Naujienos

Apie pieno perdirbėjų uždarbį ir pieno supirkimo kainas

2020-05-18 11:39:56

Pieno perdirbimo įmonių finansiniai rodikliai 2019 metais. Informacija parengta pagal Nasdaq Baltijos biržos duomenis.

Rokiškio grupė. AB „Rokiškio sūris“ grupės gamyba yra vystoma Rokiškio (AB „Rokiškio sūris“), Utenos (UAB „Rokiškio pienas“) ir Ukmergės miestuose. Rokiškio įmonės specializacija – fermentinių sūrių, bei pieno cukraus (laktozės) gamyba.

Utenos įmonės specializacija – švieži pieno produktų vietinei rinkai, išrūgų baltymų koncentrato, pieno miltų ir sviesto gamyba. Ukmergės įmonės specializacija – varškės ir varškės produktų gamyba. Daugiau nei 2/3 produkcijos AB „Rokiškio sūris“ grupė eksportuoja. Didžiąją gamybos ir eksporto dalį sudaro fermentiniai sūriai. Rokiškio sūris pagamina apie 30 tūkst. tonų fermentinių sūrių per metus. Grupėje dirba virš 1500 darbuotojų.

AB „Rokiškio sūris“ grupės 2019 metų konsoliduotas audituotas grynasis pelnas 4 101 tūkst. EUR, t.y. 113,8 proc. didesnis, negu 2018 m.(1918 tūkst. EUR). Ženklų pelno padidėjimą sudarė padidėję kietojo sūrio pardavimai bei išaugusios pardavimų kainos. Laktozės, IBK pardavimo kainų padidėjimas, taip pat ženkliai atsiliepė pelningumo padidėjimui. Šių produktų pardavimų kiekiai mažesni, bet didesnės vidutinės pardavimo kainos bei asortimento įtaka.

Pieno žvaigždžių grupė. Ją sudaro Mažeikių pieninė, Pasvalio sūrinė, Kauno pienas ir Panevėžio pienas įmonės. 2019 metų pardavimų pajamos lyginant su praėjusiais metais padidėjo 1,1 proc. ir sudarė 1,9 mln. EUR. 2019 metų grynasis pelnas sudarė 0,136 mln. EUR, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu grynasis nuostolis sumažėjo 1,2 mln. EUR. Pieno žvaigždžių grupė 2019 metais net 70 proc. pagamino šviežių pieno produktų. 57 proc. visos produkcijos realizavo Lietuvoje.

Vilkyškių pieninės grupė. Vilkyškių pieninės įmonių grupę sudaro keturios įmonės: AB „Vilkyškių pieninė“, AB „Modest“, AB „Kelmės pieninė“ ir AB „Pieno logistika“. AB „Vilkyškių pieninė“ specializuojasi fermentinių sūrių, grietinėlės gamyboje bei išrūgų perdirbime, AB „Modest“ – pelėsinių, lydytų, rūkytų ir mozzarella sūrių gamyboje, AB „Kelmės pieninė“ – šviežių ir sausų pieno produktų gamyboje, AB „Pieno logistika – pastatų nuoma. 2019 metų pardavimų pajamos lyginant su praėjusiais metais padidėjo 11,1 proc. ir sudarė 114,6 mln. EUR. 2019 metų grynasis nuostolis sudarė 0,3 mln. EUR, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu grynasis nuostolis sumažėjo 0,9 mln. EUR. Per 2019 m. pieno supirkta 269 tūkst. tonų ir tai 0.3 % daugiau nei 2018 m. Vilkyškių pieninės įmonių grupė 2019 metais pagamino 71 proc. sūrių ir kitos sūrių produkcijos, 16 proc. – šviežių pieno produktų, 13 proc. sausų pieno produktų. Tik 20 proc. produkcijos realizavo Lietuvoje. Į ES šalis – 54 proc.

Žemaitijos pienas grupė. Šią grupę sudaro Žemaitijos pienas ir Šilutės Rambynas. 2019 metų pardavimų pajamos lyginant su praėjusiais metais padidėjo 4,2 proc. ir sudarė 7,4 mln. EUR. 2019 metų grynasis pelnas sudarė 10,8 mln. EUR, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu grynasis pelnas padidėjo 74 tūkst. EUR. Žemaitijos pienas grupė 2019 metais pagamino 46 proc. fermentinių ir lydytų sūrių, 32 proc. – šviežių pieno produktų, 8 proc. sausų pieno produktų. 51 proc. produkcijos realizavo Lietuvoje. Į Baltijos ir NVS šalis – 24 proc. , į Europos šalis – 18 proc.

