Naujienos

Liga „išlindo“ netyčia įsipjovus: iš pradžių nebuvo jokio gydymo

2023-04-17 16:10:00

Šiandien, balandžio 17-ąją, minima Pasaulinė hemofilijos diena, kurios tikslas visuomenei priminti apie retų ligų grupei priskiriamą ligą, kuri dar visai neseniai buvo laikoma mirtinai pavojinga.

Hemofilija – tai sutrikusio kraujo krešėjimo liga, kai kraujui trūksta VIII arba IX krešėjimo faktorių, kurių dėka susidaro tvirtas trombas ar krešulys. Jei trūksta VIII-o faktoriaus, pacientas serga hemofilija A, jeigu IX-o – hemofilija B.

Skaičiuojama, kad pasaulyje hemofilija pažeidžia 1 iš 10 000 vyrų, mat iki dviejų trečdalių visų atvejų liga yra paveldima iš kartos į kartą, kai ją su lytine chromosoma berniukui perduoda mama (moterys dažniausiai būna šios ligos geno nešiotojos, o retais atvejais joms taip pat gali pasireikšti hemofilijai būdingi kraujavimo simptomai ). Visi kiti atvejai laikomi spontaninėmis genų mutacijomis. Lietuvoje hemofilija A sergančių asmenų yra apie 200, tuo tarpu hemofilija B diagnozuota maždaug 30 žmonių.

Daugiausia sergančiųjų sunkia ligos forma

Kaip tvirtina Santaros klinikų vaikų hematologė Sonata Šaulytė – Trakymienė, dar kitaip vadinama karalių liga, mat medikams žinoma nuo Anglijos karalienės Viktorijos laikų ir tęsėsi per visą karališkąją liniją, tiek hemofilija A, tiek hemofilija B ja sergančiųjų kasdienybei vargu ar kada išties teikė karališkumo. Nebent karališka privilegija būtų laikoma nuolatinė savisauga. „Hemofilija yra skirstoma į kelias formas: lengvą, vidutinę bei sunkią. Jei apie lengvą ligos formą dauguma pacientų gali nežinoti ir labai ilgą laiko tarpą, kol jų neištinka rimtesnė trauma ar nereikia gultis ant operacinio stalo, vidutinė ar sunki hemofilijos forma apie save leidžia „sužinoti“ dar kūdikystėje, kai kūdikiams pradėjus daugiau judėti, ropoti, ant jų kūno tarsi iš niekur atsiranda didelių mėlynių, kraujosrūvų, kai, pavyzdžiui, menkai susižeidus ar iš pirštuko paėmus kraują, šis nenustoja tekėjęs ilgiau nei parą. Tėvai tokių situacijų labai išsigąsta, tad kreipiasi į medikus, taip ir nustatome ligą“, – pasakoja gydytoja.

Anot S. Šaulytės – Trakymienės, sunki hemofilijos forma paprastai yra nustatoma apie 50-60 procentų visų sergančiųjų ir tokių pacientų kasdienybė, deja, yra sudėtingiausia. „Sunkia forma sergantiems pacientams net ir po paprasčiausio pasivaikščiojimo ar netgi visiškoje ramybės būsenoje gali prasidėti savaiminis kraujavimas. Nors kraujuoti gali visur, dažniausiai kraujuojama į sąnarius ar raumenis. Dėl to atsiranda rimtų sveikatos sutrikimų, mat kraujo išsiliejimą paprastai lydi skausmas, sąnariai, į kuriuos kraujuojama, tinsta ir deformuojasi, sumažėja jų judrumas, vystosi ilgalaikė pažaida, tad tokie pacientai ilgainiui tampa neįgalūs. Sergant hemofilija, kraujas išsilieti gali ir į gyvybiškai svarbius organus, pavyzdžiui, smegenis. Tokiu atveju kyla rimtas pavojus gyvybei“, – pastebi hematologė.

