Naujienos

Karjera IT sektoriuje: ekspertas paaiškina, kuo skiriasi programuotojų lygiai

2024-05-22 15:06:15

Kiekvienai organizacijai svarbu yra įgyvendinti savo verslo tikslus, ir tam reikalingi tinkamai parinkti darbuotojai. Tai liečia ir technologijų įmones, kurių pagrindą sudaro įvairių lygių programuotojai.

Lietuvos rinkoje susiformavus didžiuliam programuotojų poreikiui, atsiranda ir su tuo susijusių iššūkių, vienas kurių – tinkamai sustyguoti specialistų komandas, rašoma „Omnisend“ pranešime žiniasklaidai.

„Įmonei formuojant veiklos strategiją ir ją įgyvendinant, taip pat veikiant aktyvios konkurencijos sąlygomis, efektyviausiai dirbama tuomet, kai komanda – nuo mažiau patirties turinčių programuotojų iki ilgamečių specialistų – yra tinkamai sustyguota. Tai reiškia, kad konkretūs specialistai atlieka jų kompetencijas atitinkančias roles, pavyzdžiui, jaunesniajam programuotojui priskiriant mažiau sudėtingus darbus. Tuo metu vyresnieji programuotojai imasi kompleksiškesnių užduočių. Tam reikia išmanyti atitinkamų pareigybių skirtumus“, – sako „Omnisend“ inžinerijos skyriaus vadovas Šarūnas Žukas.

„Junior“, „Mid“ ir „Senior“: kas ir už ką atsakingas?

Kaip paaiškina Š. Žukas, „junior“, arba jaunesnysis, programuotojas jau geba spręsti labai paprastas, mažo kompleksiškumo problemas, taip pat mokosi, kaip spręsti sudėtingesnes programavimo problemas.

„Pagrindinis pradedančiojo programuotojo uždavinys – mokytis, ir tam jis turi skirti kuo daugiau dėmesio. Kuo daugiau informacijos jis susiurbs į save, tuo jam bus lengviau augti ir tobulėti. Įmonė jauną specialistą suvokia kaip investiciją, kuri turi augti, kad vėliau neštų naudą. Kito kelio nėra – nebent pradedantysis programuotojas nesimoko, tad karjeros kelionė gali baigtis itin greitai“, – sako ekspertas.

Tuo metu aukštesnę poziciją užimantis vidurio lygio, arba „mid“, programuotojas geba ne tik spręsti sudėtingesnes problemas, bet ir tai daryti savarankiškai. Be to, pasak „Omnisend“ atstovo, tokiam specialistui jau tenka ir didesnė atsakomybė, pavyzdžiui, deleguoti užduotis jaunesniesiems programuotojams.

„Čia jau svarbiomis tampa ne tik profesinės, bet ir asmeninės savybės: tarpasmeninė komunikacija, bendradarbiavimas, lyderystė ir kt. Šioje pozicijoje esantis žmogus, pavyzdžiui, turi gebėti spręsti tarpkomandines užduotis, aiškiai, laiku iškomunikuoti technines problemas ir dar daugiau“, – teigia Š. Žukas.

Tačiau vyresnieji, arba „senior“, programuotojai išsiskiria itin aukštu atsakomybės lygiu, kuris pasiekiamas dėl ryškių asmeninių savybių ir sukauptos profesinės patirties. „Omnisend“ atstovo teigimu, aukščiausiame lygmenyje esantys programuotojai geba ne tik visiškai patys išspręsti jiems tenkančias užduotis, bet ir imasi iniciatyvos spręsti organizacijos iššūkius.

„Vis dėlto, yra tam tikras segmentas, į kurį patenka siauroje, specifinėje srityje besispecializuojantys vyresnieji programuotojai. Jų įgūdžiai – itin išskirtiniai, jie labiau susitelkia į vieną kurią sritį, tapdami tos srities ekspertais“, – paaiškina bendrovės inžinerijos skyriaus vadovas.

Didelė atsakomybė – ir vadovui

Nors programuotojams, taip pat ir kitų sričių specialistams pagrindiniu patirties šaltiniu yra tiesioginis darbas, itin didelė profesinio ugdymo atsakomybė tenka ir tiesioginiam vadovui. Pasak „Omnisend“ atstovo, vadovas turi užtikrinti, kad pavaldiniui suteikiamas grįžtamasis ryšys ne tik būtų savalaikis, bet ir suprantamas, visapusiškas bei skatinantis imtis tolimesnių veiksmų tobulėjimo link.

