Naujienos

Populiariausias dramos autorius Marius Ivaškevičius: mano gyvenimas fantastiškas

2023-04-21 15:03:45

Kovo pabaigoje 50-metį atšventusį dramaturgą Marių Ivaškevičių Vilniuje pagauti sudėtinga – vos grįžęs iš atostogų Italijoje, kurias leido sau palikęs dramaturgo pareigas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT), jis krovėsi lagaminus kelionei į Kijevą.

Populiariausio dramos autoriaus apdovanojimą iš asociacijos LATGA gavusio menininko jau laukia kūrybinės išvykos į Estiją, Rumuniją. Ne tik Lietuvos, bet ir teatro gerbėjams užsienyje pažįstamas autorius sakosi esąs laimingas galėdamas dirbti mėgstamą darbą – t. y. rašyti pjeses ir knygas, nors iš jo nei rūmams, nei prabangiam mersedesui neuždirba.

M. Ivaškevičiui 50 metų sukako kaip tik kovo 26-ąją, kai LNDT vyko Auksinių scenos kryžių apdovanojimų ceremonija. Kai sužinojo, kad yra joje laukiamas, jog atsiimtų LATGA garbės ženklą „Ad Astra“ kaip Populiariausias dramos autorius, jis jau turėjo nusipirkęs bilietus į Romą. Nusprendęs su kolegomis iš teatro ir gerbėjais sveikintis iš Italijos online, dėl ryšio nesklandumų liko beveik neišklausytas. Vis dėlto bene pačią svarbiausią padėkos kalbos dalį apie dramaturgo profesijos sudėtingumą žiūrovai galėjo išgirsti: „Puoselėkite dramaturgus, nes tai labai jautri teatro kultūra, kurią nepaprastai sunku užauginti ir labai lengva sunaikinti.“

Spektakliai muša rekordus

Kad dramaturgija labai pažeidžiama teatro scenos dalis, jis pabrėžė ir susitikęs su LATGA komanda. „Autorius iššauna su pirmais kūriniais, tada pasitaiko vienas kitas nerealizuotas, ir jis viską meta, praradęs motyvaciją. Teatras turi jausti atsakomybę prieš šiuos žmones, turi jų ieškoti. Juk pačiam žmogui, norinčiam tapti dramaturgu, labai sudėtinga ateiti ir siūlyti savo kūrinius“, – įsitikinęs Marius.

M. Ivaškevičiui siūlytis jau seniai nereikia. Autoriaus kūriniai dažnai statomi ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje bei kitose šalyse. LATGA duomenimis, Metų dramos titulą jam padėjo uždirbti naujausias jo ir Oskaro Koršunovo bendras darbas „Miegantys“ bei anksčiau pagal jo pjeses sukurti, bet vis dar rodomi spektakliai „Madagaskaras“, „Mistras“, „Rusiškas romanas“, „Dievų aušra“.

„Pažiūrėkite, kas stovi už šių spektaklių – t. y. Rimas Tuminas, O. Koršunovas. Tai yra mūsų grandai, žiūrovai eina į jų spektaklius. Man tam tikra prasme pasisekė, kad tenka dirbti su tokiais režisieriais. Taip pat esu dėkingas ir aktoriams, kurie šiuos kūrinius tiek daug metų taip entuziastingai vaidina. Man nemažai tenka dirbti Latvijoje, o ypač – Estijoje. Ten nėra tokių tradicijų teatre, kad spektakliai gyventų 10, 15 ar net 20 metų. Estijoje baigė rodyti „Išvarymą“ po 6-erių metų. Ir tai buvo visų laikų Estijos rekordas!“ – juokiasi pašnekovas.

Galima sakyti, kad populiariausiu dramos autoriumi Marių išrinko žiūrovai, noriai pirkę bilietus į spektaklius, pastatytus pagal jo kurtas pjeses. „Man LATGA įsteigtas apdovanojimas labai svarbus, gal net svarbesnis už Auksinį scenos kryžių. Jis susijęs su laiko patikrinta sėkme. Viena yra komisijos, kita – žiūrovų įvertinimas. Kokios srities bebūtų autorius – dramaturgas, rašytojas, kompozitorius – jis kuria tam, kad būtų klausomas, leidžiamas, matomas, girdimas, mėgstamas. Žinoma, turbūt daug kam šioje vietoje norisi atskirti populiariąją kultūrą nuo rimtosios… Bet aš niekada nelindau į populiariosios kultūros lauką, todėl dvigubai maloniau gauti šį apdovanojimą. Lenkiu galvą prieš Lietuvos teatro gerbėjus, kurie turi gerą skonį ir geriausiai įdarbina rimtus teatro kūrinius“, – sako M. Ivaškevičius.

