Naujienos

Šiuolaikiniai duomenų centrai: kaip jie kuriami ir vystymo tendencijos

2023-02-21 15:17:34

Šiandieniniame pasaulyje, kurį sparčiai keičia technologijos, skaitmeniniai duomenys jau tapo viena didžiausių vertybių, o tokių duomenų generavimo greitis ir apimtys – rimtu iššūkiu tiek verslui, tiek ir su duomenimis dirbantiems specialistams.

Tad nenuostabu, jog tam kuriami ir įrengiami didžiuliai, modernūs duomenų centrai. Šiuolaikinėms įmonėms tokie technologiniai veiklos centrai sukuria specifinę IT infrastruktūrą, reikalingą tiekti išteklius ar paslaugas verslui, partneriams ir klientams visame pasaulyje. Tam, kad sukurtume efektyvius duomenų centrus bei kokybiškas erdves ten dirbantiems žmonėms, svarbu iš anksto apgalvoti kiekvieną detalę, nuo pasirengimo projektavimui, iki jau veikiančio centro eksploatavimo.

Mažas ar vidutinis verslas neretai naudojasi vietoje įrengtu optimaliu duomenų centru serverių spintoje ar specialiai įrengtoje serverinės patalpoje. Tačiau didžiajai daliai įmonių, dirbančių su didelės apimties skaitmeninių duomenų srautais, reikia ir didelių tam skirtų erdvių, kurios turi būti profesionaliai suprojektuotos taip, kad patenkintų visus tokiai IT infrastruktūrai reikalingus ir privalomus patalpų erdvės, energijos tiekimo galios ir patikimumo, vėsinimo, valdymo ir saugos poreikius.

Profesionaliai įrengtas duomenų centras yra svarbiausias ir brangiausias įmonės turtas – tiek kapitalo investicijų, tiek periodinių veiklos išlaidų požiūriu. Verslo ir IT vadovai turi ypač daug dėmesio skirti problemoms, susijusioms su duomenų centro projektavimu, statyba ir įrengimu, siekdami užtikrinti, kad sukurtas objektas atitiktų verslo poreikius per visą duomenų centro gyvavimo ciklą ir besikeičiančias verslo aplinką ir aplinkybes.

Kaip kuriami duomenų centrai

Kalbant apie architektūrinį sprendimą, duomenų centro projektavimui kol kas nėra privalomų reikalavimų. Kiekvienas jis skirtas unikaliems verslo poreikiams tenkinti, o ne atvirkščiai. Tačiau, kai kalbame apie techninę projekto dalį, čia jau reikia vadovautis daugybe griežtų duomenų centro įrengimo standartų, kuriuos projektuotojai turi taikyti, kad užtikrintų kokybišką ir saugią aplinką tiek duomenų laikymui ir apdorojimui, tiek ir patalpose dirbantiems žmonėms. Tokių specialios paskirties objektų projektavimo standartai padeda užtikrinti, kad reikiamas dėmesys būtų skiriamas tokiems esminiams veiksniams:

Pastato tūrio ir erdvės planavimas – bendras patalpų plotas ir skaičius, aukštingumas, speciali konkrečių patalpų paskirtis;
Konstrukcijos ir medžiagiškumas;
Pastato vidaus inžinerinė įranga (elektros energijos tiekimo, apšvietimo, ŠVOK, vandentiekio ir priešgaisrinės sistemos);
Pastato durų skaičius;
Pastate dirbančių žmonių skaičius;
Fizinės ir elektroninės saugos klausimai;
Eksploatacija ir priežiūra.

Lietuvoje, planuojant ir projektuojant šiuolaikinius duomenų centrus, į pagalbą pasitelkiami patyrę ir profesionalūs tokių objektų projektuotojai bei konsultantai, kurie kviečiami, kai tik prasideda inžinerinės pastato dalies projektavimas. Jau dvidešimt metų rinkoje dirbanti įmonė „ARTechnika“ nuolat konsultuoja modernių duomenų centrų projektuotojus ir tiekia tokių pastatų įrengimui būtiną techninę įrangą ir sistemas, atitinkančias visus šioms sistemoms galiojančių standartų reikalavimus.

Saugumas – svarbiausias duomenų verslo sėkmės veiksnys

Saugumą bendrąja prasme be abejojo galime įvardinti kaip vieną svarbiausių bet kurio verslo sėkmės veiksnių, būtent todėl tiek daug įmonių vis daugiau išteklių skiria įvairioms saugos sistemoms.