„Tiek vadovo, tiek ir komandos dėmesys yra ypač svarbus tiek jaunesniesiems programuotojams, tiek ir visiems specialistams apskritai. Kitu atveju, jie, įmesti į greitai besikeičiančią verslo aplinką, turėtų patys „išplaukti“, o tai nėra tvaru. Be to, specialistai, pasitelkus tinkamą pagalbą, gali kur kas sparčiau ir tikslingiau kopti karjeros laiptais“, – teigia Š. Žukas.

Jis paaiškina, kad tiesioginis vadovas ne tik turi, bet ir privalo rūpintis savo darbuotojų ugdymu, aiškiai įvardijant tobulėjimo kryptį – ypač, kai kalbama apie perėjimą į aukštesnę poziciją.

„Jei auginame jaunesnįjį programuotoją, tikėtina, jo karjeros fokusas bus į techninių dalykų ir problemų sprendimo įgūdžių ugdymą. Palaipsniui jam duodame vis sunkesnes užduotis, ir jei pastebime aiškų progresą, aiškius rezultatus, klausimų, ar šį žmogų jau galime paaukštinti iki vidurio lygio programuotojo, nebelieka“, – tikina „Omnisend“ ekspertas.

Tiesiausias kelias į karjerą – kantrybė

Nors tiesioginiam vadovui tenka didžiulė atsakomybė už savo kuruojamus specialistus, būtent nuo jų asmeninių pastangų priklauso karjeros kelias. Anot Š. Žuko, ypač pradedantiesiems programuotojams pravartu tinkamai įsivertinti savo galimybes ir suvokti, kad prireiks ne vienerių metų norint pasiekti vyresniojo specialisto poziciją.

„Sunku suniveliuoti visą rinką į vieną laiko tiesę, tačiau galima paskaičiuoti, kad jaunesniojo programuotojo pozicijoje normalu praleisti apie dvejus metus, kartais – ir daugiau. Nuo trečiųjų iki penktųjų metų, rodant iniciatyvą, mokantis ir tobulėjant, specialistas užima vidurio lygio programuotojo poziciją. Jau po penktųjų metų galima tikėtis pereiti į vyresniuosius programuotojus. Vis dėlto, ne laikas, o įgūdžiai ir įgyta patirtis nulemia, kuriame lygyje yra specialistas“, – skaičiuoja „Omnisend“ inžinerijos skyriaus vadovas Š. Žukas.

Pašnekovo teigimu, nereikėtų pernelyg pergyventi, kad kelias iki vyresniojo programuotojo pozicijos gali atrodyti ilgas. „Per visus tuos metus teks pergyventi pačių įvairiausių situacijų, išspręsti galybę uždavinių, gal net patirti ir asmeniškai išgyventi vieną kitą profesinę dramą. Tačiau buvimas tokioje „sriuboje“, ypač jei jojeesi ne vienas, sustiprina ir užaugina tiek profesiškai, tiek ir asmeniškai.“

„Omnisend“ yra vienas nedaugelio startuolių Lietuvoje, sėkmingai veikiančių be išorinių investicijų. Šiemet tarptautinis verslo leidinys „Financial Times“ tarp sparčiausiai augančių Europos įmonių įtraukė ir „Omnisend“. Startuoliui tai – jau trečias kartas, kai sulaukiama tarptautinio pripažinimo reitinge, vertinančiame finansinius duomenis.

JAV ir Lietuvoje biurus turinčioje įmonėje iš viso dirba daugiau nei 200 žmonių. Pagrindiniai „Omnisend“ biurai įsikūrę Vilniuje ir Kaune.