Naujos kartos vaistai Lietuvoje – tik hemofilija A sergantiems pacientams

Paprašyta papasakoti apie hemofilijos gydymą, S.Šaulytė – Trakymienė atsako, jog vartojant naujos kartos preparatus, šią nepagydomą ligą galima puikiai kontroliuoti, mat savaiminio kraujavimo į sąnarius rizika yra sumažinama iki minimumo. Tiesa, Lietuvoje inovatyvus gydymas prieinamas tik hemofiliją A sergantiems pacientams. Sergantieji hemofilija B, skirtingai nei Vakarų pasaulio šalyse, gydomi prieš kelias dešimtis metų sukurtais vaistais.

Kalbėdama apie hemofilijos gydymą apskritai, gydytoja pažymi, kad jame būta įvairių etapų. „Iš pradžių šiai ligai gydyti nebuvo jokių vaistų, po to buvo periodas, kai vaistai pacientams buvo leidžiami tik atsitikus nelaimei ar prasidėjus kraujavimui, tad vyresnio amžiaus pacientai, sergantys sunkia hemofilijos forma, šiandien yra visi suluošinti, deformuotais sąnariais. Po to buvo netrumpas periodas, kai hemofilija buvo gydoma profilaktiškai suleidžiant tai, ko žmogui trūksta, tokiu būdu užkertant kelią savaiminiams kraujavimams. Trūkstant VIII faktoriaus, leidžiamas buvo jis, trūkstant IX faktoriaus – pacientui buvo skiriamas šitoks. Tačiau pasaulyje jau kokie 5 metai hemofilijai A gydyti yra taikoma ir kitokia terapija – reikalingi vaistai suleidžiami po oda. Ši terapija jau kuris laikas kompensuojama ir Lietuvoje. Tai labai supaprastino šios genetinės ligos gydymą, mat trūkstamus krešėjimo faktorius žmogus anksčiau privalėjo leistis kas antrą dieną. Ir būtinai į veną. Ar galite įsivaizduoti tokių pacientų kasdienybę? Ypač mažų vaikų. Apie tokių ligoniukų ir jų tėvų laiko, kitokių veiklų planavimą? Juk būtina nuolat turėti vaistą namuose ir mokėti jį suleisti, taip pat išmokyti paaugusius vaikus tai padaryti savarankiškai. Kai tėvams, atėjusiems į konsultaciją su kūdikiu ant rankų, pasakydavome, kas jų laukia, daugumą šeimų ištikdavo šokas“, – pasakoja S.Šaulytė – Trakymienė. Hematologė tvirtina, kad jai kaip medikei šiandien jau labai sunku rasti motyvų hemofilija A sergantiems mažiems vaikams nepasiūlyti būtent tokių į poodį leidžiamų vaistų. Pastaroji terapija dar labiau palengvino sergančiųjų gyvenimą ir įgalino daryti kur kas daugiau dalykų, apie kuriuos anksčiau būdavo galima tik pasvajoti.

Kalbai pasisukus apie sergančiuosius hemofilija B, gydytoja apgailestauja, kad jų kasdienybė, deja, nėra tokia šviesi, kokia kitų Vakarų pasaulio valstybių pacientų. Nors po oda leidžiami vaistai hemofilijai B gydyti dar tik vystomi, pasaulyje yra veiksmingų prailginto veikimo IX faktoriaus koncentratų, kurie pacientus apsaugo nuo kraujavimų juos leidžiant į veną 1 ar 2 kartus per savaitę, o paciento krešėjimo sistema tarp suleistų dozių tampa artima sveiko žmogaus krešėjimo sistemai ir pacientai iš esmės nekraujuoja. Hemofilija B sergantiems pacientams ši terapija – didžiulis šuolis, deja, Lietuvoje ji neprieinama.

