Naujienos

Populiariausias dramos autorius Marius Ivaškevičius: mano gyvenimas fantastiškas

2023-04-21 15:03:45

Kovo pabaigoje 50-metį atšventusį dramaturgą Marių Ivaškevičių Vilniuje pagauti sudėtinga – vos grįžęs iš atostogų Italijoje, kurias leido sau palikęs dramaturgo pareigas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT), jis krovėsi lagaminus kelionei į Kijevą.

Populiariausio dramos autoriaus apdovanojimą iš asociacijos LATGA gavusio menininko jau laukia kūrybinės išvykos į Estiją, Rumuniją. Ne tik Lietuvos, bet ir teatro gerbėjams užsienyje pažįstamas autorius sakosi esąs laimingas galėdamas dirbti mėgstamą darbą – t. y. rašyti pjeses ir knygas, nors iš jo nei rūmams, nei prabangiam mersedesui neuždirba.

M. Ivaškevičiui 50 metų sukako kaip tik kovo 26-ąją, kai LNDT vyko Auksinių scenos kryžių apdovanojimų ceremonija. Kai sužinojo, kad yra joje laukiamas, jog atsiimtų LATGA garbės ženklą „Ad Astra“ kaip Populiariausias dramos autorius, jis jau turėjo nusipirkęs bilietus į Romą. Nusprendęs su kolegomis iš teatro ir gerbėjais sveikintis iš Italijos online, dėl ryšio nesklandumų liko beveik neišklausytas. Vis dėlto bene pačią svarbiausią padėkos kalbos dalį apie dramaturgo profesijos sudėtingumą žiūrovai galėjo išgirsti: „Puoselėkite dramaturgus, nes tai labai jautri teatro kultūra, kurią nepaprastai sunku užauginti ir labai lengva sunaikinti.“

Spektakliai muša rekordus

Kad dramaturgija labai pažeidžiama teatro scenos dalis, jis pabrėžė ir susitikęs su LATGA komanda. „Autorius iššauna su pirmais kūriniais, tada pasitaiko vienas kitas nerealizuotas, ir jis viską meta, praradęs motyvaciją. Teatras turi jausti atsakomybę prieš šiuos žmones, turi jų ieškoti. Juk pačiam žmogui, norinčiam tapti dramaturgu, labai sudėtinga ateiti ir siūlyti savo kūrinius“, – įsitikinęs Marius.

M. Ivaškevičiui siūlytis jau seniai nereikia. Autoriaus kūriniai dažnai statomi ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje bei kitose šalyse. LATGA duomenimis, Metų dramos titulą jam padėjo uždirbti naujausias jo ir Oskaro Koršunovo bendras darbas „Miegantys“ bei anksčiau pagal jo pjeses sukurti, bet vis dar rodomi spektakliai „Madagaskaras“, „Mistras“, „Rusiškas romanas“, „Dievų aušra“.

„Pažiūrėkite, kas stovi už šių spektaklių – t. y. Rimas Tuminas, O. Koršunovas. Tai yra mūsų grandai, žiūrovai eina į jų spektaklius. Man tam tikra prasme pasisekė, kad tenka dirbti su tokiais režisieriais. Taip pat esu dėkingas ir aktoriams, kurie šiuos kūrinius tiek daug metų taip entuziastingai vaidina. Man nemažai tenka dirbti Latvijoje, o ypač – Estijoje. Ten nėra tokių tradicijų teatre, kad spektakliai gyventų 10, 15 ar net 20 metų. Estijoje baigė rodyti „Išvarymą“ po 6-erių metų. Ir tai buvo visų laikų Estijos rekordas!“ – juokiasi pašnekovas.