Teatrai turi dalintis sėkme

Kalbėdamas apie finansinę kūrybinio gyvenimo pusę, žinomas autorius negaili patarimų pradedantiems menininkams. Pasak jo, visame civilizuotame pasaulyje priimta, kad teatrai spektaklio sėkme dalijasi ir su autoriais, todėl dramaturgai gauna ne tik sutartą honorarą, bet ir tam tikrą procentą nuo pajamų už parduotus bilietus. „Kiekvienoje šalyje, aišku, yra savos taisyklės, kartais tenka ieškoti kompromisų. Su vienu čekų teatru derėdamasis dėl honoraro už senos pjesės panaudojimą išgirdau, kad jie esą tokiu atveju nemoka honoraro, o tik procentus nuo pajamų už bilietus. Sakau, viskas gerai, bet tuomet padidinkite tuos procentus nuo pajamų“, – derybas prisimena M. Ivaškevičius.

Pasak jo, norint deramai uždirbti iš kūrybos, verta pasigilinti į sutarčių punktus dėl autorių teisių ir nenusileisti nei teatrams, nei kitiems kūrinių naudotojams – juk pjesės autorius yra labai svarbi spektaklio kūrybinės grandies dalis. „Nebūtina skaityti visko, bet tarp svarbiausių punktų yra autorių teisės. Svarbu neperleisti jų teatrui ar kitam kūrinių naudotojui visam laikui – tai blogiausia, kas gali nutikti. Jeigu jau perleidžiate teises, tai bent nusistatykite terminą – metams ar dvejiems. Nes gali nutikti taip, kad jums sumokės avansą, o pjesė taip ir liks nepastatyta. Kartą mėgino sutartyje įrašyti sąlygą, kad savo pjesės neleisčiau statyti 5 metus visame pasaulyje. Bet dažniausiai sutartyse geografija apsiriboja viena šalimi, o kartais – ir miestais. Pavyzdžiui, leidimą statyti pjesę sutartam terminui suteiki tik vienam iš Varšuvos teatrų. Na, žinoma, svarbu sužiūrėti sutartyje ir tuos procentus nuo pajamų už bilietus. Dramaturgams paprastai priklauso 10 proc., jeigu pjesė statoma originalo kalba. Jeigu ją reikia versti, tuomet dramaturgui tenka šiek tiek mažesnis procentas, nes dalis atitenka vertėjui“, – patirtimi dalijasi autorius.

Pačioje kūrybinio gyvenimo pradžioje M. Ivaškevičius sako susidurdavęs su noru pasipelnyti iš kūrybos, apeinant autorių teisių įstatymo nuostatas. Ir dėl to kaltina ne žinių apie autorių teises trūkumą, o paprasčiausią godumą, sąlygotą sovietmečiu įgytų blogų įpročių: „Iki šiol netgi nacionalinėse įstaigose dirba tokių žmonių, kurie apgaudinėja autorius, pasinaudodami jų jaunyste, nepatyrimu, nežinomumu. Jau tiek metų esame Vakarų pasaulio dalis, bet tai vis nesibaigia, nes kai kurių galvose dar likę nemažai sovietinio mąstymo. Sugalvota visa sistema: jeigu autorius nenusileidžia, į jo vietą grasinama paimti kitą. Viskas priklauso nuo to, kokia eilė stovi prie tos pozicijos, kiek stiprus esi ir gali pastovėti už save. Tie raumenys anksčiau ar vėliau užauga, bet būdami jauni kone visi susiduriame su tuo spaudimu nusileisti dėl honoraro dydžio ar perleisti autorių teises teatrui.“

Pragyvena iš kūrybos

Dar paauglystėje pradėjęs galvoti apie menininko kelią, Marius susidūrė su stereotipinėmis frazėmis, kad rašymas – ne profesija, o būti rašytoju galima ir po darbo. Tiek tėvai, tiek draugai jam siūlė įgyti rimtą specialybę. „Kai pradėjau gyventi vien iš rašymo ir galėjau skirti visą savo laiką kūrybai, supratau, kad tik tokiu atveju galima pasiekti tikrai gerų rezultatų. Man, kaip ir kiekvienam profesionalui, norisi savo srityje būti geriausiu. Jeigu ledo čiuožėjas visą dieną žais futbolą, tai jis nemokės gerai čiuožti, ar ne?“ – šypsosi jis.