Įsipjovus niekaip nepavyko sustabdyti kraujavimo

„Hemofiliją B man nustatė, kai buvau vos dvejų metukų. Tėvai pasakojo, kad kaime netyčia įsipjoviau stiklo šuke ir jie niekaip nesugebėjo sustabdyti kraujavimo. Žinoma, jie kreipėsi pagalbos į medikus, gydytojai atliko reikiamus tyrimus ir tokiu būdu išsiaiškino, kur slypi tokio intensyvaus kraujavimo priežastis“, – pasakoja 56-erių Romualdas. Vyras iškart priduria, kad nors gydymo įstaigose per gyvenimą jam teko lankytis gana dažnai, nors ši liga ir nepraėjo be komplikacijų – patirtas ne vienas kraujavimas į sąnarius, tad, pavyzdžiui, rankas per alkūnes jis šiandien gali išsitiesti ne iki galo, traumuoti yra ir čiurnų sąnariai, visgi hemofilija jam netrukdė gyventi taip, kaip norėjosi ir juo labiau būti aktyviam. „Labai nemėgau ligoninių. Nepatikdavo man jose, tad ne kartą esu ir pabėgęs. Aišku po to ir velnių dėl to gaudavau, bet tai vis tiek manęs nestabdė. Buvau kaip reikiant pasiutęs, aktyvus, judrus, tikras nenuorama, su draugais žaisdavau futbolą, net į bokso treniruotes, tėvams nežinant, buvau užsirašęs. Įsivaizduojate? Visą gyvenimą, kol galėjau, kol liga nepažeidė mano sąnarių, dirbau staliumi, pats namą stačiausi. Gydytojai negalėdavo tuo patikėti, nes ir viena, ir kita veikla tokiems kaip aš, ne tik kad neįprasta, bet ir pavojinga – itin didelė tikimybė susižeisti, patirti traumų“, – tvirtina Romualdas ir neslepia, kad tų traumų jis tikrai patirdavo. Tačiau įgimtas optimizmas ir temperamentas, neleido, kad liga paimtų viršų. Norėjosi būti stipresniam už ją.

Iš pradžių nebuvo jokio gydymo

Romualdas atviras: šiandien, sergant hemofilija B, jam gyventi gerokai lengviau, nei vaikystėje ar jaunystėje. „Iš pradžių nebuvo jokio gydymo, po to ilgą laiką vienintelė pagalba būdavo iš kraujo plazmos pagaminti preparatai, kuriuos skirdavo išsiliejus kraujui ir atsidūrus ligoninėje bei vaistai, malšinantys skausmą. Vėliau atsirado galimybė reguliariai susileisti trūkstamo krešėjimo faktoriaus“, – pasakoja vyras.

Romualdui antrina žmona Vilija. Moteris trūkstamą krešėjimo faktorių reta nepagydoma liga sergančiam sutuoktiniui dukart per parą suleidžia į veną. „Iki mums susipažįstant Romualdas vaistus leisdavosi pats. Tai tikrai nėra paprasta – pačiam pataikyti į veną. Hemofilija sergančio asmens kasdienybė tikrai nėra lengva, tokie ligoniai nestokoja skausmo, tačiau puiku, kad reguliariai vartojant specialius vaistus, nebe liga valdo žmogų, o žmogus ligą. Aišku, save pasaugoti būtina, bet Romualdo gyvenimo kokybė dabar visai kitokia nei vaikystėje, o būtų dar paprastesnė, jei Lietuvoje hemofilija B sergantiems asmenims būtų kompensuojami naujesnės kartos vaistai. Juk Romualdo venos per tiek metų subadytos, perbadytos. O užvis liūdniausia tai, kad jis prieš kurį laiką patyrė infarktą, o prieš kelerius metus jam dar buvo nustatyta ir onkologinė diagnozė. Tai labai neigiamai paveikė vyro sveikatą.“, – pasakoja Vilija.

Iššūkių nemažai, bet dabar jie kitokie nei anksčiau

Taip tvirtina Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacijos (LŽSHA) vadovas Egidijus Šliaužys, nuolat bendraujantis su panašaus likimo broliais. „Aš pats sergu sunkia hemofilijos A forma. Kadangi gimiau ir augau sovietmečiu, puikiai pamenu tuos laikus, kai nebuvo jokio gydymo. Tuomet net menkiausia trauma labai apsunkindavo tokių ligonių, kaip aš, kasdienybę. Mes, sergantieji, turėdavome labai save saugoti, netgi riboti kai kurias fizines veiklas. Baisiausia būdavo tais kartais, kai kraujas išsiliedavo spontaniškai – anksčiau nuo tokių vidinių kraujavimų būdavo galima ir numirti“, – atvirai pasakoja E. Šliaužys.