Galima sakyti, kad populiariausiu dramos autoriumi Marių išrinko žiūrovai, noriai pirkę bilietus į spektaklius, pastatytus pagal jo kurtas pjeses. „Man LATGA įsteigtas apdovanojimas labai svarbus, gal net svarbesnis už Auksinį scenos kryžių. Jis susijęs su laiko patikrinta sėkme. Viena yra komisijos, kita – žiūrovų įvertinimas. Kokios srities bebūtų autorius – dramaturgas, rašytojas, kompozitorius – jis kuria tam, kad būtų klausomas, leidžiamas, matomas, girdimas, mėgstamas. Žinoma, turbūt daug kam šioje vietoje norisi atskirti populiariąją kultūrą nuo rimtosios… Bet aš niekada nelindau į populiariosios kultūros lauką, todėl dvigubai maloniau gauti šį apdovanojimą. Lenkiu galvą prieš Lietuvos teatro gerbėjus, kurie turi gerą skonį ir geriausiai įdarbina rimtus teatro kūrinius“, – sako M. Ivaškevičius.

Teatrai turi dalintis sėkme

Kalbėdamas apie finansinę kūrybinio gyvenimo pusę, žinomas autorius negaili patarimų pradedantiems menininkams. Pasak jo, visame civilizuotame pasaulyje priimta, kad teatrai spektaklio sėkme dalijasi ir su autoriais, todėl dramaturgai gauna ne tik sutartą honorarą, bet ir tam tikrą procentą nuo pajamų už parduotus bilietus. „Kiekvienoje šalyje, aišku, yra savos taisyklės, kartais tenka ieškoti kompromisų. Su vienu čekų teatru derėdamasis dėl honoraro už senos pjesės panaudojimą išgirdau, kad jie esą tokiu atveju nemoka honoraro, o tik procentus nuo pajamų už bilietus. Sakau, viskas gerai, bet tuomet padidinkite tuos procentus nuo pajamų“, – derybas prisimena M. Ivaškevičius.

Pasak jo, norint deramai uždirbti iš kūrybos, verta pasigilinti į sutarčių punktus dėl autorių teisių ir nenusileisti nei teatrams, nei kitiems kūrinių naudotojams – juk pjesės autorius yra labai svarbi spektaklio kūrybinės grandies dalis. „Nebūtina skaityti visko, bet tarp svarbiausių punktų yra autorių teisės. Svarbu neperleisti jų teatrui ar kitam kūrinių naudotojui visam laikui – tai blogiausia, kas gali nutikti. Jeigu jau perleidžiate teises, tai bent nusistatykite terminą – metams ar dvejiems. Nes gali nutikti taip, kad jums sumokės avansą, o pjesė taip ir liks nepastatyta. Kartą mėgino sutartyje įrašyti sąlygą, kad savo pjesės neleisčiau statyti 5 metus visame pasaulyje. Bet dažniausiai sutartyse geografija apsiriboja viena šalimi, o kartais – ir miestais. Pavyzdžiui, leidimą statyti pjesę sutartam terminui suteiki tik vienam iš Varšuvos teatrų. Na, žinoma, svarbu sužiūrėti sutartyje ir tuos procentus nuo pajamų už bilietus. Dramaturgams paprastai priklauso 10 proc., jeigu pjesė statoma originalo kalba. Jeigu ją reikia versti, tuomet dramaturgui tenka šiek tiek mažesnis procentas, nes dalis atitenka vertėjui“, – patirtimi dalijasi autorius.

Pačioje kūrybinio gyvenimo pradžioje M. Ivaškevičius sako susidurdavęs su noru pasipelnyti iš kūrybos, apeinant autorių teisių įstatymo nuostatas. Ir dėl to kaltina ne žinių apie autorių teises trūkumą, o paprasčiausią godumą, sąlygotą sovietmečiu įgytų blogų įpročių: „Iki šiol netgi nacionalinėse įstaigose dirba tokių žmonių, kurie apgaudinėja autorius, pasinaudodami jų jaunyste, nepatyrimu, nežinomumu. Jau tiek metų esame Vakarų pasaulio dalis, bet tai vis nesibaigia, nes kai kurių galvose dar likę nemažai sovietinio mąstymo. Sugalvota visa sistema: jeigu autorius nenusileidžia, į jo vietą grasinama paimti kitą. Viskas priklauso nuo to, kokia eilė stovi prie tos pozicijos, kiek stiprus esi ir gali pastovėti už save. Tie raumenys anksčiau ar vėliau užauga, bet būdami jauni kone visi susiduriame su tuo spaudimu nusileisti dėl honoraro dydžio ar perleisti autorių teises teatrui.“