Pasak M. Ivaškevičiaus, menininko gyvenime pagrindinį vaidmenį vaidina sėkmė. „Jeigu būsi nesėkmingas (o tokių yra daugiau), tai, deja, laukia ne pyragai. Štai jums pavyzdys: daugelis moterų svajoja tapti aktorėmis, tai juk tokia nuostabi romantiška profesija. Bet ne visos gali tapti superaktorėmis. Nemaža dalis aktorių vaidina vos kartą per mėnesį vaikiškame spektaklyje ir dar šalia to dirba kitus darbus. Mano dukra pasirinko kino režisierės kelią, tačiau aš jos nebūčiau atkalbinėjęs ir nuo aktorystės. Galbūt todėl, kad pats neklausiau tėvų ir specialybę rinkausi pagal širdį, o ne pagal protą. Jeigu būčiau teisininkas, gal irgi su skepsiu žiūrėčiau ir sakyčiau: vaikeli, geriau turėk užtikrintą darbą, nebūk menininke“, – kalba žinomas autorius.

Į beveik filosofinį klausimą, ar sunku būti autoriumi, dramaturgas atsako, kad kūryba jam yra didžiausia laimė: „Dėka jos aš gyvenu fantastiškai. Tiesa, nevažinėju prabangiu mersedesu ir negyvenu kažkokiuose rūmuose. Būdamas kūrėju iš mažos šalies turi daugiau šansų „iššauti“, bet paskui kažkuriuo metu pasieki lubas. Ir po to viskas priklauso nuo pasaulio požiūrio į tavo šalį. Jeigu galvoja, kad tokioje posovietinėje šalyje negali išaugti talentingų žmonių, tada daryk ką nori, niekas nepastebės. Reikia kažkokio sprogimo, kad atkreiptum dėmesį į vieną ar kitą meno sritį. Kaip nutiko su rumunų kinu – kažkuris režisierius laimėjo Auksinę palmės šakelę ir tada ledai pajudėjo. Mes dar neturėjome pasaulinio garso dramaturgo, tad niekas į šitą pusę ir nesidairo – čia „baravykai“ neauga, todėl neverta šitame miškelyje ir grybauti.“

Sukaktį atšventė kukliai

Paklaustas, kodėl triukšmingai neatšventė gražios sukakties ir gauto apdovanojimo, Marius atviras: šventės Lietuvoje vengė sąmoningai, nes po LNDT akibrokšto (Marius buvo atleistas iš šio teatro dramaturgo pareigų) jautėsi nekaip. „Pradžioje turėjau minčių surengti šventę artimiesiems, kolegoms, aktoriams, padarydamas šou, kuriame susitiktų personažai iš mano spektaklių. Bet kai prasidėjo tie konfliktai su LNDT – pagalvojau, kam gi aš čia tą šventę darysiu? Ir nusipirkau bilietus į Italiją“, – sako autorius.

Bet tai nebuvo pagrindinė priežastis – jis prisipažįsta ir šiaip nemėgstantis kažkaip ypatingai švęsti savo gimtadienių, tik 30-mečio proga buvo surengęs didelę puotą. „Po to nebešvenčiu, stengiuosi pabėgti su artimais žmonėmis kur nors toliau nuo namų. Turiu tradiciją nueiti kur nors prie vandens (upės, ežero, jūros, vandenyno) būtent tą valandą, kai gimiau, ir apmąstyti savo gyvenimo ir kūrybinio kelio niuansus. Toks savirefleksijos laikas man būna kelis kartus per metus. Per gimtadienį, Naujus metus ir rudens pradžioje“, – pasakoja Marius.

Pailsėjęs Italijoje vėl kibo į darbus: vyko į Kijevą, kur Dramaturgų teatre repetuojama žinomo latvių autoriaus Valterio Silio pjesė. Jos premjera įvyks Estijos mieste Narvoje rengiamame festivalyje „Laisvė“. Marius yra vienas šio festivalio prodiuserių, o šias pareigas jam patikėjo festivalio šeimininkai – teatras „Vaba Lava“.