Duomenų centre surenkamų ir apdorojamų duomenų srautų technologinė sauga yra atskira, labai svarbi ir specifinė tema, kurios nagrinėjimui reikia skirti specialų skyrių.

Duomenų centro fizinis saugumas paprastai apima du pagrindinius aspektus: prieigos prie technologinės įrangos saugumą ir bendrą vidaus aplinkos saugumą. ARTechnika gali pasiūlyti techninius sprendimus abejoms minėtoms saugos problemoms spręsti. Įmonė jau daugelį metų sėkmingai tiekia į Lietuvos rinką įvairių laiko patikrintų pasaulinių prekinių ženklų, tokių kaip Aritech, Carrier, Bosch, Honeywell įrangą, puikiai žinomą ir paklausią nuo 1995 metų.

Prieigos apsauga arba patekimo kontrolė. Bet kokiose diskusijose apie duomenų centrų serverinių patalpas turi būti atsižvelgiama į patekimo kontrolę ir fizinę saugą. Patekimo kontrolė – tai dirbančio personalo srautų valdymas ir prieigos prie technologinės įrangos kontrolė, o fizinė sauga - tai paties objekto bei jo IT infrastruktūros apsauga. Tinkamai įgyvendinta tokia patekimo kontrolė užtikrina, kad į objektą ir prie įrangos galėtų patekti tik įgalioti darbuotojai, o visi personalo veiklos įrašai būtų dokumentuojami, išsaugomi ir archyvuojami. Tokia sauga gali būti užtikrinama šiomis priemonėmis:

Patekimo valdymas (pvz. Aritech ATS Advanced integruota sistema su biometriniais patekimo skaitytuvais);
Vaizdo stebėjimas, išorinis ir vidinis (pvz. Aritech ar Bosch skaitmeninės vaizdo kameros, jungiamos į Aritech ATS Advanced integruotą sistemą);
Perimetro apsauga (tiek išorės, tiek vidaus) (pvz. Aritech perimetro pažeidimo detektoriai, jungiami į Aritech ATS Advanced integruotą sistemą);
Apsauga nuo įsibrovimo (pvz. Aritech ATS Advanced integruota sistema);
Bendras visų saugos sistemų valdymas (pvz. C4 vientisas programinis pastato saugos sistemų valdymo sprendimas).

Vidaus aplinkos sauga. Fizinė sauga taip pat apima duomenų centro aplinkos integralumą, įskaitant pilną patalpų temperatūros, drėgmės, apšviestumo, oro kokybės taip pat ir gaisro ar potvynio kilimo kontrolę. Tam, kad visi čia išvardinti duomenų centro saugos aspektai veiktų tikslingai, bendrovė „ARTechnika“ rekomenduoja vientisą programinį pastato saugos sistemų valdymo sprendimą C4, įgalinantį kartu veikti integruotą pastato apsaugos, patekimo kontrolės ir vaizdo stebėjimo bei gaisro aptikimo sistemas kartu su visa pastato automatikos valdymo sistema. Visos sistemos gali būti stebimos ir valdomos realiu laiku iš kelių darbo vietų, įdiegus valdymo ir grafinio sistemos būsenos atvaizdavimo programinės įrangos paketus.

„Tik veikdamos kartu patekimo, vaizdo stebėjimo, priešgaisrinės apsaugos sistemos gali užtikrinti išties kokybišką apsaugą. Integruotos į vieną valdymo platformą jos papildo viena kitą ir leidžia reaguoti greičiau, taip sumažinant laiko, energijos sąnaudas, bei žalos rizikas“, - pasakoja „ARTechnika“ direktorius Arūnas Kazlauskas.

Nesvarbu, apie kurią duomenų centro apsaugos sritį kalbėtume, įmonės „ARTechnika“ profesionalai konsultacijų metu parenka tikslingiausius spendimus kiekvienam projektui. Ši bendrovė jau dabar savo siūlomoms sistemoms kelia žymiai didesnius, nei įprasta reikalavimus, kadangi žvelgia į ateities pastatų poreikius.

