Naujienos

Ar jūsų turima buitinė technika taupo elektros energiją?

2017-03-29 12:06:46

Jeigu kiekvieną mėnesį jus gąsdina gautos sąskaitos už elektros energiją, tuomet nedelsiant reikėtų pagalvoti apie buitinės technikos keitimą. Juk seni prietaisai sunaudoja per pus daugiau energijos nei šiuolaikiniai.

Bet kaip žinoti, kuris pirkinys sutaupo, o ne atvirkščiai - tik padidina finansines išlaidas? Ekspertai sako, kad perkant buitinę techniką, visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į pirkinių ženklinimą.

„Europos komisija dar 1992 m. įdiegė bendrą energijos suvartojimo efektyvumo ženklinimą, kuris Lietuvoje taip pat yra privalomas jau 13 metų. Buitiniai prietaisai, kurie pažymėti raidėmis nuo „A" (mažiausiai energijos suvartojantys) iki „D" (daugiausiai energijos suvartojantys prietaisai), teikia pirkėjams informaciją apie išskiriamos energijos efektyvumą. Tokį žymėjimą galima rasti beveik ant kiekvieno buitinės technikos prietaiso", - teigia „Warranty Expert" pratęstų garantijų ir pirkinių draudimo specialistas Robertas Undro. Pašnekovas sako, kad kuo klasė aukštesnė - tuo prietaisas suvartoja mažiau energijos, tad ir namuose energijos taupymas tampa efektyvesnis. Tačiau jeigu prietaiso klasė mažesnė, jis suvartoja daugiau energijos, o tada prietaiso eksploatacija kainuoja brangiau.

Svarbu ir tai, kad Europos Sąjungai priklausiančioms šalims leidžiama prekiauti ne mažesniais nei B klasę turinčiais buitinės technikos prietaisais. Negana to, visame pasaulyje vis dažniau šis ženklinimas yra griežtinamas, todėl ir Europos Sąjungai priklausančios šalys privalo etiketėje pateikti vis daugiau išsamesnės informacijos apie tai, kiek elektros energijos suvartoja parduotuvėje parduodami buitiniai prietaisai.

Ką reiškia raidės ir prie jų esantys pliusai?

Buitine technika prekiaujančio ir platų prietaisų pasirinkimą siūlančio parduotuvių tinklo „Topo centro" buitinės technikos ekspertas Evaldas Menčinskas atkreipia dėmesį, kad didžiausią kiekį elektros energijos suvartoja tie prietaisai, kurie turi kaitinimo funkciją. „Tai įvairios džiovyklės, elektrinės viryklės, šaldytuvai, virduliai, lygintuvai ir kt. Neekonomiškiausi prietaisai - „B" ir „C" energijos klasės džiovyklės, pavyzdžiui, „B" klasės prietaisai sunaudoja 3,3 kWh per vieną džiovinimo ciklą, o „C" klasės - net iki 4 kWh", - pastebėjimais dalinasi ekspertas. - Šiuo atveju, kiekvienam pirkėjui, kuris nori sumažinti elektros energijos naudojimą namuose, buitinės technikos pirkinius rekomenduojame rinktis tik iš „A", A+", „A++" ir „A+++" klasės pažymėtų prekių".

Pašnekovas sako, jog yra įprasta, kad artėjant vasaros sezonui, dauguma pirkėjų, pavyzdžiui, nori įsigyti naują šaldytuvą, todėl prieš perkant šį prietaisą, iš pradžių vertėtų pasidomėti šaldytuvų elektros energijos suvartojimu per metus rodikliais. Bet tai nereiškia, kad šis aspektas turi nulemti pirkėjo sprendimą įsigyti būtent geriausius rodiklius turintį pirkinį. Šaldytuvo sunaudota elektros energija taip pat priklausys ir nuo to, kurioje vietoje stovės šis prietaisas, kaip dažnai darinėsite jo dureles, ar bus paliktas tarpas tarp korpuso ir sienos, ar prietaisas nebus paveiktas tiesioginių saulės spindulių ir pan. Tiesiog reikėtų atsižvelgti ne tik į etiketėse pateiktą informaciją, bet ir į bendras namų sąlygas. Pavyzdžiui, šio pirkinio patartina nestatyti prie kitų buities prietaisų, kurie skleidžia šilumą, nes jeigu šaldytuvo temperatūra yra 10 laipsnių mažesnė nei turėtų būti, tuomet yra sunaudojama daugiau nei 25 proc. elektros energijos.

„Šaldytuvas, kaip ir kiti prietaisai Europos Sąjungai priklausiančiose šalyse, yra žymimas raidėmis nuo „A” iki „D”. Papildomai yra išskiriami trys žymėjimai - „A+" ir „A++" ir „A+++". Ši klasė yra išmatuojama lyginant elektros sąnaudas su standartu „A”. Todėl būtent „A+++" klasės šaldytuvai sunaudos apie 60% mažiau energijos, negu A raide pažymėtas šaldytuvas. Taip pat reikėtų žinoti, kad kiekvienas papildomas pliusas prie numatytos klasės žymėjimo, didina ir pirkinio kainą”, - kalba „Topo centro" atstovas.

Sutaupyti padeda tinkamas prietaisų naudojimas

„Warranty Expert" atstovas R. Undro sako, kad norint taupyti elektros energiją, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į buitinės technikos ženklinimą, bet ir atsakingai naudoti visus kitus namuose turimus prietaisus. Pavyzdžiui, skalbiant mažiau suteptus drabužius, visada juk galima pasirinkti ekonomišką programą ir žemesnę temperatūrą. Taip pat norint, kad energijos sąnaudos nepadidėtų 10-15 proc., reikėtų skalbimo mašinos būgną optimaliai užpildyti. Televizorių, mikrobangų krosnelę ir kitus prietaisus, kurie turi budėjimo rėžimą, vertėtų išjungti, ypač nakčiai, o pakrovę mobilaus telefono bateriją, nereikėtų pamiršti įkroviklio laido ištraukti iš elektros lizdo.