Apibendrinimas. Didžiausią pieno supirkimo kainą mokantis Žemaitijos pienas gauna didžiausią grynąjį pelną.

PIENO RINKOS SITUACIJA 2020 M. I KETVIRTYJE

ES natūralaus pieno supirkimo kaina per 2020 m. sausio-kovo mėn. buvo nežymiai mažėjanti - 2,6 proc. per 3 mėn. Lyginant su 2019 metų kovu kaina buvo mažesnė 0,9 proc..

Natūralaus pieno supirkimo kainų tendencijos ES 2016-2020 m., EUR/100 kg (1 pav.). Šaltinis: Europos komisijos duomenys.

ES šalių atžvilgiu Lietuvos pieno supirkimo kaina ir toliau išlieka viena mažiausių. 2020 m. kovo mėn.. ji buvo sąrašo gale ir lenkė tik Latvijos ir Portugalijos rinkų kainas. Atsilikimas nuo ES vidutinės kainos sudaro tik 8,9 proc.

Lietuvos rinkoje 2020 m. kovo mėn. pieno ūkių, kurie per mėnesį primelžia daugiau kaip 40 t pieno (2 pav.), vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo nežymiai didesnė (0,4 proc.) už vidutinę ES kainą. Šaltinis: Europos komisijos duomenys, ŽŪM informacija.

Vidutinė 2020 m. sausio-kovo mėn. natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 2,5 proc. didesnė nei per tą patį laikotarpį 2019 m. (3 pav.). Šaltinis: ŽŪM informacija.

Per 2016-2020 metų sausio-kovo mėnesių laikotarpį žaliavinio pieno supirkimas (4 pav.) beveik nesumažėjo (perskaičiuoto į bazinį riebumą supirkimas didesnis 0,3 proc., o natūralaus pieno – mažesnis 1,1 proc.).
4 pav. Pieno supirkimas 2016-2020 m. sausio–kovo mėn., tūkst.. t. Šaltinis: Statistikos departamento duomenys

Pieno perdirbimo įmonės apie pusę pagamintų pieno produktų eksportuoja net į 95 šalis. Paskutinių 5 metų (sausio-vasario mėn.) eksporto statistika pateikta 5 pav.

5 pav. Pieno produktų eksportas 2016-2020 m. sausio–vasario mėn., mln. EUR. Šaltinis: Statistikos departamento duomenys

Nuo 2016 metų eksporto tendencijos didėjančios. Per 5 metus (sausio-vasario mėn.) vidutinė eksporto kaina padidėjo 85 proc., o atitinkamo laikotarpio vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina – 41 proc.

2020 m. pasaulinės pieno produktų kainų tendencijos nebuvo nepalankios Lietuvos rinkai. Pieno supirkimo kainos nebuvo mažesnės nei prieš metus, supirkimo kiekiai ir pieno produktų eksportas nemažėjo. Kovo mėnesio pokyčiai nebuvo išsiskiriantys – 0,2 proc. mažėjo pieno supirkimo kainos.

Lietuvos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) direktorius Sigitas Dimaitis informavo, kad LRS Kaimo reikalų komitete buvo priimtas sprendimas kreiptis į Konkurencijos tarybą ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl galimai nesąžiningų pieno perdirbėjų veiksmų.

