Naujienos

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

2024-04-16 13:41:30

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.

Kokie yra 7 pagrindiniai finansiniai asmenybės tipai, kaip juos atpažinti ir ką žinoti kiekvienam iš jų, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

Taupytojai

Taupytojai pinigus taupo labai kruopščiai, kartais net be tikslo, taip pat baiminasi galimo finansinio nestabilumo ir vengia pagerinti savo gyvenimo būdą, net jei toks sprendimas finansiškai protingas, pasakoja E. Jurevičius. Taupytojai gali jausti nerimą dėl išlaidų, net ir būtiniausioms reikmėms ar pagrįstiems norams, bei nuolatos stebi visas išlaidas ir vis ieško būdų, kaip sutaupyti.

„Tokį tipą atitinkantys žmonės dažniausiai kenčia ne nuo pinigų stygiaus, o nuolatinės įtampos dėl jų. Kai kurie visą gyvenimą neišleidžia to, ką taip sunkiai sutaupė, atsisako pomėgių ar veiklos, kuri galėtų suteikti jiems džiaugsmo“, – sako ekspertas.

Esminis patarimas taupytojams – išmokti rasti pusiausvyrą tarp taupymo ir mėgavimosi gyvenimu. Jiems verta pagalvoti, kur save mato ateityje ir kaip santaupos gali padėti tai įgyvendinti.

Išlaidautojai

Išlaidautojai linkę leisti pinigus daiktams, kurių jiems nebūtinai reikia. Dažnai, kai juos ištinka emociniai sunkumai, greito pasitenkinimo jie siekia per pirkinius. Kita vertus, tai darydami jie gali patirti nemalonų kaltės jausmą, kurį sprendžia toliau išlaidaudami. Paprastai jie turi mažai santaupų arba jų visai neturi, dažnai gyvena nuo algos iki algos, nepriklausomai nuo pajamų dydžio, prideda „Luminor“ banko ekspertas.

„Kitaip tariant, jų santykis su pinigais yra gana chaotiškas ir grįstas emocijomis. Išlaidautojams rekomenduojama išsikelti aiškius finansinius tikslus bei susikurti biudžetą, kuris padės jų siekti. Perpraskite, kokiose situacijose esate linkęs spontaniškai išlaidauti, ir pagal galimybes ribokite jų dažnį“, – teigia E. Jurevičius.

Uždarbiautojai

Uždarbiautojai sąmoningai arba nesąmoningai tiki, kad laimės paslaptis yra uždirbti kuo daugiau pinigų. Siekdami šio tikslo, jie gali apleisti asmeninius santykius ar sveikatą, patirti perdegimą ar su stresu susijusias sveikatos problemas.

„Viena vertus, finansinės laisvės siekis yra pagirtinas, tačiau tokie žmonės gali būti linkę apleisti ir kitus gyvenime svarbius dalykus bei ilgainiui patirti to pasekmes. Esminis patarimas tokiems žmonėms – ne tik paskirti savo dėmesio kitoms gyvenimo sritims, bet ir panaudoti pinigus būtent joms pagerinti, pavyzdžiui, paaukoti jums svarbiam tikslui arba, pagal galimybes, pasidovanoti atostogas sau ir savo šeimai“, – pataria E. Jurevičius.

Abejingieji

Abejingieji gana retai galvoja apie pinigus, dažnai labiau vertina patirtis bei santykius nei pinigus ir būna tvirtai įsitikinę, kad pinigai neturėtų daryti įtakos svarbiems gyvenimo sprendimams.

„Be to, daugelis pinigams abejingų žmonių linkę apsieiti su nedidelėmis išlaidomis, kas yra geras dalykas, tačiau dėl to santykiuose pernelyg atsipalaidavę gali tapti finansiškai priklausomi nuo savo partnerio, ypač jei skiriasi jų gyvenimo būdas. Taip pat jiems gali būti sunku planuoti ilgalaikius finansinius tikslus, pavyzdžiui, išėjimą į pensiją ar nuosavo būsto įsigijimą“, – teigia „Luminor“ ekspertas.

Šiam žmonių tipui ekspertas pataria į pinigus pažiūrėti kaip į priemonę pasiekti savo gyvenimo tikslų – juos išsikėlus pagalvoti, kaip pinigai gali padėti tų tikslų pasiekti, o ne trukdyti tai padaryti.

Taupytojai-išlaidautojai

Taupytojai-išlaidautojai turi abiem šiems tipams būdingų bruožų – griežto biudžeto planavimo fazes pakeičia didelio išlaidavimo laikotarpiai. Didelius ir kartais neprotingus pirkinius jie gali matyti kaip „atlygį“ už drausmingą taupymą, o po to gali jaustis kalti ir iš naujo pasižadėti taupyti vėl. Toks santykis su pinigais gali emociškai išsekinti.

„Tokiems žmonėms prieš bet kokį didesnį pirkinį siūlyčiau įsivaizduoti, kaip jį įsigiję jausis po savaitės ar dviejų. Taupytojams-išlaidautojams, kaip ir daugeliui kitų tipų, reikėtų išsikelti realistiškus tikslus bei susiplanuoti biudžetą, kuriame vietos būtų ir iš anksto suplanuotoms pramogoms. Tai padės ilgiau ir tvariau laikytis finansinės drausmės“, – sako ekspertas.

