Naujienos

Apie pieno perdirbėjų uždarbį ir pieno supirkimo kainas

2020-05-18 11:39:56

Pieno perdirbimo įmonių finansiniai rodikliai 2019 metais. Informacija parengta pagal Nasdaq Baltijos biržos duomenis.

Rokiškio grupė. AB „Rokiškio sūris“ grupės gamyba yra vystoma Rokiškio (AB „Rokiškio sūris“), Utenos (UAB „Rokiškio pienas“) ir Ukmergės miestuose. Rokiškio įmonės specializacija – fermentinių sūrių, bei pieno cukraus (laktozės) gamyba.

Utenos įmonės specializacija – švieži pieno produktų vietinei rinkai, išrūgų baltymų koncentrato, pieno miltų ir sviesto gamyba. Ukmergės įmonės specializacija – varškės ir varškės produktų gamyba. Daugiau nei 2/3 produkcijos AB „Rokiškio sūris“ grupė eksportuoja. Didžiąją gamybos ir eksporto dalį sudaro fermentiniai sūriai. Rokiškio sūris pagamina apie 30 tūkst. tonų fermentinių sūrių per metus. Grupėje dirba virš 1500 darbuotojų.

AB „Rokiškio sūris“ grupės 2019 metų konsoliduotas audituotas grynasis pelnas 4 101 tūkst. EUR, t.y. 113,8 proc. didesnis, negu 2018 m.(1918 tūkst. EUR). Ženklų pelno padidėjimą sudarė padidėję kietojo sūrio pardavimai bei išaugusios pardavimų kainos. Laktozės, IBK pardavimo kainų padidėjimas, taip pat ženkliai atsiliepė pelningumo padidėjimui. Šių produktų pardavimų kiekiai mažesni, bet didesnės vidutinės pardavimo kainos bei asortimento įtaka.

Pieno žvaigždžių grupė. Ją sudaro Mažeikių pieninė, Pasvalio sūrinė, Kauno pienas ir Panevėžio pienas įmonės. 2019 metų pardavimų pajamos lyginant su praėjusiais metais padidėjo 1,1 proc. ir sudarė 1,9 mln. EUR. 2019 metų grynasis pelnas sudarė 0,136 mln. EUR, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu grynasis nuostolis sumažėjo 1,2 mln. EUR. Pieno žvaigždžių grupė 2019 metais net 70 proc. pagamino šviežių pieno produktų. 57 proc. visos produkcijos realizavo Lietuvoje.

Vilkyškių pieninės grupė. Vilkyškių pieninės įmonių grupę sudaro keturios įmonės: AB „Vilkyškių pieninė“, AB „Modest“, AB „Kelmės pieninė“ ir AB „Pieno logistika“. AB „Vilkyškių pieninė“ specializuojasi fermentinių sūrių, grietinėlės gamyboje bei išrūgų perdirbime, AB „Modest“ – pelėsinių, lydytų, rūkytų ir mozzarella sūrių gamyboje, AB „Kelmės pieninė“ – šviežių ir sausų pieno produktų gamyboje, AB „Pieno logistika – pastatų nuoma. 2019 metų pardavimų pajamos lyginant su praėjusiais metais padidėjo 11,1 proc. ir sudarė 114,6 mln. EUR. 2019 metų grynasis nuostolis sudarė 0,3 mln. EUR, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu grynasis nuostolis sumažėjo 0,9 mln. EUR. Per 2019 m. pieno supirkta 269 tūkst. tonų ir tai 0.3 % daugiau nei 2018 m. Vilkyškių pieninės įmonių grupė 2019 metais pagamino 71 proc. sūrių ir kitos sūrių produkcijos, 16 proc. – šviežių pieno produktų, 13 proc. sausų pieno produktų. Tik 20 proc. produkcijos realizavo Lietuvoje. Į ES šalis – 54 proc.