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
       2024-06-09 10:35:47

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: oro uoste gali būti nesaugu krauti telefoną

Nekaltas telefono įkrovimas oro uoste gali pasibaigti nutekintais asmens duomenimis – kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė ir į keliautojus, kuriuos jau perspėjo JAV žvalgybos ir saugumo tarnyba (FBI).
       2024-06-07 14:52:07

DI keliasi į ausines: padės susikalbėti restorane ir parinks muziką

Įsivaizduokite ausines, kurios žino jūsų mėgstamiausius atlikėjus, su jumis gali pasikalbėti keliomis kalbomis ir net pritildyti muziką, kai kažkas pašaukia jūsų vardą. Pasirodo, dėl dirbtinio intelekto pažangos (DI) visas šis scenarijus nėra tokia jau didelė utopija.
       2024-06-05 13:01:52

10 naujų sukčiavimo būdų, kuriais bandoma apgauti naudotų automobilių pirkėjus

Naudotų automobilių pirkėjai kasmet patiria didelių nuostolių, nes transporto priemonės pirkimas vis dar nėra toks skaidrus, kokio norėtųsi. Sukčiai ir toliau sugalvoja schemų, kurios padeda iš pirkėjų išvilioti dideles sumas arba nelegaliai padidinti automobilio vertę.
       2024-05-31 19:03:58

Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti?

Augant elektroninės prekybos vartotojų skaičiui ir mokėjimo sprendimų pasiūlai, verslui gali kilti iššūkių užtikrinti savo klientų poreikius atitinkančius atsiskaitymo būdus. Kaip tiksliai pasirinkti ir kodėl pigiausias sprendimas ne visuomet pasiteisina?
       2024-05-31 18:50:24

Dietistė rabarbarus vadina „organizmo šluota“

Plačialapiai rabarbarai daugeliui kelia nostalgiškas asociacijas su vaikyste, kai paskaninus su cukrumi ar medumi jie tapdavo tikru desertu. Dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, rabarbarai ne tik verti sveikatai palankesnio gardėsio titulo, bet ir dėl vitaminų, mineralų bei antioksidantų gausos jie nusipelnę išskirtinio įvertinimo.
       2024-05-31 18:36:05

Ekspertas pataria, kokią skalbinių džiovyklę pasirinkti

Šiandien rinkoje gausu įvairiausių skalbimo ir džiovinimo įrenginių, todėl kartais būna nelengva išsirinkti, kuris variantas yra pats tinkamiausias mūsų gyvenimo būdui. Kiekvienas buitinis prietaisas turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos reikėtų apsvarstyti dar prieš jį įsigyjant.
       2024-05-31 18:27:04

Startuolių indekse Vilnius – pirmasis Europoje kibernetinio saugumo srityje

Lietuva toliau įsitvirtina kaip viena sparčiausiai augančių ir tvirčiausių startuolių ekosistemų regione ir pasaulyje. Tai parodė naujausias „StartupBlink“ pasaulinio startuolių ekosistemų indeksas, kuriame Lietuva užėmė 16 vietą pasaulyje, o Vilnius pakilo į 71 vietą pasaulyje.
       2024-05-31 15:02:14

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos.
       2024-05-31 14:55:33

Renkatės, kur stoti? Paaiškino, kaip reitinguojamos aukštosios mokyklos

Artėjant pagrindiniams brandos egzaminams būsimiems studentams aktualiausiu klausimu tampa – kur stoti? Jau nuo birželio 1 d. prasidės 2024 m. pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas.
       2024-05-29 16:21:55

Tiesiai iš Graikijos – kelis kilogramus sveriančios „uogos“: kas tai

Tūkstančiai pirkėjų žino, kad norint apsipirkti pigiai ir kokybiškai, tereikia užsukti į bet kurią „Lidl“ parduotuvę, ir taip – jau aštuonerius metus. Artėjančią vasarą „Lidl“ kviečia pasitikti skanaujant kokybiškus šviežius vaisius ir daržoves.
       2024-05-29 16:09:02

Tėčiai nusipelnė geriausio: jų dienos šventei – gardžiausi grilio kepsniai

Šį savaitgalį švęsdami Tėvo dieną palepinkite juos gardžiausiais grilio kepsniais: tėčiai įvertins gurmanišką sausai brandintos jautienos didkepsnį, o galbūt jų mėgstamiausi – klasikiniai kiaulienos sprandinės šašlykai?
       2024-05-29 15:45:00

4 būdai apsaugoti namus vasaros atostogų metu

Namai – svarbiausia vieta mūsų gyvenime, kur randame ir užuovėją, ir poilsio oazę, ir pasipildome jėgų. Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie.
       2024-05-29 15:41:20

2 skaniausios šaltos sriubos: šaltibarščiai ir „konkurentė“

Kai už lango – tikra vasara, šaltibarščiais gaivintis norisi nors ir kasdien. Kavinėse toks įprotis gali gerokai palengvinti kišenę, tačiau gaminant namuose, jais mėgautis galima iki valiai.
       2024-05-29 14:03:56

