Naujienos

Atostogų siaubas – kišenvagiai: 5 patarimai, kurie padės apsisaugoti

2023-03-09 20:05:01

„Keliauk Lietuvoje“ duomenimis, net 23 proc. lietuvių ilgąsias metų atostogas praleidžia užsienio šalyse. Juk domėjimasis skirtingomis kultūromis yra neatsiejama modernaus žmogaus kasdienybės dalis.

Vis dėlto, net ir pačią laukiamiausią kelionę nemenkai gali sugadinti kišenvagiai, kurių ypač apstu didžiausiuose Europos miestuose. Tad kaip vykstant poilsiauti, apsisaugoti nuo vagysčių?

Kišenvagių apstu bene visur

Remiantis naujausiais „Eurostat“ duomenimis, net 61 proc. europiečių į kitą šalį vyksta būtent atostogauti. 24 proc. žmonių turistais Europos šalyse tampa dėl sveikatingumo ar religijos, o 15 proc. – dėl profesinių priežasčių. Tradiciškai daugiausiai turistų sulaukiančiais maršrutais Europoje išlieka Ispanija, Italija, Prancūzija bei Vokietija. Čia keliautojus vilioja ne tik nebrangūs skrydžių bilietai, bet ir šiltesnis klimatas, istorija, išskirtinė architektūra bei gastronominė kultūra. Deja, daugiausiai turistų sulaukiančios šalys neapsieina ir be didelių nusikalstamumo rodiklių.

Pavyzdžiui, garsioji „Las Ramblas“ gatvė Barselonoje, Ispanijoje, garsėja vagysčių skaičiumi – prieš keletą metų buvo skaičiuojama, kad kas valandą šioje gatvėje įvykdavo apie 12 vagysčių. Panašūs nemalonumai buvo apnikę ir Eifelio bokštą Paryžiuje – 2015 metais jis kuriam laikui buvo uždarytas dėl protestuojančių darbuotojų, kuriems įgriso dažni vagysčių atvejai.

Finansų valdymo ir skolinimo platformos „Creditea“ klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė įspėja, kad kartais užsienyje atostogaujantys žmonės gali būti apvogti ar apgauti visai netikėtai. Tarkime, kai yra kviečiami dalyvauti netikrose paramos akcijose skurstantiems ar priklausomybių turintiems žmonėms, tačiau paaukoti pinigai vėliau nugula į pačių apgavikų kišenes.

„Egzistuoja gausybė gudrybių, kaip sukčiai išvilioja pinigus iš turistų – kai kurie tai daro nusitaikydami į geros valios žmones ir tuo pasinaudodami. Pietinėse šalyse itin populiarus būdas iškaulyti pinigų – turistui padovanoti mielą suvenyrą, pavyzdžiui, apyrankę, ir vėliau už ją reikalauti tam tikros sumos pinigų.

Keliaujant labai svarbu nepamesti budrumo ir stebėti aplinką, taip pat saugiai prižiūrėti savo brangiausius daiktus. Turint grynųjų pinigų, svarbu juos tinkamai paslėpti – tam praverstų rankinės ar kuprinės, pagamintos iš specialios, sunkiai pažeidžiamos medžiagos ir užsegamos tvirtais užtrauktukais. Telefoną ar banko kortelę taip pat reikėtų visada tvirtai nešioti priglaudus prie kūno ir svarbiausia – niekada piniginėje nelaikyti užrašyto banko kortelės kodo“, – pataria finansų valdymo ekspertė.

Anot jos, keliaujant į turistines vietas, rekomenduojama laikytis tam tikrų esminių taisyklių, kurios sumažins tikimybę būti apvogtiems.

Viešbučiai – ne tik nakvynei

Didžiojoje dalyje viešbučių personalas budi visą parą ir siekia užkirsti kelią vagystėms ir kitai nusikalstamai veiklai viešbučio teritorijoje. Viešbučių kambariuose ar nuomojamuose butuose taip pat neretai būna įrengti seifai ar rakinamos spintelės, kuriuose galima palikti vertingus daiktus. Jeigu intensyviai keliaujate po populiarias turistines vietas, pasą palikite viešbučio seife. Net ir praradus pinigus bei banko korteles, nesulauksite tiek daug problemų kaip netekus asmens dokumento, kuris būtinas kelionei namo.