„Analizuojant praėjusių metų pieno kainų statistiką ir perdirbimo įmonių rodiklius ir stebint šių metų pieno kainų dinamiką, darytina išvada, kad galbūt kai kurie perdirbėjai nori pasidengti praeitų metų nuostolius. Taip pat kyla daug klausimų apskritai dėl pieno perdirbimo įmonių veiklos efektyvumo. Atsižvelgiant į lentelėse pateiktus rodiklius, tikėtina, kad pieno perdirbėjai savo veiklos sąnaudų optimizavimui pasirenka paprasčiausią kelią – „spausti“ silpnesniąją pusę, mažinant pieno kainas. Kas skaudžiausia, kad visų pirma, šiame nelygiaverčiame mūšyje atsiduria organizuoti gamintojai – pieno kooperatyvai, todėl jiems superkamo pieno kaina mažinama pirmiausiai ir labiausiai. Todėl turime labai atsakingai pateikti konstruktyvias pastabas Lietuvos Respublikos ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo keitimo įstatymo projektui, kurio tikslas - maksimaliai apsaugoti pieno pardavėją, nes būtent jis yra silpnesnioji grandis pieno pardavimo sistemoje. Šiandien pieno gamintojų Lietuvoje yra šiek tiek per 30 tūkst., todėl tai yra ne tik ekonominė, bet ir socialinė problema. Silpnosios rengiamo įstatymo vietos, dėl kurių dar tikrai reikia diskutuoti – kaina, kiekis, priedai, įstatymo kontrolė. Šiuo klausimu aktyviai dirbame su LR ŽŪR nariais – Lietuvos vidurinių pieno gamintojų, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias“ , ūkininkais ir pastabas bei siūlymus rengiamam įstatymui pateiksime jau šį trečiadienį Žemės ūkio ministerijai“, - reiškia nuomonę S. Dimaitis.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Verslas: kitos panašios naujienos
       2020-07-20 13:15:26

Svarbus pokytis: griežčiau reguliuojama interneto platformų veikla

Nuo šių metų liepos 12 dienos Lietuvoje ir Europos Sąjungoje įsigaliojo naujas reglamentas, kuriuo pirmą sykį siekiama apginti interneto tarpininkų platformose veikiančių verslų interesus.
       2020-07-07 08:05:24

„Versli Lietuva“: 1 investuotas euras davė 15 eurų grąžos Lietuvos eksportui

Dvejus metus trukusi eksporto lyderių programa „Sparnai“ baigėsi šių metų birželį ir per šį laikotarpį Lietuvos eksportui sukūrė aiškiai pamatuojamą vertę – tarptautiniai pardavimai siekė 2,8 mln. Eur, o preliminarių kontraktų sudaryta už 15,3 mln. Eur.
       2020-07-05 19:28:59

Europos Komisija patvirtino 250 mln. investiciją į „airBaltic“ kapitalą

Vadovaudamasi ES valstybių paramos taisyklėmis, 2020 m. liepos 3 d. Europos Komisija patvirtino 250 mln. eurų siekiančią Latvijos vyriausybės investiciją į Latvijos oro linijų bendrovės „airBaltic“ kapitalą.
       2020-07-01 06:43:46

Kaip karantinas paveikė el. prekybos verslą?

Šįmet verslas susidūrė su neeiline situacija, kuomet daugelis įmonių dėl siaučiančios pandemijos bei įvesto karantino sustabdė ar apribojo veiklą bei susidūrė su kur kas mažesniais pirkėjų srautais.
Daugiau naujų naujienų
       2020-08-05 14:42:11

Aviečių metas: 3 skanių ir sveikų desertų idėjos

Saldžios ir sodrios spalvos avietės – vienos populiariausių vasaros uogų. Mitybos specialistai jas rekomenduoja vartoti dėl sveikatai naudingų maistinių savybių, konditeriai avietes giria dėl jų universalumo gaminant desertus, o prekybininkai teigia, kad sezono metu šios uogos yra vienos populiariausių.
       2020-08-05 14:30:54

Kaip sutvarkyti automobilį, kad atrodytų lyg ką tik iš salono?

Kodėl vienas naudotas automobilis atranda naują šeimininką vos per kelias dienas, o kitas ištisus mėnesius „kabo“ skelbimų lentose? Pasirodo, kaip gyvenime, taip ir dėvėtų automobilių rinkoje viską lemia pirmas įspūdis, prie kurio labiausiai prisideda transporto priemonės švara, tvarka.
       2020-08-05 14:27:16

Ar durys į universitetą uždarytos neišlaikius matematikos egzamino?