Žemaitijos pienas grupė. Šią grupę sudaro Žemaitijos pienas ir Šilutės Rambynas. 2019 metų pardavimų pajamos lyginant su praėjusiais metais padidėjo 4,2 proc. ir sudarė 7,4 mln. EUR. 2019 metų grynasis pelnas sudarė 10,8 mln. EUR, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu grynasis pelnas padidėjo 74 tūkst. EUR. Žemaitijos pienas grupė 2019 metais pagamino 46 proc. fermentinių ir lydytų sūrių, 32 proc. – šviežių pieno produktų, 8 proc. sausų pieno produktų. 51 proc. produkcijos realizavo Lietuvoje. Į Baltijos ir NVS šalis – 24 proc. , į Europos šalis – 18 proc.

Apibendrinimas. Didžiausią pieno supirkimo kainą mokantis Žemaitijos pienas gauna didžiausią grynąjį pelną.

PIENO RINKOS SITUACIJA 2020 M. I KETVIRTYJE

ES natūralaus pieno supirkimo kaina per 2020 m. sausio-kovo mėn. buvo nežymiai mažėjanti - 2,6 proc. per 3 mėn. Lyginant su 2019 metų kovu kaina buvo mažesnė 0,9 proc..

Natūralaus pieno supirkimo kainų tendencijos ES 2016-2020 m., EUR/100 kg (1 pav.). Šaltinis: Europos komisijos duomenys.

ES šalių atžvilgiu Lietuvos pieno supirkimo kaina ir toliau išlieka viena mažiausių. 2020 m. kovo mėn.. ji buvo sąrašo gale ir lenkė tik Latvijos ir Portugalijos rinkų kainas. Atsilikimas nuo ES vidutinės kainos sudaro tik 8,9 proc.

Lietuvos rinkoje 2020 m. kovo mėn. pieno ūkių, kurie per mėnesį primelžia daugiau kaip 40 t pieno (2 pav.), vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo nežymiai didesnė (0,4 proc.) už vidutinę ES kainą. Šaltinis: Europos komisijos duomenys, ŽŪM informacija.

Vidutinė 2020 m. sausio-kovo mėn. natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 2,5 proc. didesnė nei per tą patį laikotarpį 2019 m. (3 pav.). Šaltinis: ŽŪM informacija.

Per 2016-2020 metų sausio-kovo mėnesių laikotarpį žaliavinio pieno supirkimas (4 pav.) beveik nesumažėjo (perskaičiuoto į bazinį riebumą supirkimas didesnis 0,3 proc., o natūralaus pieno – mažesnis 1,1 proc.).
4 pav. Pieno supirkimas 2016-2020 m. sausio–kovo mėn., tūkst.. t. Šaltinis: Statistikos departamento duomenys

Pieno perdirbimo įmonės apie pusę pagamintų pieno produktų eksportuoja net į 95 šalis. Paskutinių 5 metų (sausio-vasario mėn.) eksporto statistika pateikta 5 pav.

5 pav. Pieno produktų eksportas 2016-2020 m. sausio–vasario mėn., mln. EUR. Šaltinis: Statistikos departamento duomenys

Nuo 2016 metų eksporto tendencijos didėjančios. Per 5 metus (sausio-vasario mėn.) vidutinė eksporto kaina padidėjo 85 proc., o atitinkamo laikotarpio vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina – 41 proc.

2020 m. pasaulinės pieno produktų kainų tendencijos nebuvo nepalankios Lietuvos rinkai. Pieno supirkimo kainos nebuvo mažesnės nei prieš metus, supirkimo kiekiai ir pieno produktų eksportas nemažėjo. Kovo mėnesio pokyčiai nebuvo išsiskiriantys – 0,2 proc. mažėjo pieno supirkimo kainos.

Lietuvos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) direktorius Sigitas Dimaitis informavo, kad LRS Kaimo reikalų komitete buvo priimtas sprendimas kreiptis į Konkurencijos tarybą ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl galimai nesąžiningų pieno perdirbėjų veiksmų.

