įsigijęs nekilnojamąjį turtą su būsto paskola.
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.