Pragyvena iš kūrybos

Dar paauglystėje pradėjęs galvoti apie menininko kelią, Marius susidūrė su stereotipinėmis frazėmis, kad rašymas – ne profesija, o būti rašytoju galima ir po darbo. Tiek tėvai, tiek draugai jam siūlė įgyti rimtą specialybę. „Kai pradėjau gyventi vien iš rašymo ir galėjau skirti visą savo laiką kūrybai, supratau, kad tik tokiu atveju galima pasiekti tikrai gerų rezultatų. Man, kaip ir kiekvienam profesionalui, norisi savo srityje būti geriausiu. Jeigu ledo čiuožėjas visą dieną žais futbolą, tai jis nemokės gerai čiuožti, ar ne?“ – šypsosi jis.

Pasak M. Ivaškevičiaus, menininko gyvenime pagrindinį vaidmenį vaidina sėkmė. „Jeigu būsi nesėkmingas (o tokių yra daugiau), tai, deja, laukia ne pyragai. Štai jums pavyzdys: daugelis moterų svajoja tapti aktorėmis, tai juk tokia nuostabi romantiška profesija. Bet ne visos gali tapti superaktorėmis. Nemaža dalis aktorių vaidina vos kartą per mėnesį vaikiškame spektaklyje ir dar šalia to dirba kitus darbus. Mano dukra pasirinko kino režisierės kelią, tačiau aš jos nebūčiau atkalbinėjęs ir nuo aktorystės. Galbūt todėl, kad pats neklausiau tėvų ir specialybę rinkausi pagal širdį, o ne pagal protą. Jeigu būčiau teisininkas, gal irgi su skepsiu žiūrėčiau ir sakyčiau: vaikeli, geriau turėk užtikrintą darbą, nebūk menininke“, – kalba žinomas autorius.

Į beveik filosofinį klausimą, ar sunku būti autoriumi, dramaturgas atsako, kad kūryba jam yra didžiausia laimė: „Dėka jos aš gyvenu fantastiškai. Tiesa, nevažinėju prabangiu mersedesu ir negyvenu kažkokiuose rūmuose. Būdamas kūrėju iš mažos šalies turi daugiau šansų „iššauti“, bet paskui kažkuriuo metu pasieki lubas. Ir po to viskas priklauso nuo pasaulio požiūrio į tavo šalį. Jeigu galvoja, kad tokioje posovietinėje šalyje negali išaugti talentingų žmonių, tada daryk ką nori, niekas nepastebės. Reikia kažkokio sprogimo, kad atkreiptum dėmesį į vieną ar kitą meno sritį. Kaip nutiko su rumunų kinu – kažkuris režisierius laimėjo Auksinę palmės šakelę ir tada ledai pajudėjo. Mes dar neturėjome pasaulinio garso dramaturgo, tad niekas į šitą pusę ir nesidairo – čia „baravykai“ neauga, todėl neverta šitame miškelyje ir grybauti.“

Sukaktį atšventė kukliai

Paklaustas, kodėl triukšmingai neatšventė gražios sukakties ir gauto apdovanojimo, Marius atviras: šventės Lietuvoje vengė sąmoningai, nes po LNDT akibrokšto (Marius buvo atleistas iš šio teatro dramaturgo pareigų) jautėsi nekaip. „Pradžioje turėjau minčių surengti šventę artimiesiems, kolegoms, aktoriams, padarydamas šou, kuriame susitiktų personažai iš mano spektaklių. Bet kai prasidėjo tie konfliktai su LNDT – pagalvojau, kam gi aš čia tą šventę darysiu? Ir nusipirkau bilietus į Italiją“, – sako autorius.