Pašnekovas džiaugiasi, kad Lietuvoje žmonėms, sergantiems hemofilija A, šiandien yra prieinamas pakankamai geras kompensuojamas gydymas – toks, koks ir visame civilizuotame pasaulyje, tad ligą galima nesunkiai kontroliuoti. „Liūdna tik dėl sergančiųjų hemofilija B, mat jų kasdienybė ir ligos kontrolė dėl inovatyvių vaistų trūkumo, kitokia, sudėtingesnė“, – pasakoja E. Šliaužys.

Pašnekovas tvirtina, kad pacientai privalo reguliariai susileisti sintetinį baltymą, kurio trūksta, kad kraujas normaliai krešėtų. Didžiausia problema pacientams dabar turbūt yra ta, kad tuos vaistus į veną reikia leistis kelis kartus per savaitę, mat ne visi pajėgūs tai padaryti savarankiškai – mažiems vaikams, taip pat vyresnio amžiaus ar ligos suluošintiems asmenims reikalinga artimųjų ar pagalba. Daliai pacientų, kurie serga itin sunkia ligos forma, kai nepadeda įprastas gydymas, taikoma nefaktorių terapija, bet ji yra daug brangesnė, o ir tinka tikrai ne visiems.

Svarbiausia ugdyti savarankiškumą

Egidijus Šliaužys pabrėžia, kad nepaisant turimo šiuolaikinio gydymo, nepaprastai svarbu ugdyti hemofilija sergančių žmonių savarankiškumą, taip pat edukuoti visuomenę apie šią ligą, kad ši kuo daugiau žinotų ir atsikratytų klaidingų įsitikinimų. „Daug kas vis dar mano, kad jei žmogus serga hemofilija, ir, pavyzdžiui, nusibrozdino ar įsipjovė į pirštą, tai ims ir tikrąja to žodžio prasme iškart nukraujuos. Ne. Mums kraujas tiesiog ilgiau bėgs, jį bus sunkiau sustabdyti, reikės ilgiau save stebėti, labiau žaizdą pasaugoti. Ir tiek. Kas kita, jei patirta trauma išties rimta, sudėtinga, jei būtina atlikti operaciją – tuomet nukraujavimo rizika, žinoma, kad didesnė. Bet ir vėlgi tik tais atvejais, jei nevartojami vaistai. Vis dar pasitaiko, kad net kai kurie gydytojai, ypač vyresnės kartos, tokių pacientų, kaip mes, bijo. Tačiau jei hemofilija sergantis asmuo vartoja specialius krešėjimą reguliuojančius vaistus, jam galima atlikti visas planines ir neplanines chirurgines procedūras ir visai nesibaiminti, kad šis nukraujuos“, – pastebi pašnekovas.

LŽSHA vadovas pasakoja, jog kartu su bendraminčiais neseniai išleido specialią knygelę, skirtą pedagogams. „Mūsų tikslas – kad ugdymo įstaigas pasiektų ne mitais apipinta, bet teisinga informacija apie hemofilija sergančius vaikus, kad darželio auklėtojos, mokytojos žinotų, jog tokie vaikai šiandien gali užsiimti bet kokia norima veikla, kad jiems būtina judėti, sportuoti, kad tokie vaikai iš esmės niekuo nesiskiria nuo sveikų bendraamžių, mat gauna specialų gydymą“, – tvirtina E. Šliaužys.

