Naujienos

Darbuotojų trūksta, bet išrankumas auga

2017-03-22 12:56:41

Nors daugelyje sektorių jaučiamas darbuotojų stygius, dalis darbdavių ne mažina, o didina reikalavimus darbuotojams. Personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo bendrovės „Manpower Lit“ vadovė Gerda Baltrūnaitė teigia, kad rinkoje pastebima auganti darbuotojų diskriminacijos tendencija.

Pasak personalo valdymo ekspertės, šiuo „įkaitusiu“ darbo rinkoje metu laimi tik lankstus požiūris: siekiant greitai surasti tinkamą darbuotoją, reikalavimus jo amžiui, lyčiai, šeiminei padėčiai vertėtų pamiršti.

„Darbo rinka siaurėja – kandidatų pasirinkimas ypač sumažėjo, darbuotojų nuolat trūksta ne tik informacinių technologijų, transporto, mažmeninės prekybos, bet ir daugelyje kitų sektorių. Tačiau su diskriminacinio pobūdžio reikalavimais darbo praktikoje tenka susidurti vis dažniau. Dalis darbdavių yra linkę užkirsti kelią pažinčiai su tinkamais kandidatais, nes šie neatitinka darbdavio iškeltų reikalavimų amžiui, lyčiai ar kitiems su etika prasilenkiantiems kriterijams“, – sako G. Baltrūnaitė.

Nukenčia patys

Pasak personalo ekspertės, įprasta manyti, kad ne itin etiško pobūdžio reikalavimai darbuotojams dažniau pasitaiko lietuviško kapitalo įmonėse, tačiau pastaruoju metu tokių nuostatų vis dažniau galima išgirsti ir iš brandžių tarptautinių kompanijų, į kurias mes, kaip jauna nepriklausoma šalis, neretai lygiuojamės, pvz., skandinaviško kapitalo įmonių.

„Tiksliai nustatyti iš kur kyla diskriminacinės nuostatos – sudėtinga, tačiau daugelis jų atsiranda tuomet, kai darome prielaidas, susijusias su savo ankstesne nesėkminga patirtimi. Pavyzdžiui, nepasiteisinusi vyresnio amžiaus žmonių darbo kokybė arba jaunesnių patirties stoka. Skausmingos darbdavių patirtys pamoko, tačiau kategoriškai jų laikantis galima užverti duris galimybei sutikti netikėtų talentų. Mes, kaip profesionalūs personalo atrankų specialistai, siekdami įtvirtinti aukštą atrankos proceso kultūrą, etišką požiūrį bei lygias teises ir galimybes, norime paskatinti darbdavius praplėsti akiratį ir bent pabandyti susitikti su kandidatu, atitinkančiu visus profesinius reikalavimus, tačiau iš pirmo žvilgsnio netenkinančiu vadovo padarytų prielaidų dėl, pvz., lyties ar amžiaus”, – sako G. Baltrūnaitė.

Personalo atrankų įmonės yra sukaupusios aibę sėkmingų istorijų, kuomet darbdaviams, sutikus griauti stereotipus ir lanksčiau žiūrėti į kandidatų atranką, pavyko pasamdyti puikių darbuotojų. „Jaunas 25 metų žmogus gali būti labai brandus specialistas, nuo paauglystės besisukantis tėvų versle ir išmokęs tokių dalykų, kurių ne kiekvienas ilgametis samdomas darbuotojas gali būti įgijęs. Arba priešingai – vyresnis, virš 45 metų amžiaus asmuo, gali būti inovatyvus, kūrybiškas, besidomintis naujovėmis, per ilgametę darbo patirtį įgijęs vertingų profesinių kompetencijų. Darbdaviai neretai baiminasi, kad jaunas žmogus nesugebės atlikti jam pavestų užduočių, o vyresnio amžiaus – lėtai mokysis ir dėl to nukentės darbo efektyvumas. Tokiose situacijose būtina atsižvelgti į tai, kad, paskyrus atidų mentorių, gabus naujokas greitai įgis tam darbui reikalingų žinių, tik svarbu nepamiršti integracijos proceso, kuris gali užtikrinti sėkmingą tolimesnį darbą“, – pataria G. Baltrūnaitė.