Bet tai nebuvo pagrindinė priežastis – jis prisipažįsta ir šiaip nemėgstantis kažkaip ypatingai švęsti savo gimtadienių, tik 30-mečio proga buvo surengęs didelę puotą. „Po to nebešvenčiu, stengiuosi pabėgti su artimais žmonėmis kur nors toliau nuo namų. Turiu tradiciją nueiti kur nors prie vandens (upės, ežero, jūros, vandenyno) būtent tą valandą, kai gimiau, ir apmąstyti savo gyvenimo ir kūrybinio kelio niuansus. Toks savirefleksijos laikas man būna kelis kartus per metus. Per gimtadienį, Naujus metus ir rudens pradžioje“, – pasakoja Marius.

Pailsėjęs Italijoje vėl kibo į darbus: vyko į Kijevą, kur Dramaturgų teatre repetuojama žinomo latvių autoriaus Valterio Silio pjesė. Jos premjera įvyks Estijos mieste Narvoje rengiamame festivalyje „Laisvė“. Marius yra vienas šio festivalio prodiuserių, o šias pareigas jam patikėjo festivalio šeimininkai – teatras „Vaba Lava“.

„Šių metų festivalyje daugiausia dėmesio skirsime, savaime suprantama, Ukrainos teatro scenai. Taip pat orientuosimės ir į Vidurio Azijos šalis, buvusias sovietų sąjungos respublikas. Su kolegomis apvažinėjome jas, ieškodami nepriklausomų spektaklių. Kelis atrastus perliukus atvešime į Narvą. Į festivalį kviečiame teatro profesionalus iš Vokietijos, Lenkijos, Švedijos. Vakariečiai niekada nenuvažiuos į tuos kraštus, o jeigu ir nuvažiuos, tai be rusų kalbos jiems ten bus neįmanoma susigaudyti“, – festivalio idėją trumpai paaiškina dramaturgas.

Beje, būtent pagal lietuvio baigiamą kurti pjesę pastatytu spektakliu (jame vaidins latvių ir estų aktoriai) šis festivalis ir prasidės. Marius išduoda, kad naujame spektaklyje vakariečiams mėgins kuo suprantamiau nupasakoti sovietinio totalitarizmo košmarą.

Po viešnagės Estijoje, kur dalyvaus pirmosiose savo spektaklio repeticijose, Marius su O. Koršunovu keliaus į šiemetinę Europos kultūros sostinę – Timišoarą Rumunijoje – ieškoti aktorių rumuniškajai „Išvarymo“ versijai.

Juodraščiai gimsta Molėtuose

Jis atskleidžia, kad ne tik O. Koršunovas, bet ir kiti režisieriai dažnai jį kviečia dalyvauti aktorių atrankose. „Aš geriausiai žinau spektaklio medžiagą, ir nujaučiu, kuris aktorius geriausiai įkūnys mano sukurtus personažus. Jeigu nepažįstu aktorių (pavyzdžiui, estų), tai paprašau kandidatų sąrašo ir po to ieškau filmų su jais“, – pasakoja populiarių pjesių autorius. Taip pat dramaturgas dalyvauja keliose pirmose ir paskutinėse repeticijose.

Jis sako visiškai nesikišantis į scenografiją – paprastai jau pjesėje nurodo, kaip turi atrodyti scena. Nediktuoja sąlygų ir teatro kostiumų dailininkams. Pasak Mariaus, vieninteliai jo reikalavimai – kostiumai turi būti šiuolaikiški ir neatrodyti „pigiai“. „Tačiau labai mėgstu nurodyti, kokių grupių ir atlikėjų dainos turėtų skambėti vienoje ar kitoje scenoje. Tiesa, spektaklių kompozitoriai, matyt, nemėgsta tokios dramaturgo diktatūros, todėl dažniausiai pakeičia mano pasiūlytą muziką kita panašia“, – šypsosi jis.