„Šių metų festivalyje daugiausia dėmesio skirsime, savaime suprantama, Ukrainos teatro scenai. Taip pat orientuosimės ir į Vidurio Azijos šalis, buvusias sovietų sąjungos respublikas. Su kolegomis apvažinėjome jas, ieškodami nepriklausomų spektaklių. Kelis atrastus perliukus atvešime į Narvą. Į festivalį kviečiame teatro profesionalus iš Vokietijos, Lenkijos, Švedijos. Vakariečiai niekada nenuvažiuos į tuos kraštus, o jeigu ir nuvažiuos, tai be rusų kalbos jiems ten bus neįmanoma susigaudyti“, – festivalio idėją trumpai paaiškina dramaturgas.

Beje, būtent pagal lietuvio baigiamą kurti pjesę pastatytu spektakliu (jame vaidins latvių ir estų aktoriai) šis festivalis ir prasidės. Marius išduoda, kad naujame spektaklyje vakariečiams mėgins kuo suprantamiau nupasakoti sovietinio totalitarizmo košmarą.

Po viešnagės Estijoje, kur dalyvaus pirmosiose savo spektaklio repeticijose, Marius su O. Koršunovu keliaus į šiemetinę Europos kultūros sostinę – Timišoarą Rumunijoje – ieškoti aktorių rumuniškajai „Išvarymo“ versijai.

Juodraščiai gimsta Molėtuose

Jis atskleidžia, kad ne tik O. Koršunovas, bet ir kiti režisieriai dažnai jį kviečia dalyvauti aktorių atrankose. „Aš geriausiai žinau spektaklio medžiagą, ir nujaučiu, kuris aktorius geriausiai įkūnys mano sukurtus personažus. Jeigu nepažįstu aktorių (pavyzdžiui, estų), tai paprašau kandidatų sąrašo ir po to ieškau filmų su jais“, – pasakoja populiarių pjesių autorius. Taip pat dramaturgas dalyvauja keliose pirmose ir paskutinėse repeticijose.

Jis sako visiškai nesikišantis į scenografiją – paprastai jau pjesėje nurodo, kaip turi atrodyti scena. Nediktuoja sąlygų ir teatro kostiumų dailininkams. Pasak Mariaus, vieninteliai jo reikalavimai – kostiumai turi būti šiuolaikiški ir neatrodyti „pigiai“. „Tačiau labai mėgstu nurodyti, kokių grupių ir atlikėjų dainos turėtų skambėti vienoje ar kitoje scenoje. Tiesa, spektaklių kompozitoriai, matyt, nemėgsta tokios dramaturgo diktatūros, todėl dažniausiai pakeičia mano pasiūlytą muziką kita panašia“, – šypsosi jis.

Rašyti pjesių M. Ivaškevičius dažniausiai vyksta pas tėvus į Molėtus. Jo darbo kabinetu pavirsta namo rūsyje esantis priepirtis. „Anksčiau pagrindinius rašymo darbus pradėdavau apie vidurnaktį ir rašydavau iki 7 ar 8 val. ryto. Dabar rašyti pradedu ir baigiu anksčiau. Dar reikėtų pridurti, kad prieš pradėdamas rašyti nemažai laiko praleidžiu ieškodamas medžiagos. Per kiek parašau pjesę? Įvairiai. Pavyzdžiui, pirmąjį „Madagaskaro“ veiksmą parašiau per mėnesį. Žinoma, paskui rašymo greitis sumažėjo – rašydamas pjesę kartais užtrukdavau ir metus. Taip nutinka, kai pradedi iš savęs vis daugiau reikalauti – šlifuoji ir šlifuoji kūrinius. Paskutiniu metu vėl pradėjau rašyti greičiau. Pavyzdžiui, pernai vieną pjesę parašiau per mėnesį“, – apie kūrybos procesus ir ritualus pasakoja kūrėjas.