Liepos 5 dieną Nacionalinė švietimo agentūra paskelbė matematikos, chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų rusų ir anglų, istorijos, geografijos ir biologijos valstybinių brandos egzaminų rezultatus.
       2020-08-05 11:25:34

Per parą koronavirusas patvirtintas dešimčiai žmonių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta dešimt naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Keturi atvejai registruoti Kauno apskrityje, trys – Vilniaus, du – Panevėžio, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.
       2020-08-05 07:56:03

Apklausa: elektrą taupo devyni iš dešimties gyventojų

Karantino metu daugelyje namų ūkių išaugus elektros suvartojimui ir sąskaitoms, devyni iš dešimties gyventojų stengiasi mažinti energijos naudojimą. Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad populiariausias ir paprasčiausias būdas taupyti elektrą – išjungti šviesą vos tik išėjus iš patalpos.
       2020-08-05 07:54:13

IT sektorius: ar talentų trūkumą išspręstų moterų atėjimas į rinką?

Užimtumo tarnybos duomenimis, karantino metu darbo neteko daugiau moterų. Negana to, pastarąjį mėnesį moterų nedarbo rodiklis pralenkė vyrų. Viena iš pagrindinių to priežasčių – dauguma moterų vis dar dirba ekonominiams nuosmukiams jautresniame paslaugų sektoriuje.
       2020-08-05 07:49:17

Nesugebantiems pailsėti per atostogas: kaip išsimiegoti ir atsipalaiduoti?

Net 70 proc. žmonių pripažįsta, jog atostogų metu jiems sunkiai sekasi atsipalaiduoti ir netikrinti darbinio elektroninio pašto, rodo „LinkedIn Summer Vacation data“ tyrimo duomenys.
       2020-08-04 15:31:42

Atgaiva karštą vasaros dieną: kaip pasigaminti skanią šaltą arbatą namuose?

Šalta arbata – gaivinantis ir troškulį karštą vasaros dieną malšinantis gėrimas, kurį lengvai galime pasidaryti ir namų sąlygomis. Tačiau kaip išsirinkti, kokius ingredientus geriausia derinti tarpusavyje?
       2020-08-04 15:24:59

Mokytojas: profesija ar pašaukimas?

Charizmatiškas, inovatyvus, kūrybiškas, lankstus, lyderis – tik keli žodžiai, apibūdinantys šiuolaikinį mokytoją. Dažnai žodį „mokytojas“ lydi ir kitas – „pašaukimas“.
       2020-08-04 11:56:30

Lietuvoje – septyniolika naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta septyniolika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Šeši atvejai registruoti Vilniaus apskrityje, po penkis – Panevėžio ir Kauno, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.
       2020-08-04 11:51:14

Miško pardavimas ir supirkimas: kaip viskas vyksta?

Nemaža dalis miškų savininkų nusprendę parduoti mišką su žemės sklypu ar tik medieną susiduria su didžiule informacijos lavina apie formalumus, medienos supirkimo kainą, miško pardavimo procesą ir kt.
       2020-08-03 16:35:04

Revoliucijos nesukėlusios technologijos: nuo riedžių iki išmaniųjų akinių

Kiekviena nauja inovacija atkeliauja su milžiniškomis perspektyvomis ir pažadu pakeisti mūsų pasaulį iš esmės. Kita vertus, tokioms vizijoms persikelti į realybę pavyksta gana retai.
       2020-08-03 16:27:09

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 2 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-08-02 18:40:21

Renkamės augintinį - nuo ko pradėti?

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su dilema, kaip išsirinkti tinkamiausią augintinį.
       2020-08-02 18:36:19

5 lengvi užkandžiai, kurie suteiks energijos aktyviai veiklai

Būna dienų, kai norisi kalnus nuversti, tačiau jėgų kaip nėra, taip nėra. Kartais norint gauti daugiau energijos, kuri leistų aktyviai praleisti laisvalaikį ir padidinti fizinę ištvermę, tereikia vos vieno tinkamo užkandžio.
       2020-08-02 18:16:43

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 1 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 17.
       2020-08-02 17:57:46

Vienkartinės medicininės ir daugkartinės kaukės: kaip jas taisyklingai dėvėti?