Kalbėdamas apie sergančiųjų hemofilija savarankiškumo ugdymą, vyras priduria, kad tuo tikslu kiekvienais metais asociacija organizuoja stovyklų, taip pat įvairių renginių, skirtų tiek suaugusiems, tiek mažiems pacientams, jų šeimų nariams. „Dalijamės naujausia informacija, kaip kontroliuoti ligą, kaip susitvarkyti su kylančiomis psichologinėmis problemomis, labai skatiname fizinį aktyvumą. Kai aš pats buvau vaikas, tokiems kaip aš neleisdavo ar patys negalėdavome sportuoti, o dabar manoma, kad stipresni raumenys kaip tik apsaugo sąnarius nuo spontaninių kraujavimų. Turime įkūrę net savo krepšinio komandą, jaunuoliai ir vaikai žaidžia ledo ritulį, užsiima kitokiomis mėgstamomis aktyviomis veiklomis. Stovyklose jaunimą mokome visko, net tokių, atrodytų, elementarių dalykų, kaip pasikloti lovą, susiplauti indus, atlikti kitokius buities darbus. Savaime suprantama, tėvai išgirdę sūnaus diagnozę, iš pradžių visada patiria šoką. Tačiau nėra nieko blogiau už hiperglobą, už sergančio vaiko auginimą šiltnamio sąlygomis. Suaugus tokiems vaikams su liga tvarkytis būna gerokai sudėtingiau, jie stokoja socialinių įgūdžių, yra linkę manipuliuoti“, – pastebi E. Šliaužys ir priduria, jog sergant, traumų, aišku, reikia saugotis, kad visada reikia turėti vaistų, kad būtų galima kuo skubiau susileisti, tačiau hemofilija šiandien nebėra tokia grėsminga liga, kaip prieš kelis dešimtmečius.

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-01-09 14:07:59

Trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijos į sąnarius, sausgysles

PRP (trombocitais praturtintos plazmos) injekcijos – tai natūrali terapija, kurios metu gydymui naudojamas paties paciento kraujas. Jos padeda išspręsti daugelį varginančių sveikatos problemų be chirurginės intervencijos ir cheminių preparatų.
       2024-01-04 17:00:44

Panikos priepuoliai labai dažnai „apsimeta“ širdies ligomis

Kam yra tekę susidurti su panikos priepuoliais, tas žino, kad jausmas nekoks: širdis spurda, prakaitas pila, galvoje sukasi niūrios mintys.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-11-22 17:58:07

Menopauzė – vis dar tabu tema: daugiau nei pusė moterų jaučiasi nepatogiai

Nors visuomenėje skiriama vis daugiau dėmesio moterų sveikatai, iki šiol kai kurios susiduria su baime kalbėti apie menopauzę tiek su specialistais, tiek su artimaisiais.
       2023-11-14 16:08:23

Alkoholio, antibiotikų vartojimas kartu gali sustiprinti šalutinį vaistų poveikį

Nors daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, kad jų negalima vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Lietuvoje, deja, tai nėra vienetiniai atvejai, teigia gydytojas toksikologas.
       2023-10-10 10:32:56

Nutukimas – ne grožio matas, o lėtinė liga, kurią svarbu gydyti

Nutukimas – ne tik estetinė, bet ir viso organizmo problema, dažnai susijusi su daugybe gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir obstrukcinė miego apnėja.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-08-21 16:51:55

Dažnai svaigsta galva ir apima silpnumo jausmas?

Tai gali signalizuoti apie širdies laidumo sutrikimus. Širdies laidumo sutrikimai – ne visada lengvai atpažįstama, bet didelį poveikį žmogaus savijautai turinti būklė.
       2023-08-21 16:49:01

Nėštumas ir saulės vonios – kaip tai suderinti?

Vasara – nuostabus metų laikas būsimai mamai: daug šviežių daržovių ir vaisių, peršalimo ligos pasibaigusios, galima mėgautis šiluma ir saule.
       2023-08-17 12:59:07

Bijote erkių? Skiepai ir repelentai gali padėti

„Kai kurie iš stacionaro skyriaus išvažiuoja į slaugos namus – tai darbingo amžiaus žmonės, kurie iki ligos buvo aktyvūs, dirbantys“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė apie pacientus, susirgusius erkiniu encefalitu.
       2023-08-03 17:00:47

Kodėl svarbu sekti savo ciklą ir kaip numalšinti alkį, esant PMS

Kiekvieną mėnesį besikeičiantis menstruacijų ciklas daug atskleidžia ne tik apie bendrą sveikatą, bet ir lemia kasdienę moters savijautą. Svarbu ne tik stebėti ciklo reguliarumą, bet ir jį lydinčius simptomus.
       2023-06-27 19:08:33

Sąnarių skausmas dažnai vargina ir jaunus žmones – kas lemia jo atsiradimą?