Kas jį apskritai įkvepia kurti? Iš kur semiasi idėjų knygoms ir pjesėms? „Kas tuo metu man rūpi, tas ir atsispindi kūryboje. Tuos dalykus kažkurį laiką savyje nešioju, kol sutinku žmogų, kuriam rūpi tas pats. Tada užsimezga kontaktas: aš rašau, o tu statai pjesę. Su knygomis kiek kitaip. Kiekvieno romano istorija vis kitokia ir kiekvienos knygos idėjas labai ilgai apmąstau. Ar niekam jų nepasakoju? Pasakoju. Nebijau idėjų vagysčių. Pati idėja yra niekas, ji vertinga pasidaro tik tada, kai tampa kūriniu. Pasakodamas idėjas kitiems aš tarsi pasitikrinu, ar tai įdomu. Pasinaudodamas reakcija ir užduodamais klausimais, pridedu į kūrinius naujų spalvų ir krypčių. Iš tų savyje nešiojamų idėjų gal tik 20 proc. tampa kūnu. Kartais pagalvoju, kad galėčiau išleisti knygą su nerealizuotomis idėjomis. Gal jos praverstų kažkam kitam?“ – sako M. Ivaškevičius.

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Teatras: kitos panašios naujienos
       2024-05-17 00:00:00

„Viskas, ko neturi“ – Rolando Kazlo kelionė į poeto Valdemaro Kukulo pasaulį

Gegužės 16, 17 d. 18.30 val. Vilniaus teatro „Lėlė“ Didžiojoje salėje – premjera. Dviejų dalių spektaklio „Viskas, ko neturi“, pagal poeto Valdemaro Kukulo eiles, inscenizacijos autorius ir režisierius – Rolandas Kazlas. Dailininkė – Neringa Keršulytė, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2023-10-31 16:34:17

„Ruletė“ XIV Dalios Tamulevičiūtės festivalyje pelnė net du prizus

Vakar XIV Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio uždarymo metu LNDT spektaklis „Ruletė“ buvo išrinktas geriausiu festivalio spektakliu, o jo režisierius Jo Strømgren – geriausiu režisieriumi (už „Ruletę“ ir už „Feromonus“ Juozo Miltinio dramos teatre.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-08-09 14:03:00

„Ruletės“ režisierius Jo Strømgren: „Kurti istoriją nuo nulio reikia drąsos“

Lietuvos nacionalinis dramos teatras 84 sezoną pradės rugsėjo 6 d. premjera paaugliams „Ruletė“, kurią stato žinomas norvegų režisierius ir choreografas Jo Strømgren. 2018 m.
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2022-12-07 21:14:51

Oskaras Korshunovas: Mano atleidimo iš LNDT epopėja

"Dramatiškiausia kas įvyko per keletą metų Lietuvos nacionaliniame dramos teatre - tai mano priėmimų ir atleidimų istorijos. Šios istorijos, beje, tikrai įeis į teatro istoriją. Jau pats mano priėmimas į teatrą vyko dramatiškom aplinkybėm". - Pradeda savo pasakojimą O. Koršunovas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-10-04 16:05:38

Teatras turi priminti žmogui, dėl ko jis galėtų numirti. Pokalbis su J. Braziu

Teatras įdomus, kai jį kuria menininkai, turintys idėjų. Toks yra jaunasis režisierius Jokūbas Brazys. 2021 metais baigęs režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (kurso vadovas – Oskaras Koršunovas).
       2022-02-07 09:02:51

Matas Pranskevičius: kai tenka spektaklyje ir gimti, ir mirti

Matas Pranskevičius – jaunosios teatro kartos aktorius, visai neseniai baigęs aktorinio meistriškumo studijas Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijoje, jau spėjęs įsitvirtinti profesionalaus teatro scenoje ir, už ryškius vaidmenis spektakliuose, žiūrovų atmintyje.
       2022-01-26 09:00:15

Scenografė Birutė Ukrinaitė apie Undinės apdarą be žuvies uodegos

Scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė teatre kartu su režisieriumi Gyčiu Padegimu dirba jau beveik ketvirtį amžiaus ir vizualiai yra apipavidalinusi daugiau nei 50 spektaklių.
       2022-01-11 10:24:38

„TAIPNE“ – spektaklis apie šeimą

Vilniaus Keistuolių teatras, po dvejus metus trukusios rekonstrukcijos, atvėrė duris ir pristatė savo pirmąją premjerą – nuotaikingą spektaklį visai šeimai – „TAIPNE“. Aido Giniočio režisuotas spektaklis mažiesiems ir jų tėvams – įkvėptas gyvenimiškos patirties, kupinas betarpiško kūrybinės komandos dalijimosi sava buitimi.
       2021-08-17 09:37:31