„Analizuojant praėjusių metų pieno kainų statistiką ir perdirbimo įmonių rodiklius ir stebint šių metų pieno kainų dinamiką, darytina išvada, kad galbūt kai kurie perdirbėjai nori pasidengti praeitų metų nuostolius. Taip pat kyla daug klausimų apskritai dėl pieno perdirbimo įmonių veiklos efektyvumo. Atsižvelgiant į lentelėse pateiktus rodiklius, tikėtina, kad pieno perdirbėjai savo veiklos sąnaudų optimizavimui pasirenka paprasčiausią kelią – „spausti“ silpnesniąją pusę, mažinant pieno kainas. Kas skaudžiausia, kad visų pirma, šiame nelygiaverčiame mūšyje atsiduria organizuoti gamintojai – pieno kooperatyvai, todėl jiems superkamo pieno kaina mažinama pirmiausiai ir labiausiai. Todėl turime labai atsakingai pateikti konstruktyvias pastabas Lietuvos Respublikos ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo keitimo įstatymo projektui, kurio tikslas - maksimaliai apsaugoti pieno pardavėją, nes būtent jis yra silpnesnioji grandis pieno pardavimo sistemoje. Šiandien pieno gamintojų Lietuvoje yra šiek tiek per 30 tūkst., todėl tai yra ne tik ekonominė, bet ir socialinė problema. Silpnosios rengiamo įstatymo vietos, dėl kurių dar tikrai reikia diskutuoti – kaina, kiekis, priedai, įstatymo kontrolė. Šiuo klausimu aktyviai dirbame su LR ŽŪR nariais – Lietuvos vidurinių pieno gamintojų, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias“ , ūkininkais ir pastabas bei siūlymus rengiamam įstatymui pateiksime jau šį trečiadienį Žemės ūkio ministerijai“, - reiškia nuomonę S. Dimaitis.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Verslas: kitos panašios naujienos
       2020-05-26 09:21:07

Lietuvos startuoliai krizės neišsigando: vos spėja suktis

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija paralyžiavo nemažą dalį verslų. Tačiau technologinės įmonės, kuriančios inovatyvius produktus, šią situaciją išnaudoja maksimaliai: Lietuvos startuolių kūrėjai teigia vos spėjantys reaguoti į klientų užsakymus.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-05-22 09:51:40

„Bitė“ ir „Telecentras“ pasirašė sutartį dėl „Mezon“ pardavimo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – „Telecentras“) ir UAB „Bitė Lietuva“ (toliau – „Bitė“) pasirašė sutartį, pagal kurią „Bitė“ perka „Telecentro“ interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
Daugiau naujų naujienų
       2020-05-29 10:59:04

Lietuvos mokykloms – nemokamas nuotolinio mokymosi įrankių paketas

Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą mokymosi procesą karantino metu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su „Microsoft Lietuva“ ir „Squalio Lietuva“ dar balandžio mėnesio pabaigoje daugiau nei 1000 Lietuvos mokyklų suteikė prieigą prie „Microsoft 365 A3“ programinės įrangos paketo.
       2020-05-29 10:51:58

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 28 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 6.
       2020-05-29 09:55:41

Šią vasarą atostogautojus priims Vilnius: sostinė pavirs skirtingomis šalimis

Vilnius vasaros savaitgaliais šalies gyventojus kvies atostogauti keliaujant aplink pasaulį. Sostinės bendruomenės, ekskursijų ir renginių organizatoriai, restoranai, viešbučiai ir menininkai susivienijo, kad į užsienį išvykti negalintiems lietuviams egzotiškas patirtis sukurtų gimtinėje.
       2020-05-29 09:51:55

7 pagalbos sau būdai, kaip be streso pasiruošti egzaminams

Pagalvojus apie sesiją, atsiskaitymus ir egzaminus, studentus gali apimti mintys apie įmanomą ar įsivaizduojamą nesėkmę – „nepavyks pasiruošti atsiskaitymui, neišlaikysiu egzamino, atsiskaitymo metu sutriks internetas“ ir pan.
       2020-05-29 09:40:28