Rašyti pjesių M. Ivaškevičius dažniausiai vyksta pas tėvus į Molėtus. Jo darbo kabinetu pavirsta namo rūsyje esantis priepirtis. „Anksčiau pagrindinius rašymo darbus pradėdavau apie vidurnaktį ir rašydavau iki 7 ar 8 val. ryto. Dabar rašyti pradedu ir baigiu anksčiau. Dar reikėtų pridurti, kad prieš pradėdamas rašyti nemažai laiko praleidžiu ieškodamas medžiagos. Per kiek parašau pjesę? Įvairiai. Pavyzdžiui, pirmąjį „Madagaskaro“ veiksmą parašiau per mėnesį. Žinoma, paskui rašymo greitis sumažėjo – rašydamas pjesę kartais užtrukdavau ir metus. Taip nutinka, kai pradedi iš savęs vis daugiau reikalauti – šlifuoji ir šlifuoji kūrinius. Paskutiniu metu vėl pradėjau rašyti greičiau. Pavyzdžiui, pernai vieną pjesę parašiau per mėnesį“, – apie kūrybos procesus ir ritualus pasakoja kūrėjas.

Kas jį apskritai įkvepia kurti? Iš kur semiasi idėjų knygoms ir pjesėms? „Kas tuo metu man rūpi, tas ir atsispindi kūryboje. Tuos dalykus kažkurį laiką savyje nešioju, kol sutinku žmogų, kuriam rūpi tas pats. Tada užsimezga kontaktas: aš rašau, o tu statai pjesę. Su knygomis kiek kitaip. Kiekvieno romano istorija vis kitokia ir kiekvienos knygos idėjas labai ilgai apmąstau. Ar niekam jų nepasakoju? Pasakoju. Nebijau idėjų vagysčių. Pati idėja yra niekas, ji vertinga pasidaro tik tada, kai tampa kūriniu. Pasakodamas idėjas kitiems aš tarsi pasitikrinu, ar tai įdomu. Pasinaudodamas reakcija ir užduodamais klausimais, pridedu į kūrinius naujų spalvų ir krypčių. Iš tų savyje nešiojamų idėjų gal tik 20 proc. tampa kūnu. Kartais pagalvoju, kad galėčiau išleisti knygą su nerealizuotomis idėjomis. Gal jos praverstų kažkam kitam?“ – sako M. Ivaškevičius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Teatras: kitos panašios naujienos
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2022-12-07 21:14:51

Oskaras Korshunovas: Mano atleidimo iš LNDT epopėja

"Dramatiškiausia kas įvyko per keletą metų Lietuvos nacionaliniame dramos teatre - tai mano priėmimų ir atleidimų istorijos. Šios istorijos, beje, tikrai įeis į teatro istoriją. Jau pats mano priėmimas į teatrą vyko dramatiškom aplinkybėm". - Pradeda savo pasakojimą O. Koršunovas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-10-04 16:05:38

Teatras turi priminti žmogui, dėl ko jis galėtų numirti. Pokalbis su J. Braziu

Teatras įdomus, kai jį kuria menininkai, turintys idėjų. Toks yra jaunasis režisierius Jokūbas Brazys. 2021 metais baigęs režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (kurso vadovas – Oskaras Koršunovas).
       2022-02-07 09:02:51

Matas Pranskevičius: kai tenka spektaklyje ir gimti, ir mirti

Matas Pranskevičius – jaunosios teatro kartos aktorius, visai neseniai baigęs aktorinio meistriškumo studijas Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijoje, jau spėjęs įsitvirtinti profesionalaus teatro scenoje ir, už ryškius vaidmenis spektakliuose, žiūrovų atmintyje.
       2022-01-26 09:00:15