Nustatytos naujos renginiams organizuoti būtinos sąlygos

Nuo pirmadienio įsigaliojo valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimas renginių organizatoriams dėl renginiams organizuoti būtinųjų sąlygų.
       2021-06-04 10:12:12

Liepą – LNDT premjera „Kas nužudė mano tėvą“ apie sūnaus ir tėvo santykius

Tebesitęsiant rekonstrukcijai Lietuvos nacionalinis dramos teatras spektaklius ir premjeras pristato kitose Vilniaus ir Lietuvos vietose.
       2021-04-08 06:16:03

Karantiną kultūros įstaigos išnaudoja atsinaujinimui

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) ir kitos šalies miestų kultūros įstaigos užsitęsusį karantiną išnaudoja rekonstrukcijos darbams ir naujų technologinių sprendimų diegimui.
       2021-03-08 14:09:46

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Profesionaliojo scenos meno premijos laureatams bus įteiktos Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.
       2020-07-02 18:41:11

Rekonstruojamame teatre pristatytos 81 sezono premjeros

Liepos 2 d. buvo pristatytos naujo Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezono premjeros. Susirinkusiems žiniasklaidos atstovams iš pradžių LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis aprodė atnaujinamo teatro erdves.
       2020-05-20 13:34:30

Leistiną kultūros renginių dalyvių skaičių numatoma didinti palaipsniui

Vyriausybė pasitarime pritarė Kultūros renginių dalyvių (žiūrovų) skaičiaus didinimo planui. Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijoms pavesta atsižvelgti į šio plano nuostatas teikiant Vyriausybei siūlymus dėl karantino režimo reikalavimų švelninimo.
Daugiau naujų naujienų
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
       2024-06-09 10:35:47

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: oro uoste gali būti nesaugu krauti telefoną

Nekaltas telefono įkrovimas oro uoste gali pasibaigti nutekintais asmens duomenimis – kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė ir į keliautojus, kuriuos jau perspėjo JAV žvalgybos ir saugumo tarnyba (FBI).
       2024-06-07 14:52:07

DI keliasi į ausines: padės susikalbėti restorane ir parinks muziką

Įsivaizduokite ausines, kurios žino jūsų mėgstamiausius atlikėjus, su jumis gali pasikalbėti keliomis kalbomis ir net pritildyti muziką, kai kažkas pašaukia jūsų vardą. Pasirodo, dėl dirbtinio intelekto pažangos (DI) visas šis scenarijus nėra tokia jau didelė utopija.
       2024-06-05 13:01:52

10 naujų sukčiavimo būdų, kuriais bandoma apgauti naudotų automobilių pirkėjus

Naudotų automobilių pirkėjai kasmet patiria didelių nuostolių, nes transporto priemonės pirkimas vis dar nėra toks skaidrus, kokio norėtųsi. Sukčiai ir toliau sugalvoja schemų, kurios padeda iš pirkėjų išvilioti dideles sumas arba nelegaliai padidinti automobilio vertę.
       2024-05-31 19:03:58

Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti?

Augant elektroninės prekybos vartotojų skaičiui ir mokėjimo sprendimų pasiūlai, verslui gali kilti iššūkių užtikrinti savo klientų poreikius atitinkančius atsiskaitymo būdus. Kaip tiksliai pasirinkti ir kodėl pigiausias sprendimas ne visuomet pasiteisina?
       2024-05-31 18:50:24

Dietistė rabarbarus vadina „organizmo šluota“

Plačialapiai rabarbarai daugeliui kelia nostalgiškas asociacijas su vaikyste, kai paskaninus su cukrumi ar medumi jie tapdavo tikru desertu. Dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, rabarbarai ne tik verti sveikatai palankesnio gardėsio titulo, bet ir dėl vitaminų, mineralų bei antioksidantų gausos jie nusipelnę išskirtinio įvertinimo.
       2024-05-31 18:36:05

Ekspertas pataria, kokią skalbinių džiovyklę pasirinkti

Šiandien rinkoje gausu įvairiausių skalbimo ir džiovinimo įrenginių, todėl kartais būna nelengva išsirinkti, kuris variantas yra pats tinkamiausias mūsų gyvenimo būdui. Kiekvienas buitinis prietaisas turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos reikėtų apsvarstyti dar prieš jį įsigyjant.
       2024-05-31 18:27:04