Netikėta karantino pasekmė – socialinius tinklus užkariauja medikai

Koronaviruso pandemijos metu krito beveik visų socialinių tinklų žvaigždžių aktyvumas. Ir nors tokiose platformose kaip „Facebook“ didžiausias lankytojų srautas kilo iki 15 proc., turinio, ypač remiamo, skaičius sumažėjo.
       2020-05-28 13:29:11

Kodėl vyrams reikia minkšto dantų šepetėlio ir kiti 10 faktų

Burnos higiena – kasdienis kiekvieno iš mūsų rūpestis, kuris neturėtų apsiriboti tik dantų valymu ryte ir vakare. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai sako, kad rūpindamiesi savo šypsena dažnai vadovaujamės mitais ir neskiriame tam pakankamai dėmesio.
       2020-05-28 13:24:54

Seimas svarstys pagalbos priemones vyresniems darbuotojams

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Užimtumo, Nedarbo socialinio draudimo įstatymų ir Darbo kodekso pataisas (projektai Nr. XIIIP-4901, Nr. XIIIP-4903, Nr. XIIIP-4904), kuriomis siūloma paskata darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus.
       2020-05-28 13:18:29

Seimas svarstys pataisas dėl ligos išmokų karantino metu

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Ligos ir motinystės socialinio draudimo pataisas (projektas Nr. Nr. XIIIP-4902), kuriomis siūloma, kad dar tęsiantis ekstremaliai situacijai ir karantinui būtų aiškiai nustatoma ligos išmokų mokėjimo pabaiga.
       2020-05-28 13:15:22

Onkologiniams ligoniams - transporto bilietai su 80 proc. nuolaida

Seimas priimtomis Transporto įstatymo pataisomis asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis, suteikė galimybę vienkartinį arba terminuotą vardinį važiavimo tolimojo, vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais,
       2020-05-28 13:02:48

Raudonos spalvos vaisiai: kuo naudingi ir ką iš jų pagaminti?

Daugiau daržovių ir vaisių: argi ne tokius pažadus sau davėme šį pavasarį? O štai raudonos spalvos vaisiai – puikus antioksidantas. „Maximos“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalijasi, kad tikra vitaminu bomba galima vadinti braškes, o taip pat kaip jas panaudoti gaminant sveikas ir skanias salotas.
       2020-05-28 12:41:56

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 27 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 9.
       2020-05-28 07:53:45

Kol vaistai ir vakcina nuo koronaviruso neatrasti, rūpinkitės imunine sistema

Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, šiuo metu, kol dar neturime nei vaistų, nei vakcinos nuo koronaviruso, ypatingai svarbu kuo labiau sumažinti riziką užsikrėsti kvėpavimo takų virusais ir palaikyti imuninę sistemą.
       2020-05-28 07:48:50

Specialisto patarimai: poreikis keltis į internetą pamatuojamas objektyviai

COVID-19 pandemija smarkiai suvaržė daugybės Lietuvos verslininkų veiklą ir privertė juos ieškoti naujų sprendimų. Elektroninės komercijos specialistas Aurimas Junčis sako, kad verslo iškėlimo į internetą poreikis yra objektyviai pamatuojamas ir tam nebūtina sulaukti tokios situacijos, į kurią dabar pasinėręs visas pasaulis.
       2020-05-27 17:06:07

Karantino sąlygos darosi švelnesnės

Vyriausybė, atsižvelgusi į epidemiologinę situaciją šalyje, šiandien posėdyje priėmė sprendimą pratęsti karantino režimą iki birželio 16 dienos 24 val., tačiau sušvelninti karantino sąlygas.
       2020-05-27 10:39:28

Prasidėjo sodo darbų sezonas: 3 pavojai, tykantys neatsargių sodininkų

Švelnėjant karantino sąlygoms ir artėjant vasarai, vis daugiau žmonių vyksta į sodus ar sodybas, kur jų laukia sezoniniai darbai. Išsiilgus gryno oro ir aktyvios veiklos nė nekyla mintis, kad sodininkystės ar daržininkystės darbai gali baigtis ir nemalonumais.
       2020-05-27 10:33:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 26 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 8.
       2020-05-27 07:20:08