Jeigu seifo neturite, kartais viešbučių personalas sutinka pasaugoti keletą brangių daiktų tarnybinėse patalpose ar tiesiog pačioje registratūroje.

Išvenkite elektroninių vagišių

Technologijos tobulėja ir tarp vagišių, todėl kelionėse svarbu saugoti bekontaktes banko korteles. Nusikaltėliai gali bandyti nufotografuoti jūsų kortelės duomenis ar panaudoti prietaisus, kurie leidžia nuskanuoti kortelę, net jai esant kišenėje. Todėl būkite atidūs ir visas korteles laikykite piniginėse, kurias, žinoma, taip pat reikia akylai saugoti. Galima įsigyti specialius kortelių dėklus, kurie turi apsaugą nuo tokių įvykių.

Kelionės traukiniais, autobusais ir taksi

Neatsiejama naujos šalies patirtis – kelionės su vietiniu viešuoju transportu arba taksi. Traukiniai ir autobusai dažniausiai pasižymi žmonių gausa ir gali tapti tinkama erdve vagystėms. Keliaujant būtina išlikti budriems – nuolat stebėti savo bagažą ir laikyti jį rankose, o ne ant žemės. Jei kelionės trunka labai ilgai, taip pat rekomenduoti nelaikyti bagažo virš galvos esančiose spintelėse, nes jei miegosite, kažkas gali į jį pasikėsinti.

Jei kelionėje išvengiama viešojo transporto ir naudojamasi taksi arba pavežėjų paslaugomis – budrumas vis tiek būtinas. Prie oro uostų dažnai laukia gausybė pavežėjų, kurie gali apgauti išviliodami didesnę, nei derėtų, sumą pinigų ar nugabenti jus ne ten, kur reikia. Saugiausia būtų atvykti pasidomėjus ir susirinkus sąrašą saugių taksi įmonių, kurias rekomenduoja draugai, keliautojai, kelionių organizatoriai ar viešbučio personalas.

Telefonas – vagišių traukos objektas

Mobilųjį telefoną keliaujant šalia savęs turėti yra įprasta – neretai norime įamžinti patikusius kadrus ar susisiekti su artimaisiais. Tačiau lankantis itin judriose lokacijose vertėtų vengti pernelyg „demonstratyviai“ laikyti mobilųjį rankose, mat tai gali atkreipti vagišių dėmesį. Juk neretai girdime istorijas, kaip užsienio šalyse telefoną pagriebia tiesiai iš rankų.

Žinoma, mobilusis būtinai turi būti su užrakto kodu ar veido nuskaitymo funkcija, kad niekas be jūsų negalėtų pasinaudoti duomenimis.

Išmaniųjų technologijų pagalba

Kompiuteriuose, planšetėse ar išmaniuosiuose telefonuose neretai būna įdiegta speciali apsaugos programėlė, leidžianti stebėti, kur šiuo metu yra naudojama įranga. Jei visi prietaisai bus susieti ir visada galėsite žinoti, kur kuris yra – jausitės drąsiau ir saugiau. Negana to, jei nutiktų taip, kad vienas prietaisas būtų pavogtas, kreipiantis į policiją, bus lengviau susekti vagį ir atgauti brangų daiktą. Tarkime, „iPhone“ savininkai gali pasinaudoti „Find my iPhone“ programėle, o „Android“ – „Where‘s my Droid“.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-03-31 12:05:30

Kai ilgai ruoštas rašto darbas netikėtai dingsta: kaip išsaugoti kelias kopijas

Netikėtai prarastas rašto darbas gali sukelti labai daug streso visiems šiuo metu mokslus baigiantiems studentams. Svarbiausią savo metų ar netgi ketverių darbą galite prarasti nuspaudę neteisingas mygtukų kombinacijas, nepersikėlę į saugią vietą arba netyčia ištrynę.
       2023-03-30 17:21:30

Per trejus metus elektromobilių padaugėjo 5 kartus

Vis daugiau lietuvių persėda į elektromobilius. Pagal VĮ „Regitra“ duomenis, per pastaruosius trejus metus įkraunamų hibridinių automobilių ir elektromobilių Lietuvoje padaugėjo beveik 5 kartus.
       2023-03-29 14:58:36

Kodėl Lietuvoje galime matyti ir girdėti kitose šalyse transliuojamas laidas?