35 metų vadovų laukia išskėstomis rankomis

G. Baltrūnaitė pastebi, kad potencialūs darbuotojai diskriminuojami daugelyje sektorių, pavyzdžiui, gamybos, farmacijos, didmeninės, mažmeninės prekybos įmonėse, skirtinguose pareigybių lygmenyse: nuo vadovų ir kvalifikuotų specialistų iki darbuotojų be kvalifikacijos. Pavyzdžiui, į padalinio vadovų poziciją darbdaviai dažnai nori priimti tik 30-45 m. amžiaus darbuotojus. Išankstinės jų nuostatos verčia manyti, kad jaunesni kandidatai stokoja patirties, vyresni – manoma, kad sunkiai vejasi inovacijas ir neįsilieja į kolektyvą. O tai ne tik kertasi su socialinės atsakomybės ir verslo etikos principais, bet ir susiaurina talentų ratą, uždaro duris galimybei identifikuoti net labiau tinkamą darbuotoją, kuris nepatenka į apibrėžtą amžiaus grupę.

Negana to, į vadovo poziciją kandidatuojančios moterys neretai atmetamos, nes abejojama, ar jos gebėtų suvaldyti įmonėje vykstančius procesus. Yra ir tokių darbo vietų bei specialybių, į kurias darbdaviai nelinkę samdyti vyrų, vyrauja gajus stereotipas, kad pastarieji mažiau kruopštūs ir nuoseklūs, užduotis atliks atmestinai arba vedami ambicijų darbą greitai mes, nes norės didesnio atlyginimo.

Jaunos moterys – pro padidinamąjį stiklą

Paslėpta diskriminacija taip pat egzistuoja – kai kurių įmonių vadovams netrūksta skaudžios patirties, kai beveik kasmet yra priversti ieškoti žmogaus tai pačiai pozicijai, nes jaunos moterys išeina motinystės atostogų. Taigi, tampa įprasta darbo pokalbių metu 25-28 m. amžiaus merginų teirautis apie jų šeimos planus ir jų atsakymų pagrindu priimti sprendimą. „Matydami vienintelę išeitį apsisaugoti ir įtvirtinti pastovumą „karštoje“ darbo vietoje, darbdaviai dažnai siekia samdyti vyresnes moteris, turinčias porą paaugusių vaikų. Tačiau, tenka pripažinti, kad tai tik praeitimi paremta prielaida, nieko nesakanti apie ateities patirtis“, – teigia G. Baltrūnaitė.

Nors kiekvienas vadovas svajoja surasti tinkamiausius, jų išankstinius kriterijus atitinkančius darbuotojus, šiandien darbo rinkoje sąlygas diktuoja ne darbdaviai, o darbuotojai. Todėl vadovų radaruose turėtų būti itin platus spektras įvairaus amžiaus ir skirtingų lyčių žmonių. Kitu atveju prarasta galimybė sutikti talentingą žmogų atiteks konkurentams, o neradus darbuotojo nukentės ir verslo tikslai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-03-31 12:05:30

Kai ilgai ruoštas rašto darbas netikėtai dingsta: kaip išsaugoti kelias kopijas

Netikėtai prarastas rašto darbas gali sukelti labai daug streso visiems šiuo metu mokslus baigiantiems studentams. Svarbiausią savo metų ar netgi ketverių darbą galite prarasti nuspaudę neteisingas mygtukų kombinacijas, nepersikėlę į saugią vietą arba netyčia ištrynę.
       2023-03-30 17:21:30

Per trejus metus elektromobilių padaugėjo 5 kartus

Vis daugiau lietuvių persėda į elektromobilius. Pagal VĮ „Regitra“ duomenis, per pastaruosius trejus metus įkraunamų hibridinių automobilių ir elektromobilių Lietuvoje padaugėjo beveik 5 kartus.
       2023-03-29 14:58:36

Kodėl Lietuvoje galime matyti ir girdėti kitose šalyse transliuojamas laidas?