Scenografė Birutė Ukrinaitė apie Undinės apdarą be žuvies uodegos

Scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė teatre kartu su režisieriumi Gyčiu Padegimu dirba jau beveik ketvirtį amžiaus ir vizualiai yra apipavidalinusi daugiau nei 50 spektaklių.
       2022-01-11 10:24:38

„TAIPNE“ – spektaklis apie šeimą

Vilniaus Keistuolių teatras, po dvejus metus trukusios rekonstrukcijos, atvėrė duris ir pristatė savo pirmąją premjerą – nuotaikingą spektaklį visai šeimai – „TAIPNE“. Aido Giniočio režisuotas spektaklis mažiesiems ir jų tėvams – įkvėptas gyvenimiškos patirties, kupinas betarpiško kūrybinės komandos dalijimosi sava buitimi.
       2021-08-17 09:37:31

Nustatytos naujos renginiams organizuoti būtinos sąlygos

Nuo pirmadienio įsigaliojo valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimas renginių organizatoriams dėl renginiams organizuoti būtinųjų sąlygų.
       2021-06-04 10:12:12

Liepą – LNDT premjera „Kas nužudė mano tėvą“ apie sūnaus ir tėvo santykius

Tebesitęsiant rekonstrukcijai Lietuvos nacionalinis dramos teatras spektaklius ir premjeras pristato kitose Vilniaus ir Lietuvos vietose.
       2021-04-08 06:16:03

Karantiną kultūros įstaigos išnaudoja atsinaujinimui

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) ir kitos šalies miestų kultūros įstaigos užsitęsusį karantiną išnaudoja rekonstrukcijos darbams ir naujų technologinių sprendimų diegimui.
       2021-03-08 14:09:46

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Profesionaliojo scenos meno premijos laureatams bus įteiktos Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.
       2020-07-02 18:41:11

Rekonstruojamame teatre pristatytos 81 sezono premjeros

Liepos 2 d. buvo pristatytos naujo Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezono premjeros. Susirinkusiems žiniasklaidos atstovams iš pradžių LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis aprodė atnaujinamo teatro erdves.
       2020-05-20 13:34:30

Leistiną kultūros renginių dalyvių skaičių numatoma didinti palaipsniui

Vyriausybė pasitarime pritarė Kultūros renginių dalyvių (žiūrovų) skaičiaus didinimo planui. Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijoms pavesta atsižvelgti į šio plano nuostatas teikiant Vyriausybei siūlymus dėl karantino režimo reikalavimų švelninimo.
Daugiau naujų naujienų
       2023-06-08 17:07:36

Krūtų implantai netrukdo nei sportuoti, nei žindyti krūtimi?

Svajojate padidinti ar padailinti krūtinę implantais, bet vis nesiryžtate? Gali būti, kad to priežastis – interneto platybėse sklandantys mitai. Tiesa, nebūtinai pagrįsti.
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-06-08 13:27:08

Savivaldybėse paspirtukams gali būti draudžiama važiuoti šaligatviu

Ketvirtadienį Seimas pritarė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimams, kuriais numatomi nauji reikalavimai paspirtukams, tarp kurių galimas draudimas važiuoti šaligatviu.
       2023-06-07 15:44:40

5 klaidos grilinant, kurios gali pakenkti sveikatai

Gegužės 7-oji – Pasaulinė maisto saugos diena. Kasdien per 1,5 mln. žmonių pasaulyje suserga dėl to, kad suvalgo nesaugaus maisto. Šis klausimas tampa itin aktualiu Lietuvoje vasarą, kai šylant orams lengva pamiršti tinkamai pasirūpinti greitai gendančiais produktais.
       2023-06-07 11:28:49

Laivus projektuojanti inžinierė: profesijos pasirinkimą lemia gebėjimai

Nors XXI amžius dažnai vadinamas lygių galimybių amžiumi, tačiau vyrų ir moterų galimybėms vienodėjant, požiūris į profesijas kaip vyriškas arba moteriškas beveik nesikeičia.
       2023-06-06 17:14:18