Pavyzdžiui, norint įsigyti šiuo metu vieną iš populiariausių buitinių prietaisų - indaplovę, reikia atkreipti dėmesį ne tik į šio pirkinio elektros energijos taupymo klasę, bet ir į sunaudojamo vandens kiekį. Tinkamai pasirinkta prekė sutaupys ne tik laiko ir elektros, bet ir iki 37 proc. mažiau vandens nei plaunant indus rankomis. Jeigu bus nusręsta įsigyti indaplovę, kuri turi galimybę sutrumpinti džiovinimo fazės trukmę ir sumažinti temperatūrą - energijos bus sutaupyta iki 25 proc. Jeigu į indaplovę bus tiekiamas karštas vanduo, elektros energijos bus galima sutaupyti net iki 60 proc., o jeigu prieš sudedant indus bus išvalyti maisto likučiai, tuomet bus galima pasirinkti ekonomiško plovimo programą - energijos susitaupys apie 20 proc.

Taip pat geriausių rezultatų galima pasiekti, energijos taupymo funkciją naudoti su automatine, intensyviąja, ekonomiška ir stiklo plovimo programomis. Tiesa, pravartu žinoti ir tai, kad indaplovės, turinčios automatinio išsijungimo funkciją, nenaudos elektros energijos net budėjimo režimu.

Kokias klaidas darome gamindami maistą?

„Net ir kasdien gaminant maistą - taip pat galima sutaupyti nemažai energijos", - įsitikinusi „Daily" restoranėlio vadovė Jolita Baranauskaitė. ᆲ- Gaminant patiekalus, kurie reikalauja daug laiko, tiesiog naudokite greitpuodžius. Ir maistas sveikesnis, ir laiko sutaupyta, ir energijos suvartojama kur kas mažiau. Taip pat elektrinę viryklę ir orkaitę išjunkite bent keliomis minutėmis anksčiau, iki kol maistas bus paruoštas, nes prietaisai dar kurį laiką išlaiko šilumą. Vertėtų žinoti ir tai, kad vienu metu orkaitėje galima paruošti ir mėsą, ir garnyrą, ir daržoves - taip energijos naudojimas bus optimalus. O jeigu gaminate nedidelį kiekį patiekalo, pavyzdžiui, ruošiamos mėsos gabalas nesiekia nė kilogramo - geriau rinkitės gaminimą ant viryklės. Taip pat gaminimo proceso metu orkaitės dureles atidaryti reikėtų tik tada, jei tai būtina".

Ne vienerius metus maitinimo srityje dirbanti pašnekovė sako, kad gaminant maistą, labaiu svarbūs kaitlentės ir puodo panašūs parametrai. Reikėtų pasirinkti lygaus ir storo dugno puodus bei gerai priglundančius jų dangčius, maistą virti uždarame puode. Tik tokiu būdu bus optimaliai naudojama šiluma ir taupoma energija. O vandens kavai ir arbatai kaisti reikėtų tik tiek, kiek jo reikia vienam naudojimui.

Ekspertai įsitikinę, kad kiekvienam pirkėjui svarbu ne tik išsirinkti kokybišką, taupų prietaisą namams, bet ir svarbu turėti ilgaamžį pirkinį. Pirkėjai turintys pratęstos garantijos ar papildomo pirkinių draudimo paslaugas, gali būti ramūs, kad, pavyzdžiui, pasibaigus buitinės technikos ir elektronikos prietaisų gamintojo garantijai ir šiems prietaisams sugedus, bus išvengta neplanuotų finansinių išlaidų. Pratęsta garantija yra analogiška gamintojo suteiktai garantijai, tik galioja ilgiau - nuo 1 iki 5 metų, o kainuoja vos kelias dešimtis eurų. „Net ir įvykus nenumatytiems buitinių prietaisų gedimams, vartotojai, kurie turi įsigyję mūsų paslaugas, yra garantuoti, jog jų pirkiniai bus suremontuoti ar pakeisti analogiškais naujais prietaisais”, - patikina pratęstos garantijos ir papildomo draudimo platinimo įmonės „Warranty Expert” atstovas R. Undro.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Ši naujiena peržiūrėta 4280 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-07-25 21:26:28

Telecentras: RRT įtraukimas leis grįžti prie produktyvaus darbo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) pritaria Seimo Ekonomikos komiteto narių siūlymui įstatymu įpareigoti RRT tikrinti LRT teikiamų TV programų siuntimo paslaugų kainų pagrįstumą.
       2024-07-25 21:04:22

Vaistų nuo skausmo poveikis: kuri veiklioji medžiaga ypač pavojinga kepenims

Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau juos neramina šalutinis poveikis kepenims ir širdies bei kraujagyslių veiklai, rodo „Havas Group“ užsakymu atliktas tyrimas.
       2024-07-22 12:20:28

Tyrimas: 1 iš 4 lietuvių nevyksta atostogų – mano, kad negali sau to leisti?

Vasarai ritantis į antrą pusę, dalis šeimų jau būna spėjusios paatostogauti, dalis – dar tik ieško, kur įdomiai praleisti laiką. Visgi neseniai atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 25 proc. šeimų išvis nevyksta atostogų.
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.