Naujienos

Ar jūsų turima buitinė technika taupo elektros energiją?

2017-03-29 12:06:46

Jeigu kiekvieną mėnesį jus gąsdina gautos sąskaitos už elektros energiją, tuomet nedelsiant reikėtų pagalvoti apie buitinės technikos keitimą. Juk seni prietaisai sunaudoja per pus daugiau energijos nei šiuolaikiniai.

Bet kaip žinoti, kuris pirkinys sutaupo, o ne atvirkščiai - tik padidina finansines išlaidas? Ekspertai sako, kad perkant buitinę techniką, visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į pirkinių ženklinimą.

„Europos komisija dar 1992 m. įdiegė bendrą energijos suvartojimo efektyvumo ženklinimą, kuris Lietuvoje taip pat yra privalomas jau 13 metų. Buitiniai prietaisai, kurie pažymėti raidėmis nuo „A" (mažiausiai energijos suvartojantys) iki „D" (daugiausiai energijos suvartojantys prietaisai), teikia pirkėjams informaciją apie išskiriamos energijos efektyvumą. Tokį žymėjimą galima rasti beveik ant kiekvieno buitinės technikos prietaiso", - teigia „Warranty Expert" pratęstų garantijų ir pirkinių draudimo specialistas Robertas Undro. Pašnekovas sako, kad kuo klasė aukštesnė - tuo prietaisas suvartoja mažiau energijos, tad ir namuose energijos taupymas tampa efektyvesnis. Tačiau jeigu prietaiso klasė mažesnė, jis suvartoja daugiau energijos, o tada prietaiso eksploatacija kainuoja brangiau.

Svarbu ir tai, kad Europos Sąjungai priklausiančioms šalims leidžiama prekiauti ne mažesniais nei B klasę turinčiais buitinės technikos prietaisais. Negana to, visame pasaulyje vis dažniau šis ženklinimas yra griežtinamas, todėl ir Europos Sąjungai priklausančios šalys privalo etiketėje pateikti vis daugiau išsamesnės informacijos apie tai, kiek elektros energijos suvartoja parduotuvėje parduodami buitiniai prietaisai.

Ką reiškia raidės ir prie jų esantys pliusai?

Buitine technika prekiaujančio ir platų prietaisų pasirinkimą siūlančio parduotuvių tinklo „Topo centro" buitinės technikos ekspertas Evaldas Menčinskas atkreipia dėmesį, kad didžiausią kiekį elektros energijos suvartoja tie prietaisai, kurie turi kaitinimo funkciją. „Tai įvairios džiovyklės, elektrinės viryklės, šaldytuvai, virduliai, lygintuvai ir kt. Neekonomiškiausi prietaisai - „B" ir „C" energijos klasės džiovyklės, pavyzdžiui, „B" klasės prietaisai sunaudoja 3,3 kWh per vieną džiovinimo ciklą, o „C" klasės - net iki 4 kWh", - pastebėjimais dalinasi ekspertas. - Šiuo atveju, kiekvienam pirkėjui, kuris nori sumažinti elektros energijos naudojimą namuose, buitinės technikos pirkinius rekomenduojame rinktis tik iš „A", A+", „A++" ir „A+++" klasės pažymėtų prekių".

Pašnekovas sako, jog yra įprasta, kad artėjant vasaros sezonui, dauguma pirkėjų, pavyzdžiui, nori įsigyti naują šaldytuvą, todėl prieš perkant šį prietaisą, iš pradžių vertėtų pasidomėti šaldytuvų elektros energijos suvartojimu per metus rodikliais. Bet tai nereiškia, kad šis aspektas turi nulemti pirkėjo sprendimą įsigyti būtent geriausius rodiklius turintį pirkinį. Šaldytuvo sunaudota elektros energija taip pat priklausys ir nuo to, kurioje vietoje stovės šis prietaisas, kaip dažnai darinėsite jo dureles, ar bus paliktas tarpas tarp korpuso ir sienos, ar prietaisas nebus paveiktas tiesioginių saulės spindulių ir pan. Tiesiog reikėtų atsižvelgti ne tik į etiketėse pateiktą informaciją, bet ir į bendras namų sąlygas. Pavyzdžiui, šio pirkinio patartina nestatyti prie kitų buities prietaisų, kurie skleidžia šilumą, nes jeigu šaldytuvo temperatūra yra 10 laipsnių mažesnė nei turėtų būti, tuomet yra sunaudojama daugiau nei 25 proc. elektros energijos.

„Šaldytuvas, kaip ir kiti prietaisai Europos Sąjungai priklausiančiose šalyse, yra žymimas raidėmis nuo „A” iki „D”. Papildomai yra išskiriami trys žymėjimai - „A+" ir „A++" ir „A+++". Ši klasė yra išmatuojama lyginant elektros sąnaudas su standartu „A”. Todėl būtent „A+++" klasės šaldytuvai sunaudos apie 60% mažiau energijos, negu A raide pažymėtas šaldytuvas. Taip pat reikėtų žinoti, kad kiekvienas papildomas pliusas prie numatytos klasės žymėjimo, didina ir pirkinio kainą”, - kalba „Topo centro" atstovas.