Prasidėjo sausmedžio uogų sezonas: supermaistas, puikiai tinkantis virtuvėje

Prasidėjo šviežių lietuviškų uogų – ne tik populiariųjų braškių, šilauogių ir aviečių, bet ir lietuviams dar gana neįprastų sausmedžio uogų – sezonas. Didelė dalis tautiečių vis dar nėra ragavę šių uogų ir nė nenumano, kad jos auginamos Lietuvoje.
       2023-06-06 17:05:42

Kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių, kai tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln., skelbta 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje.
       2023-06-05 12:49:37

Vasaros topas – ant žarijų kepti kiaulienos kepsniai: patiks visai šeimai

Kiauliena, kaip ir vištiena, išlieka mėgstamiausios lietuvių mėsos rūšys, o atėjus grilinimo sezonui, gardžius kiaulienos nugarinės kepsnelius pasiruoš ir išsikeps net virtuvės naujokai.
       2023-06-05 12:36:18

Ką daryti atėjus laikui atsinaujinti „Mobile-ID“: patarimas – geriau nedelsti

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2” savo klientus apie besibaigiančius „Mobile-ID“ sertifikatus informuoja SMS žinute. Taip vartotojai žino, kad netrukus šią paslaugą reiks atnaujinti.
       2023-06-04 10:42:31

Išvykų sezonas atidarytas: išmanūs aksesuarai, be kurių kelionėse neišsiversite

Dabar susikurti komfortišką aplinką gamtoje paprasta – gerą nuotaiką užtikrinti padeda muzika, sklindanti iš kolonėlių, telefonus galima įkrauti su išorinėmis baterijomis, o su nešiojamaisiais modemais internetas veiks net tolimiausiuose kampeliuose.
       2023-05-30 16:06:53

Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?

Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyvūnas turi jaustis komfortiškai ir būti saugus.
       2023-05-29 16:48:43

Alpių virtuvės paslaptys: užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Nors Alpės labiau įsivaizduojamos kaip žiemos atostogų kurortas, net ir vasarą šis kraštas turi, ką pasiūlyti: žaliuojančius slėnius, atgaivinančius ežerus ir, žinoma, įspūdingas kalnų panoramas.
       2023-05-29 16:42:28

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus.
       2023-05-29 16:37:47

Ko Lietuvos vaikus gali išmokyti unguriai?

Viena gegužės diena mažiesiems Žaslių miestelio gyventojams buvo itin įsimintina. Vaikai iš vietos pagrindinės mokyklos ir lopšelio-darželio „Žaliasis klevelis“ auklėtiniai gavo progą su Žuvininkystės tarnybos specialistais į Neries upę išleisti tūkstančius europinių ungurių jauniklių.
       2023-05-29 16:29:11

Sugalvojau įsigyti oro kondicionierių: ar nepavėlavau ir ar kas jį sumontuos?

Lietuviški sezonai keičiasi gana greitai: atrodytų, dar vakar buvo šalnos, o jau šiandien saulė kaitina taip, kad namie – tikra pirtis. Specialistai pastebi, kad daugelis apie namų vėsinimą susimąsto tik tada, kai ima kamuoti kaitra, bet tokiu atveju dažnai jau būna per vėlu.
       2023-05-27 12:30:47

Saugią kaimynystę užtikrina ne tik namų spyna: kaip apsisaugoti išmaniai

Dabar saugumą namuose ir kaimynystėje gali padėti užtikrinti išmanios priemonės – specialios aplikacijos gali padėti suburti kaimynų bendruomenę, o namų kameros užtikrina jūsų ramybę net ir tada, kai nesate namuose.
       2023-05-25 16:39:44

Specialistų rekomendacijos: kaip išsirinkti tinkamiausią dviratį?