Nuo rugpjūčio 1 d. šalyje vėl įsigaliojus privalomajam apsauginių kaukių dėvėjimui viešajame transporte bei uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, sostinės savivaldybės įstaiga „Vilnius sveikiau: geros savijautos biuras“ (Biuras) kviečia vilniečius atkreipti dėmesį į kaukių dėvėjimo taisykles.
       2020-08-01 17:26:33

Šalyje vakar patvirtinta 18 korona viruso atvejų

Lietuvoje per vakar parą patvirtinta 18 atvejų, iš jų 6 įvežtiniai, 9 užsikrėtė po kontakto su anksčiau patvirtintais atvejais, 3 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. 7 atvejai nustatyti Vilniaus, 5 Kauno, 4 Panevėžio, 2 Šiaulių apskrityse.
       2020-08-01 09:22:56

Pasibaigus karantinui: išėjus į lauką lūžta kaulai ir nebeatlaiko raiščiai

Pavasario karantinas, uždaręs mus visus namuose, keletui mėnesių sumažino ir žmonių traumų statistikos rodiklius. Tačiau, vos jam pasibaigus, draudikų fiksuojami susižalojimai ėmė augti – išėjus sportuoti, bėgioti ar kitaip aktyviai leisti laisvalaikį.
       2020-08-01 09:17:44

Šiemet smarkiai padidėjo sergamumas erkiniu encefalitu

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 136 susirgimai erkiniu encefalitu (EE) ir tai beveik trečdalių daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį (99 atvejai).
       2020-08-01 09:14:30

Asmeninis finansų planavimas banke – misija (ne)įmanoma?

Su finansais susiję sprendimai neabejotinai yra vieni svarbiausių gyvenime. Nepaisant to, šioje srityje prireikus patarimo ar rekomendacijos, daugeliui gyventojų tenka kliautis savo gebėjimais susirasti informaciją internete patiems ar vadovautis artimųjų patarimais.
       2020-08-01 09:02:07

Štai kodėl ryšys yra, o net paskambinti negalite

Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, „Telia“ turi 99 proc. šalies teritorijos dengiantį 4G ryšio tinklą. Tai reiškia, kad praktiškai bet kur Lietuvoje galima pagauti bent silpną 4G signalą. Tad kodėl atvykę į sodybą, grybaudami miške ar žvejodami vidury ežero vis papuolame į tą nelemtą 1 proc., kur ryšio nėra?
       2020-08-01 08:57:49

Saugantis viruso plitimo stiprinamos apsaugos priemonės viešajame transporte

Susisiekimo ministerija informuoja, kad saugantis koronaviruso plitimo, nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 d., stiprinami reikalavimai dėl apsaugos priemonių viešajame transporte.
       2020-08-01 08:55:24

Nauja atsiskaitymo galimybių banga: kada atsisveikinsime su mokėjimo kortelėmis?

Be tradicinio atsiskaitymo grynaisiais ar mokėjimo kortelėmis, šiandien visame pasaulyje galima išbandyti pačius netikėčiausius atsiskaitymo būdus.
       2020-07-31 11:20:17

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 30 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 13.
       2020-07-29 21:40:31

Regitros egzaminas: praktika ir teorija - ką reikia žinoti?

Kaip žinia, vairavimo mokyklos rengia būsimuosius vairuotojus vairavimo pradžiai ne tik keliuose, bet ir žinių patikrinimui Valstybės įmonėje "Regitra", kurioje privalomai atliekami atitinkamos kategorijos teorijos ir praktikos egzaminai (išskyrus AM kategorija, kuomet laikomas tik teorijos egzaminas).
       2020-07-29 21:35:50

Veido kaukės vėl bus privalomos parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose

Nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 d., apsaugines veido kaukes vėl bus privaloma dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tokiam sprendimui trečiadienį pritarė Vyriausybė.
       2020-07-29 11:27:53

Kas trečias vairuotojas savame mieste naudojasi navigacijos programėlėmis

Draudimo bendrovės „If“ užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad 60 proc. vairuotojų naudojasi navigacijos programėlėmis, kai vyksta į kitus šalies miestus ar vietoves, ir net 39 proc. jas naudoja savo gyvenamajame mieste.
       2020-07-27 21:20:17

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 26 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
       2020-07-27 21:14:53

Daugiau nei penktadalis vaistininkų jau dėvi kaukes, jų gretos didėja

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovams pradėjus kalbėti apie tai, kad medicininių kaukių dėvėjimas vėl taps ne rekomenduotinas, o būtinas, vaistinių atstovai sako, kad vaistinėse vėl didėja jas įsigyjančių gyventojų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.