7 priežastys, kodėl svoris nekrenta

Pradėjai laikytis dietos, bet rezultatai netenkina? Pradėjai daugiau sportuoti, bet svoris vis vien nekrenta? Jei ir Tu susiduri su šiomis problemomis – galbūt šiame straipsnyje rasi atsakymą, kodėl negali atsikratyti papildomais kilogramais.
       2020-05-26 10:26:08

Pateiktos atnaujintos bendros rekomendacijos pažeidžiamiausiai gyventojų grupei

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, parengė išsamias bendras rekomendacijas gyventojams dėl prevencinių priemonių, skirdama ypatingą dėmesį pažeidžiamiausiai grupei – sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms.
       2020-05-26 09:21:07

Lietuvos startuoliai krizės neišsigando: vos spėja suktis

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija paralyžiavo nemažą dalį verslų. Tačiau technologinės įmonės, kuriančios inovatyvius produktus, šią situaciją išnaudoja maksimaliai: Lietuvos startuolių kūrėjai teigia vos spėjantys reaguoti į klientų užsakymus.
       2020-05-26 09:15:40

Kaip gyvensime ir dirbsime po karantino

Krizės ir sukrėtimai paprastai atneša ne tik negandas, bet ir spartina pokyčius. Tam, kam paprastai prireikia metų, krizių metu įvyksta vos per vieną naktį. Štai vos per savaitgalį išmokome dirbti ir mokytis namuose.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-05-26 08:48:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 25 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-05-25 10:59:01

1 valanda per dieną sportui: kodėl to reikia?

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas aktyviai judėti reikėtų bent 30 minučių per dieną. Tačiau norint būti dar sveikesniems – fizinei veiklai kasdien rekomenduojama skirti vieną valandą.
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 09:51:17

Vaikų mokymas važiuoti dviračiu – kokias užduotis privalo atlikti tėvai?

Ilgos dienos namuose tapo tikru šiltojo sezono iššūkiu mažiesiems. Jei ramių pasivaikščiojimų lauke neužtenka vaiko fizinio aktyvumo poreikiams išpildyti, specialistai pataria šį šeimos laiką išnaudoti linksmai, naudingai veiklai – mokymuisi važiuoti dviračiu.
       2020-05-23 09:49:15

Šalta sriuba: kuo galite pakeisti šaltibarščius?

Nors kol kas pavasaris pasižymi permainingais orais, visgi vos pasitaikius šiltesnei dienai ant daugelio stalo karaliauja šaltibarščiai. Tačiau atsigaivinti ir pasisotinti galima ne tik jau įprastais bei visų pamėgtais šaltibarščiais, bet ir kitomis šaltomis sriubomis.
       2020-05-23 09:20:46

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 22 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 07:57:34

Apsinuodijimas alkoholiu: ką daryti?

Galvos skausmas, pykinimas, svaigulys – tai, kas dažnai užklumpa ryte, jeigu vakarėlio metu buvo nesaikingai vartojamas alkoholis. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad apsinuodijimo alkoholiu galime išvengti saikingai vartodami svaigiuosius gėrimus.
       2020-05-22 17:29:16

Eskedar Maštavičienė: „Kultūra yra išmokstamas, ne įgimtas dalykas“

„Iš prigimties visi žmonės esame vienodi. Skirtingas kultūras, kuriose gyvename, mes perimame iš aplinkos“, – įsitikinusi prieš trylika metų su pabėgėlių programa iš Etiopijos į Lietuvą atvykusi ir čia šeimą sukūrusi Eskedar Maštaviečienė.
       2020-05-22 17:18:39

Pomidorų padažas ir kečupas: kuo skiriasi ir kaip pasigaminti patiems?

Pomidorų padažą ko gero rasime kiekvieno tautiečio virtuvėje. Jį nesudėtingai galima pasigaminti patiems. Žinoma, padažas gali nebūti tokios intensyvios spalvos ir konsistencijos kaip pirktinis, visgi pamėginti verta.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.