Sąnarių skausmai, dar vadinami artralgijomis, pažįstami daugeliui žmonių. Vilniaus ir Utenos „Kardiolitos klinikų“ Reumatologijos centro gydytoja reumatologė dr. Eglė Puncevičienė pažymi, kad artralgijos gali būti trumpalaikės, tačiau joms užsitęsus, svarbu nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
       2023-06-27 18:45:32

Neteisingai vartojami vitaminai – grėsmė organizmui: kaip stiprinti imunitetą?

Imuniteto stiprinimas – itin svarbus, nuoseklus ir kompleksiškas procesas. Didelę reikšmę jam turi vitaminų kiekis organizme. Kaip teisingai juos vartoti?
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
Daugiau naujų naujienų
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
       2024-06-09 10:35:47

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: oro uoste gali būti nesaugu krauti telefoną

Nekaltas telefono įkrovimas oro uoste gali pasibaigti nutekintais asmens duomenimis – kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė ir į keliautojus, kuriuos jau perspėjo JAV žvalgybos ir saugumo tarnyba (FBI).
       2024-06-07 14:52:07

DI keliasi į ausines: padės susikalbėti restorane ir parinks muziką

Įsivaizduokite ausines, kurios žino jūsų mėgstamiausius atlikėjus, su jumis gali pasikalbėti keliomis kalbomis ir net pritildyti muziką, kai kažkas pašaukia jūsų vardą. Pasirodo, dėl dirbtinio intelekto pažangos (DI) visas šis scenarijus nėra tokia jau didelė utopija.
       2024-06-05 13:01:52

10 naujų sukčiavimo būdų, kuriais bandoma apgauti naudotų automobilių pirkėjus

Naudotų automobilių pirkėjai kasmet patiria didelių nuostolių, nes transporto priemonės pirkimas vis dar nėra toks skaidrus, kokio norėtųsi. Sukčiai ir toliau sugalvoja schemų, kurios padeda iš pirkėjų išvilioti dideles sumas arba nelegaliai padidinti automobilio vertę.
       2024-05-31 19:03:58

Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti?

Augant elektroninės prekybos vartotojų skaičiui ir mokėjimo sprendimų pasiūlai, verslui gali kilti iššūkių užtikrinti savo klientų poreikius atitinkančius atsiskaitymo būdus. Kaip tiksliai pasirinkti ir kodėl pigiausias sprendimas ne visuomet pasiteisina?
       2024-05-31 18:50:24

Dietistė rabarbarus vadina „organizmo šluota“

Plačialapiai rabarbarai daugeliui kelia nostalgiškas asociacijas su vaikyste, kai paskaninus su cukrumi ar medumi jie tapdavo tikru desertu. Dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, rabarbarai ne tik verti sveikatai palankesnio gardėsio titulo, bet ir dėl vitaminų, mineralų bei antioksidantų gausos jie nusipelnę išskirtinio įvertinimo.
       2024-05-31 18:36:05

Ekspertas pataria, kokią skalbinių džiovyklę pasirinkti

Šiandien rinkoje gausu įvairiausių skalbimo ir džiovinimo įrenginių, todėl kartais būna nelengva išsirinkti, kuris variantas yra pats tinkamiausias mūsų gyvenimo būdui. Kiekvienas buitinis prietaisas turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos reikėtų apsvarstyti dar prieš jį įsigyjant.
       2024-05-31 18:27:04

Startuolių indekse Vilnius – pirmasis Europoje kibernetinio saugumo srityje

Lietuva toliau įsitvirtina kaip viena sparčiausiai augančių ir tvirčiausių startuolių ekosistemų regione ir pasaulyje. Tai parodė naujausias „StartupBlink“ pasaulinio startuolių ekosistemų indeksas, kuriame Lietuva užėmė 16 vietą pasaulyje, o Vilnius pakilo į 71 vietą pasaulyje.
       2024-05-31 15:02:14