Artėjant vasarai, keliones automobiliu verta pakeisti į važiavimą dviračiu. Taip galima ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir atsipalaiduoti, pasigrožėti gamta.
       2023-05-25 16:37:32

„Nokia“ viceprezidentė M. Mentula: 5G monetizavimo galimybes mato mūsų šalyje

Nors Lietuvoje 5G ryšys, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, pradėtas diegti kiek vėliau, šalyje jau matomi pirmieji šios technologijos privalumai. Pradedant nuo lengvesnės individualių vartotojų kasdienybės iki įmonių modernizavimo.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 15:53:34

Eurolyga Kaune: galingiausias Wi-Fi ir visą parą budintys „Telia“ inžinieriai

Nuo penktadienio iki sekmadienio Kaune vyksiančiame Eurolygos finalo ketverto turnyre greičiu žavės ne tik žaidėjų atakos, bet ir internetas – „Telia“ viso renginio metu užtikrins 1 Gb/s spartos Wi-Fi ryšį.
       2023-05-19 12:14:09

Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms?

Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų gebėjimai, yra priimami ir vertinami, yra raktas į verslo sėkmę,  sako didžiausią automatinių degalinių tinklą šalyje valdančios įmonės „Neste Lietuva“ vadovė Julija Matisonė.
       2023-05-19 12:11:34

Jūsų smegenys yra galingas kompiuteris: kas padeda joms geriau veikti

Žmogaus smegenys informaciją apdoroja daugiau nei 3000 GHz greičiu, kuris prilyginamas galingiausiam kompiuteriui, rodo „Winstono“ medicinos centro duomenys. Smegenims reikalingos nuolatinės žinios – tokiu būdu jos išlieka aktyvios ir greičiau priima sprendimus.
       2023-05-19 11:15:17

Ruošiatės vasarą dirbti iš šiltų kraštų? Galite netekti svarbių duomenų

Atšilus orams ir prasidedant atostogų sezonui, atsiranda vis daugiau pagundų pasiėmus kompiuterį pabėgti iš miesto. Nors darbas ne biure, o namuose, bet kurioje Lietuvos vietoje ar net užsienyje jau seniai tapo įprasta praktika, nuotolinis darbas, kartu su visais privalumais, turi ir nemažai rizikų.
       2023-05-19 10:20:52

Lietuvos oro uostai tapo dar draugiškesni augintiniams: kaip pasiruošti

Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-18 16:08:10

Išmani apsauga: ekspertas pataria, kaip užtikrinti namų prietaisų saugumą

Statistikos bendrovės „Statista“ atliktas tyrimas rodo, kad išmaniųjų namų populiarumas nuolat auga. Jei šiuo metu pasaulyje tokių namų ūkių yra 360 mln., tai prognozuojama, kad iki 2027-ųjų šis skaičius kone padvigubės ir pasieks 672 mln.
       2023-05-18 11:56:35

Kodėl smidrus naudinga valgyti ne tik sportuojantiems ir gurmanams?

Artėjanti vasara skatina grįžti prie sau duotų naujametinių pažadų daugiau sportuoti ir sveikiau maitintis. Parduotuvių lentynose daržovių asortimentą vis gausiau papildo pirkėjų jau pamėgti smidrai, tačiau ne visi žino, kodėl ir kaip juos valgyti.
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-05-17 19:04:02

RRT pirmininkė: dalis mūsų visuomenės tebegyvena skaitmeniniame skurde

Gegužės 17-ąją visame pasaulyje minima Informacinės visuomenės diena. Tačiau dalis Lietuvos visuomenės narių tebegyvena skaitmeniniame skurde: neturi ryšio, įgūdžių, jaučiasi nesaugūs, nepasitiki el. ryšių paslaugomis, sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
       2023-05-17 19:01:56

4 technologijos, kurios mūsų kasdienybę pakeis jau artimiausiais metais

Kasmet gegužės 17 d. švenčiama Tarptautinė telekomunikacijų diena yra gera proga susimąstyti, kaip smarkiai pažengė mūsų pasaulis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.