Startuolių indekse Vilnius – pirmasis Europoje kibernetinio saugumo srityje

Lietuva toliau įsitvirtina kaip viena sparčiausiai augančių ir tvirčiausių startuolių ekosistemų regione ir pasaulyje. Tai parodė naujausias „StartupBlink“ pasaulinio startuolių ekosistemų indeksas, kuriame Lietuva užėmė 16 vietą pasaulyje, o Vilnius pakilo į 71 vietą pasaulyje.
       2024-05-31 15:02:14

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos.
       2024-05-31 14:55:33

Renkatės, kur stoti? Paaiškino, kaip reitinguojamos aukštosios mokyklos

Artėjant pagrindiniams brandos egzaminams būsimiems studentams aktualiausiu klausimu tampa – kur stoti? Jau nuo birželio 1 d. prasidės 2024 m. pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas.
       2024-05-29 16:21:55

Tiesiai iš Graikijos – kelis kilogramus sveriančios „uogos“: kas tai

Tūkstančiai pirkėjų žino, kad norint apsipirkti pigiai ir kokybiškai, tereikia užsukti į bet kurią „Lidl“ parduotuvę, ir taip – jau aštuonerius metus. Artėjančią vasarą „Lidl“ kviečia pasitikti skanaujant kokybiškus šviežius vaisius ir daržoves.
       2024-05-29 16:09:02

Tėčiai nusipelnė geriausio: jų dienos šventei – gardžiausi grilio kepsniai

Šį savaitgalį švęsdami Tėvo dieną palepinkite juos gardžiausiais grilio kepsniais: tėčiai įvertins gurmanišką sausai brandintos jautienos didkepsnį, o galbūt jų mėgstamiausi – klasikiniai kiaulienos sprandinės šašlykai?
       2024-05-29 15:45:00

4 būdai apsaugoti namus vasaros atostogų metu

Namai – svarbiausia vieta mūsų gyvenime, kur randame ir užuovėją, ir poilsio oazę, ir pasipildome jėgų. Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie.
       2024-05-29 15:41:20

2 skaniausios šaltos sriubos: šaltibarščiai ir „konkurentė“

Kai už lango – tikra vasara, šaltibarščiais gaivintis norisi nors ir kasdien. Kavinėse toks įprotis gali gerokai palengvinti kišenę, tačiau gaminant namuose, jais mėgautis galima iki valiai.
       2024-05-29 14:03:56

Nesąžininga, kad ūkininkui lieka tik penktadalis galutinės pieno vertės

Remiantis Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, auginamų galvijų ir karvių, kurios melžiamos 2 metus ir yra vyresnės, skaičius Lietuvoje kasmet mažėja. Pernai metais galvijų, kurie buvo auginami ūkininkų ir šeimos ūkiuose turėjome 512 120, tuo tarpu šiemet – 492 686 galvijus.
       2024-05-29 13:54:11

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: kodėl nebeveiks

Naudotojai visame pasaulyje praneša apie „YouTube“ sutrikimus – žiūrimi vaizdo įrašai neužsikrauna, leidžiami be garso, yra prasukami automatiškai arba atsiranda puslapio klaida.
       2024-05-29 13:47:04

Daiktų interneto įrenginiai skaičiuojami milijardais: kaip 5G keičia IoT rinką?

Po žaibiškais atsisiuntimais ir aukščiausios raiškos vaizdo turinio peržiūromis išmaniajame slepiasi ir kita mažiau žinoma 5G pusė – nauja daiktų interneto (IoT) era.
       2024-05-29 13:36:32

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Duomenys rodo, kad televizorius vis dar išlieka viena populiariausių pramogų formų ir planuojama, kad jo populiarumas ateityje dar augs – tyrimų bendrovė „Statista“ prognozuoja, kad 2024-aisiais televizijos žiūrovų skaičius visame pasaulyje išaugs iki daugiau nei 5,5 milijardų.
       2024-05-25 17:40:34

Šeštadienis – ir gardus, ir pigus: paskanaukite kepsnio ir trešnių deserto

Sakoma, kad šeštadienio popietę, kai saulė – zenite, įsiklausę išgirsite ne tik čirškiančius varnėnus ar pamiškėje trepsiančius šerniukus, bet ir čirškinamus kepsnius, šašlykus bei kitus grilio gardumynus.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.