Sistemų priežiūra

Šiuolaikiniai duomenų centrai yra technologiškai ir techniškai sudėtingos struktūros, kurias reikia nuolat stebėti ir valdyti tiek įrenginių, tiek IT infrastruktūros lygmenyje. „Jokia sistema neveiks gerai be tinkamos priežiūros“, - sako A. Kazlauskas. Duomenų centrų saugos sistemų priežiūrai taikomi specifiniai reikalavimai, nurodyti įrengimo reglamentuose ir įrangos gamintojo rekomendacijose. Apsaugos sistemų techninės priežiūros paskirtis – užtikrinti pilnavertį šių sistemų veikimą, siekiant suvaldyti galimas rizikas.

Norint visada būti tikriems dėl tinkamo sistemų funkcionavimo, visos sistemos turi būti reguliariai tikrinamos specialistų, kad esant nekorektiškam jos veikimui, būtų galima laiku imtis reikiamų korekcinių priemonių. Reguliarių apsaugos sistemų patikros metu yra tikrinama ir įvertinama apsaugos sistemų būklė bei funkcionavimas, o visi rasti trūkumai arba gedimai užfiksuojami. Tokiu būdu periodinis apsaugos sistemų patikrinimas leidžia užkirsti kelią galimiems sistemos sutrikimams, užtikrina sklandų sistemos veikimą ir ilgalaikiškumą.

Duomenų centro sistemų priežiūra taip pat susijusi su ateities planavimu. Valdymo įrankiai gali prižiūrėti esamą pajėgumą, t.y. naudojamus ir laisvus išteklius, ir padėti duomenų centrų operatoriams sekti panaudojimą, kad galėtų planuoti didesnį pajėgumą. Jie taip pat padeda reguliariai tobulinti duomenų centro galimybes, pvz., sistemos atnaujinimus, technologijų atnaujinimą ir naujų duomenų centrų technologijų diegimą. Visapusiška stebėsena ir valdymas padeda užtikrinti verslo tęstinumą ir atkūrimą po nelaimių, o tai gali būti labai svarbu vykdant šiandieninius teisės aktų laikymosi įsipareigojimus.

Ateities perspektyvos

Šiandieninė duomenų centrų evoliucija gręžiasi link saugesnių, modernesnių ir išmanesnių erdvių, kurios jau buvo kuriamos, tačiau praėjusi pandemija ir ypač Rusijos pradėtas karas Ukrainoje šias tendencijas paaštrino ir paskubino. Dabar rangovų iššūkis – suprasti besikeičiančias tendencijas ir pasiūlyti savo klientams tinkamiausią ir efektyviausią sprendimų derinį. Kalbant apie saugos sistemas, daugeliui su skaitmeniniais duomenimis dirbančių įmonių jau reikia ne tik pagrindinių saugos reikalavimų sąrašo, bet ir vietoje pritaikytos saugos sistemos, kuri tenkintų jų unikalius poreikius.

„ARTechnika“ kaip konsultantai ir įrangos tiekėjai yra dalyvavę įrengiant daugumą Lietuvoje ir Estijoje veikiančių komercinių ir valstybinių bankų pastatų, svarbius infrastruktūros objektus, daugelį verslo centrų bei duomenų centrų, todėl gali padėti visiems, norintiems kurti saugias ateities darbo aplinkas jau šiandien.

Nuolatinis komandos noras tobulėti ir teikti kokybiškas paslaugas savo partneriams bei klientams – architektams, projektuotojams, saugos ir inžinerinių sistemų integruotojams – suteikia galimybę tiek klientams, tiek įrengtų erdvių darbuotojams mėgautis bendra sėkme, funkcionaliomis sistemomis, kurios leidžia jaustis saugiai ir patogiai, net ir kritinėse situacijose.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-03-31 12:05:30

Kai ilgai ruoštas rašto darbas netikėtai dingsta: kaip išsaugoti kelias kopijas

Netikėtai prarastas rašto darbas gali sukelti labai daug streso visiems šiuo metu mokslus baigiantiems studentams. Svarbiausią savo metų ar netgi ketverių darbą galite prarasti nuspaudę neteisingas mygtukų kombinacijas, nepersikėlę į saugią vietą arba netyčia ištrynę.
       2023-03-30 17:21:30

Per trejus metus elektromobilių padaugėjo 5 kartus

Vis daugiau lietuvių persėda į elektromobilius. Pagal VĮ „Regitra“ duomenis, per pastaruosius trejus metus įkraunamų hibridinių automobilių ir elektromobilių Lietuvoje padaugėjo beveik 5 kartus.
       2023-03-29 14:58:36

Kodėl Lietuvoje galime matyti ir girdėti kitose šalyse transliuojamas laidas?