Nesąžininga, kad ūkininkui lieka tik penktadalis galutinės pieno vertės

Remiantis Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, auginamų galvijų ir karvių, kurios melžiamos 2 metus ir yra vyresnės, skaičius Lietuvoje kasmet mažėja. Pernai metais galvijų, kurie buvo auginami ūkininkų ir šeimos ūkiuose turėjome 512 120, tuo tarpu šiemet – 492 686 galvijus.
       2024-05-29 13:54:11

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: kodėl nebeveiks

Naudotojai visame pasaulyje praneša apie „YouTube“ sutrikimus – žiūrimi vaizdo įrašai neužsikrauna, leidžiami be garso, yra prasukami automatiškai arba atsiranda puslapio klaida.
       2024-05-29 13:47:04

Daiktų interneto įrenginiai skaičiuojami milijardais: kaip 5G keičia IoT rinką?

Po žaibiškais atsisiuntimais ir aukščiausios raiškos vaizdo turinio peržiūromis išmaniajame slepiasi ir kita mažiau žinoma 5G pusė – nauja daiktų interneto (IoT) era.
       2024-05-29 13:36:32

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Duomenys rodo, kad televizorius vis dar išlieka viena populiariausių pramogų formų ir planuojama, kad jo populiarumas ateityje dar augs – tyrimų bendrovė „Statista“ prognozuoja, kad 2024-aisiais televizijos žiūrovų skaičius visame pasaulyje išaugs iki daugiau nei 5,5 milijardų.
       2024-05-25 17:40:34

Šeštadienis – ir gardus, ir pigus: paskanaukite kepsnio ir trešnių deserto

Sakoma, kad šeštadienio popietę, kai saulė – zenite, įsiklausę išgirsite ne tik čirškiančius varnėnus ar pamiškėje trepsiančius šerniukus, bet ir čirškinamus kepsnius, šašlykus bei kitus grilio gardumynus.
       2024-05-25 17:32:00

Grilio skoniai: skirtingi pigūs marinatai atskleis vis kitokį mėsos skonį

Kiauliena yra viena universaliausių mėsų, naudojamų viso pasaulio grilio virtuvėse: nuo tradicinių kepsnių JAV pietuose, kinų kulinarijos „Char Siu“ gabalėlių iki vokiškų „Bratwurst“ dešrelių.
       2024-05-25 12:37:25

Kaune atidaryta nauja Pietrytinio aplinkkelio atkarpa

Amaliuose šią savaitę atverta pusantro kilometro atkarpa su naujais viadukais ir žiedinėmis sankryžomis. Tai ženkli dalis pirmajame Pietrytinio aplinkkelio darbų etape. Įgyvendinus visą projektą, naujoji trasa taps patogia ir greita jungtimi tarp A1 ir „Via Baltica“ magistralių.
       2024-05-24 16:15:00

Artėja vestuvių sezonas. Apie ką nepagalvoja lietuviai?

Vasara – vestuvių sezonas. Daugelis šventę planuoja daugiausiai galvodami apie tai, kaip pasipuoš ar kuo pavaišins svečius, tačiau retas susimąsto apie svarbius dokumentus.
       2024-05-24 16:03:32

„Lidl“ – tikrieji lietuviškų agurkų namai: kodėl agurkai čia – tokie pigūs?

Salotos, sumuštiniai, šaltibarščiai, troškiniai, o ir vieni patys – agurkai – pagardins bet kurį patiekalą, taip pat – ir ledus. Tikrieji vasaros karaliai džiugina kiekvieno Lietuvos gyventojo pietų stalą, o dar labiau pradžiugins lietuviškų trumpavaisių agurkų kaina, kuri šį savaitgalį „Lidl“ parduotuvėse – neįtikėtinai žema.
       2024-05-24 15:52:24

Apie ilgaamžiškumo paslaptis: įvardijo daržovę, kuri prailgins gyvenimą

Šių dienų sveikos gyvensenos dėmesio centre – siekiamybė ilgaamžiškumui, apimant tinkamos mitybos, fizinio aktyvumo ir emocinės sveikatos dermę.
       2024-05-24 15:41:33

Specialistas pataria, kaip namuose įsirengti slėptuvę nuo pavojaus

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.