Gyvendami Lietuvoje, ypač pasienio regionuose, dažnai galime matyti kaimyninių šalių transliuojamas televizijos programas ir klausytis radijo laidų.
       2023-03-29 14:54:57

Pigios elektros laikai baigėsi, ko reikia saulės energetikos proveržiui

Saulės energetika Lietuvoje didina tempus. Pernai fiksuota rekordinė saulės energetikos plėtra – Aplinkos bendros galios elektrines.
       2023-03-29 13:04:30

Dirbtinio intelekto asistentės „Siri“ galimybės, apie kurias gal dar nežinote

Esamiems „Apple“ įrenginių naudotojams nereikia ilgos įžangos apie tai, kas yra „Siri“ ir pasakoti apie šios išmanios asistentės privalumus ar trūkumus. Tačiau net ir ilgamečiai vartotojai neišnaudoja visų galimybių, o kai kurios komandos nustebina „iPhone“ ar kitų „iOS“ įrenginių gerbėjus.
       2023-03-28 13:20:23

Televizorių gamintojai žengia į ryškumo karus ir vaizdus be laidų

Šių dienų televizoriai, rodos, pasiekė lygį, kai tobulėti nebėra kur. Beveik visi jie ploni it skustuvas ir mūsų akis jau kurį laiką glosto 4K ar dar didesnės raiškos vaizdai.
       2023-03-28 12:53:43

Kauno marių regioninio parko atstovas: kai kurie vaikai nėra buvę miške

Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
       2023-03-28 12:21:18

Sausas ar šlapias maistas: patarimai, kaip išsirinkti tinkamą augintinių pašarą

Lentynose išvydus pašaro augintiniams asortimentą, gali kilti nemažai klausimų – sausas ėdalas, konservai, šlapias maistas maišeliuose? O gal viskas kartu?
       2023-03-28 09:03:24

Kaip nesudėtingai ir nebrangiai paruošti skirtingų rūšių mėsą

Artėjant ryškiausiai pavasario šventei, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ inicijuota apklausa atskleidė, kad beveik pusė gyventojų patiekalus savo velykiniam stalui ketina gamintis patys, o kas antras planuoja paruošti bent dalį vaišių.
       2023-03-26 21:09:29

Meniu „Auksiniais scenos kryžiais“ pagerbti geriausi 2022 metų scenos menininkai

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ bei Padėkos premija.
       2023-03-24 10:19:57

RRT argumentai „už“ ir „prieš“ išankstinio mokėjimo kortelių registraciją

Seime ruošiamasi svarstyti įstatymo pataisą, numatančią, kad Lietuvoje nebeliktų „anoniminių“ SIM kortelių. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) išnagrinėjo tokį sprendimą ir pateikė savo įžvalgas dėl galimų pasekmių.
       2023-03-23 11:44:51

Šviesolaidis ir 5G ryšys: konkurentai ar kaip kirvis su kotu?

Nors šviesolaidinis internetas Lietuvoje skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, o komercinis 5G įjungtas tik pernai, tačiau naujos kartos mobilusis ryšys techninėmis savybėmis meta iššūkį stiklo skaiduloms.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
       2023-03-23 11:35:25

Elektroniniam parašui reikės naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės

Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) praneša, kad kvalifikuotam elektroniniam parašui sukurti bus reikalingos naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės.
       2023-03-22 11:20:00

Daržininkystė pradedantiesiems: kaip užsiauginti derlių patiems?

Šviežio derliaus gėrybės ne vieną įkvepia įsirengti savo nuosavą daržą. O ir įsibėgėjantis pavasaris praneša apie artėjančius sodininkystės darbus. Be to, savų produktų auginimas gali tapti ne tik mėgstama laisvalaikio veikla, bet ir dovanoti sveikesnių – ekologiškų daržovių.
       2023-03-22 11:17:00

Nemiga dar ne nuosprendis: ką apie jūsų miegą gali pasakyti išmanieji įrenginiai

Apie tai, kaip ramiai ir kiek ilgai miegate, nebūtinai turite spręsti patys – apie savo poilsio kokybę galite sužinoti ir iš išmanaus laikrodžio arba specialių įrenginių. Šie įrenginiai kiekvieną naktį analizuoja jūsų miego įpročius.
       2023-03-22 10:10:39

Erkių sezonas jau prasidėjo – kaip tinkamai apsaugoti savo keturkojus?

Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos.
       2023-03-21 12:58:24

Ekspertai: ką butų gyventojams reikia žinoti apie nutolusias saulės elektrines

Brangstant elektrai, vis daugiau žmonių svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, tačiau ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams.
       2023-03-21 12:39:42

Kaip teisingai laistyti orchidėjas namuose jums gali pasakyti programėlės

Galite nebesukti galvos dėl to, kokiu būdu laistyti orchidėjas, tinkamai prižiūrėti kaktusus ar tręšti daržovių ūkį savo sode – visa galite sužinoti ir iš išmaniųjų aplikacijų.
       2023-03-21 12:39:42

Tyrimas atskleidė – 1 iš 4 naudotų automobilių į Lietuvą įvežamas iš Vokietijos

Daugybė automobilių pradeda savo gyvenimą vienoje šalyje, kol galiausiai kažkuriuo metu atsiduria kitoje. Tai ypač tinka kalbant apie Vakarų Europos transporto priemones, kurios sudaro didelę dalį naudotų automobilių rinkos Rytų Europoje.
       2023-03-20 15:05:50

Laimės dienos proga: pataria, kaip išlikti laimingam technologijų pasaulyje

Internetas ir socialiniai tinklai labai greitai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Dabar ieškodami ramybės skubame slėpti mobiliuosius ir bėgti nuo socialinių tinklų, tačiau, psichologo teigimu, toks nusiteikimas tik apriboja mūsų laimę.
       2023-03-20 15:03:09

„Bolt“ paspirtukų sezonas: nauji miestai ir mažiau tolerancijos nusižengimams

Į Lietuvos miestų gatves šią savaitę sugrįžta žalieji el. paspirtukai – susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ pradeda penktąjį sezoną mūsų šalyje.
       2023-03-19 08:02:04

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.
       2023-03-16 14:40:26

Kur dingsta jūsų internetas: kurios aplikacijos „suvalgo“ daugiausiai duomenų?

Jeigu nusprendėte atsisiųsti kelių valandų trukmės filmą naudodami mobiliuosius duomenis, jums prireiks apie 6 GB. Maždaug tiek pat duomenų sunaudotumėte naršydami internete visą savaitę arba kiekvieną dieną kalbėdami vaizdo skambučiais.
       2023-03-15 14:38:41

Kibernetinės grėsmės: ko išmokome per metus?

Ukrainoje jau daugiau nei metus tęsiantis Rusijos invazijai, karas paraleliai vyksta ir virtualioje erdvėje. Apie šį, kibernetinį, karą girdime mažiau nei apie karinius veiksmus ant žemės.
       2023-03-15 14:14:21

RRT sprendimas leis pagerinti televizijos transliavimo kokybę regionuose

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) leido padidinti devynių skaitmeninės antžeminės televizijos stočių siųstuvų galias. Toks sprendimas susijęs su geresne televizijos transliavimo kokybe.
       2023-03-15 14:07:27

Gaminantiems vartotojams: kompensavimo tvarka už elektrinių sukauptą perteklių

Pernai daugiau nei 10 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją.
       2023-03-15 14:02:19

Elektros rinkoje – kova dėl vartotojų: vis daugiau gyventojų keičia tiekėją

Antrą mėnesį mažinamos elektros kainos nepriklausomų elektros tiekėjų klientų skaičius kreipia skirtingomis kryptimis – vieni sulaukia daugiau naujų klientų, kiti skaičiuoja praradimus.
       2023-03-15 13:58:16

„Bolt“ reikalaus iš užsieniečių vairuotojų bazinių anglų kalbos žinių

Susisiekimo paslaugų platforma „Bolt” kovo mėnesį pradeda iniciatyvą, skirtą sustiprinti pavežėjimo paslaugas teikiančių asmenų bendravimo įgūdžius. Užsienio šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą registracijai pateikiantys vairuotojai nuo šiol privalo turėti ir bazinių anglų kalbos žinių sertifikatą.
       2023-03-15 13:58:16

„iPhone“ ir „iPad“ netrukus atsiras nauja saugumo funkcija: kaip ji apsaugos?

„Apple“ skelbia apie visiškai naują saugumo funkciją (angl. „Advanced Data Protection“), kuri jau netrukus atsiras jūsų išmaniajame „iPhone“ ir „iPad“. Ši funkcija papildomai apsaugos telefono duomenis taip, kad jų niekaip negalės pasiekti įsilaužėlis ar netgi valstybinės institucijos darbuotojas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.