Sutaupyti padeda tinkamas prietaisų naudojimas

„Warranty Expert" atstovas R. Undro sako, kad norint taupyti elektros energiją, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į buitinės technikos ženklinimą, bet ir atsakingai naudoti visus kitus namuose turimus prietaisus. Pavyzdžiui, skalbiant mažiau suteptus drabužius, visada juk galima pasirinkti ekonomišką programą ir žemesnę temperatūrą. Taip pat norint, kad energijos sąnaudos nepadidėtų 10-15 proc., reikėtų skalbimo mašinos būgną optimaliai užpildyti. Televizorių, mikrobangų krosnelę ir kitus prietaisus, kurie turi budėjimo rėžimą, vertėtų išjungti, ypač nakčiai, o pakrovę mobilaus telefono bateriją, nereikėtų pamiršti įkroviklio laido ištraukti iš elektros lizdo.

Pavyzdžiui, norint įsigyti šiuo metu vieną iš populiariausių buitinių prietaisų - indaplovę, reikia atkreipti dėmesį ne tik į šio pirkinio elektros energijos taupymo klasę, bet ir į sunaudojamo vandens kiekį. Tinkamai pasirinkta prekė sutaupys ne tik laiko ir elektros, bet ir iki 37 proc. mažiau vandens nei plaunant indus rankomis. Jeigu bus nusręsta įsigyti indaplovę, kuri turi galimybę sutrumpinti džiovinimo fazės trukmę ir sumažinti temperatūrą - energijos bus sutaupyta iki 25 proc. Jeigu į indaplovę bus tiekiamas karštas vanduo, elektros energijos bus galima sutaupyti net iki 60 proc., o jeigu prieš sudedant indus bus išvalyti maisto likučiai, tuomet bus galima pasirinkti ekonomiško plovimo programą - energijos susitaupys apie 20 proc.

Taip pat geriausių rezultatų galima pasiekti, energijos taupymo funkciją naudoti su automatine, intensyviąja, ekonomiška ir stiklo plovimo programomis. Tiesa, pravartu žinoti ir tai, kad indaplovės, turinčios automatinio išsijungimo funkciją, nenaudos elektros energijos net budėjimo režimu.

Kokias klaidas darome gamindami maistą?

„Net ir kasdien gaminant maistą - taip pat galima sutaupyti nemažai energijos", - įsitikinusi „Daily" restoranėlio vadovė Jolita Baranauskaitė. ᆲ- Gaminant patiekalus, kurie reikalauja daug laiko, tiesiog naudokite greitpuodžius. Ir maistas sveikesnis, ir laiko sutaupyta, ir energijos suvartojama kur kas mažiau. Taip pat elektrinę viryklę ir orkaitę išjunkite bent keliomis minutėmis anksčiau, iki kol maistas bus paruoštas, nes prietaisai dar kurį laiką išlaiko šilumą. Vertėtų žinoti ir tai, kad vienu metu orkaitėje galima paruošti ir mėsą, ir garnyrą, ir daržoves - taip energijos naudojimas bus optimalus. O jeigu gaminate nedidelį kiekį patiekalo, pavyzdžiui, ruošiamos mėsos gabalas nesiekia nė kilogramo - geriau rinkitės gaminimą ant viryklės. Taip pat gaminimo proceso metu orkaitės dureles atidaryti reikėtų tik tada, jei tai būtina".

Ne vienerius metus maitinimo srityje dirbanti pašnekovė sako, kad gaminant maistą, labaiu svarbūs kaitlentės ir puodo panašūs parametrai. Reikėtų pasirinkti lygaus ir storo dugno puodus bei gerai priglundančius jų dangčius, maistą virti uždarame puode. Tik tokiu būdu bus optimaliai naudojama šiluma ir taupoma energija. O vandens kavai ir arbatai kaisti reikėtų tik tiek, kiek jo reikia vienam naudojimui.

Ekspertai įsitikinę, kad kiekvienam pirkėjui svarbu ne tik išsirinkti kokybišką, taupų prietaisą namams, bet ir svarbu turėti ilgaamžį pirkinį. Pirkėjai turintys pratęstos garantijos ar papildomo pirkinių draudimo paslaugas, gali būti ramūs, kad, pavyzdžiui, pasibaigus buitinės technikos ir elektronikos prietaisų gamintojo garantijai ir šiems prietaisams sugedus, bus išvengta neplanuotų finansinių išlaidų. Pratęsta garantija yra analogiška gamintojo suteiktai garantijai, tik galioja ilgiau - nuo 1 iki 5 metų, o kainuoja vos kelias dešimtis eurų. „Net ir įvykus nenumatytiems buitinių prietaisų gedimams, vartotojai, kurie turi įsigyję mūsų paslaugas, yra garantuoti, jog jų pirkiniai bus suremontuoti ar pakeisti analogiškais naujais prietaisais”, - patikina pratęstos garantijos ir papildomo draudimo platinimo įmonės „Warranty Expert” atstovas R. Undro.

Ši naujiena peržiūrėta 4198 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.