Gyvendami Lietuvoje, ypač pasienio regionuose, dažnai galime matyti kaimyninių šalių transliuojamas televizijos programas ir klausytis radijo laidų.
       2023-03-29 14:54:57

Pigios elektros laikai baigėsi, ko reikia saulės energetikos proveržiui

Saulės energetika Lietuvoje didina tempus. Pernai fiksuota rekordinė saulės energetikos plėtra – Aplinkos bendros galios elektrines.
       2023-03-29 13:04:30

Dirbtinio intelekto asistentės „Siri“ galimybės, apie kurias gal dar nežinote

Esamiems „Apple“ įrenginių naudotojams nereikia ilgos įžangos apie tai, kas yra „Siri“ ir pasakoti apie šios išmanios asistentės privalumus ar trūkumus. Tačiau net ir ilgamečiai vartotojai neišnaudoja visų galimybių, o kai kurios komandos nustebina „iPhone“ ar kitų „iOS“ įrenginių gerbėjus.
       2023-03-28 13:20:23

Televizorių gamintojai žengia į ryškumo karus ir vaizdus be laidų

Šių dienų televizoriai, rodos, pasiekė lygį, kai tobulėti nebėra kur. Beveik visi jie ploni it skustuvas ir mūsų akis jau kurį laiką glosto 4K ar dar didesnės raiškos vaizdai.
       2023-03-28 12:53:43

Kauno marių regioninio parko atstovas: kai kurie vaikai nėra buvę miške

Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
       2023-03-28 12:21:18

Sausas ar šlapias maistas: patarimai, kaip išsirinkti tinkamą augintinių pašarą

Lentynose išvydus pašaro augintiniams asortimentą, gali kilti nemažai klausimų – sausas ėdalas, konservai, šlapias maistas maišeliuose? O gal viskas kartu?
       2023-03-28 09:03:24

Kaip nesudėtingai ir nebrangiai paruošti skirtingų rūšių mėsą

Artėjant ryškiausiai pavasario šventei, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ inicijuota apklausa atskleidė, kad beveik pusė gyventojų patiekalus savo velykiniam stalui ketina gamintis patys, o kas antras planuoja paruošti bent dalį vaišių.
       2023-03-26 21:09:29

Meniu „Auksiniais scenos kryžiais“ pagerbti geriausi 2022 metų scenos menininkai

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ bei Padėkos premija.
       2023-03-24 10:19:57

RRT argumentai „už“ ir „prieš“ išankstinio mokėjimo kortelių registraciją

Seime ruošiamasi svarstyti įstatymo pataisą, numatančią, kad Lietuvoje nebeliktų „anoniminių“ SIM kortelių. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) išnagrinėjo tokį sprendimą ir pateikė savo įžvalgas dėl galimų pasekmių.
       2023-03-23 11:44:51

Šviesolaidis ir 5G ryšys: konkurentai ar kaip kirvis su kotu?

Nors šviesolaidinis internetas Lietuvoje skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, o komercinis 5G įjungtas tik pernai, tačiau naujos kartos mobilusis ryšys techninėmis savybėmis meta iššūkį stiklo skaiduloms.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
       2023-03-23 11:35:25

Elektroniniam parašui reikės naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės

Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) praneša, kad kvalifikuotam elektroniniam parašui sukurti bus reikalingos naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės.
       2023-03-22 11:20:00

Daržininkystė pradedantiesiems: kaip užsiauginti derlių patiems?

Šviežio derliaus gėrybės ne vieną įkvepia įsirengti savo nuosavą daržą. O ir įsibėgėjantis pavasaris praneša apie artėjančius sodininkystės darbus. Be to, savų produktų auginimas gali tapti ne tik mėgstama laisvalaikio veikla, bet ir dovanoti sveikesnių – ekologiškų daržovių.
       2023-03-22 11:17:00

Nemiga dar ne nuosprendis: ką apie jūsų miegą gali pasakyti išmanieji įrenginiai

Apie tai, kaip ramiai ir kiek ilgai miegate, nebūtinai turite spręsti patys – apie savo poilsio kokybę galite sužinoti ir iš išmanaus laikrodžio arba specialių įrenginių. Šie įrenginiai kiekvieną naktį analizuoja jūsų miego įpročius.
       2023-03-22 10:10:39

Erkių sezonas jau prasidėjo – kaip tinkamai apsaugoti savo keturkojus?

Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos.
       2023-03-21 12:58:24

Ekspertai: ką butų gyventojams reikia žinoti apie nutolusias saulės elektrines

Brangstant elektrai, vis daugiau žmonių svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, tačiau ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams.
       2023-03-21 12:39:42

Kaip teisingai laistyti orchidėjas namuose jums gali pasakyti programėlės

Galite nebesukti galvos dėl to, kokiu būdu laistyti orchidėjas, tinkamai prižiūrėti kaktusus ar tręšti daržovių ūkį savo sode – visa galite sužinoti ir iš išmaniųjų aplikacijų.
       2023-03-21 12:39:42

Tyrimas atskleidė – 1 iš 4 naudotų automobilių į Lietuvą įvežamas iš Vokietijos

Daugybė automobilių pradeda savo gyvenimą vienoje šalyje, kol galiausiai kažkuriuo metu atsiduria kitoje. Tai ypač tinka kalbant apie Vakarų Europos transporto priemones, kurios sudaro didelę dalį naudotų automobilių rinkos Rytų Europoje.
       2023-03-20 15:05:50

Laimės dienos proga: pataria, kaip išlikti laimingam technologijų pasaulyje

Internetas ir socialiniai tinklai labai greitai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Dabar ieškodami ramybės skubame slėpti mobiliuosius ir bėgti nuo socialinių tinklų, tačiau, psichologo teigimu, toks nusiteikimas tik apriboja mūsų laimę.
       2023-03-20 15:03:09

„Bolt“ paspirtukų sezonas: nauji miestai ir mažiau tolerancijos nusižengimams

Į Lietuvos miestų gatves šią savaitę sugrįžta žalieji el. paspirtukai – susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ pradeda penktąjį sezoną mūsų šalyje.
       2023-03-19 08:02:04

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.
       2023-03-16 14:40:26

Kur dingsta jūsų internetas: kurios aplikacijos „suvalgo“ daugiausiai duomenų?

Jeigu nusprendėte atsisiųsti kelių valandų trukmės filmą naudodami mobiliuosius duomenis, jums prireiks apie 6 GB. Maždaug tiek pat duomenų sunaudotumėte naršydami internete visą savaitę arba kiekvieną dieną kalbėdami vaizdo skambučiais.
       2023-03-15 14:38:41

Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?

Ukrainoje jau daugiau nei metus tęsiantis Rusijos invazijai, karas paraleliai vyksta ir virtualioje erdvėje. Apie šį, kibernetinį, karą girdime mažiau nei apie karinius veiksmus ant žemės.
       2023-03-15 14:14:21

RRT sprendimas leis pagerinti televizijos transliavimo kokybę regionuose

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) leido padidinti devynių skaitmeninės antžeminės televizijos stočių siųstuvų galias. Toks sprendimas susijęs su geresne televizijos transliavimo kokybe.
       2023-03-15 14:07:27

Gaminantiems vartotojams: kompensavimo tvarka už elektrinių sukauptą perteklių

Pernai daugiau nei 10 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją.
       2023-03-15 14:02:19

Elektros rinkoje – kova dėl vartotojų: vis daugiau gyventojų keičia tiekėją

Antrą mėnesį mažinamos elektros kainos nepriklausomų elektros tiekėjų klientų skaičius kreipia skirtingomis kryptimis – vieni sulaukia daugiau naujų klientų, kiti skaičiuoja praradimus.
       2023-03-15 13:58:16

„Bolt“ reikalaus iš užsieniečių vairuotojų bazinių anglų kalbos žinių

Susisiekimo paslaugų platforma „Bolt” kovo mėnesį pradeda iniciatyvą, skirtą sustiprinti pavežėjimo paslaugas teikiančių asmenų bendravimo įgūdžius. Užsienio šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą registracijai pateikiantys vairuotojai nuo šiol privalo turėti ir bazinių anglų kalbos žinių sertifikatą.
       2023-03-15 13:58:16

„iPhone“ ir „iPad“ netrukus atsiras nauja saugumo funkcija: kaip ji apsaugos?

„Apple“ skelbia apie visiškai naują saugumo funkciją (angl. „Advanced Data Protection“), kuri jau netrukus atsiras jūsų išmaniajame „iPhone“ ir „iPad“. Ši funkcija papildomai apsaugos telefono duomenis taip, kad jų niekaip negalės pasiekti įsilaužėlis ar netgi valstybinės institucijos darbuotojas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.