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos.
       2024-05-31 14:55:33

Renkatės, kur stoti? Paaiškino, kaip reitinguojamos aukštosios mokyklos

Artėjant pagrindiniams brandos egzaminams būsimiems studentams aktualiausiu klausimu tampa – kur stoti? Jau nuo birželio 1 d. prasidės 2024 m. pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas.
       2024-05-29 16:21:55

Tiesiai iš Graikijos – kelis kilogramus sveriančios „uogos“: kas tai

Tūkstančiai pirkėjų žino, kad norint apsipirkti pigiai ir kokybiškai, tereikia užsukti į bet kurią „Lidl“ parduotuvę, ir taip – jau aštuonerius metus. Artėjančią vasarą „Lidl“ kviečia pasitikti skanaujant kokybiškus šviežius vaisius ir daržoves.
       2024-05-29 16:09:02

Tėčiai nusipelnė geriausio: jų dienos šventei – gardžiausi grilio kepsniai

Šį savaitgalį švęsdami Tėvo dieną palepinkite juos gardžiausiais grilio kepsniais: tėčiai įvertins gurmanišką sausai brandintos jautienos didkepsnį, o galbūt jų mėgstamiausi – klasikiniai kiaulienos sprandinės šašlykai?
       2024-05-29 15:45:00

4 būdai apsaugoti namus vasaros atostogų metu

Namai – svarbiausia vieta mūsų gyvenime, kur randame ir užuovėją, ir poilsio oazę, ir pasipildome jėgų. Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie.
       2024-05-29 15:41:20

2 skaniausios šaltos sriubos: šaltibarščiai ir „konkurentė“

Kai už lango – tikra vasara, šaltibarščiais gaivintis norisi nors ir kasdien. Kavinėse toks įprotis gali gerokai palengvinti kišenę, tačiau gaminant namuose, jais mėgautis galima iki valiai.
       2024-05-29 14:03:56

Nesąžininga, kad ūkininkui lieka tik penktadalis galutinės pieno vertės

Remiantis Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, auginamų galvijų ir karvių, kurios melžiamos 2 metus ir yra vyresnės, skaičius Lietuvoje kasmet mažėja. Pernai metais galvijų, kurie buvo auginami ūkininkų ir šeimos ūkiuose turėjome 512 120, tuo tarpu šiemet – 492 686 galvijus.
       2024-05-29 13:54:11

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: kodėl nebeveiks

Naudotojai visame pasaulyje praneša apie „YouTube“ sutrikimus – žiūrimi vaizdo įrašai neužsikrauna, leidžiami be garso, yra prasukami automatiškai arba atsiranda puslapio klaida.
       2024-05-29 13:47:04

Daiktų interneto įrenginiai skaičiuojami milijardais: kaip 5G keičia IoT rinką?

Po žaibiškais atsisiuntimais ir aukščiausios raiškos vaizdo turinio peržiūromis išmaniajame slepiasi ir kita mažiau žinoma 5G pusė – nauja daiktų interneto (IoT) era.
       2024-05-29 13:36:32

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Duomenys rodo, kad televizorius vis dar išlieka viena populiariausių pramogų formų ir planuojama, kad jo populiarumas ateityje dar augs – tyrimų bendrovė „Statista“ prognozuoja, kad 2024-aisiais televizijos žiūrovų skaičius visame pasaulyje išaugs iki daugiau nei 5,5 milijardų.
       2024-05-25 17:40:34

Šeštadienis – ir gardus, ir pigus: paskanaukite kepsnio ir trešnių deserto

Sakoma, kad šeštadienio popietę, kai saulė – zenite, įsiklausę išgirsite ne tik čirškiančius varnėnus ar pamiškėje trepsiančius šerniukus, bet ir čirškinamus kepsnius, šašlykus bei kitus grilio gardumynus.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.