Gyvendami Lietuvoje, ypač pasienio regionuose, dažnai galime matyti kaimyninių šalių transliuojamas televizijos programas ir klausytis radijo laidų.
       2023-03-29 14:54:57

Pigios elektros laikai baigėsi, ko reikia saulės energetikos proveržiui

Saulės energetika Lietuvoje didina tempus. Pernai fiksuota rekordinė saulės energetikos plėtra – Aplinkos bendros galios elektrines.
       2023-03-29 13:04:30

Dirbtinio intelekto asistentės „Siri“ galimybės, apie kurias gal dar nežinote

Esamiems „Apple“ įrenginių naudotojams nereikia ilgos įžangos apie tai, kas yra „Siri“ ir pasakoti apie šios išmanios asistentės privalumus ar trūkumus. Tačiau net ir ilgamečiai vartotojai neišnaudoja visų galimybių, o kai kurios komandos nustebina „iPhone“ ar kitų „iOS“ įrenginių gerbėjus.
       2023-03-28 13:20:23

Televizorių gamintojai žengia į ryškumo karus ir vaizdus be laidų

Šių dienų televizoriai, rodos, pasiekė lygį, kai tobulėti nebėra kur. Beveik visi jie ploni it skustuvas ir mūsų akis jau kurį laiką glosto 4K ar dar didesnės raiškos vaizdai.
       2023-03-28 12:53:43

Kauno marių regioninio parko atstovas: kai kurie vaikai nėra buvę miške

Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
       2023-03-28 12:21:18

Sausas ar šlapias maistas: patarimai, kaip išsirinkti tinkamą augintinių pašarą

Lentynose išvydus pašaro augintiniams asortimentą, gali kilti nemažai klausimų – sausas ėdalas, konservai, šlapias maistas maišeliuose? O gal viskas kartu?
       2023-03-28 09:03:24

Kaip nesudėtingai ir nebrangiai paruošti skirtingų rūšių mėsą

Artėjant ryškiausiai pavasario šventei, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ inicijuota apklausa atskleidė, kad beveik pusė gyventojų patiekalus savo velykiniam stalui ketina gamintis patys, o kas antras planuoja paruošti bent dalį vaišių.
       2023-03-26 21:09:29

Meniu „Auksiniais scenos kryžiais“ pagerbti geriausi 2022 metų scenos menininkai

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ bei Padėkos premija.
       2023-03-24 10:19:57

RRT argumentai „už“ ir „prieš“ išankstinio mokėjimo kortelių registraciją

Seime ruošiamasi svarstyti įstatymo pataisą, numatančią, kad Lietuvoje nebeliktų „anoniminių“ SIM kortelių. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) išnagrinėjo tokį sprendimą ir pateikė savo įžvalgas dėl galimų pasekmių.
       2023-03-23 11:44:51

Šviesolaidis ir 5G ryšys: konkurentai ar kaip kirvis su kotu?

Nors šviesolaidinis internetas Lietuvoje skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, o komercinis 5G įjungtas tik pernai, tačiau naujos kartos mobilusis ryšys techninėmis savybėmis meta iššūkį stiklo skaiduloms.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
       2023-03-23 11:35:25

Elektroniniam parašui reikės naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės

Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) praneša, kad kvalifikuotam elektroniniam parašui sukurti bus reikalingos naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės.
       2023-03-22 11:20:00

Daržininkystė pradedantiesiems: kaip užsiauginti derlių patiems?

Šviežio derliaus gėrybės ne vieną įkvepia įsirengti savo nuosavą daržą. O ir įsibėgėjantis pavasaris praneša apie artėjančius sodininkystės darbus. Be to, savų produktų auginimas gali tapti ne tik mėgstama laisvalaikio veikla, bet ir dovanoti sveikesnių – ekologiškų daržovių.
       2023-03-22 11:17:00

Nemiga dar ne nuosprendis: ką apie jūsų miegą gali pasakyti išmanieji įrenginiai

Apie tai, kaip ramiai ir kiek ilgai miegate, nebūtinai turite spręsti patys – apie savo poilsio kokybę galite sužinoti ir iš išmanaus laikrodžio arba specialių įrenginių. Šie įrenginiai kiekvieną naktį analizuoja jūsų miego įpročius.
       2023-03-22 10:10:39

Erkių sezonas jau prasidėjo – kaip tinkamai apsaugoti savo keturkojus?

Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos.
       2023-03-21 12:58:24

Ekspertai: ką butų gyventojams reikia žinoti apie nutolusias saulės elektrines

Brangstant elektrai, vis daugiau žmonių svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, tačiau ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams.
       2023-03-21 12:39:42

Kaip teisingai laistyti orchidėjas namuose jums gali pasakyti programėlės

Galite nebesukti galvos dėl to, kokiu būdu laistyti orchidėjas, tinkamai prižiūrėti kaktusus ar tręšti daržovių ūkį savo sode – visa galite sužinoti ir iš išmaniųjų aplikacijų.
       2023-03-21 12:39:42

Tyrimas atskleidė – 1 iš 4 naudotų automobilių į Lietuvą įvežamas iš Vokietijos

Daugybė automobilių pradeda savo gyvenimą vienoje šalyje, kol galiausiai kažkuriuo metu atsiduria kitoje. Tai ypač tinka kalbant apie Vakarų Europos transporto priemones, kurios sudaro didelę dalį naudotų automobilių rinkos Rytų Europoje.
       2023-03-20 15:05:50

Laimės dienos proga: pataria, kaip išlikti laimingam technologijų pasaulyje

Internetas ir socialiniai tinklai labai greitai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Dabar ieškodami ramybės skubame slėpti mobiliuosius ir bėgti nuo socialinių tinklų, tačiau, psichologo teigimu, toks nusiteikimas tik apriboja mūsų laimę.
       2023-03-20 15:03:09

„Bolt“ paspirtukų sezonas: nauji miestai ir mažiau tolerancijos nusižengimams

Į Lietuvos miestų gatves šią savaitę sugrįžta žalieji el. paspirtukai – susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ pradeda penktąjį sezoną mūsų šalyje.
       2023-03-19 08:02:04

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.
       2023-03-16 14:40:26

Kur dingsta jūsų internetas: kurios aplikacijos „suvalgo“ daugiausiai duomenų?

Jeigu nusprendėte atsisiųsti kelių valandų trukmės filmą naudodami mobiliuosius duomenis, jums prireiks apie 6 GB. Maždaug tiek pat duomenų sunaudotumėte naršydami internete visą savaitę arba kiekvieną dieną kalbėdami vaizdo skambučiais.
       2023-03-15 14:38:41

Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?

Ukrainoje jau daugiau nei metus tęsiantis Rusijos invazijai, karas paraleliai vyksta ir virtualioje erdvėje. Apie šį, kibernetinį, karą girdime mažiau nei apie karinius veiksmus ant žemės.
       2023-03-15 14:14:21

RRT sprendimas leis pagerinti televizijos transliavimo kokybę regionuose

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) leido padidinti devynių skaitmeninės antžeminės televizijos stočių siųstuvų galias. Toks sprendimas susijęs su geresne televizijos transliavimo kokybe.
       2023-03-15 14:07:27

Gaminantiems vartotojams: kompensavimo tvarka už elektrinių sukauptą perteklių

Pernai daugiau nei 10 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją.
       2023-03-15 14:02:19

Elektros rinkoje – kova dėl vartotojų: vis daugiau gyventojų keičia tiekėją

Antrą mėnesį mažinamos elektros kainos nepriklausomų elektros tiekėjų klientų skaičius kreipia skirtingomis kryptimis – vieni sulaukia daugiau naujų klientų, kiti skaičiuoja praradimus.
       2023-03-15 13:58:16

„Bolt“ reikalaus iš užsieniečių vairuotojų bazinių anglų kalbos žinių

Susisiekimo paslaugų platforma „Bolt” kovo mėnesį pradeda iniciatyvą, skirtą sustiprinti pavežėjimo paslaugas teikiančių asmenų bendravimo įgūdžius. Užsienio šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą registracijai pateikiantys vairuotojai nuo šiol privalo turėti ir bazinių anglų kalbos žinių sertifikatą.
       2023-03-15 13:58:16

„iPhone“ ir „iPad“ netrukus atsiras nauja saugumo funkcija: kaip ji apsaugos?

„Apple“ skelbia apie visiškai naują saugumo funkciją (angl. „Advanced Data Protection“), kuri jau netrukus atsiras jūsų išmaniajame „iPhone“ ir „iPad“. Ši funkcija papildomai apsaugos telefono duomenis taip, kad jų niekaip negalės pasiekti įsilaužėlis ar netgi valstybinės institucijos darbuotojas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.