Lošėjai

Lošėjais vadinami žmonės turi tiek uždarbiautojams, tiek išlaidautojams būdingų bruožų – anot E. Jurevičiaus, tikėtina, kad jie uždirba nemažai ir beveik viską išleidžia įvairiems malonumams, kurie dažnai yra neapgalvoti. Lošėjų tipo žmonės į pinigus pirmiausia žiūri kaip į priemonę pasiekti įspūdžius ir nuotykius, o ne saugumą ar ramesnį ilgalaikį pasitenkinimą.

„Gali būti, kad tokie žmonės taip pat linkę tikrąja to žodžio prasme lošti, juos jaudina rizika, o polinkį į ją ekstremaliais atvejais slepia nuo artimųjų. Pagrindinis patarimas tokiems žmonėms – sąmoningai suprasti, kokias rizikas jie prisiima taip gyvendami, ir išsiugdyti tvaresnį įprotį taupyti“, – pataria ekspertas.

Nerimautojai

Jeigu nuolat nerimaujate dėl savo finansinio saugumo ir nepasitikite savo gebėjimais pasiekti finansinę laisvę, gali būti, kad priklausote nerimautojų finansiniam tipui. Pasak E. Jurevičiaus, tokie žmonės vis ieško finansinių patarimų ir žinių, baiminasi, kad sukauptų pinigų nepakaks jų poreikiams, o ekstremaliais atvejais patiria daug streso, net ir tuomet, kai jų finansinė padėtis yra objektyviai saugi.

„Sveikas susirūpinimas savo finansais ir žiniomis apie juos yra geras dalykas, tačiau nerimautojai jo jaučia pernelyg daug. Tokiems žmonėms pravartu racionaliai perprasti, iš kur kyla tokios emocijos – labai tikėtina, jog tai susiję ne su pačiais finansais, o kitomis gyvenimo sritimis ar problemomis“, – teigia „Luminor“ banko ekspertas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
       2024-04-29 14:55:12

Ar būtina visiškai uždaryti programėles, kad telefonas neišsikrautų ilgiau?

Telefono baterija bus ilgaamžiškesnė, jei įrenginį retkarčiais išjungsite ir įjungsite, o krauti išmanųjį įkroviklio laidą įkišus į kompiuterį – kenksminga. Tai tik keli klaidingi mitai, susiję su būdais pagerinti telefono baterijos veikimo laiką.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-27 17:58:05

Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: galite likti nepasiekiami

Lietuvoje po truputį nebelieka pasenusių ryšio technologijų – atsisveikinama su nebeaktualiu 3G ryšiu. Kaip šiam pokyčiui turėtų pasiruošti gyventojai? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, dauguma žmonių šio pokyčio nepajaus visai.
       2024-04-27 17:08:02

Ekspertai pataria: kaip prižiūrėti sodo augalus, pasirūpinti reikiama technika?

Augalams, kaip ir mums, reikia vandens, tad laistymas, nors iš pažiūros ir įprastas veiksmas, dažnai reikalauja papildomų žinių ir įrangos. Kaip tinkamai laistyti augalus namuose bei sode, kokios rūšys reikalauja papildomų žinių ir kokią įrangą naudoti.
       2024-04-27 14:00:25

LNDT ruošiasi į užsienio gastroles Atėnuose, Briuselyje, Torunėje ir Rakverėje

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) yra vienas daugiausiai pastaruoju metu po užsienį gastroliuojančių šalies teatrų ir artimiausiu metu ruošiasi į ketverias gastroles, kur savo spektaklius pristatys Atėnų, Briuselio, Torunės ir Rakverės žiūrovams.
       2024-04-27 13:54:00

Perspėja: pavasarinė saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti

Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, gyventojai dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odos apsauga nuo kenksmingų ultravioletinių (UV) spindulių.
       2024-04-27 13:50:49

Pradėtos „Radio Signal“ programos transliacijos vidurinėmis bangomis

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) informuoja, kad pradėjo siųsti į eterį radijo stoties „Radio Signal“ programą. Programa transliuojama per vidurinių bangų siųstuvą 666 kHz dažniu kasdien nuo 20 val. vakaro iki 2 val. nakties ir aprėpia teritoriją spinduliu iki 1500 km.
       2024-04-27 13:02:51

Kaip kepsninėje ruošti šonkauliukus, kad mėsa tiesiog kristų nuo kaulų

Kepsninių entuziastų dievinamus šonkauliukus namuose galima paruošti ne ką prastesnius nei restorane, ir tą padaryti gerokai pigiau. Sultingi šonkauliai, iškepti su kvapniu marinatu, gali būti tokie skanūs, kad pirštus laižysitės iki pat alkūnių, o mėsa pati kone kris nuo kaulų.
       2024-04-27 12:44:37

Gydytojas kardiologas: kaip sportuoti saugiai

Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugelį vaistų, bet jokie vaistai negali pakeisti judėjimo“. Šiandien fizinio aktyvumo nauda sveikatai įrodyta moksliniais tyrimais.
       2024-04-27 12:28:59

Startuoja „Moterų ralis“: Lietuvos keliais dalyvės įveiks beveik 400 kilometrų

Vilniaus Gedimino prospekte šiandien nuo 9 val. ryto vyksta „Moterų ralio“ ekipažų startas. Kas minutę startuoja po ekipažą. Lietuvos „moterų Dakaru“ tituluojamame renginyje šiemet užsiregistravo bemaž 200 ekipažų. Jų startas truks iki vidurdienio.
       2024-04-27 10:35:33

Vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio iškepti žuvies? Patarimai kaip tik jums

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių.
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.