Naujienos

Darbuotojų trūksta, bet išrankumas auga

2017-03-22 12:56:41

Nors daugelyje sektorių jaučiamas darbuotojų stygius, dalis darbdavių ne mažina, o didina reikalavimus darbuotojams. Personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo bendrovės „Manpower Lit“ vadovė Gerda Baltrūnaitė teigia, kad rinkoje pastebima auganti darbuotojų diskriminacijos tendencija.

Pasak personalo valdymo ekspertės, šiuo „įkaitusiu“ darbo rinkoje metu laimi tik lankstus požiūris: siekiant greitai surasti tinkamą darbuotoją, reikalavimus jo amžiui, lyčiai, šeiminei padėčiai vertėtų pamiršti.

„Darbo rinka siaurėja – kandidatų pasirinkimas ypač sumažėjo, darbuotojų nuolat trūksta ne tik informacinių technologijų, transporto, mažmeninės prekybos, bet ir daugelyje kitų sektorių. Tačiau su diskriminacinio pobūdžio reikalavimais darbo praktikoje tenka susidurti vis dažniau. Dalis darbdavių yra linkę užkirsti kelią pažinčiai su tinkamais kandidatais, nes šie neatitinka darbdavio iškeltų reikalavimų amžiui, lyčiai ar kitiems su etika prasilenkiantiems kriterijams“, – sako G. Baltrūnaitė.

Nukenčia patys

Pasak personalo ekspertės, įprasta manyti, kad ne itin etiško pobūdžio reikalavimai darbuotojams dažniau pasitaiko lietuviško kapitalo įmonėse, tačiau pastaruoju metu tokių nuostatų vis dažniau galima išgirsti ir iš brandžių tarptautinių kompanijų, į kurias mes, kaip jauna nepriklausoma šalis, neretai lygiuojamės, pvz., skandinaviško kapitalo įmonių.

„Tiksliai nustatyti iš kur kyla diskriminacinės nuostatos – sudėtinga, tačiau daugelis jų atsiranda tuomet, kai darome prielaidas, susijusias su savo ankstesne nesėkminga patirtimi. Pavyzdžiui, nepasiteisinusi vyresnio amžiaus žmonių darbo kokybė arba jaunesnių patirties stoka. Skausmingos darbdavių patirtys pamoko, tačiau kategoriškai jų laikantis galima užverti duris galimybei sutikti netikėtų talentų. Mes, kaip profesionalūs personalo atrankų specialistai, siekdami įtvirtinti aukštą atrankos proceso kultūrą, etišką požiūrį bei lygias teises ir galimybes, norime paskatinti darbdavius praplėsti akiratį ir bent pabandyti susitikti su kandidatu, atitinkančiu visus profesinius reikalavimus, tačiau iš pirmo žvilgsnio netenkinančiu vadovo padarytų prielaidų dėl, pvz., lyties ar amžiaus”, – sako G. Baltrūnaitė.

Personalo atrankų įmonės yra sukaupusios aibę sėkmingų istorijų, kuomet darbdaviams, sutikus griauti stereotipus ir lanksčiau žiūrėti į kandidatų atranką, pavyko pasamdyti puikių darbuotojų. „Jaunas 25 metų žmogus gali būti labai brandus specialistas, nuo paauglystės besisukantis tėvų versle ir išmokęs tokių dalykų, kurių ne kiekvienas ilgametis samdomas darbuotojas gali būti įgijęs. Arba priešingai – vyresnis, virš 45 metų amžiaus asmuo, gali būti inovatyvus, kūrybiškas, besidomintis naujovėmis, per ilgametę darbo patirtį įgijęs vertingų profesinių kompetencijų. Darbdaviai neretai baiminasi, kad jaunas žmogus nesugebės atlikti jam pavestų užduočių, o vyresnio amžiaus – lėtai mokysis ir dėl to nukentės darbo efektyvumas. Tokiose situacijose būtina atsižvelgti į tai, kad, paskyrus atidų mentorių, gabus naujokas greitai įgis tam darbui reikalingų žinių, tik svarbu nepamiršti integracijos proceso, kuris gali užtikrinti sėkmingą tolimesnį darbą“, – pataria G. Baltrūnaitė.

35 metų vadovų laukia išskėstomis rankomis

G. Baltrūnaitė pastebi, kad potencialūs darbuotojai diskriminuojami daugelyje sektorių, pavyzdžiui, gamybos, farmacijos, didmeninės, mažmeninės prekybos įmonėse, skirtinguose pareigybių lygmenyse: nuo vadovų ir kvalifikuotų specialistų iki darbuotojų be kvalifikacijos. Pavyzdžiui, į padalinio vadovų poziciją darbdaviai dažnai nori priimti tik 30-45 m. amžiaus darbuotojus. Išankstinės jų nuostatos verčia manyti, kad jaunesni kandidatai stokoja patirties, vyresni – manoma, kad sunkiai vejasi inovacijas ir neįsilieja į kolektyvą. O tai ne tik kertasi su socialinės atsakomybės ir verslo etikos principais, bet ir susiaurina talentų ratą, uždaro duris galimybei identifikuoti net labiau tinkamą darbuotoją, kuris nepatenka į apibrėžtą amžiaus grupę.

Negana to, į vadovo poziciją kandidatuojančios moterys neretai atmetamos, nes abejojama, ar jos gebėtų suvaldyti įmonėje vykstančius procesus. Yra ir tokių darbo vietų bei specialybių, į kurias darbdaviai nelinkę samdyti vyrų, vyrauja gajus stereotipas, kad pastarieji mažiau kruopštūs ir nuoseklūs, užduotis atliks atmestinai arba vedami ambicijų darbą greitai mes, nes norės didesnio atlyginimo.

Jaunos moterys – pro padidinamąjį stiklą

Paslėpta diskriminacija taip pat egzistuoja – kai kurių įmonių vadovams netrūksta skaudžios patirties, kai beveik kasmet yra priversti ieškoti žmogaus tai pačiai pozicijai, nes jaunos moterys išeina motinystės atostogų. Taigi, tampa įprasta darbo pokalbių metu 25-28 m. amžiaus merginų teirautis apie jų šeimos planus ir jų atsakymų pagrindu priimti sprendimą. „Matydami vienintelę išeitį apsisaugoti ir įtvirtinti pastovumą „karštoje“ darbo vietoje, darbdaviai dažnai siekia samdyti vyresnes moteris, turinčias porą paaugusių vaikų. Tačiau, tenka pripažinti, kad tai tik praeitimi paremta prielaida, nieko nesakanti apie ateities patirtis“, – teigia G. Baltrūnaitė.

Nors kiekvienas vadovas svajoja surasti tinkamiausius, jų išankstinius kriterijus atitinkančius darbuotojus, šiandien darbo rinkoje sąlygas diktuoja ne darbdaviai, o darbuotojai. Todėl vadovų radaruose turėtų būti itin platus spektras įvairaus amžiaus ir skirtingų lyčių žmonių. Kitu atveju prarasta galimybė sutikti talentingą žmogų atiteks konkurentams, o neradus darbuotojo nukentės ir verslo tikslai.

Ši naujiena peržiūrėta 3203 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.